İrlanda Tarihi

İrlanda’nın İlk Çağları

İrlandalıların atası olan Keltlerin İrlanda Adası’na demir çağı sırasında yerleştşkleri düşünülmektedir. Bu dönemde Romalılar İrlanda’ya Hiberniya adını vermişlerdir.

İrlanda’ya Hristiyanlık 5.yy’da ulaşmıştır. Saint Patrick ve Palladıus 430’lu yıllarda gelerek Hristiyanlığı yaymaya başlamışlar ve Latin Alfabesini adaya getirmişlerdir. 

Günümüzde ise İrlandalılar Saint Patrick ‘i İrlanda'nın koruyucu azizi olarak kabul etmişlerdir.

Bu yüzden her yıl 17 Mart İrlandalılar tarafından Saint Patrick günü olarak kutlanır.

İrlanda 800’lü yıllarda Vikinglerin akına uğramıştır. Vikingler 840 yılında İrlanda kıyılarında yerleşim yeri kurmuşlardır. Ancak adayı tamamen ele geçirememişler ve 11.yy da etkileri ortadan kalkmıştır.

Sonraki zamanlarda İrlanda Normanlar tarafından işgal edilmiştir. Bu dönemde İngiltere de Normanlar tarafından yönetilmekteydi. Norman kökenli İngiltere Kralı 2.Henry İrlanda’yı ele geçirerek oğlu John’a vermiştir.

14.yy’da ise İngiltere etkisi azalarak Kelt Kültürü ve İrlandaca yeniden ön plana çıkmıştır.

 

Protestanlık ve İrlanda

1532 yılında İngiltere kralı VIII. Henry Protestanlığı kabûl etmiştir. Bu durum İrlanda'nın kaderini tamamen değiştirmiştir. İngilizler, Galliler ve İskoçlar Protestan olmalarına rağmen İrlandalıların çoğu Katolik kilisesine bağlı kalmışlardır. Günümüze kadar bu durum  devam etmekte ve Kuzey İrlanda'daki mezhep kavgasının temelini oluşturmaktadır. I. Elizabeth ve I. James döneminde İrlanda tamamen İngiltere'nin hâkimiyeti altına girmiştir. 

Birleşik Krallık Dönemi

Birleşik Krallığın kurulmasındaki amaçlardan biri İrlandalı Katoliklerin dinî özgürlüklerinin tanınmasıydı . Fakat III. George  buna izin vermemiştir. 1845-1849 yılları arasında İrlanda tarihi İrlanda Patates Kıtlığı'nı yaşamıştır.Bu dönemde açlık yüzünden milyonlarca İrlandalı ABD ve diğer ülkelere göç etmişlerdir.Bu kıtlık o kadar etki yapmıştır ki İrlanda'nın nüfusu 8 milyondan 4,5 milyona inmiştir. 

 

Kıtlık ve Osmanlı Yardımı

Bu dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nun başında olan Sultan Abdülmecid beş gemisi dolu malzeme yollamıştır. Gönderilen yardımlar Drogheda limanı’na boşaltılmıştır.  

Osmanlı’nın bu davranışı o dönemde bir çok kişiyi ölümden kurtarmıştır. Bu yüzden İrlanda halkı Türklere karşı sempati duyar. 

Hatta Drogheda takımının ambleminde ay ve yıldız bulunur.

Yine aynı şehirde Türk gemicilerinin kaldığı eski belediye binasında şükran plaketi çakılıdır. Günümüzde bu bina Westcourt Oteli’dir .

 

Bağımsız İrlanda Cumhuriyeti

1916 Nisan ayında  Paskalya Ayaklanması'nın ardından gelen baskı döneminde, İrlandalı gönüllüler IRA  çatısı altında örgütlenerek Britanyalılar'a karşı bir savaşa giriştiler.Bu dönemde İngiliz başbakanı David Lloyd George biri Kuzey İrlanda, diğeri Güney İrlanda için olmak üzere iki parlamento kurarak kontrolü elinde tutmaya çalışmıştır.Fakat Katolik Güney İrlanda, İngilizlere ödün vermedi. Bunun üzerine İngiliz başbakanı Lloyd George İrlandalılarla  barış yaptı. Anlaşmaya göre Güney İrlanda uygulamada İrlanda Bağımsız Devleti adıyla bağımsızlığını kazandı (6 Aralık 1921, İngiltere-İrlanda Anlaşması). Kuzey İrlanda ise Birleşik Krallık'a bağlı kaldı.

II. Dünya Savaşı'nda İrlanda taraf tutmadı. 1948'de De Valera seçimleri kaybetmiştir. Bunun üzerine 1949'da İrlanda Cumhuriyeti ilan edildi.

 

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Burak bey Eğitim İrlanda yöneticisi ve aynı zamanda firmanın kurucusudur. 10 yıldır İrlanda'da yaşayan Burak bey, halen Dublin ofisinde çalışmaktadır.

Bu kategoriden diğerleri: « Limerick irlanda insanlari »

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
Tel: ‎00 353 892 236605
00 353 894 29 6543
00 353 899 72 2069

 


 


İstanbul Ofisi
Adres: Küçükbakkalköy Mah. Ayşehatun Çeşme Sk.
Parlak Plaza No:5 Kat:5 Daire:12 Ataşehir/İstanbul
bilgi@egitimirlanda.com
Tel: ‎00 90 216 380 96 91
00 90 554 777 64 22 (Whatsapp)
00 90 531 338 69 84

 HEMEN SİZİ ARAYALIM

 

Eğitim İrlanda İletişim

 

 

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.