İrlanda Araba Fiyatları

İrlanda’ya giden  herkesin ve özellikle İrlanda’da dil okuluna gidenlerin ve uzun süreli İrlanda’da olan bireylerin en çok merak ettikleri sorulardan birisi İrlanda’da araba alabilir miyiz? İrlanda’da araba fiyatları nasıl? Bu sorular ve daha fazlasının cevabı yazımızda.

İrlanda’da Araba Fiyatları

İrlanda’da nasıl araç alınacağından bahsettik peki İrlanda’da araç fiyatları nasıl?
İrlanda’daki araç fiyatlarını bulabileceğiniz sitelerden yukarıda bahsettik fakat örnek olması amacıyla buraya birkaç örnek ekledik.
Fiyatlar şöyle;

 • 2006 Model Volvo S40
  Fiyatı 500 Euro

 

 • 2008 Model Renault Scenic
  Fiyatı 1,250 Euro
 •  

 • 2021 Model Renault Megane
  Fiyatı 33,950 Euro ayrıca aylık 536.52 Euro ödeyerek 60 ay taksit ile alabiliyorsunuz.

Birkaç örnekle İrlanda’da araç fiyatları bu şekilde. İrlanda’da şaka gibi gelecek ucuzlukta araçlar bulunmakta. Fiyatları incelemek için tıklayın!

İrlanda’da Araba Almak

Peki İrlanda’ya gittikten sonra araba almak mümkün mü? Tabii ki de mümkün. İrlanda’ya dil okuluna veya başka bir amaçla gitmiş olmanızın bir önemi yok. Ehliyetinizin olması yeterli. Ayrıca Türkiye ile İrlanda arasında ehliyet geçerliliği için bir anlaşma bulunmadığından dolayı Türkiye’den almış olduğunuz ehliyetiniz İrlanda’da 12 ay geçerli sonrasında ise ehliyetinizi yenilemeniz gerekmektedir. İrlanda ehliyetinin nasıl alınacağına ve daha detaylı bilgilere buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İrlanda’da Araba Nasıl Alınır?

İrlanda’da araba satın almak oldukça pratik. Türkiye’de olduğu gibi İrlanda’da da araba piyasası oldukça hareketli. Ayrıca İrlanda’da sıfır ve ikinci el arabalarda çok geniş bir marka ve model yelpazesi var. Çok fazla araca çok uygun fiyatlara ulaşabiliyorsunuz.
Sıfır araçları markaların kendi showroomlarından peşin veya kredi seçenekleri ile alabiliyorsunuz.
İkinci el araçlara ise aynı Türkiye’de olduğu gibi çeşitli web sitelerinden veya galerilerden ulaşabilirsiniz. İrlanda’da ikinci el araba almanın güzel yanlarından birisi ise galerilerin gayet güvenilir olması. Galeriler size her konuda garanti veriyor bu sebeple aracı kendi bulduğunuz sahibinden alabileceğiniz gibi rahatlıkla galerilerden de alabilirsiniz.
İrlanda’da Araba İlanlarına Ulaşabileceğiniz Web Siteleri;

İrlanda’da Araba Almanın Maliyeti

İrlanda’da araç almak yukarıda da belirttiğimiz gibi çok kolay ve pratik. Peki İrlanda’da araç almanın zor yönleri yok mu? Tabii ki de var. İrlanda’da araç almanın tek zor yanı araç sigorta masrafı. İrlanda’ya yeni gelmiş birisi araba satın aldığı zaman 4000 Euro’ya kadar araç sigorta masrafı çıkabiliyor. Araç sigorta ücretini aracın yaşı, ehliyet tipiniz, ehliyet yaşınız ve kendi yaşınız etki edebiliyor. Ayrıca İrlanda’da araç satın alırken Türk ehliyeti ile alırsanız İrlanda ehliyeti ile alacağınızdan daha fazla araç sigorta masrafı çıkmakta. Sigorta ödemeleri her yıl hasarsızlık indirimi de alırsanız oldukça aşağılara iniyor.
Bir diğer masraf ise Türkiye’den alışkın olduğumuz yıllık taşıt vergisi. İrlanda’da yıllık taşıt vergisi aracın yaşına ve motor hacmine göre değişebilmektedir. Ortalama olarak yıllık 200 – 400 Euro arasında bir vergi ödeniyor.

İrlanda Araç Sigorta Masrafı Hesaplama

İrlanda’da araç satın alırken araç sigortasının masraflı olduğundan bahsettik. İrlanda’da araç satın almadan önce alacağınız araca göre araç sigortası masrafınızı hesaplayabileceğiniz bazı web siteleri bulunmakta. Siz de alacağınız araca ne kadar araç sigorta masrafı çıkacağını buradan öğrenebilirsiniz.

İrlanda’da Öğrenciyken Araba Alabilir miyim?

İrlanda’ya Work and Study veya başka bir programla gelmiş bir öğrenci iseniz ehliyetiniz bulunduğu sürece araba alabilirsiniz. Yalnızca Türkiye’den İrlanda’ya geldikten sonra Türk ehliyetinizin 12 ay geçerli olduğunu unutmayın. 12 ayın sonrasında ehliyetinizi İrlanda ehliyeti ile yenilemeden araba kullandığınız tespit edilirse yüklü bir miktar ceza ödersiniz. 


İrlanda’da  Work and Study

 • İrlanda Avrupa’da suç oranı en düşük olan ülkelerdendir.
 • Saatlik asgari ücrette en yüksek ikinci ülkedir.
 • Ana dilleri İngilizcedir.
 • Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarının ana merkezleri İrlanda’da olduğundan dolayı bu alanlarda kariyer yapmak isteyen öğrenciler için önemli bir fırsattır.
 • Türkiye’ye sadece 4 saatlik uçuş uzaklığındadır.
 • Yaşam masrafları İngiltere ve Amerika’ya kıyasla daha uygundur.

Work and Study ve Work and Travel karşılaştırma yazısı için tıklayın

Bkz: Neden İrlanda’da Eğitim?

Bkz: İrlanda’da Dil Eğitimi Almak İçin 8 Neden

İrlanda’da dil okulu fiyatları için tıklayın!

Eğitim İrlanda Aracılığıyla Dil Eğitimi Almış Öğrencilerimizin İrlanda Hatıraları Ve Deneyimleri için tıklayın!

İlginizi Çekebilir

Menü