İrlanda’da Asgari Ücret 2021

Dünyada hemen hemen her ülkenin kendi yaşam standartlarına uygun olarak, çalışanların refahını sağlamak adına asgari ücret uygulamaları bulunmaktadır. Buna göre, yasal olarak belirtilen asgari ücretin altında herhangi bir ücrete kişileri çalıştırmak yasaktır. 

İrlanda’da yaşam ve ya İrlanda’da eğitim düşünen çoğu kişinin aklına ilk gelen şey maddi geçimi sağlayabilmek adına karşımıza çıkan asgari ücret araştırmalarıdır. İrlanda refah seviyesi en yüksek Kuzey Avrupa ülkelerinden biri olmakla birlikte, Avrupa Birliği’nde yer  alan en yüksek asgari ücrete sahip ülkeler sıralamasında listenin üstlerinde yer almaktadır.

İrlanda’da Brüt Asgari Ücret 2021

İrlanda’da kesintiler ve vergilerinde dahil olduğu brüt asgari ücret miktarı, 1 Ocak 2021’den itibaren 1795 Euro olarak uygulanmaya başlanmıştır. Böylece Eurostat (Avrupa İstatistik Ofisi) verilerine göre Avrupa Birliğinde ki en yüksek brüt asgari ücrete sahip olan ülkeler sıralamasından İrlanda 2. sırada yer almaktadır. Dünyada asgari ücreti en yüksek ülkeler sıralamasında ise 9. olmaktadır. 

İrlanda Çalışma Saatleri  2021

İrlanda’da tam zamanlı ya da  yarı zamanlı olarak çalışacağınız seçenekler mevcuttur. Tam zamanlı çalışma saati haftalık 40 saat iken, yarı zamanlı çalışma izni ise haftalık 20 saati ifade etmektedir.

İrlanda’da Saatlik Asgari Ücret 2021

1 Ocak 2021’den itibaren düzenlenen asgari ücret uygulamalarına göre İrlanda’da saatlik asgari ücret 10.20 Euro olarak belirlenmiştir. Buna göre saati minimum 10.20 euro olacak şekilde çalıştığınız kadar ücretinizi alacaksınız.

 

İrlanda’da Öğrenciler İçin Asgari Ücret

İrlanda dil eğitimi ya da yüksek lisans eğitimi süresince öğrencilere yarı zamanlı çalışma izni veren bir ülkedir. Eğitiminizi alırken aynı zamanda haftalık 20 saat çalışarak yaşam giderlerinizi karşılayabilirsiniz. İrlanda’da saatlik asgari ücret 10.20 Euro olduğundan dolayı, haftalık 20 saat çalışan bir öğencinin aylık minimum ücreti 816 Euro’dur.

 

İlginizi Çekebilir

Menü