İrlanda’da Erasmus Stajı

İzmir Yaşar Üniversitesi’nde yazılım mühendisliği alanında yüksek lisans yaparken okulumun düzenlediği Erasmus+ sınavına girdim ve staj hareketliliğine gitmeye hak kazandım. Okulun belirttiği tarihe kadar staj kabul mektubu sunmam gerekiyordu. Staj yeri arama sürecimde İzmir ofisten destek aldım. Gerek staj yeri ayarlama mülakatlar gerekse vize işlemleri konusunda oldukça yardımcı oldular. 2018 yılının yaz aylarında Dublin’de hem staj yaptım hem de gezdim. Erasmus stajı olduğu için de aylık 600€ hibe aldım.

Şirket kendi iş tecrübeme göre hafif kaldı, kendimi biraz daha zorlayabileceğim bir şirkette staj yapabilmek isterdim ama şirket bulmak için zamanım çok kısıtlıydı ve ilk ayarlanan şirketle anlaşma yapmak zorundaydım. Bunun dışında şirkette pek çok farklı ülkeden tanıdığım stajyer arkadaşlarım ile güzel vakit geçirdim.

Şirketin merkezi konumu, çalışma saatleri ve genç çalışma ortamı güzeldi. Olumsuz yanları ise ofis küçüktü ve kendime çok fazla tecrübe katmadı.

İrlanda’da Aile Yanı Konaklama ve Airbnb

İlk ay aile yanı, sonraki 2 ay airbnb’de kaldım ve ikisinden de çok memnun kaldım. Muhitler güvenli ve huzurluydu, otobüs ulaşımı çok kolaydı. Şehir merkezine 45 dk uzaklıkta olmaları dışında bir şikayetim olmadı. Yanında kaldığım aile sayesinde İrlanda aksanına daha kolay uyum sağladım, yemekler çok lezzetliydi, aile sıcaklığını hep hissettim. İrlanda kültürünü yakından tanıma şansım oldu. Geleneksel yemeklerini, bayramlarını, gündelik alışkanlıklarını öğrendim. Airbnb evi sayesinde dünyanın pek çok farklı yerinden yeni insanlarla tanıştım, kendi kültürlerini tanıma şansım oldu. Farklı dilden insanlarla ingilizce konuşmak çok güzeldi.

 

Yanında kaldığım aileye tabiiki Türk kahvesi içirdim, hatta fal bile baktım. Falın gerçekleşmesi de unutamadığım en komik olaylardan biri oldu. 🙂

İrlanda’da En Sevdiğim Şey

Tek kelimeyle insanları diyebilirim. İnsanların enerjisi, yardımseverliği ve hayata bakış açılarını çok beğendim.

İrlanda’da Sevmediğim Şeyler

Güneşsiz geçen günler ve son otobüs saatlerinin gece 12’de bitmesi. Gece dışarı çıkıyorsanız ve çok geç dönecekseniz taksiden başka seçeneğiniz olmuyor.

İrlanda’ya Gideceklere Tavsiyelerim

  • Kapalı ve yağmurlu havaya uygun az ama öz kıyafetler getirsinler.
  • Her gün ama her gün dışarı çıkıp yeni yerler keşfetsinler asla boş zamanlarını evde oturup geçirmesinler (Rengarenk sokakları, parkları, müzeleri, kütüphaneleri, kafeleri, köprüleri say say bitmez).
  • Ve en önemlisi olabildiğince sosyal olup yeni insanlar tanısınlar (Hem kendi insanı, hem de gelen turistler o kadar sıcakkanlı ki İngilizce öğrenmek için harika bir şans).

Eğitim İrlanda Hakkında Düşüncelerim

Sayenizde İrlanda’da çok güzel 3 ay geçirdim. Dublin ofisinde düzenlediğiniz etkinlikler de ayrıca keyifliydi. Her konuda desteğinizi hissetmek güzeldi. Herkese gönül rahatlığıyla sizi öneriyorum. Öneri olarak ekibinizi böyle güler yüzlü, pozitif ve enerjik insanlarla devam ettirin derim. Sonsuz teşekkürler 🙂

Su Taşbaş

İlginizi Çekebilir

Menü