İrlanda Nasıl Bir Ülkedir?

Her ülkenin üzerine değerlendirme yaparken araştırma kurumları ya da o ülkeye yerleşmeyi hedefleyen, eğitim almak isteyen ya da çalışacak olan kişilerin belli başlı kriterleri vardır. Türk vatandaşı olarak ülkemiz dışında zannediyorum gideceğimiz her ülke için dikkate almamız gereken en temel gereksinizm “vize”dir. Hazırlıklara başlamadan önce bu gerekliliğin varoluşunu bilmek hepimiz için seyahat öncesi kafamızda bir şeyleri şekillendirmemize yardımcı olmaktadır.

İrlanda Nerede?

İrlanda, Atlas Okyanusu üstünde yer alan Avrupa’nın ada ülkelerinden biridir. İngiltere ile süren uzun didişmeler ve savaşlarla 19. yüzyıl öncesinde büyük ekonomik sorunlar yaşasa da 20. Yüzyılın ortasından sonra Avrupa toplulukları arasına katılması ve doğru yatırımlarıyla şu anda Avrupa’ nın en iyilerinden biri olmuştur. Başta Dublin olmak üzere; Galway, Limerick, Cork ,Waterford, Kilkenny Güney İrlanda’nın başlıca şehirleridir. Kuzey İrlanda da ise Belfast başta olmak üzere Lisburn, Newry, Armagh, Derry gibi şehirler bulunmaktadır. Her şehirde mutlaka o şehrin tarihine ait belli başlı eserler yer almaktadır.

İrlanda Nerededir? ile ilgli yazımızı okumak için tıklayın.

İrlanda Nüfusu

İrlanda Şehirlerin nüfusları ise Türkiye’deki şehirlere kıyasla oldukça düşüktür. İrlanda’nın başkenti Dublin’in nüfus yaklaşık bir buçuk milyondur. Onu takip eden Limerick şehrinin ise nüfusu yaklaşık üç yüz bin civarındadır. En kalabalık nüfus Leinster bölgesi olan Dublin’de en az nüfus ise Connacht bölgesindedir.

İrlanda’nın Coğrafi Yapısı ve İklimi

Fiziki olarak düz bir yapıdadır. Çok nadiren de olsa dağlar görülebilmektedir. Wicklow, Cerry, Mayo gibi dağlar en ünlüleri diyebiliriz. Gittiğinizde sizde göreceksiniz ki bu ülkede yollar bittiğinde uzun ve sonsuz yeşillikler başlamaktadır. Ülkenin doğal yapısı korunmaya devam edilmektedir. İklimin de etkisiyle yıl boyu canlı kalabilen bitki örtüsü halkın da belli başlı iş alanlarını oluşturmaktadır. Ülkede özellikle tarım ve hayvancılık bir çok bölgede en büyük geçim kaynağı olarak gösterilmektedir.

İrlanda’nın Dili

İrlanda’ nın kendine has ana dili Irish’ tir. Ülkenin genelinde tabelalarda İngilizce ile birlikte ana dilde de yazımların olduğunu görebilirsiniz. Fakat halkın tamamı aynı zamanda İngilizce konuşmaktadır. Türkiye ile kıyas ederken özellikle orta karadeniz bölgesinde konuşan sayısı çok az olan Lazca gibi değerlendirebilirsiniz. Irish dili çok kısıtlı olarak konuşulmaktadır. Eğitimde, tüm resmi kurumlarda ana dil İngilizce’ dir.

İrlanda’da Eğitim

Dünyada ana dili İngilizce olan altı ülkeden biri olması nedeniyle her yıl binlerce öğrenci dil eğitimi, yüksek öğrenim gibi nedenlerle İrlanda’ yı tercih etmektedir. Trinitty College, University College Dublin, Dublin City University gibi dünyada ilk beş yüz üniversite içerisinde yer alan eğitim kurumlarıyla kalitesini ön plana çıkarmaktadır. İngilizce dil eğitiminde de Emerald, DCU Language School, Atlas Language School, ISI Dublin gibi dünyanın en ünlü dil okulu değerlendirme kurumu olan Study Travel tarafından yıllarca ödül almış ve başarısını ispat etmiş kurumlara ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda dünyada uzun dönem (altı ay) dil kursuna gelen öğrencilerine yarı zamanlı çalışma izni veren iki ülkeden biridir.

İrlanda Ekonomisi

İrlanda’nın gayri safi milli hasılası 333.7 Milyon Amerikan Doları’ dır. Nüfusa oranladığımızda dünyanın en iyilerinden biri olan Norveç’ ten hemen sonra gelmektedir. 2017 yılından bu yana gösterdiği büyüme hızı ise 1.70 dir. Yıllık büyüme hızı ise 6.20 dir. Ortalama saatlik kazanç 11.30 Euro’dur. Alım gücü endeksine göre değerlendirildiğinde yine yukarı belirtmiş olduğumuz gibi ekonomik açıdan da en yaşanılabilir ülkeler arasında yer almaktadır.
Refah seviyesi olarak baktığımızda, Avrupa Birliği’ ne girdikten sonra “Kelt Kaplanı” olarak adlandırılan ülkenin dışa bağımlılığı yoktur. Son yıllarda gösterdiği gelişmelerle Avrupa’ nın yeni silikon vadisi deyimiyle dünyanın her yerinden kaliteli göç almıştır. Facebook, Ebay, Twitter, Google gibi dünya markalarına ev sahipliği yapan ülke hem yerli hem de yabancı çalışanlarıyla dünyanın en etken lokasyonlarından biri haline gelmiştir. Numbeo, OECD gibi objektif araştırma sitelerinde de karşılaştırma yapıldığında görülecektir ki; yaşam standartları-maaşlar, yaş-çalışma durumu, eğitim durumu-iş hayatı gibi bir çok karşılaştırmada denge hakimdir. Bu nedenle yaşanılabilir ülkeler denildiğinde hatrı sayılır bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

İrlanda’da Sosyal Yaşam

İrlanda’nın en özel günü her yıl Mart ayının 17.günü kutlanan St. Patrick Günü’dür. Bunun dışında diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Paskalya, Noel ve Bank Holidayleri vardır. Gezmeyi tercih edeceğiniz zamanları bu dönemlere göre planlamanızı tavsiye ederiz.
İrlanda’da en yaygın yapılan spor Rugby’ dir. Halkın da Rugby’ e karşı yoğun ilgisi vardır. Türkiye’de olduğu gibi çok fanatik kutuplaşmalar olmasa da çok keyifli sahnelere tanıklık etmektedir. Bunların arasında Drogheda United takımının arması ay ve yıldızdır. Türkiye ile daha önce yaşanan unutulmayacak ikili ilişkilerden dolayı takımın armasına ay ve yıldız konulmuş ve bu dostluğun yaşaması için bir simge haline getirilmiştir.
Diğer önemli konulardan biri ise ülkedeki suç oranıdır. Başta Avrupa ülkeleri ve Kuzey Amerika bölgesine kıyas edildiğinde oldukça düşük bir suç oranı görülmektedir. Dublin, Limerick gibi büyük şehirlerde Berlin, Brüksel gibi şehirlere nispeten yaşam daha uzun sürmektedir. Pazar günleri dahi bir çok yer açıkken Dublin’de Avrupa’ nın çoğu şehrinde kapalıdır. Bu hem sosyalliğe hem de huzurlu bir yaşama işaret ediyor diyebiliriz. Yine de özellikle çok uluslu bir ülke olması ve her yıl binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapması nedeniyle olayların gerçekleştiği haberlerde görülmektedir.

Toparlayacak olursak, dünyanın en sosyal ülkerinden biri olan İrlanda huzuru ön planda tutmaktadır. Otobüse bindiğinizde şöförün size “good morning” diyerek tebessüm ettiğini, yolda yürürken göz göze geldiğiniz insanların size “hello” dediğini göreceksiniz. Yerel halkın benimsemiş olduğu misafirperverlik ve her daim mutluluk sizin seçiminizin ne kadar doğru olduğunu ispat edecektir. Türkiye ile de çok eskiye dayanan dostluğu bulunduğunuz bir ortamda “Ben Türküm” dediğinizde sizi daha sıcak karşılayacaklarına emin olabilirsiniz.

İrlanda’da Dil Okulu

Tüm bu anlattığımız nedenlerden dolayı İrlanda yurtdışında eğitim almak isteyenlerin özellikle yurtdışında İngilizce eğitimi almak isteyenlerin göz bebeğidir. İrlanda’da dil okuluna gelen öğrencilerin yorumları genellikle ana dili İngilizce olan diğer ülkelerde dil eğitimi alan öğrencilere göre daha olumludur. İrlanda’da dil okuluna gelince çalışma izni alabilmeleri çok önemli bir avantajdır. İrlanda’da dil okuluna gelip İrlanda’da aile yanı konaklama satın alan öğrenciler, hem İrlanda kültürünü tanıyor hem de İngilizcesini yerinde geliştirme fırsatı bulabiliyorlar.

İrlanda’da Eğitim Seçenekleri

İrlanda’da dil okulunun yanı sıra diğer eğitim seçenekleri de insanların ilgisini çekiyor, İrlanda’da yüksek lisans yapmak çok avantajlı! Sadece bir yıl ve daha sonrasında 2 yıl full time çalışma izniniz oluyor. Aynı şekilde İrlanda’da üniversite eğitimi aldıktan sonra da İrlanda’da Full time çalışma iznine sahip oluyorsunuz. İrlanda’da bu eğitimleri alırken da part time olarak çalışabiliyorsunuz. Ayrıca İrlanda’da 5 yıl full time çalışıp vergi vermeniz de İrlanda vatandaşı olmak için yeterli!

İrlanda’da Gezilecek Yerler 

İrlanda’nın dillere destan doğal güzellikleri, yemyeşil zümrüt gibi bir ada olması İrlanda’yı İrlanda yapan en büyük özelliği diyebiliriz. Tabi ki İrlanda’da ve Kuzey İrlanda’da gezilebilecek bir çok doğal güzellik var. Bunlar hakkında daha fazla bilgi almak için ve İrlanda’ya bir gezi planlamadan önce İrlanda Rehberimizi mutlaka incelemelisiniz!

İrlanda Yaşam Masrafları

İrlanda’da dil okuluna gelmeyi düşünenler, İrlanda’da yüksek lisans yapmak isteyenler, İrlanda’da eğitim almak kısacası İrlanda’da yaşamayı bir an bile olsun düşünen herkes için akıllara gelen ilk soru, İrlanda’da yaşam masrafları! İrlanda dünyanın en ucuz ülkesi olmasa da, kazandığınız paranın değeri olan bir ülke. Tek kişi için genellikle organik ve et ile oluşan mutfak masrafının yaklaşık 100-150€ arasında olduğunu biliyor muydunuz? İrlanda içi sınırsız ulaşım hakkı da haftalık sadece 20€! İrlanda’da yaşam masrafları hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın!

İlginizi Çekebilir!

Menü