İrlanda’da Yaşam

İrlanda son zamanlarda öğrencilerin eğitim almak için sıklıkla tercih ettiği ülkelerden bir tanesi. Ülkede toplum sakin, huzurlu samimi bir hayat sürerler. 

İrlanda’da yaşamın huzurlu ve düzenli olması pek çok insan için İrlanda’yı seçme sebebi olmaktadır.

İrlanda halkının sosyal yaşama önem veren yapıları ülkede birçok sosyal ve sanatsal etkinlik yapılması için ideal ortamı oluşturuyor. Komedi festivalleri, müzik festivalleri, dans etkinlikleri, edebiyat ve şiir etkinlikleri gibi konularda yıl içinde keyifli aktiviteler düzenlenmektedir.

 

İrlanda, coğrafi olarak Kuzeybatı Avrupa’da yer almaktadır. Ayrıca, 1973’ten beri Avrupa Birliği (AB) üyesidir; ancak Schengen ülkesi değildir. Bu sebeple İrlanda’ya giriş için almanız gereken vize türü İrlanda’ya özel bir vizedir. İrlanda vizesi olmadan ülkeye giriş yapılamamaktadır. 

İrlanda’nın başkenti Dublin’dir. İrlanda’daki şehirlerin büyüklük sıralaması ise büyükten küçüğe Dublin, Cork, Limerick ve Galway’dir.

İrlanda’nın Resmi Dili

İrlanda, resmi dili İngilizce olan ülkeler arasındadır. Hatta çoğu ülkenin aksine çok sade ve biz Türkler için kolay anlaşılabilecek bir aksana sahiptir. İrlanda’da bir başka konuşulan dil ise İrlandaca’dır. Ancak özellikle genç nüfus tarafından pek bilinmediğinden bu dilin konuşulma oranı çok azdır. Bu durum ingilizce öğrenmek isteyen insanların ilgisini çekmektedir. Çünkü İrlanda’da aktif olarak kullanılan dilin İngilizce olması, o dile zorunlu olarak maruz kalmanızı sağlayarak öğrenme sürecinizi hızlandıracaktır.

İrlandalılar Nasıl?

İrlandalılar dünyanın en mutlu insanları arasında yer alan oldukça sıcakkanlı insanlardır. Dünyanın en güvenilir ülkelerinden biri olan İrlanda’da insanlar otobüse günaydın diyerek biner, yolda yalnız olduğunuzu fark ettiklerinde ise yanınıza gelip neden yalnız olduğunuzu sorabilirler, hatta yolda onlara çarpsanız dönüp hemen özür dilerler. Anlayacağınız onlar son derece kibar ve sıcakkanlı insanlardır.
Son olarak Türk olduğunuzu söylediğinizde sırf Türk olduğunuz için size duyulan sempatiyi iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Milyonlarca insanın hayatını kaybettiği “Büyük Kıtlık” karşısında Osmanlı’nın yaptığı yardım nedeniyle özellikle geçmişini bilen İrlandalıların ciddi bir Türk sempatisi mevcut. Bu konuyla ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İrlanda’da Eğlence ve Sosyal Hayat

İrlandalılar neşeli ve çılgın olma özelliklerini eğlence kültürlerine de yansıtmışlardır. Onların eğlence kültürünün önemli bir kısmı pub kültürü olarak şekillenmiştir. İçki kültürü oldukça gelişmiş olan İrlanda’da insanlar publarda bir arada sevdikleriyle vakit geçirmeyi, şarkı söyleyip dans etmeyi çok severler. Hatta İrlandalılar eğlenirken bir coşkuyla publara bile sığamayıp eğlencelerini İrlanda sokaklarına taşıyabilirler 🙂 Sokaklarda sıklıkla dans eden, şarkılar söyleyip eğlenen insanlara hatta sanatçılara rastlayabilirsiniz. Siz de bu mutlu ve eğlenceli insanlara katılarak mutluluklarına eşlik edebilirsiniz!

Eğlencelerinin sokaklara taşmasını pozitif anlamda geliştirerek düzenledikleri sokak festivalleri ise İrlanda’da tamamen benimsenmiş kültürel ögeler haline gelmiştir. Bu sokak festivallerinden bazıları Dublin Writer Week ve Saint Patrick’s Day festivalleridir. Bahsettiğimiz festivaller dışında halloween, christmas gibi özel günlerde de düzenledikleri pek çok kutlama gösterileri vardır.

İrlanda’nın İklimi

Okyanusa kıyısı olan bu ada ülkesinde hava genellikle yağışlı ve nemlidir. Ada ülkesi olduğundan ve yağış miktarı fazla olduğundan yeşil ile mavinin birbiriyle dans ettiği muhteşem manzaralara ev sahipliği yapmaktadır.
Bu özellik sinema sektörünün gözünden kaçmamış olacak ki İrlanda’nın muhteşem manzarasını kullanıldığı dünyaca ünlü pek çok yapıma imza atılmıştır. Game of Thorenes, Merlin Braveheart ve Vikings ünlü pek çok dizi ve film örnek verilebilir.

 

İrlanda’da Ulaşım

İrlanda’da şehir içi ulaşımı geniş otobüs, tren veya tramvay hatlarıyla sağlayabilirsiniz. Özellikle Dublin, Cork, Galway, Limerick gibi büyük şehirlerde ulaşım ağları çok daha gelişmiş ve sistematik bir biçimde ilerlemektedir. Belirli bir ücret karşılığında ise aylık sınırsız ulaşım kartına (Leap Card) sahip olabilirsiniz. Şehirlerarası ulaşım ise tren veya otobüs ile sağlanmaktadır. Bunun dışında bisiklet, elektrikli scooter vb.araçlarla da şehir içi kısa mesafelere kolaylıkla gidebilirsiniz. Bu portatif araçlara uygun yollar İrlanda’da oldukça gelişmiştir. 


Şahsi arabayla ulaşım konusu ise Türklere göre biraz daha ters gelebilir çünkü İrlanda’da trafik Türkiye’nin aksine sağdan akmaktadır. Ancak belirli bir süre sonra buna alışabilir ve araç kiralayıp, satın alabilirsiniz. Unutmayın: hali hazırda bulunan bir ehliyetiniz varsa bu İrlanda’da 1 yıl için geçerlidir, 1 yılın sonunda İrlanda hükümetinin kendi ehliyet sistemi için belirlediği süreçlerden ve sınavlardan geçmeniz gerekir.
 

İrlanda’da Yaşam Masrafları

Tabii ki en çok merak edilen konulardan biri yaşam masrafları ve yaşam koşullarının nasıl olduğu oluyor.  Bu konu hakkında verilecek en güzel örneği sizler için tecrübe ettik. 2 danışman arkadaşımız bir markete giderek, 1 haftalık mutfak alışverişi yaptı ve sizler için bunu kayıt altına aldık. Bir haftalık market alışverişi ne kadar tutar? diye merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız ilgili videomuza göz atabilirsiniz 🙂

İrlanda’da Öğrenciler İçin Konaklama

Konaklama genellikle aile yanı veya öğrenci yurdu şeklinde olsa da zaman zaman öğrenciler paylaşımlı evleri de tercih edebiliyorlar. Konu ile detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 

İrlanda’da Yemek Kültürü

Ada ülkesi olmasından kaynaklı deniz ürünlerinin bolca yer aldığı bir mutfak yapısına sahiptir İrlanda mutfağı. Ancak deniz ürünlerinin yanında sebzelerle zenginleştirilmiş et yemeklerine de bolca yer verirler.Avrupa kültüründe yer alan yemeklerin dışında İrlanda ülkesinde Türk kültürüne benzer yemek kültürü bulunmaktadır. Taze fasulye en pahalı sebzeler arasında yer almaktadır. 

Et ve balığın çok tüketilmesinin yanında kendilerine has meşhur yemekleri de bulunmaktadır. Patates ve kıymayla yapılan “çobanın yemeği”, en çok sevilen ve yıllardır yapılan yemeklerden biridir. Sodalı ekmek, yılbaşı pudingi, deniz mahsulleri ve patatesli pırasa çorbası en meşhur yemeklerindendir.

Dublin

İrlanda’nın başkenti olan Dublin, nüfusun büyük bir kısmına ev sahipliği yapmakta ve İrlanda’nın en gelişmiş şehridir. Özellikle son dönemde Google, Twitter, Facebook ve Yahoo gibi önemli bilişim şirketlerinin idari ofisinin İrlanda’ya taşınması ile bilişim ve teknoloji açısından önemli bir merkez haline gelmiştir. Başkent olmasının ve nüfusun fazla olması nedeniyle turizmin ve finansın kalbinin burada attığından söz etmek mümkün.

Cork

İrlanda’nın en büyük ikinci şehridir. Nehir kenarında kurulan bu şehir son dönemde ciddi bir gelişme göstermiştir. Tarihi yapıları ile dikkat çeken bu şehir, öğrenciler için hem uygun dil okullarına ev sahipliği yapmakta hemde yerel kültürün daha çok hissedildiği bir alan sunmaktadır.

Galway

İrlanda’nın batı kıyısında konumlanan şehir, renkli ve farklı mimarisiyle dikkat çekerek turistlerin uğrak yerlerinden biri olmayı başarmıştır. İrlanda’ya dil eğitimi almaya gelen öğrencileri de başarıyla ağırlamaktadır. Özellikle tarihi ve sakin kültürel dokuyu sevenlerin tercih ettiği bir şehirdir Galway.

Bray

Dublin’e oldukça yakın olan Bray kasabası, başkentin kalabalık ve hareketli yaşamının aksine sakin bir hayata ev sahipliği yapmaktadır. 32.600’ lük nüfusuyla İrlanda’nın bir kıyı kentidir. Dublin şehir merkezine trenle yaklaşık 30-35 dakika mesafede bulunur. Bu alanda hem nüfus hem de iş olanakları azdır.

Limerick

İrlanda’nın en büyük 4.şehridir ve nehir üzerine kurulan bir şehirdir. Dil okulu fiyatları açısından Dublin ile arasında pek fark olmasada Limerick şehrinin en önemli özelliği yurt özelliğinin çok daha ucuz olması. Bu nedenle Limerick şehrine Work and Study için gidecek olan öğrencinin kaldığı süre boyunca konaklama fiyatını yarı yarıya azaltacağı anlamına gelir. Böylece part-time çalışarak kazandığı ücretini olduğu gibi konaklamaya vermesi gerekmez. Üstelik Griffith Collegue’ın Limerick’te bulunan binası da mevcuttur.

Neden İrlanda?

“Eğer hala neden İrlanda ?” diyorsanız. Öğrencimizin penceresinden İrlanda’da dil eğitimi ve İrlanda’da yaşam konulu videomuzu izleyebilirsiniz!

İlginizi Çekebilir

İrlanda’da Yaşam: Merak Edilen Her Şey!

Son yıllarda öne çıkan popüler ülkelerden biri İrlanda’da; günlük yaşam, sosyal hayat, eğlence vb. tüm konular hakkında bilgi almak isterseniz, doğru yerdesiniz!

İrlanda, coğrafi olarak Kuzeybatı Avrupa’da yer almaktadır. Ayrıca, 1973’ten beri Avrupa Birliği (AB) üyesidir; ancak Schengen ülkesi değildir. Bu sebeple İrlanda’ya giriş için almanız gereken vize türü İrlanda’ya özel bir vizedir. İrlanda vizesi olmadan ülkeye giriş yapılamamaktadır. 

İrlanda’nın başkenti Dublin’dir. İrlanda’daki şehirlerin büyüklük sıralaması ise büyükten küçüğe Dublin, Cork, Limerick ve Galway’dir.

 

İrlanda'da Hangi Dil Konuşuluyor?

İrlanda’nın iki resmi dili bulunmaktadır:

  • İngilizce
  • İrlandaca (Galeik) dili.

Ancak İrlandaca, gençler arasında pek bilinmediğinden, çoğunlukla eski kuşakların veya kırsal kesimlerde yaşayanların konuştuğu bir dildir. Çoğunluk günlük hayatında İngilizce konuşmaktadır. Üstelik aksanları tahmin ettiğinizden çok daha net anlaşılabilmektedir! 

İrlanda İklimi ve İnsanları

İrlanda, doğal güzellikleriyle öne çıkan bir ülkedir. Muhteşem doğası, geniş parkları, huzurlu atmosferi sebebiyle insanların barış içinde yaşadığı bir yerdir. İklim olarak genelde soğuk, yağmurlu veya bulutlu bir havası vardır.

Yaz aylarında dahi aşırı sıcak havalar olmamaktadır. Ada ülkesi olduğundan ve yağış miktarı fazla olduğundan yeşil ile mavinin birbiriyle dans ettiği muhteşem manzaralara ev sahipliği yapmaktadır.

İrlandalı insanlar ise özellikle yabancılara karşı son derece yardımsever ve sıcakkanlı davranırlar. Bununla birlikte kuralcı ve sistematik çalışan insanlardır. 

İrlanda’da Ulaşım

İrlanda’da şehir içi ulaşımı geniş otobüs, tren veya tramvay hatlarıyla sağlayabilirsiniz. Özellikle Dublin, Cork, Galway, Limerick gibi büyük şehirlerde ulaşım ağları çok daha gelişmiş ve sistematik bir biçimde ilerlemektedir. Belirli bir ücret karşılığında ise aylık sınırsız ulaşım kartına (Leap Card) sahip olabilirsiniz. Şehirlerarası ulaşım ise tren veya otobüs ile sağlanmaktadır. Bunun dışında bisiklet, elektrikli scooter vb. araçlarla da şehir içi kısa mesafelere kolaylıkla gidebilirsiniz. Bu portatif araçlara uygun yollar İrlanda’da oldukça gelişmiştir. 

Şahsi arabayla ulaşım konusu ise Türklere göre biraz daha ters gelebilir çünkü İrlanda’da trafik Türkiye’nin aksine sağdan akmaktadır. Ancak belirli bir süre sonra buna alışabilir ve araç kiralayıp, satın alabilirsiniz.

Unutmayın: Hali hazırda bulunan bir ehliyetiniz varsa bu İrlanda’da 1 yıl için geçerlidir, 1 yılın sonunda İrlanda hükümetinin kendi ehliyet sistemi için belirlediği süreçlerden ve sınavlardan geçmeniz gerekir. 

İrlanda’da Ekonomi ve Yaşam Masrafları (Video)

İrlanda’nın para birimi Euro’dur ve alım gücü yüksek ülkelerden biridir. “Avrupa’nın Silikon Vadisi” olarak bilinen İrlanda’da; Facebook, Google, Apple, Microsoft, Twitter gibi teknoloji ve sosyal medya devlerinin Avrupa merkezleri burada yer almaktadır. Bu da istihdam ve kariyer planlama açısından oldukça büyük bir avantajdır. 

Konu bu olunca akla ilk gelen soru ise; ”Yaşam ucuz mu?” sorusu olacaktır. Bu konu hakkında sizler için hazırladığımız ilgili videomuza göz atabilirsiniz!

Eğitim almaya giden herkesin diğer ortak sorunu ise konaklama ve konaklama masrafları. Konaklama genellikle aile yanı veya öğrenci yurdu şeklinde olsa da zaman zaman öğrenciler paylaşımlı evleri de tercih edebiliyorlar. Konu ile detaylı bilgiye İrlanda’da Konaklama yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İrlanda'da Yemek Kültürü

 

Ada ülkesi olmasından kaynaklı deniz ürünlerinin bolca yer aldığı bir mutfak yapısına sahiptir İrlanda mutfağı.

Ancak deniz ürünlerinin yanında sebzelerle zenginleştirilmiş et yemeklerine de bolca yer verirler. İrlanda mutfağının en önemli sebzesi olarak patates örnek verilebilir. Neredeyse her yemeğin içinde veya yanında patates görmek mümkün.

Ancak özellikle Dublin’de şehrin kozmopolit yapısından dolayı olsa gerek Avrupa ve Türk mutfağına sahip restoran ve kafeler bulmak da mümkündür.

İrlanda’da Eğlence ve Kültürel Faaliyetler

İrlandalı insanlar eğlenceye ve keyiflerine oldukça düşkün insanlardır, kısacası eğlenmeyi biliyorlar! İrlandalılar neşeli olma özelliklerini eğlence kültürlerine de yansıtmışlardır. Onların eğlence kültürünün önemli bir kısmı pub kültürü ile doğru orantılıdır. İçki kültürü oldukça gelişmiş olan ülkede insanlar publarda bir arada sevdikleriyle vakit geçirmeyi, şarkı söyleyip dans etmeyi çok seviyorlar.

Ancak söz konusu İrlandalılar ise; publar yetersiz kalır. Onlar sadece publarda değil İrlanda sokaklarında da diledikleri gibi dans edebilir sokak müziği yapabilirler. Siz de bu mutlu ve eğlenceli insanlara katılarak mutluluklarına eşlik edebilirsiniz!

İrlanda’da eğlence olarak ayrıca tiyatro, konser, opera ve spor faaliyetleri de çok yaygındır. Özellikle hafta sonları tiyatro oyunları halk tarafından oldukça rağbet görmektedir. Gaelic futbolu denilen milli sporları ise futbol maçlarından daha fazla ilgi görmektedir. 

Bununla birlikte İrlanda’nın muhteşem doğasıyla ev sahipliği yaptığı birçok film ve dizi de bulunmaktadır. “Game of Thrones”, “Merlin”, “Braveheart”, “Vikings” ve “Normal People” gibi ünlü pek çok dizi ve film örnek verilebilir.

İrlanda’da festival kültürü de çok yaygındır, ülkenin en çok sevilen festivali “Cat Laughs Comedy Festival“, her yıl Ekim ayının sonlarında İrlanda’nın güneyindeki muhteşem manzaralara sahip olan Cork’ta düzenlenen jazz festivali “Guiness Cork Jazz Festival”, Dublin Writes Week, İrlanda Müzik Festivali, Galway Races diğer popüler festivallerdir. Ayrıca Saint Patrick günü ise her yıl 17 Mart tarihinde tüm İrlanda’nın coşkuyla kutladığı en özel günlerindendir.

Neden İrlanda? (Video Röportaj)

Eğer hala neden İrlanda?” diyorsanız. İrlanda’da dil eğitimi almaya karar veren öğrencimizin penceresinden İrlanda’da dil eğitimi ve İrlanda’da yaşam konulu videomuzu izleyebilirsiniz!

Menü