1.Türk Sayısı

İrlanda, dünyada en az Türk’ün bulunduğu nadir ülkelerden biridir. Toplam 4,7 milyon nüfusu içerisinde sadece 1500 civarında Türk bulunmaktadır ve herhangi bir dil okuluna yazıldığınızda sınıfınızda başka bir Türk öğrencinin bulunması oldukça düşük bir ihtimaldir.

İngiltere’de ise bu durum biraz tersine dönüyor. İngiltere, dünyada en fazla Türk’ün yaşadığı ülkelerden birisi diyebiliriz. İngiltere’de yaşayan Türk sayısı 70bin civarındadır ve İrlanda’daki Türk nüfusunun yaklaşık olarak 50 katıdır.

2. Dil Okulu Fiyatları

Her iki ülke içinde 25 haftalık dil okullarına bakacak olursak, İrlanda bu konuda hem biraz daha ucuz olmasından hem de Türk Lirasına çevirdiğimizde Euro’nun Sterling’e göre daha değersiz olmasından bir adım öne çıkıyor. İrlanda’da 25 haftalık dil okulları fiyatları 3.000€ ile 4.500€ arasında değişiklik göstermektedir. İngiltere’de Londra ve Cambridge gibi şehirlerde 25 haftalık dil okullarına baktığımızda ise bu rakam 3.500£ ile 5.000£ arasında yoğunluk göstermektedir. Ancak, 10.000£’a kadar çıkan dil okulları bulabilirsiniz.

İrlanda dil okulu fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

3. Çalışma İzni

İrlanda’da herhangi bir dil okulunda, minimum 15 saatlik herhangi bir İngilizce dil eğitimi programına minimum 25 hafta dahil olmanız durumunda yasal olarak yarı zamanlı olarak çalışmaya hak kazanıyorsunuz. Hatta, İrlanda’da 25 hafta dil okuluna dahil olursanız İrlanda hükümeti size 8 aylık bir vize veriyor ve dil okulunuzdan sonra kalan 2 aylık süreçte ise İrlanda’da tam zamanlı olarak çalışabiliyorsunuz.

İngiltere’de ise bu süreç oldukça karışık ve zor diyebiliriz. İngiltere’de de bu hakka sahip olmanız için minimum 6 aylık bir dil okuluna kaydolmanız gerekmektedir. İngiltere’de yarı zamanlı çalışmaya hakkınızın olması için Tier 4 vizesi denilen vizeye sahip olmanız gerekmektedir ama bu vizeyi alabilmek için onların belirlemiş olduğu puanlama sisteminden 40 puan almanız ve belirli bir seviyede İngilizceniz olması gerekmektedir. Bu şartları da sağladıktan sonra, eğer dil okuluna veya lisans seviyesinin altındaki bir seviyeye katılıyorsanız haftalık maksimum 10 saat çalışabilirsiniz. Lisans veya üstündeki seviyelerde haftalık 20 saate kadar çalışabilirsiniz. Şartlar bunlar ancak, İngiltere’de bu hak pekte kullanılabilen bir hak olmadığını belirtmek isteriz.

4. Saatlik Asgari Ücret

İrlanda’da yarı zamanlı çalışma hakkına ne kadar kolay sahip olabileceğinizi ve İngiltere’de ise ne kadar zor olduğunu gördük. Peki hangisinde saatlik ve aylık daha fazla kazanabilirim bunu karşılaştıracağız. İrlanda saatlik asgari ücret olarak dünyada en yüksek maaşı ülkelerin başında diyebiliriz. İrlanda’da saatlik asgari olarak 9.55€ kazanacaksınız. Yani aylık ortalama olarak 750€ civarında kazanabilirsiniz.

İngiltere’de ise saatlik asgari olarak 7.50£ kazanacaksınız. Yani, günümüz kurundan hesaplarsak 8.4€ kazanacaksınız. Dil okuluna yazıldığınızda haftalık maksimum 10 çalışabileceğinizden yola çıkarak hesapladığımızda aylık ortalama olarak 330€ civarında kazanabilirsiniz.

5.Euro vs Sterling

Her iki ülkede şuan için Avrupa birliğine üye olmasına rağmen İngiltere’de kullanılan para birimi Pound ’dur. İrlanda’da kullanılan para birimi Euro’dur. Euro / Pound paritesine bakacak olursak 1€ = 0,89£.

6. İklim

İrlanda adası, İngiltere’nin bulunduğu adadan hemen sonra gelmesinden dolayı ikisinin de iklimi aşağı yukarı aynı diyebiliriz. Genel olarak, ikisi de kapalı bir havaya sahiptir.

7. Vize

İrlanda vizesiyle sadece İrlanda’ya girebilirsiniz. Tek istisna, Kuzey İrlanda’yla kara sınırında herhangi bir pasaport kontrolü yapılmadığından oraya geçişiniz serbesttir.

İngiltere vizesi için de aynı durum geçerli diyebiliriz. İngiltere vizesiyle sadece Büyük Britanya’daki ülkelere ve İrlanda’ya girebilirsiniz. Her iki ülkenin vizesiyle de Avrupa’daki ülkelere geçemezsiniz.

 

8. İnsanları ve Aksanları

İrlanda ile İngiltere tarihi süreç içerisinde birbirlerine yakın olmalarından ve İngilizlerin, İrlandalıları uzun süre kontrolü altında tutmasından dolayı kültürel olarak aralarında çok ufak farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin, geleneksel İrlanda kahvaltısında olup da geleneksel İngiliz kahvaltısında olmayan iki kahvaltılık; white pudding ve sodalı ekmek. Başka bir örnek verecek olursak, İngilizler çaylarına süt ekleyerek içiyorlar ve İrlanda’da da çoğu kafede çay istediğinizde size yanında sütte vereceklerdir. Bunlar dışında, her iki ülkenin insanında oldukça kibar, nazik ve her şeyde teşekkür edip her şeyde özür dilediklerini söyleyebiliriz.

Tarihi süreci bu kadar iç içe olan ve kültürleri bu kadar iç içe geçmiş ülkelerin konuşulan dili ve aksanı da tabi ki birbirine çok yakın. İrlanda’da resmi dillerden birisi de İrlandaca ( Gaelic ). Ancak, bu dil zamanla kullanılmamaya ve unutulmaya başlandı.

Sinan GÜLER

İlginizi Çekebilir

Menü