İrlanda’dan Birleşik Krallık Vizesi Almak

İrlanda’ya gelmişken hemen dibinde bulunan Birleşik Krallık ülkelerine gitmeden olmaz! 13 Mayıs 2019 tarihiyle Multi-vizeye olan ihtiyacın da ortadan kalkmasıyla İrlanda’dan diğer ülkelere geçiş bir nebze daha kolaylaştı ve İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’ya Birleşik Krallık vizesi alarak çok uyguna uçabilirsiniz.

Dublin-Londra arası uçuşlar genellikle 10-15€ arasında olduğunu düşünürsek her an UK ülkelerine gidip gelebilirsiniz. Ayrıca, Birleşik Krallık vizesinin minimum 6 ay ve çok girişli verilmesi Schengen vizesine göre çok daha avantajlı olduğunu gözler önüne seriyor diyebiliriz. Ayrıca, Schengen vizesine GNIB/IRP’nizin bitmesine en az 3 ay kala başvurmanız gerekirken Birleşik Krallık vizesi için böyle bir şart yoktur.

Şimdi adım adım İngiltere vizesine başvuru:

1. Başvuru Formu

Öncelikle olarak online başvuru formunu ayrıntılı bir şekilde doldurmanız gerekmektedir çünkü Birleşik Krallık vizesi için en önemli nokta bu diyebiliriz. Başvuru sırasında Birleşik Krallık ülkelerindeki geziniz hakkında sorular sorulmaktadır bunları rezervasyonlarla ve uçak biletleriyle ispat etmeniz gerekmektedir. Burada ki önemli noktalardan birisi; uçağınızı Türkiye’deki rezervasyon yapamıyorsunuz; uçak biletinizi satın alıp vize dosyanıza eklemeniz gerekmektedir. Bundan dolayı tarihleri gerçekçi seçmenizi tavsiye ederiz. Schengen vizesindeki gibi birden çok seyahat planı oluşturmanıza gerek yok en başta da belirttiğimiz gibi UK vizesi minimum 6 aylık verilmektedir. Online başvuru formuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

2. Vize Ücreti

Online başvuru formunuzu tamamladıktan sonra, vize ücretini ödemeniz gerekmektedir. Birleşik Krallık vize ücreti:

 • Standart vize ücreti 6 aya kadar: 95£
 • 12 aya kadar olan vizeler: 190£ (Belirli şartları var )
 • 2 yıllık – 361£ (Birleşik Krallık ülkelerini uzun bir süre düzenli bir şekilde ziyaret etmeniz gerekiyorsa)
 • 5 yıllık – 655£ (Birleşik Krallık ülkelerini uzun bir süre düzenli bir şekilde ziyaret etmeniz gerekiyorsa)
 • 10 yıllık – 822£ (Birleşik Krallık ülkelerini uzun bir süre düzenli bir şekilde ziyaret etmeniz gerekiyorsa)

3. TLS’den Randevu

Ödemenizi yaptıktan sonra, sistem sizi otomatik olarak aracı firma olan TLS firmasının sitesine yönlendirmektedir.

 • Öncelikle TLS’den randevu almanız gerekmektedir. Randevunuzu seçerken 2 seçenek bulunmaktadır: ya belgelerinizi kendiniz tarattırıp sisteme yükleyeceksiniz ya da ofiste onlar size yardımcı olacak belgelerinizi taratıp sisteme yükleyecekler. 2. Seçeneği seçmeniz durumunda ekstra 70£ daha ödemeniz gerekmektedir.
 • İlk seçeneği seçtiğinizi var sayarsak; belgeleri başvuru tarihinden önce taramanız, sisteme yüklemeniz, kontrol etmeniz ve kaydetmeniz gerekmektedir. Bu belgelerden başvuru formu haricinde hiç birinin orijinalini elden teslim etmiyorsunuz.

4. Belgenizin Çıktısı

Belgeleri kaydettikten sonra size yüklediğiniz dosyaları gösteren bir belge gelecek onun çıktısını alıp yanınızda başvuruya giderken götürmeniz gerekecek.

5. Randevu Zamanı

TLS’ye randevu tarihinde giderken yanınızda almanız gerekenler;

 1. Pasaportunuz,
 2. En son çıktısını aldığınız sisteme kaydettiğiniz evrakları gösteren sayfa
 3. GNIB/IRP kartınız ve
 4. İmzalanmış online başvuru formu olması gerekmektedir.

TLS’ye gittiğinizde öncelikle sizin pasaportunuzu alıyorlar. Daha sonra da parmak izinizi alarak süreç tamamlanıyor. Vizenizin sonuçlanması ise ortalama olarak 3 hafta sürecektir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

1. Pasaportunuz,
2. Eski pasaportlarınız (varsa)
3. GNIB/IRP kartınız,
4. Niyet mektubunuz,
5. Otel rezervasyonunuz,
6. Uçak biletiniz,
7. İrlanda’daki dil okulunuzdan yazı,
8. Banka hesap dökümü,
9. Eğitim durumunuzu gösteren belge (Diploma, transcript)
10. İrlanda’daki adresinizi gösteren belge,

Eğitim İrlanda olarak arzu eden öğrencilere vize başvurusu için ve belgelerin taranıp sisteme yüklenmesi sürecinde yardımcı oluyoruz. Hizmet bedeli 100€’dur.

Youtube kanalımıza abone olarak İrlanda’da eğitim ve yaşam hakkında ki videolarımızı izleyebilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz ya da İrlanda ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız buradan diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Menü