İrlanda'da Eğitim

İrlanda'da Eğitim Hakkında

İrlanda'da Eğitim hakkında tüm sorularınız cevaplanıyor!

İrlanda’da Kreş


İrlanda’da eğitim çocuklar için 4 yaşında başlıyor bu eğitime preschool deniyor yani okul öncesi eğitim. Bu eğitim süreci zorunlu değildir ama çocukların bu okul öncesi eğitime gitmeleri kesinlikle tavsiye ediliyor çünkü ilerleyen zamanlarda çocukların okula alışması için çok kritik diyebiliriz.

 

İrlanda’da İlkokul


İlkokul İrlanda’da 5 ya da 6 yaşında başlıyor ilk önce junior infants sınıfına gidiyorlar sonra senior infants sınfı, sonra ise 1’inci sınıfına başlıyorlar. Junior İnfants’dan 6’ıncı sınıfa kadar primary school deniyor yani ilkokul diyebiliriz buna. 

 

İrlanda’da Ortaokul


Ortaokul İrlanda’da liseyle beraber okunuyor yani ayni binada okuyor hem ortaokul hem lise öğrencileri. Liseyle ortaokul’un karışımı olan eğitime secondary school deniyor öğrenciler 6th class yani 6’ıncı sınıfdan sonra secondary school’a başlıyorlar. Secondary school’da altı sene okunuyor 1st 2nd 3rd year. Bu ilk üç sene ortaokul süreci diyebiliriz. Bu secondary school’un ilk üç senesi orta okula yönelik eğitim göruyor öğrenciler. Ortaokulun Üçüncü senesinde Junior Certificate diye bir sınava giriyorsunuz, buna lise giriş sınavı diyebiliriz. Sonra bu sınavlar aldığınız sonuçlara göre, lisede seçtiğiniz derslere göre o derslerin ya higher level’ına ya da ordinary level’ına girebiliyorsunuz.

 

 

İrlanda’da Lise


Secondary School olarak geçen lisenin son üç senesi üniversite sınavına yönelik hazırlıklarla geçmektedir. Son üç sınıfın adları 4th 5th ve 6th year diye geçiyor. 4th year, yani secondary school’un ilk senesi çok ders görülmüyor açıkcası daha çok gezilere gidiliyor ve aktiviteler yapılıyor mesela, öğrenciler Güney Afrika’ya gidiyorlar geziye ya da sene sonunda öğrenciler zorunlu 1 hafta bir yerde çalısıyorlar. Tabi derste görülüyor ama 5th ve 6th year’a kıyas çok az ders görülüyor. 5th year’da ise derslere başlanıyor yani üniveriste sınavlarına hazırlık başlıyor. Bir önemli detay daha var 5th year’da seçeneklerden olan 5 ders seçiyorsunuz, toplamda 7 dersten sınava giriyorsunuz, İngilizce ve Matematik zorunlu ve de üniversite sınavında yani Leaving Certificate’de seçtiğiniz her dersten farklı seviyelerden sınava giriyorsunuz Higher Level ve Ordinary Level diye ayrılıyor seviyeler. Ders’in Higher level seviyesi daha detaylı ve azcık daha zor oluyor. Ordinary Level ise daha kolay ve daha az detaylı oluyor, tabi bu dersten derse değisiyor. 5th ve 6th year’da bütün derslerden konuları bitiriyorsunuz sonra 6th year’ın sonunda üniversite sınavına giriyorsunuz. Leaving Certificate sınavı klasik bir sınavdır Türkiye’deki gibi çoktan seçmeli değildir. Ve girdiğiniz derslerden aldığınz sonuçlara göre puanlarınız hesaplanıyor. Aldığınız puan’a görede önceden seçtiğiniz 10 tane bölüm’e göre bölümlere yerleştiriliyorsunuz. Yaptığınız birinci seçenek en çok istediğiniz bölüm oluyor ona görede sıralama yapıyorsunuz. Sonra aldığınz puan’a göre seçtiğiniz 10 bölümden birine giriyorsunuz.

 

Irlanda da dil okulu ogrencileri

 

İrlanda’da Üniversite


İrlanda’da pek çok üniversite var ama en iyi üniversiteler bunlar denebilir: Trinity College Dublin, University College Dublin, National University of Galway, Maynooth University, Dublin City University ve University College Cork. Dublin’de okursanız üniversiteyi kaldığınız süreçte emiğnim keyif alıcaksınızdır hem okuduğunuz bölumden hem de genel olarak şehir’deki atmosfer ve şehir’deki doğal güzelliklerden hiç hayal kırıklığına uğramış olmasınız.

 

 

İrlanda’da Yüksek Lisans


İrlanda’da yüksek lisans yapmak için çok fırsat ve seçenek var. İrlanda’da yüksek lisans yapmanız için IELTS ve ya TOEFL yeterlilik belgesi lazımdır. İrlanda’da yüksek lisans yapmanız çok avantajlıdır çünkü bir sene sonra ise çalışma izni alabiliyorsunuz. Yüksek lisans yaparkende aynı zamanda haftada 20 saat çalışma hakkınız oluyor. İrlanda’da yüksek lisans’ınzı yaparsanız her açıdan avantajlı oluyorsunuz.

 

 

 

İrlanda’da Dil Okulu


Eğer İrlanda’da dil okulu okursanız her açıdan kazançlı oluyorsunuz, çünkü diyer İngilzce konuşulan ülkelere göre maaliyeti daha düşüktür ve aynı zamanda İrlandalılar Türk insanını çok severler ve de çok sıcak kanlı insanlardır. İrlanda’da dil okulu okumanın bir tane daha çok önemli bir avantajı var çalışma izni alabiliyorsunuz.

 

 

 

Daha fazla video için buraya tıklayabilirsiniz.

Göz At;

  1. İrlanda Uzun Dönem Öğrenci Vizesi
  2. İrlanda Kısa Dönem Öğrenci Vizesi
  3. İrlanda'da Yaşam
  4. Dublin Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım
  5. İrlanda'da Dil Okulu
  6. İrlanda'da Eğitim
  7. İrlanda'da Work and Study

 

 

 

egitim irlanda on kayit

 

ogrenci izlenimleri irlanda dil okulu

 
 
 
 
 

 

 

 

 

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 899 72 2069
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 357 33 53 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.