Dublin'de Helal Restorantlar

Dublin'deki Helal Restorantlar

Merhabalar, ben Ahmet Görbil. Eğitim İrlanda İstanbul temsilcisiyim. Bu yazımızda Dublin’de gittiğim helal restoranları anlatacağım. Dublin şehir merkezi görüp görebileceğim en iyi şehir planlamasıyla imar edilmiş şehirlerden birtanesi. Eğitim İrlanda merkez ofisi, anlaşmalı dil okullarımız, müzeler, kaleler, kütüphaneler ve restoranların çoğu birbirine en fazla 20 dakika yürüme mesafesinde olması şehrin en eğlenceli tarafı diyebilirim.

Restoranlarımıza geçelim.

 

Zaytoon - Parliament Street

Dil eğitimi gördüğüm için CES dil okulundan saat 13.30’da çıktım. Ortalama 7 dakikada restorana vardım. Türkiye’deki gibi İrlandalılarında yemek saatinin bu civarlar olduğunu lokantaya vardığımda anladım. 

irlanda da yemek zaytoon helal

Aslında İran mutfağı hakkında zerre bilgi sahibi değildim. Arkadaşımın önerisiyle Chicken-Shish Kebab adlı menüyü seçtim ve yanına Garlic sos istedim. Bana bir fiş verdiler. Fişlerde numaralar yazıyor, sırası gelenin numarasını okuyorlardı. İran yemekleri genelde biraz ekşi oluyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse Suriye mutfağına benziyor.

Menü oldukça güzel ve doyurucuydu. Salata ve sos karışımı bir efsaneydi. Sıcak sıcak tandırdan gelen ekmeklerse beni Bayramoğlu dönere götürüp getirdi.

irlanda da yemek zaytoon 

Son olarak fiyatlar ortalama 7.5 eurodan (kebab, patates kızartması, içecek) başlıyor diyebiliriz. Hemen biraz ilerisinde Dublinia müzesi ve St.Patrick katedral var. Yemekten sonra oraya gitmenizi öneririm. Başka bir yazımızda oraları da anlatacağım.

 

Subway - Parliament Street

Bu Subway’in sahibi Pakistanlı bir amca, bu nedenle tüm menüler helal. Yalnız burası baya kalabalık oluyor. Saat 1 gibi filan giderseniz ayakta kalabilirsiniz. Fiyatlar Zaytoon’a göre daha ucuz. Menüler ortalama 6 eurodan başlıyor.

irlanda da yemek helal subway

Subway’i anlatmak gibi olmasın ama içine koyulacak ekstra malzemeyi siz belirleyebiliyorsunuz. Ben Footlong beef melt söyledim ve bol Chipotle sosu. Sizlere de öneririm. Son lokmaları zor yuttum baya doyurucu menüler diyebilirim.

 

WOK IN Noodle Bar - Stephen Street Lower

Camın arkasındaki amcaya dikkat. Kendisi lokantanın neşesi ve sahibidir.

irlanda da yemek noodle bar
Çok noodle taraftarı bir insan olmasam da merakımı gidermek amacıyla gittim. Menüler olabildiğince doyurucu, ye ye bitmiyor diyebilirim. Müjdemi de vereyim buna rağmen fiyatlar 4-5 eurodan başlıyor. İstediğin menüyü söylüyor ve sos seçimini yapıyorsun. Noodle taraftarı olmadığımı söylemiştim. Lezzetliydi ama baya çoktu.

irlanda da yemek noodle helal
Menüyü bitiremedim. Lokantanın sahibi müslüman abimiz, zannediyorum Pakistanlı kendisi. Onca müşterinin arasında geldi bitiremediğimi görünce şakayla karışık sen beğenmedin galiba filan dedi. Gördüğüm en ilgili lokanta sahibiydi ve bir o kadar da mülayim bir insandı. Yoğun ısrarıyla kalanı eve paket yapmaya beni ikna etti.  Her ne kadar noodle’ı sevmesem de tebessüm içinde ayrıldığım nadir restoranlardan bir tanesidir. Gidiniz :)


Madina - Mary Street

Sıra bütün İrlanda ahalisinin övmekten göklere çıkardığı, Türkiye’ye dönen dil okulu öğrencilerimizin özlediği ve hayalini kurduğu Madina lokantamıza geldi.

irlanda da yemek madina restorant
Madina, Pakistanlı kardeşlerimizin açtığı bir restoran. Yemekler çok acılı olmamakla birlikte oldukça baharatlı. Acılı mücverinden tutun da, kırmızı köri soslu tavuğuna, binbir baharatın kol gezdiği etli bulgur pilavından, fırından yeni çıkmış ekmeklerine sizi Pakistan’a götüren bir kültür yuvası. Farklı lezzetler denemek isteyenlere öneririm.


Fiyatlar diğerlerine göre biraz daha pahalı olduğunu hatırlamakta fayda var, ortalama 15-20 Euro.


Capel Kebab & Pizza House (Ephesus) - Capel Street

Dublin’deki Türk restorantlarından bir tanesi. Yine şehir merkezinde bulunan bu restorantta kebab, pizza ve burger çeşitleriniz bulmanız mümkün. Bizi dükkan sahibi Taner bey karşılıyor.

Buradaki yemeğim Chicken Fillet Burger meal ve tabi yanında Garlic sos. Oldukça lezzetliydi. Fiyatlar 5-10 Euro arasında değişiyor. Burada ayran da bulmak mümkün.

irlanda da yemek ephesus kebab
İrlanda şartlarında bulabileceğiniz iyi sayılabilecek restorantlardan bir tanesi burası. Zaman zaman lahmacunda yapıyorlarmış. Meraklılarına duyurulur.


Valla kendimi Vedat Milor gibi hissettim :) İsmini duyup gidemedeğim diğer helal restorantlara da kısmetse bir dahaki gelişimde gideceğim:


Iskandars - Dame Street
Istanbul Kebab House - Liffey Street Lower
UMI Falafel - Dame Street
Burger Hut - Talbot Street
Keshk Restaurant - Mespil Road
The Cedar Tree - St Andrew's St
Rotana Cafe - Richmond St
Saburritos - Dame Street
Damascus Gate Restaurant - Camden Street Upper
Alper - Talbot Street
Pasha Restaurant - Dorset Street Upper

Herhangi bir sorunuz olduğu taktir de +905458070811 nolu numaradan bana ulaşabilirsiniz. Bir başka yazımızda görüşmek dileğiyle. Esen kalın

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 899 72 2069
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 357 33 53 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.