İrlanda nüfusunun tarih boyunca seyri ve şuanki hali...

İrlanda Nüfusu

İrlanda Nüfusu şu anda 4.83 Milyon'dur. İrlanda'nın başkenti Dublin'de 1.361 Milyon insan yaşamaktadır. İrlanda'da büyük kıtlıktan önce nüfus yaklaşık 8 Milyon'du fakat göç edenler ve vefat edenler olduğu için hala bu nüfusa ulaşılamadı.

 

İrlanda Tarihine Bir Göz Atalım


Tarihe dönüp baktığımızda İrlanda Cumhuriyeti, Büyük Britanya Hükümetine karşı bağımsızlık mücadelesi vermiş ve bu mücadelenin sonunda, 6 Aralık 1921 tarihinde İngiliz-İrlanda antlaşması ile bağımsızlığa adım atmıştır. Ancak Serbest İrlanda Devleti adını alarak İngiliz Milletler Topluluğuna bağlı devam etmiştir. Anlaşmadan 1 yıl sonra ise tam bağımsızlığına kavuşmuştur.Resmi adıyla İrlanda Cumhuriyeti, kuzeybatı Avrupa'da bulunur. Kuzey kısmı Birleşik krallığa bağlı olup parlamenter demokrasi ve anayasal cumhuriyet yönetimindedir. 1 ocak 1973 tarihinden beri Avrupa Birliği üyesidir.

irlanda tarihi nüfusu


İrlada'da Yaşanan Kıtlık Ve Göç Dönemi


Günümüzde tarihciler İrlanda tarihini kıtlık öncesi ve sonrası olarak ayırmaktadır. Gelin bizde kıtlık öncesi ve sonrası olarak İrlanda nufusu hakkında genel bilgi verelim.
İrlanda, 1845 yılında başlayıp 1852 yılında son bulan büyük kıtlık ya da diğer ismiyle İrlanda patates kıtlığı döneminden geçmiştir. Kıtlığın sebebi asıl olarak halkın temel gıda ürünü patatese bulaşan mantardır. 1845’te ekilen patateslerin neredeyse yarısı mantar yüzünden yok olmuş hatta ambarda ki patatesler bile bu mantardan etkilenmiştir. Bu olay sonucunda halk 7 yıl boyunca açlıkla savaşmıştır. Bu dönem kıtlığa bağlı ölümler, hastalanmalar ve halkın göç etmesiyle sonuçlanmıştır. Kıtlık sona erdiğinde İrlanda halkının %20-25 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Kıtlık öncesinde 8 milyondan fazla nüfusa sahip olan İrlanda, 3 milyondan fazlasını bu süre zarfı içerisinde kaybetmiştir.

irlanda kıtlık ve ölümler

Kıtlık sonucunda İrlanda’nın siyasi ve kültürel yapısı değişmiştir. İrlanda halkının konuşmakta olduğu İrlandaca dili, yerini İngilizceye bırakmıştır.
Kıtlık yüzünden İrlandalılar bir çok ülkeye göç etmiş ve hatta İrlanda'lıların iddaasına göre dünya genelinde 70-80 milyon İrlandalı olup, bunun 40 milyondan fazlası Amerika’da yaşamaktadır. Buna sebep olarak ise, kıtlık döneminde gemilerle insanlar Amerika’nın İrlanda’ya bakan en yakın şehri Boston şehrine göç etmeleridir. Günümüzde Boston basketbol takımında İrlanda’nın simgesi olan Celtics kelimesi yer almaktadır.
Diğer ilginç bilgi ise, İrlanda’ya Hristiyanlığı getiren St. Patrick’in ölüm gününü anmak için düzenlenen ve aslında İrlanda’ya özgü olan St. Patrick Festivali ilk olarak İrlanda’da değil de Amerika’nın New York eyaletinde 1762 yılında kutlanmıştır.

irlanda boston celtics


İrlandalıların en fazla göç ettiği bir diğer ülke ise tarih boyunca zulüm gördükleri Birleşik Krallık'tır. 15 Milyondan fazla İrlandalı Kuzey İrlanda, Galler, İskoçya ve İngiltere topraklarında yaşamaktadırlar. Hatta, bu ülkelerde İrlanda’nın geleneksel günleri de coşkuyla kutlanmaktadır.


İrlanda Nüfusu Son Durumu Nedir?

 

irlanda nüfusu son durum


İrlanda adasını paylaşan İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda’nın toplam nüfusu 5.6 milyon civarındadır. Kısa bir karşılaştırma yaparsak İrlanda adasının yüzölçümü İstanbul’un 20 katı olmasına rağmen, İstanbul’un nüfusu adanın nüfusunun neredeyse 3 katıdır.Bu nüfusun %75’e yakını adanın büyük bir kısmını kaplayan İrlanda Cumhuriyeti kısmında yaşamaktadır. İrlanda Cumhuriyeti’nin 2018 verilerine göre nüfusu 4.8 milyondur, kilometre kareye 53 kişi düşmektedir ve yıllık nüfus artışı %0,5’tir.
İrlanda adası nüfusunun 3'te birlik kısmı İrlanda Cumhuriyeti başketi olan Dublin’de yaşamaktadır. Bundaki en önemli sebep lider bilişim firmalarının ve dil okullarının çoğunun Dublin’de bulunmasıdır.
İrlanda adasının en kalabalık 2. Şehiri ise Kuzey İrlanda’nın başkenti olan Belfast’tır. Tarih süresince gemi üretiminde önemli bir şehirdir.
İrlanda Cumhuriyeti’nde öğrencilerin Dublin’den sonra en çok tercih ettikleri şehirlerin başında gelen Cork ise, nüfus olarak İrlanda adasının en kalabalık 3. Şehri özelliğini taşımaktadır.

 

 

egitim irlanda on kayit

 

ogrenci izlenimleri irlanda dil okulu

 

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 899 72 2069
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 357 33 53 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.