İrlanda'da Sağlık Sistemi

İrlanda’da Sağlık

İrlanda’da sağlık harcamaları Türkiye’ye oranla pahalıdır. Bu yüzden İrlanda’ya gelmeden önce sağlık kontrolünden geçmenizi tavsiye ediyoruz :) Kapsamlı sigortalar hariç, seyahat sağlık sigortaları ayakta tedavi masraflarınızı karşılamamaktadır. Şirketler çalışanlarına özel sağlık sigortası sunmaktadır. Bu sigorta muayene ve tedavinin belli bir kısmını karşılarken, ilaç ücretlerini karşılamamaktadır.

Eğer İrlanda’da tedavi olmak istiyorsanız ve para konusuna önem vermiyorsanız sağlık sistemi gelişmiştir.  İrlanda’nın başkenti Dublin’de ve diğer şehirlerde bir çok hastane vardır. Tıbbi yardıma ihtiyacınız olduğunda hastanelere gidebilirsiniz. 

İrlanda’nın halkı genelde büyük rahatsızlıkları olmadığı sürece eczanelere gitmektedir. Bu yüzden siz de İrlanda’da önemli rahatsızlık geçirmediğiniz sürece eczanelerden sağlık danışmanlığı alabilirsiniz. 

Dublin’de şehir merkezine en yakın konumda bulunan St. James’ Hospital: James’s Street, Dublin 8 adresindedir. Şehir merkezinden Red Line Luas Tramvay hattıyla kendi adını taşıyan durağında inerek ulaşabilirsiniz.

 

İrlanda'da muayene ücretleri & Acil servis

Sağlık merkezlerinde bir doktor tarafından muayane edilme ücreti 50-60 Euro civarındadır. Doktor sayısının az olması nedeniyle Acil servis, adının aksine oldukça yavaştır. Acilde bekleme süresi ortalama 3 saattir. Acil bakım ücreti ise 100 Euro'dur. Şayet durumunuz gerçekten acil değil ise hastanelerin acil servisine gitmenizi tavsiye etmiyoruz.

Maalesef İrlanda'da nöbetci eczane kavramı da Türkiye'dekinden farklıdır. Normal eczaneler akşam 6-7 gibi kapanırken, İrlanda'da nöbetçi eczaneler sadece 11'e kadar açıktır. Şayet belirli bir rahatsızlığınız varsa doktor reçeteniz ile birlikte ilaçlarınızı gelirken İrlanda'ya getirmenizi tavsiye ediyoruz.

 

İrlanda’da Güvenlik

İrlanda suç oranları açısından Avrupa’da en güvenli ülkelerden biridir. Burada polislere GARDA adı verilmektedir. İrlanda’da farklı olarak Garda’lar silah taşımazlar. Garda’nın amacı daha huzurlu ve mutlu bir İrlanda oluşturmaktır. İrlanda’ya geldiğinizde Gardaların ne kadar dosthane yaklaştığını göreceksiniz.

İrlanda’da hırsızlık, yan kesicilik gibi suçlar oldukça az görülmektedir. Yine de İrlanda’ya geldiğinizde özellikle turistik bölgelerde değerli eşyalarınıza sahip çıkmanızı tavsiye ederiz. İrlanda'da dışarda gezerken yanınızda kimlik bulundurma zorunluluğu yoktur. Özellikle pasaportunuzu geldiğinizde güvenli bir yere koymanızı ve yanınızda dolaştırmamanızı tavsiye ediyoruz.

İrlanda ACİL Telefon Numarası: Polis (GARDA), Yangın, Ambulans için: 999 ve 112 numaralarını arayabilirsiniz.

Bu hatları aradığınızda önce sizi merkezi bir sistem karşılamaktadır.  Şehir olarak konumunuzu söylediğinizde sizi en yakın kuruluşa yönlendirmektedirler.

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Etiketler

Burak bey Eğitim İrlanda yöneticisi ve aynı zamanda firmanın kurucusudur. 10 yıldır İrlanda'da yaşayan Burak bey, halen Dublin ofisinde çalışmaktadır.

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
Tel: ‎00 353 892 236605
00 353 894 29 6543
00 353 899 72 2069

 


 


İstanbul Ofisi
Adres: Küçükbakkalköy Mah. Ayşehatun Çeşme Sk.
Parlak Plaza No:5 Kat:5 Daire:12 Ataşehir/İstanbul
bilgi@egitimirlanda.com
Tel: ‎00 90 216 380 96 91
00 90 554 777 64 22 (Whatsapp)
00 90 531 338 69 84

 HEMEN SİZİ ARAYALIM

 

Eğitim İrlanda İletişim

 

 

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.