İrlanda'da Aile Yanı Konaklama İzlenimlerim

İrlandalı Bir Ailenin Yanında Geçen 3 Ay

 

İrlanda hep gitmeyi hayal ettiğim ülkelerden biriydi. Erasmus sınavını kazanamama rağmen İrlanda'da gönüllü staj için başvuru yaptım ve Dublin'deki bir şirketten kabul aldım. Eğitim İrlanda staj ve konaklama ayarlama konusunda yardımcı oldu. 

Birlikte kaldığım İrlandalı Vicky hanım'ın evi sakin ve güvenli bir mahallede yer alıyordu. Ev iki katlı ve şirindi. Üst katta dört oda ve bir lavabo vardı. Kaldığım oda gayet temiz ve kullanışlıydı. Yatak, dolap ve calışma
masasından oluşmaktaydı. Kış mevsimi dolayısıyla ev maalesef çok soğuktu. Vicky hanim, haftasonu hariç, kaloriferleri sabah saatlerinde ortalama 1 saat ve aksam saatlerinde saat 8'den itibaren gece belirli bir saate kadar açardı. Dolayısıyla ev tam anlamı ile ısınmazdi. Soğuk bir iklimde yasadığım için benim için çok büyük bir problem arz etmedi fakat benden sonra gelen ögrencilerin rahatsiz olabileceğini tahmin edebiliyorum.

 

İrlandalı Ailelerde Yemek Kültürü

 

Yemekler sağlıklı ve taze olmasının yanı sıra özenle hazırlanmıştı. Haftasonu sıcak kahvaltı seçenekleri mevcuttu. Şahsi yemek preferansları ve tercihleri dikkate alınır ve nezaket gösterilirdi. Ayrıca bir takım yemek hasssasiyetlerine dikkat edilirdi.
Vicky hanım'ın iş saatleri nedeni ile yemek saatleri olması bazen gerektiğinden geç gerçekleşiyordu. Mutfakta öğrencinin kendi başına bir şeyleri hazırlayabilme ihtimali de hoş olurdu fakat Vicky hanım bu konuya ( geçmiş öğrencilerden edindiği tecrübelerden dolayı) pek sıcak bakmıyordu.

 

Aile Yanında Temizlik Konusu


Temizlik konusunda her hangi bir olumsuzluk yaşamadım. Haftada bir genel ev temizliği yapılırdı. Ev düzenli ve hijyenik bir durumdaydı. Bir takiı kurallar çerçevesinde hareket edilirdi. Örneğin, çamaşırları sadece haftasonları yıkama gibi. Öğrenciye ait oda, öğrenci tarafından temizlenir, acil bir durum gerekmediği müddetce Vicky hanım öğrencinin odasına girmezdi.

 

İrlandalı Misafirperverliği


Vick hanim güler yüzlü ve hoş bir hanımefendiydi. Ricaları geri çevirmeyen, yardımsever ve kibar bir yapıya sahip. Şahsi olarak herhangi bir olumsuzluk hiç yaşamadım. Türk kültürüne karşı ilgili ve meraklıydı. Akşam yemeklerinde uzun muhabbetler yapılmasi da güzel bir tecrübeydi.

 

Şehir Merkezine Ulaşım

Lucan şehir merkezine uzaklığı ciddi bir rahatsızlık vermemekte. Otobüs ile ulaşım rahat ve basit oldugundan yolculuğun uzun süresi göze batmıyordu. Akşam eve dönüs bazı günlerde otobüslerin cok kalabalık olmasından, 1,5 saate yakın sürebiliyordu. Ama neyseki otobüslerde Free Wifi var. 

 

Ebru Özkan

 

 

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 899 72 2069
00 353 863 11 3004

 


 


İstanbul Ofisi
Adres: Büyükdere Cad. Mecidiyeköy Meydan
Bentek İş Merkezi K:9/904, Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 541 789 13 53 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, 860 Sokak
Konak Mh. Ağahan İş Hanı,Kat:3, No:306
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

 

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.