İrlandada Yüksek Lisans

İrlanda'da Yüksek Lisans Yapmak

İrlanda Avrupa ülkeleri arasında ana dili İngilizce olan iki ülkeden biridir. 2000 li yıllardan sonra Avrupa’ nın özellikle teknoloji açısından en büyük yatırımlarına ev sahipliği yapmış ülkesidir. Merkezlerine Amerika, Kanada gibi ülkelerin ev sahipliği yaptığı Facebook, Google, Amazon, Twitter gibi çok uluslu dünya şirketlerini barındırmaktadır.

İrlanda'nın seçkin üniversitelerinde, uluslararası öğrencilerle yapabileceğiniz zengin Yurtdışı Yüksek Lisans seçenekleri sunmaktadır. İrlanda'da Yüksek Lisans süresi genellikle 1 yıldır. Üstelik İrlanda'da Yüksek Lisans yaptıktan sonra 2 yıl çalışma izni hakkınız olmaktadır. Bu yönüyle İrlanda'da yüksek lisans, Yurtdışında yüksek lisans programlarının en avantajlılarındandır. Öğrencilerin yurtdışında eğitimlerine devam edebilecek düzeyde İngilizce'ye sahip olduklarını ispat etmeleri İrlanda'da Yüksek Lisans için aranan ilk şarttır.

İrlanda'da yüksek lisans yapmak için gerekli olan IELTS skoru üniversitesine göre 6.0 - 6.5 arasındadır. Şayet yeterli IELTS skoruna sahip değilseniz, İrlanda'da dil okuluna gelerek de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.İrlanda’da dil eğitimi ile ilgili aytınrılı bilgi için tıklayın! İrlanda'da Konaklama detayları için ise buraya bakabilirsiniz.

 

İrlanda'da Yüksek Lisans için Gerekli Belgeler

 • Lisans Mezuniyet Ortalaması (GPA)
 • IELTS, TOEFL ( Yabancı Dil Skoru)

Genel ortalama üzerinden değerlendirecek olursak 4 üzerinden 2,2 ve üstü olan ortalamalarla İrlanda’ da her üniversiteye başvurma şansınız vardır. Fakat uluslararası öğrenci kontenjanları sınırlı olduğu için kabul olma durumunuz “lisans mezuniyet ortalamanıza” göre belirlenir. Yukarıda bahsettiğimiz evraklara ek olarak;

 • Niyet Mektubu
 • Referans Mektupları
 • Pasaport
 • Sertifikalar
 • CV

Tüm evraklarla birlikte üniversitelerin uluslararası öğrenci kabul komisyonları tarafından değerlendirme yapılmaktadır.

Eğitim İrlanda olarak öğrencilerimize tüm yüksek lisans ve üniversite başvurularında ücretsiz danışmanlık sunmaktayız.

 

 

İrlanda'da Yüksek Lisans Şartları

Lisans olarak okuduğunuz alan İrlanda'da yüksek lisans için başvurduğunuz alanla ne kadar ilgili olursa kabul almanız o derece kolay olacaktır. İrlanda'da bazı yüksek lisans programları ön kurslar ile farklı alanlarda master yapmak isteyen öğrencilerin master öncesi eksikliklerini kapatmaktadır.

İrlanda'da bir yüksek lisans programına kabul almanıza etki eden diğer önemli faktör ise İngilizce yeterlilik sınavından aldığınız puandır. Lisans ortalamanızın 4 lük sistemde 2'nin üzerinde olması birçok üniversite için yeterli. İrlanda'da yüksek lisans yapmak için çok yüksek bir ortalama şartı aranmamaktadır.

 

Yüksek Lisans Ücretleri 

İrlanda'da yüksek lisans ücretleri yıllık ortalama 8-17 bin euro arasında değişmektedir. Bazı üniversitelerin Eğitim İrlanda'ya özel indirimleri bulunmaktadır. İrlanda'da yüksek lisans ve doktora için kendinize en uygun bölümü bulmanız önemli. İrlanda'da yüksek lisans için bir çok farklı okul ve bir çok farklı bölüm bulunmaktadır. Okumak istediğiniz bölümün hangi üniversitelerde bulundu ve detaylı bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

  • Postgradireland linkinden mevcut yüksek lisans programlarını bulabilirsiniz.

 

 

Eğitim İrlanda Partner Üniversiteler

Eğitim İrlanda olarak İrlanda’nın en iyi üniversiteleriyle anlaşmalarımız bulunmaktadır. Bu anlaşmalar doğrultusunda hem öğrencilerimizin başvuru süreçlerinde gereken kolaylığı sağlamak hem de burs, yurt vb gibi olanaklardan yararlanmaları için gerekli adımları atmaktayız. Bu üniversiteler dışında kalan diğer üniversiteler için danışmanlık ücreti uygulamaktayız.
 • DIT (Dublin Institute of Technology)
 • GCD (Griffith College)
 • DBS (Dublin Business School)
 • NUI (National University of Ireland)
 • DCU (Dublin City University)
 • Maynooth University
 

irlanda da yuksek lisans ve burs imkanlari

 

İrlanda'da Yüksek Lisansa Başvuru Tarihleri

İrlanda'daki devlet üniversitelerinde genellikle yüksek lisans başvuruları aynı yılın Nisan ayında sona ermektedir. Ancak mevcut kontenjana göre bu süre biraz daha esneyebilir. Ayrıca devlet üniversitelerinde belirli bir başvuru ücreti bulunmaktadır. Özel üniversitelerde ise başvuru son dakikaya kadar geciktirilebilmektedir. Okullar, bölümler ve başvuru tarihleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İrlanda'da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları Nelerdir?

 • Dünya sıralamasında ilk 100'de yer alan üniversitelerde yüksek lisans yapabilirsiniz.
 • Eğitim İrlanda özel fiyatlarından yararlanabilir ve ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.
 • İrlanda'da yüksek lisans programları genellikle bir senedir. Böylece iş hayatına daha hızlı atılabilirsiniz.
 • İrlanda'da mastır yaparken aynı zamanda haftada 20 saat çalışabilir ve aylık yaşam giderlerinizi karşılayabilirsiniz.
 • İrlanda'da bir yüksek lisans programını tamamladığınızda iki sene çalışma izni elde edersiniz. Bu şekilde İrlanda'da iş bulabilir ve Türkiye'ye dönmeden önce yabancı bir şirkette iş tecrübesi kazanabilirsiniz. İrlanda'daki iş imkanları için ilgili haberimize gözatabilirsiniz

 

 

Kimler Başvurabilir?

İrlanda’ da yüksek lisans eğitimi almak isteyen adayların Türkiye’ deki gibi ALES vb. gibi bir yerleştirme sınavına girmesine gerek yoktur. İsteyen herkes istediği her bölüme başvuru yapabilir. Başvuru yaparken adaylarda öncelikli aranan iki şart vardır. Bu iki şarta ek olarak bölümün gereklilikleri ile alakalı diğer evraklar hazırlanır.

 

Gerekli Kriterlere Sahip Değilseniz

Yüksek lisans programlarına direk giriş yapamayacak adaylar için bazı üniversiteler hazırlık sınıfı açmaktadır. Bu hazırlık programlarına “pre master” denir. Türkiye’ den başvuran adaylara bu süreçte İrlanda’ da yüksek lisans eğitimi alabilecek seviyeye gelmesi için 1 akademik dönem ya da 2 akademik dönem boyunca “akademik kritik, akademik İngilizce, kariyer hazırlık, alan dersleri” verilmektedir. Bu derslerden mutlaka minimum 100 üzerinden 60 başarı notu aranmaktadır. Bu yılı başarılı geçen adaylar direk olarak yüksek lisansa başlayabilmektedir. Pre-master programı alıp almama durumunuzla alakalı bazı üniversitelerimizin giriş koşulları ile aşağıdaki tabloya göz gezdirebilirsiniz.

 

 

Yukarıda bahsedilen kriterlerden sadece IELTS kriterini karşılayamıyorsanız şartlı kabul başvurusu yaparak başvurunuzu üniversiteye sunabilirsiniz. IELTS dışında kalan diğer kriterleri karşılıyorsanız eğer üniversite şartlı kabulünüzü onaylar ve size belirli bir süre için IELTS sınavın sonucunuzu iletmenizi söyler.

***Covid-19 virüs salgını nedeniyle belirsiz bir süreliğine IELTS Academic sınavı yapımı durdurulmuştur. İrlanda Hükümeti bu durumu aşabilmek için online İngilizce eğitimi veren DuoLingo programının uygulamış olduğu resmi sınavı da kabul etmektedir. Aşağıda skor tablosunu görebilirsiniz.

 

 

Başvuru Sürecindeki Adımlar

 • Transkript ve diplomanızı eğitim danışmanınıza iletin. Eğitim İrlanda Akademik Birimi sizler için değerlendirme notları hazırlar.
 • Bu notlar ışığında başvurulması hedeflenen bölüme göre üniversite seçimleri tamamlanır.
 • Üniversite seçimlerinden sonra gerekli evrakların hazırlanması aşamasına geçilir. Danışmanınıza ileteceğiniz niyet mektubunuz akademik birimimiz tarafından özenle hazırlanır. Bunun yanında referans mektubu ve cv düzenlemeleri de birlikte gerçekleştirilir.
 • Tüm evraklarınız hazırlandıktan sonra seçmiş olduğunuz üniversitelere başvurularınız iletilir. 4 ile 10 hafta arasında süren değerlendirme sürecinden sonra üniversiteden gelen yanıt sizlerle paylaşılır. Kabul alan öğrencilerimizle vize süreci başlatılır. 
 • Yüksek lisans başvurusu yapıp kabul alan öğrencilerin mutlaka eğitim ücretinin tamamını vize başvurusundan önce direk olarak okula yapması gerekmektedir.

 

 

İrlanda'da Yüksek Lisans Bursları

İrlanda'da yüksek lisans yaparken burs alabileceğiniz kurumlar bulunmaktadır. Detaylar için ilgili buraya bakınız.Yurt dışında yüksek lisans hayalleriniz varsa, daha fazla gecikmeden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

İrlanda'da Yüksek Lisans ve Çalışma İzni

İrlanda’da yüksek lisans yaparken haftada 20 saat part-time (yarı zamanlı) çalışma hakkınız mevcut. Arzu ederseniz yarı zamanlı çalışarak aylık yaşam giderlerinizi karşılayabilirsiniz. Minimum saatlik ücret yaklaşık 10 Euro’dur. İş bulmanız sizin girişkenliğinize ve İngilizce seviyenize bağlıdır. Bir öğrencinin aylık yaşam giderleri yaklaşık 600-900 Euro arasında değişmektedir.

 

İrlanda'da Yüksek Lisans Sonrası Çalışma

Mezuniyet sonrası ise 2 yıl full-time (tam zamanlı) çalışma hakkınız olacak. Türkiye'ye geri dönmeden önce bu hakkınızı kullanarak önemli bilişim şirketlerinde iş tecrübesi elde edebilir ve okul için harcadığınız ücreti çıkartabilirsiniz.
http://www.jobs.ie adresinde Turkish kelimesi ile arama yaparsanız, Türkiye pazarına ilişkin mevcut iş fırsatlarına göz atabilirsiniz.

İrlanda’ da yüksek lisans başvurusu yapabileceğiniz üniversitelerle alakalı diğer tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz. 

Yüksek lisans ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorulara buradan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz daha detaylı bilgi için danışmanlarımızla da irtibat kurabilirsiniz.

 

egitim irlanda biz sizi arayalim

egitim irlanda goruntulu danışmanlık
 
ogrenci izlenimleri irlanda dil okulu 

 

 

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 899 72 2069
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 357 33 53 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.