İrlanda’ya Gelmeden Önce

İrlanda’ya gidince orada nasıl yapacağım diye endişelenmenize gerek yok, çünkü biz Eğitim İrlanda ailesi olarak, Dublin ofisimizle her zaman yanınızdayız! Peki İrlanda’ya gelmeden önce bilmeniz gerekenler neler? İşte bütün ayrıntıları yazımızda bulacaksınız 🙂

Ünlü İrlandalı yazar James Joyce İrlanda hakkındaki söylediği bir sözü gibi: “Burada hiçbir yabancı ile tanışmadım. Sadece arkadaşlar var.” İşte biz de İrlanda’ya gelecek olan değerli arkadaşlarımıza İrlanda seyahatlerini en güzel şekilde geçirmeleri için bazı hatırlatmalarda bulunmak isteriz. 

İrlanda Valizime Neler Koymalıyım?

Sanırım İrlanda’ya gitmeden önce yapmamız gerekenler arasında en başlıca şey olarak yer alıyor valiz hazırlığı. Peki aklımıza gelen her şeyi koymalı mı valize yoksa her şeyden öte mutlaka koymamız gereken, oradayken hayatımızı kolaylaştıracak şeyler de var mı? 

Sizler için hazırladığımız bu liste sayesinde İrlanda’ya ayak bastığınız ilk andan itibaren pişman olmayacağınızı temenni ederiz! 

** Valize koyulacak eşyalar listesine buradan ulaşabilirsiniz!

İrlanda İklimi

İrlanda’ya gelmeden önce aklınızda bulunması gereken en önemli şeylerden biri hava durumudur. Geldiğiniz mevsim ve kalacağınız süreye göre mutlaka kalın şeyler getirmenizi öneririz. Çünkü İrlanda’da genellikle havalar soğuk geçmektedir. Yılın her mevsimi yağışlıdır. Ayrıca gün içinde hava durumu bir kaç kez değişebilmektedir. Sabah yağmurlu olan hava , öğlen saatlerinde güneşli, akşam saatlerinde soğuk olabilir. Bu yüzden yanınıza hava ısındığında elinizde taşıyabileceğiniz hırkalar getirebilirsiniz.

Sabah güneşli olan hava 1-2 saat içinde kapalı ve yağışlı bir havaya veya yağışlı bir hava kısa bir süre içinde güneşli bir havaya dönüşebilir. Bu yüzden kat kat giyinmek işe yarayabilir. Dört mevsim yağmur yağar, bu nedenle doğa örtüsü burada uzun süre canlı ve yeşil kalır. Özellikle Sonbahar ve İlkbahar mevsimlerinde doğada çok güzel manzaralara şahit olursunuz.

Bu ülkede belirgin bir yaz mevsimi yaşanmaz. Yazın bir kısmı sıcak bir kısmı ılık geçebilir. Yıl içinde bazı haftalar hava uzun süre kapalı olur. İlk geldiğinizde yadırgayacağınız bu duruma zaman içinde alışırsınız.Havası kapalı olsa bile temizdir, yani sizi bunaltmaz. Yanınızda her zaman küçük bir şemsiye bulundurmanız iyi olabilir.

** İrlanda iklimi hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz buraya tıklayın!

İrlanda’da Priz

İrlanda’ya gelmeden önce aklınızda olması gereken en önemli şeylerden biri üçlü prizdir. İrlanda’da prizlerin üç uçlu olması güvenlikten ileri geliyor. Yani, prizdeki üçüncü uç topraklama hattından dolayı var. Normalde Türkiye’de de bazı elektronik cihazların elektrikteki dalgalanmalardan etkilenmemesi ve elektrik çarpmalarının önüne geçilmesi için topraklı hatlar tavsiye edilir. Burada tüm prizler toprak hatlı olduğu için üç uçlu elektrik prizleri kullanılır.

Türkiye’den getirdiğiniz bir elektronik aletin iki uçlu adaptörü buradaki üçlü prizlere girmez. Bu nedenle bir tane dönüştürücü (adaptör) satın almanız gerekir. İki uçlu adaptörü üç uçluya çeviren dönüştürücü Türkiye’de pek bulunmaz. Bunun için endişelenmeyin. Eğer Türkiye’de bu dönüştürücülerden bulamazsanız burada hemen hemen her yerde mağazaları olan Dealz ‘de rahatlıkla bulabilirsiniz. Hem de çok uygun fiyata. Onun dışında birçok markette bu dönüştürücülerden birkaç Euro’ya bulmanız mümkün (adım başı karşınıza çıkan Spar adlı markette bile).

İrlanda Para Birimi

Buraya gelince alışveriş yaparken veya hesap yaparken aldığınız şeyin miktarını kesinlikle TL’ye çevirmeyin, Euro olarak düşünün. Sonuçta bu ülkede Türk Lirası ile yaşamıyorsunuz. Eğer Euro olarak düşünebilirseniz ne kadar uygun olduğunu göreceksiniz.

** İrlanda ekonomisi ve para birimi hakkında yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!

İrlanda’da Alışveriş

İrlanda’da alışveriş yapmak oldukça keyiflidir. Almayı düşündüğünüz her tür şey için çok uygun fiyatları mağazalar ya da marketler bulunmaktadır. Örneğin giyim ya da ev tekstili alışverişi yapmak isterseniz İrlanda’da en ucuz yer Penneys (Primark) denilen mağazadır. İrlandalılar genellikle giyim alışverişlerini buradan yapar. Gerçekten çok uygun fiyatlara güzel şeyler bulabilirsiniz.

Eğer İrlanda’da yiyecek alışverişi yapacaksanız Lidl, Aldi ve Tesco İrlanda’nın en ucuz marketleridir. Bu marketlerde hemen hemen aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca İrlanda’da bulunan Türk marketleri sayesinde de Türk yemeklerine özlem çekmeniz gibi bir durum söz konusu bile değil. Sizce de harika değil mi?

** İrlanda’da ucuz alışveriş yerlerini öğrenmek için buraya tıklayın!

 

İrlanda Dublin Havalanından Şehre Ulaşım

İrlanda’da havaalanından şehre, hem özel hem de belediye otobüsleri gitmektedir. Airlink 747 ve 757 numaralı express otobüsler ile Dublin şehir merkezineulaşabilirsiniz. Tek yön 6 Euro gidiş dönüş 11 Euro’dur. Biletleri gişelerden veya makinelerden satın alabilirsiniz. Tabi ki dilerseniz danışmanımız sizi havalimanında karşılayıp özel araçla konaklamanıza da bırakabilir.

Aircoach otobüleri ise, Dublin havaalanından şehir merkezine ve Güney Dublin bölgesine 24 saat boyunca ulaşım hizmeti vermektedir. Dublin şehir merkezinde birçok meşhur oteller ve bilindik lokasyonlarda durarak gitmek istediğiniz bölgeye bu otobüslerle kolaylıkla ulasabilirsiniz. 

** Dublin havaalanından şehre ulaşım hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın!

 

İrlanda’da Faydalı Uygulamalar

Tekonoloji artık her yerde elimizin altında olduğuna göre, İrlandaya gittiğinizde de hayatınızı kolaylaştıracak uygulamalar da mevcut. İnternetsiz ya da internetli bir şekilde kullanabileceğiniz harita, iş bulma, 2. el ucuz eşyalar, ev bulma ya da çeviri programları sayesinde İrlanda’da hayat sizin için daha kolay olacak. Özellikle İrlanda’ya ilk ayak bastığınızda keşke dememek için göz atmanızda ve gelmeden önce telefonunuza indirmenizde yarar var. Faydalı uygulamaların detaylarına ulaşmak için buraya tıklayın!

İrlanda Halkı

İrlandalı insanlar, yolda giderken birine yanlışlıkla çarpsalar veya dokunsalar veya yolunu engelleseler hemen “sorry” derler. Kısacası İrlanda halkı nezakete çok önem verir ancak aynı şeyi karşıdan da beklerler. Araba kullanırken korna çalma alışkanlıkları pek yoktur. Çok nadir kullanırlar.

Bu ülkede nezaket önemli bir kültürdür. Özellikle İrlandalılarla diyaloğa giriyorsanız, herhangi bir yerde bir şey isterken, bir şey satın alırken, bir şey sorarken cümlenin sonuna “please” eklemeyi unutmayın ve aldıktan sonra da “thank you” demeyi ihmal etmeyin. Herhangi bir yerde sıraya girerken acele etmeyin. Sıranızı bekleyin. Burada hayat yavaş akar, çok sabırlıdırlar. Ve açıkgözlere karşı pek tahammüllü değillerdir.

** Sadece İrlandalılarda görebileceğiniz 10 özellik yazımıza ulaşmak için buraya tıklayın!

İrlanda’da Yaşam Masrafları

İrlanda’ya geldikten sonra ne gibi giderlerim olacak, market alışverişi uygun mu, genel olarak yaşam giderlerim ne olacak gibi sorularınız olması son derece doğal. Peki İrlanda’da nasıl ve nereler sayesinde yaşam masrafımızı en az sınırda tutabiliriz? İrlanda’da arkadaşlarla dışarıda takılacağımız zaman ne kadar harcarız? Peki ya ulaşım masrafları nelerdir? derseniz hazırladığımız bu yaşam masrafları yazısı sizin için harika bir yol gösterici olacaktır.

İrlanda’da Trafik

İngiltere’de “Trafik ile ilgili ne biliyorsunuz? “ dediğimizde herhalde herkesin aklına ilk önce trafiğin soldan akması gelir, dolayısıyla da direksiyonun sağda olması. İrlanda’da da trafik soldan akar. Bu yüzden yaya olsanız dahi daha dikkatli davranmalısınız. Ama panik yapmayın, İrlandalılar ülkesine gelecek misafirlerini de düşünmüş ve karşıdan karşıya geçerken ilk ne tarafa bakmanız gerektiğini yollara yazmış. Yani, karşıdan karşıya geçmeden önce ilk olarak yere bakın!

İrlanda’da İş Bulmak

İrlanda’da uzun dönem work and study ya da yüksek lisans eğitimi alarak çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Öğrencilerin çalıştığı işler genellikle hizmet sektöründe olmaktadır. Part time haftada 20 saat çalışma izni bulunmaktadır. Saatlik asgari ücret minimum 12.70 Euro’dur. Ayrıca yaz dönemi ve Christmas dönemi full time haftada 40 saat çalışma izniniz bulunmaktadır. İş bulmak sizin girişkenliğinize, şansınıza, ingilizce seviyenize ve tecrübelerinize bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

** İrlanda’da çalışma izni hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!

İrlanda’da Göçmenlik – Oturum İşlemleri

İrlanda’da göçmenlik kayıtları, GNIB (GARDA NationalImmigrationBureau) ofislerinden yapılmaktadır.

İrlanda’ya geldiğinizde her öğrencinin yaptığı gibi Garda Ulusal Göçmenlik Bürosuna şahsen kayıt yaptırılması gerekmektedir. Kayıt sonrasında GNIB oturma izni ve GNIB kartı verilmektedir. Bu kart, İrlanda’da uzun dönem yani 3 aydan fazla kalacak kişilere kimlik niteliğinde verilen karttır. GNIB ofisine gitmeden önce ilk olarak randevu alınması gereklidir. Detaylı aşamalarına buradan ulaşabilirsiniz. 

 

 

İrlanda’da Konaklama

Bu ülkede insanlar genelde villa tarzı bahçeli 2 katlı evlerde(house)yaşarlar. Apartmanlarda(flat) ise genellikle maddi imkanları daha kısıtlı olan insanlar yaşar. Burada house’de kalmak bir zenginlik göstergesi sayılmaz. Çünkü çoğunluk oralarda yaşar. Ama apartmanda yaşamak Türkiye’deki gibi bir zenginlik göstergesi değil tam tersine fakirlik göstergesi sayılabilir. Buranın köyleri Türkiye’nin köylerine, köy evleri de Türkiye’deki köy evlerine pek benzemez 🙂 Yani maddi durumu iyi olan İrlandalılar, şehrin karmaşasından ve karışıklığından kaçıp köylere çekilmiştir diyebiliriz.

** İrlanda’da konaklama ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. 

İrlanda’ya Gelirken Yanınızda Bulundurmanız Gereken Belgeler

Vize alarak eğitim için İrlanda’ya gelenlerin yanında bulundurması gereken bazı belgeler vardır. Bunlar:

  • Okuldan aldığınız davet mektubu
  • Konaklama mektubu
  • Seyahat sağlık sigortası

İrlanda havaalanında pasaport kontrolünde bazen bu belgeler sorulabiliyor. O yüzden bavulunuzu hazırlarken kolay ulaşabileceğiniz bir yere bavulunuzun ön bölmesi veya varsa el çantanıza bu belgeleri yerleştirmeyi unutmayın. Umarız İrlanda’dan unutamayacağınız kadar güzel anılarla dönersiniz!

Eğitim İrlanda Dublin Ofisinde Pazartesi Günü Oryantasyonu

Eğitim İrlanda Dublin ofisimizde pazartesi günü Türkçe oryantasyon olacağını da mutlaka bilmelisiniz. Eğitim İrlanda (Education State) yurt dışı İngilizce dili eğitimini İrlanda’da sürdürmeyi düşünen gençlerimizin okul bulma, konaklama ve diğer ihtiyaçlarını en kaliteli ve ekonomik şekilde karşılamalarını sağlamak ve yardımcı olmak amacı ile 2010 yılında kurulmuştur. 13 Yıldır Sadece İrlanda özelinde çalışan, İrlanda pazarında önder danışmanlık firması olarak hizmet vermekteyiz. Şirket çalışanlarımız aynı sizler gibi bir zamanlar yurt dışında İngilizce dil eğitimi almak istemiş, bu isteği gerçeğe dönüştürerek İrlanda’ya gelmiş ve eğitimlerini bizzat İrlanda’da tamamlamış insanlardır. Bu nedenle diğer bir çok yurt dışı eğitim kuruluşuna göre İrlanda hakkında daha geniş bilgi ve tecrübeye bizzat sahiptirler.
Ayrıca İrlanda’da ofisi bulunan TEK Türk danışmanlık şirketiyiz! Hem de ofisimiz Dublin’in en merkezi yerinde, yani şehir merkezindeyiz!

Son hatırlatma! İrlanda’da bulunduğunuz sürece Eğitim İrlanda ailesine her zaman ulaşabilirsiniz. 

Ofis adresimiz: 23 Marlborough Street Dublin 1. 

                                                                                
*** İrlanda’da eğitim, yaşam ve öğrenci izlenimleri hakkındaki youtube videolarımıza ulaşmak için buraya tıklayarak Youtube kanalımıza ulaşabilirsiniz.

*** İrlanda’da work and study hakkında bilgi almak için buraya tıklayın!

İlginizi Çekebilir

Menü