İrlanda'da Dil Okulu İzlenimleri - CES & Aile Yanı Konaklama

İrlanda'da CES dil okuluda eğitim alan ve İrlandalı bir ailenin yanında konaklama yapan öğrencimiz Erkam Bey'in izlenimleri...

 

Erkam Dündar - CES Dil Okulu ve Aile Yanı Konaklama İzlenimleri

Herkese merhabalar,

İsmim Erkam Dündar, İrlanda’ya 6 hafta dil okulu için geldim. Şehir merkezinde bulunan CES dil okuluna gittim. Bu yazımda sizlerle host family (aile yanı konakalama) tecrübelerimi paylaşacağım.

 

irlanda dil okulu izlenimi ces erkam

 

İlk Gün Heyecanı

İrlanda’ya ilk vardığımda içimi biraz olsun korku sarmıştı. "Nasıl olacak, ne yapıcam, kalacağım aile iyi çıkacak mı... (v.s) " ve en önemlisi de "ne yerim" diye düşünüyordum. Lakin aileyle tanıştığımda orada kalacağım zamanın çok iyi geçeceğini hemen anlamıştım. Kaldığım aile Dublin’de Lucan semtinde yer alıyordu. Şehir merkezine tek otobüsle 40-45 dk’da gidebiliyordum. Dublin otobüslerinde internet olduğu için aslında bu zaman çok hızlı geçiyordu.

İlk gün aileyle bir tanışma faslımız oldu. Sağ olsun Eğitim İrlanda danışmanları beni gece 11’de havaalanından aldı. Eve gece geç saatte vardığım için bir müddet sonra bana odamın yerini gösterdiler ve ben odama çekildim. Ertesi gün bana orada kalmam için lazım olacak (sim kartı, otobüs kartı gibi) şeyleri almam için yardımcı oldular ve şehir merkezinden yeni evime kadar nasıl ulaşabileceğimi gösterdiler. Yani direk ilk günden oralara alışmaya .alışıyordum ve başardım da. Ayrıca ailem de çok iyi çıktı diye sevinmiyor değildim.

 

Günlük Rutinlerim

Hafta içi her sabah okula gidiyor, okuldan çıktıktan sonra orada tanıştığım yeni arkadaşlarla faaliyet programlayıp beraber bie şeyler yapıyorduk. Tabi anlaşmak için ingilizce konuşuyorduk ve böylece ingilizcemiz de gelişmiş oluyordu. Çoğu zaman öğle yemeğini arkadaşlarla dışarda yiyordum. Aksam yemeğine de eğer planladığım bir şey yoksa eğer, eve gidip ailenin bana özel hazırladığı yemeklerin tadına bakmak da hoş bir deneyimdi. Ben sadece halel et yiyebileceğimi Eğitim İrlanda’ya bildirmiştim. Bana ayarladıkları aile bu hassasiyetime dikkat ediyordu. Hatta ben gelmeden benim için helal et almışlardı.

 

irlanda aile yani konaklama izlenimi erkam

 

İrlanda'da Para Kazanmak

Kaldığım İrlandalı ailenin bir yemek firması vardı. Hafta sonları bir kaç defa onlara yardıma gidip günlük 65 Euro kazandım. Her ne kadar para için yapmadığımı söylesem de zorla verdiler. (Öğrenci adam için 65 Euro az değil :D )

Genel olarak geçirdiğim bu güzel zaman diliminde ingilizcemi geliştirebildiğimi düşünüyorum. Son sözüm şudur ki ingilizcesini geliştirmek için çabalayanlara, gerçekten bu tecrübeyi yaşamalarını tavsiye ederim. Her şeyiyle bence irlanda harika bir ülke.

 

irlanda maceram ces erkam

Erkam Dündar

 

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 899 72 2069
00 353 863 11 3004

 


 


İstanbul Ofisi
Adres: Büyükdere Cad. Mecidiyeköy Meydan
Bentek İş Merkezi K:9/904, Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 554 777 64 22 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, 860 Sokak
Konak Mh. Ağahan İş Hanı,Kat:3, No:306
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 554 777 64 22 (Whatsapp)

 

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.