İrlanda'da Yaşam Masrafları

İrlanda'da Yaşam Masrafları 

Dil okulumuzu ve bir aylık konaklamamızı İrlanda’ya gelmeden ayarladık peki İrlanda’ya geldikten sonra ne gibi giderlerim olacak, market alışverişi uygun mu, genel olarak yaşam giderlerim ne olacak gibi sorularınızın cevaplarını bu başlık altında toparladık.


İrlanda’da Market Alışverişi


Öncelikle market alışverişinden başlayacak olursak; İrlanda’da en yaygın marketler Lidl, Aldi, Tesco ve Spar’dır. Spar genellikle tütün ürünleri tüketen öğrencilerin uğrak durağı diyebiliriz çünkü diğer alternatiflere göre fiyatlar biraz daha pahaldır. Tütün ürünleri demişken de; sigaranın çok pahalı olduğunu hatırlatmak isterim; paketi 13€’dur.

Lidl ve Aldi ucuzluk konusunda birbirleriyle yarışsalarda bazı ürünlerde Tesco onlara eşlik etmektedir.

irlanda market alisverisi

Bazı temel besinlerden örnekler vermek gerekirse;

 • 500g makarna: 0.47 cent
 • 1 paket dilimlenmiş büyük ekmek: 69 cent
 • 3 Litre süt: 2€
 • 1 kg et: 4-5€
 • 1 paket peynir: 2€
 • 18’li yumurta: 2.8€
 • 1 kg kıyma: 4-5€ ( yağ oranına göre değişkenlik gösteriyor )
 • 12’li top köfte: 1.8€
 • 4 tane büyük hamburger köftesi: 2€
 • Meyveler: 1-3€ / kutu
 • 1 paket bisküvi: 27 - 85 cent
 • 1 adet kruvasan: 47cent

(Fiyatlar Kasım 2018'de kaydedilmiştir) 

Market fiyatları aşağı yukarı bu şekilde diyebiliriz. Sadece ek olarak, meyve almak isterseniz Spire’a çok yakın olan ve Henry Street ile Parnell Street’i birbirine bağlayan Moore Street’te Türkiye’deki gibi pazar tezgahları bulunuyor ve burada çok daha uygun fiyata meyve ve bazı sebze çeşitlerini bulabilirsiniz. 10 tane elmayı veya 10 tane muzu 1€’ya alabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse, haftalık besin giderleriniz ortalama olarak 20-25€ civarında değişiklik gösterebilmektedir. 

İrlanda’da Kıyafet Alışverişi

irlanda kiyafet


Market alışverişi uygun peki kıyafet alışverişinde durum nedir? İrlanda’da kıyafet alışverişi için ise en iyi çözüm tabii ki Penneys. Birleşik Krallık ve Avrupa’da daha çok Primark olarak bilinen marka, İrlanda’da Penneys ismini seçmiştir ve ucuzluğuyla dudak uçuklatan cinstendir. Bir tişörtü 2-3€’ya, bir kazağı 5-6€’ya veya bir yağmurluğu 10€’ya çok rahatlıkla alabilirsiniz. Penneys’in dışında ben markalı ürünler satın almak istiyorum diyorsanız da merak etmeyin Henry Street’te bulunan Arnotts ve Grafton Street’te bulunan Brown Thomas sizi bekliyor. Guess, Tom Ford, Yves Saint Laurent, Ted Baker gibi dünyaca ünlü markaların ürünlerini bu mağazalarda bulabilirsiniz.


İrlanda’da Dışarıda Yeme-İçme

Peki market alışverişimiz, kıyafet alışverişimiz tamam; İrlanda’da arkadaşlarla dışarıda takılacağımız zaman ne kadar harcarız? Dışarıda yemek yeme konusu market alışverişine kıyasla daha pahalı diyebiliriz. Türk restranlarında kebap yemek istediğiniz zaman ortalama olarak 7-8€ civarında tutmaktadır ya da İrlanda’ya gelmişken biraz Türk yemeklerinden uzaklaşalım diyorsanız; güzel bir İtalyan makarnası 9-12€ arasında değişkenlik göstermektedir ya da Meksika restoranlarında 8€’ya burrito+kola menüsü alabilirsiniz. McDonald’s’da ise öğrenci menüsü 5.15€’dur.


Yemeğimizi yedik sıra kahvede. Kahve içmek için çok fazla mesafe kat etmenize gerek yok çünkü İrlanda’da en uzak mesafedeki Starbucks muhtemelen 5 dakika mesafenizde sizi bekliyor olacak. Latte 3.2€ ve Expresso 2.2€’dur.


İrlanda’da Ulaşım


Bir başka gider kalemi ise ulaşım. İrlanda’da otobüsler biraz pahalı diyebiliriz. Fiyatlar, gideceğiniz yere göre değişkenlik gösterse de 13 duraktan sonrası için Dublin’de 2.6€ çekiyor. Dublin'de ulaşım kartının ismi Leap Card ve öğrenci Leap kartınızı aldıktan sonra ulaşım da biraz daha uyguna geliyor diyebiliriz. Pazartesinden itibaren 20€ harcadıktan sonra Pazar akşamına kadar para çekmemeye başlıyor. Örneğin, otobüsü hergün kullanıyorsunuz, giderken 2.60€ dönerken 2.40€ toplamda günlük 5€ kartınızdan düşüyor. Perşembe günü 20€'ye ulaştığınız için Cuma, Cumartesi, Pazar otobüse ücretsiz biniyorsunuz. 

irlanda ulasim otobus

Bir başka alternatif söylemek gerekirse; İrlanda’da bisiklet kullanımı oldukca yaygındır ancak tek dikkat etmeniz gereken şey bisikletinizin güvenliği diyebilirim. Kendinize uygun bir bisikleti 100€’ya alabilirsiniz ve istediğiniz gibi kullanabilirsiniz ya da Dublin’de bulunan belediyenin bisikletlerine yıllık 20€’ya abone olarak ilk yarım saati ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

İrlanda içerisinde diğer şehirleri gezmek istiyorsanız Bus Eireann ile çoğu şehire 20€’ya gidiş dönüş bilet alabilirsiniz. Eğer, İrlanda dışında Birleşik Krallık veya Avrupa ülkelerini gezmek istiyorsanız bu yine size çok uyguna gelecek diyebilirim. Edinburg’a 17€’ya, Londra’ya 20€’ya, Amsterdam’a 25€’ya
gidebilirsiniz. ( Küçük bir not: Avrupa’nın en ucuz havayolu taşımacılığı yapan Ryan Air, İrlanda firmasıdır.) Tabi, buralara gidebilmeniz için öncelikle 100€’ya vizenizi çok girişliye çevirmeniz ve Avrupa için schengen, Birleşik Krallık ülkelerine gitmek için de Birleşik Krallık vizesi almanız gerekmektedir.


İrlanda’da Konaklama


Son olarak konaklama konusuna değinecek olursak; İrlanda’da konaklama diğer yaşam giderlerine kıyasla pahalı olduğundan dolayı öğrencilerin en çok şikayet ettiği gider kalemi diyebiliriz. Aile yanı konaklamayanı konaklama yaz aylarında haftalık 195€, diğer aylarda ise 180€’dur.
Bu fiyatlar, Eğitim İrlanda’ya özel diyebiliriz. Okulların konaklama seçenekleri ise bu fiyatlardan haftalık 20-30 daha pahalıdır. Başka bir seçenek olarak yurt fiyatları da aşağı yukarı 180-200€ civarındadır. Ancak, aile yanı konaklama seçtiğinizde hafta içleri sabah ve akşam, hafta sonları ise 3 öğün yemek yiyebiliyorsunuz. İrlanda’ya geldikten sonra arkadaşlarınızla eve çıkmak ise sizin için en uygun seçenek olacaktır. Aylık ortalama olarak paylaşımlı odalar 400€, tek kişilik odalar ise 500€ civarındadır.

irlanda konaklama

(Fiyatlar Kasım 2018'de kaydedilmiştir)

 

İrlanda’ya geldiğinizde paranızı TL’ye çevirmemenizi tavsiye ederiz. İrlanda’da kullanılan para birimi Euro olduğu için her şeyi Euro cinsinden düşünmeniz gerekmektedir.  Aksi halde aldığınız şeyleri 6 ile çarpacağınız için her şey pahalı olacaktır. Eğer bu hesaba çok takılmazsanız İrlanda’da uygun şeyler bulabilirsiniz. 

 

egitim irlanda on kayit

Bu kategoriden diğerleri: İrlanda Göçmenlik İşlemleri »

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 899 72 2069
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 357 33 53 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.