İrlanda’da Dil Okulu – Dublin City Üniversitesi

İrlanda’da Dublin City Üniversitesi (DCU) kampüsü içinde bulunan DCU Language Services (DCU-LS), dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilere büyük ve modern bir kampüs içerisinde İngilizceyi etkin bir şekilde öğretmeyi amaç edinmiştir. DCU, dünyanın en genç üniversiteleri arasında ilk 50’de yer almaktadır. İngilizce kursları açısından genel ingilizce, akademik ingilizce, Ielts kursu, aileler için dil kursu ve diğer sınavlara hazırlık kursları olmak üzere geniş bir yelpazeye sahiptir. İngilizce öğrenmek için İrlanda’da dil okulunu tercih eden/edecek öğrencilerin özellikle eğitim kalitesi, sosyal aktivite ve kampüs olanakları olarak beklentilerini büyük ölçüde karşılamaktadır.

1980 yılında ilk öğrencilerini kabul eden DCU, şu an yaklaşık 16,000 öğrenci eğitim almaktadır. DCU, öğrencilerinin kişisel, akademik ve mesleki becerilerinin gelişimine odaklanan ve öğrencilerini sürekli bir şekilde destekleyen güçlü bir donanıma sahiptir. İrlanda’nın başkenti Dublin’in hemen kuzeyinde Glasnevin adlı kampüste bulunan bu genç, dinamik ve iddialı üniversitede dil eğitimi alırken aynı zamanda kütüphane, yemekhane, bilgisayar odası gibi üniversitenin tüm olanaklarından yararlanmak mümkündür. Son dokuz yıl içinde DCU, iki kez Sunday Times tarafından ‘Yılın Üniversitesi’ seçilmiştir.

DCU, şehir merkezine 5 km uzaklıkta ve havaalanına arabayla 15 dakika mesafede konumlandırılmıştır. Shanowen Square ve Shanowen Hall öğrenci yurtları 5 dakikalık, Hazelwood öğrenci yurdu ise 25 dakikalık yürüme mesafesindedir. Konaklama olarak öğrenci yurtları veya aile yanı konaklama tercih edilebilir. 

İrlanda dil okulları ile ilgili araştırma yapıldığında karşımıza pek çok seçenek çıkmaktadır. Neden İrlanda başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Peki neden İrlanda’da dil eğitimi için DCU tercih edilmeli?

İrlanda’da DCU Dil Okulunda Eğitim Almak İçin Nedenler

1. Uzman eğitimci kadrosu

Öğretmenler, her seviyede İngilizce öğretimi için oldukça deneyimli ve uzman kişilerdir.

2.  Sınıflarda az sayıda öğrenci

Sınıflarda maksimum 15 öğrenci bulunmaktadır.

3. İleri Teknoloji

Öğrencilerin kampüsün her noktasında WIFI ve bilgisayarlara sınırsız erişimi vardır.

4. Sosyal Programlar

DCU LS öğrencilerine, haftalık olarak sosyal programlar sunmaktadır. Etkinlikler, İrlanda’nın en meşhur turistik yerlerine kültürel ziyaretlerin yanı sıra, konuşma sınıfları, CV klinikleri ve kariyer atölyeleri gibi ek İngilizce geliştirme faaliyetlerini de içerir.

5. Mükemmel Uyruk Karması

Ana dili ingilizce olmayan 50’nin üzerinde farklı ülkeden öğrenciler, İrlanda’ya dil eğitimi almak için gelmektedir. Bir çoğu DCU dil okulu bünyesinde İngilizce eğitim almaktadırlar. Bu okulda eğitim alan öğrenciler, yeni ve farklı kültürleri tanıma şansına sahip olur.

6. İrlanda’nın önde gelen üniversitelerinden birinde eğitim

DCU’nun 15bin üzerinde öğrencisi vardır. İrlanda’ya dil eğitimi için gelen öğrenciler DCU’da, üniversite ve yüksek lisans öğrencileriyle aynı ortamda bulunabilir, öğrenci kulüpleri ve topluluklarına katılabilirler.

7. Kampüs imkanları

DCU, kampüs içerisinde spor salonu (yüzme havuzu dahil), spor merkezi, tiyatro, dinler arası merkezi (mescit), kütüphane, banka, kuaför, açık ve kapalı futbol salonu, çeşitli restoran ve kafelere sahiptir. Tam bilgisayar erişimi ve Wi-Fi mevcuttur.

 

Dil okulu programları:

• Genel ingilizce

Genel ingilizce programları, haftada 20 saatlik İngilizce kursunu kapsamaktadır. Kursların belirli başlangıç tarihleri yoktur, her Pazartesi İrlanda’da dil okuluna başlanabilir. Kursa başlarken ingilizce seviyenizin bir önemi yoktur. İlk gün, İngilizce seviye tespit sınavı yapılır ve seviyenize uygun olan sınıftan başlarsınız. DCU’da ingilizce dersleri Pazartesi’den Cuma’ya sabah 8.50 ile 12.50 saatleri arasındadır.  Kursunuzu tamamladıktan sonra bitirdiğiniz veya okumakta olduğunuz seviyeyi gösteren kurs sertifikasını almaya hak kazanırsınız.

• Akademik yıl programı

İrlanda’da akademik yıl programı aynı zamanda Work&Study programı olarak bilinmekte ve 25 haftalık ingilizce kursunu kapsamaktadır. 25 haftalık kurs boyunca öğrenciler, Pazartesi’den Cuma’ya haftada 20 saat ingilizce dersi almaktadırlar. Bu kurs türü için de herhangi bir dil seviyesi şartı aranmamaktadır. Kurslara her Pazartesi başlamak mümkündür. 25 hafta İrlanda’da akademik yıl programına kayıt olan öğrenciler, yasal olarak haftada 20 saat part-time çalışma iznini sahip olurlar. İrlanda’da çalışma hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

• Sınav kursları

İrlanda’da IELTS, TOEFL, Cambridge, TOEIC gibi sınavlara hazırlık kurslarına katılabilmek için İngilizce seviyenizin minimum B1 düzeyinde olması gerekmektedir.

  • TOEFL Kursu

İrlanda’da TOEFL kursu, DCU için 2 haftalık kurs kategorisindedir. Pazartesi’den Cuma’ya haftada 20 saat dersi kapsamaktadır. 2 haftalık TOEFL hazırlık kursu ücreti 495€ + 100€ kayıt ücreti (kayıt ücretine kurs materyalleri dahildir). Sınıflar ortalama 12 kişiliktir.

2017 için DCU TOEFL kursu tarihi: 12 – 23 Haziran.

• Teacher training courses

DCU’da öğretmenler için teacher training kursları üç farklı sınıfa ayrılmıştır. Bunlar; ilkokul, lise veya üniversite ingilizce öğretmenleri için programlardır. Kurslar, sadece belirli tarihlerde 1 veya 2 hafta sürmektedir. Kurs tarihleri için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

• Aileler için ingilizce kursu 

İrlanda’da çocuğunuzla birlikte dil eğitimi alabileceğiniz bu programın süresi 3 haftadır. Çocuğunuzun yaşının 6 veya 6’nın üzerinde olması gerekmektedir. Bu kurs türünde, çocuğunuzla birlikte 3 hafta boyunca haftaiçi her gün sabah 9’dan 12’ya kadar DCU dil okulunda ingilizce kursu alır ve DCU kampüsüne yakın apartmanlarda konaklama yaparsınız.

2017 için DCU Aileler için ingilizce program tarihi: 10 Haziran – 1 Temmuz.

DCU dil okulu resmi websitesini incelemek için www.english.dcu.ie ziyaret edebilirsiniz.

Dil Okulunun Konumu

 

 

Ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı için danışmanlarımıza bilgi@egitimirlanda.com adresinden veya 0 (212) 269 1337 numarasından ulaşabilirsiniz.

Youtube kanalımıza abone olarak İrlanda’da eğitim ve yaşam hakkında ki videolarımızı izleyebilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz ya da İrlanda ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız buradan diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Menü