İrlanda’da Yaşam: Merak Edilen Her Şey!

Son yıllarda öne çıkan popüler ülkelerden biri İrlanda’da; günlük yaşam, sosyal hayat, eğlence vb. tüm konular hakkında bilgi almak isterseniz, doğru yerdesiniz!

İrlanda, coğrafi olarak Kuzeybatı Avrupa’da yer almaktadır. Ayrıca, 1973’ten beri Avrupa Birliği (AB) üyesidir; ancak Schengen ülkesi değildir. Bu sebeple İrlanda’ya giriş için almanız gereken vize türü İrlanda’ya özel bir vizedir. İrlanda vizesi olmadan ülkeye giriş yapılamamaktadır. 

İrlanda’nın başkenti Dublin’dir. İrlanda’daki şehirlerin büyüklük sıralaması ise büyükten küçüğe Dublin, Cork, Limerick ve Galway’dir.

 

İrlanda'da Hangi Dil Konuşuluyor?

İrlanda’nın iki resmi dili bulunmaktadır:

  • İngilizce
  • İrlandaca (Galeik) dili.

Ancak İrlandaca, gençler arasında pek bilinmediğinden, çoğunlukla eski kuşakların veya kırsal kesimlerde yaşayanların konuştuğu bir dildir. Çoğunluk günlük hayatında İngilizce konuşmaktadır. Üstelik aksanları tahmin ettiğinizden çok daha net anlaşılabilmektedir! 

İrlanda İklimi ve İnsanları

İrlanda, doğal güzellikleriyle öne çıkan bir ülkedir. Muhteşem doğası, geniş parkları, huzurlu atmosferi sebebiyle insanların barış içinde yaşadığı bir yerdir. İklim olarak genelde soğuk, yağmurlu veya bulutlu bir havası vardır.

Yaz aylarında dahi aşırı sıcak havalar olmamaktadır. Ada ülkesi olduğundan ve yağış miktarı fazla olduğundan yeşil ile mavinin birbiriyle dans ettiği muhteşem manzaralara ev sahipliği yapmaktadır.

İrlandalı insanlar ise özellikle yabancılara karşı son derece yardımsever ve sıcakkanlı davranırlar. Bununla birlikte kuralcı ve sistematik çalışan insanlardır. 

İrlanda’da Ulaşım

İrlanda’da şehir içi ulaşımı otobüs, tren veya tramvay hatlarıyla sağlayabilirsiniz. Özellikle Dublin, Cork, Galway, Limerick gibi büyük şehirlerde ulaşım ağları çok daha gelişmiş ve sistematik bir biçimde ilerlemektedir. Belirli bir ücret karşılığında ise aylık sınırsız ulaşım kartına (Leap Card) sahip olabilirsiniz. Öğrenciyseniz Student Leap Card başvurusunda da bulunabilirsiniz. Şehirlerarası ulaşım ise tren veya otobüs ile sağlanmaktadır. Bunun dışında bisiklet, elektrikli scooter vb. araçlarla da şehir içi kısa mesafelere kolaylıkla gidebilirsiniz. Bu portatif araçlara uygun yollar İrlanda’da oldukça gelişmiştir. 

Şahsi arabayla ulaşım konusu ise Türklere göre biraz daha ters gelebilir çünkü İrlanda’da trafik Türkiye’nin aksine soldan akmaktadır. Ancak belirli bir süre sonra buna alışabilir ve araç kiralayıp, satın alabilirsiniz.

İrlanda’da Ekonomi ve Yaşam Masrafları (Video)

İrlanda’nın para birimi Euro’dur ve alım gücü yüksek ülkelerden biridir. “Avrupa’nın Silikon Vadisi” olarak bilinen İrlanda’da; Facebook, Google, Apple, Microsoft, Twitter gibi teknoloji ve sosyal medya devlerinin Avrupa merkezleri İrlanda’da yer almaktadır. Bu da istihdam ve kariyer planlama açısından oldukça büyük bir avantajdır. 

Konu bu olunca akla ilk gelen soru ise; ”Yaşam ucuz mu?” sorusu olacaktır. Bu konu hakkında sizler için hazırladığımız ilgili videomuza göz atabilirsiniz!

Eğitim almaya giden herkesin diğer ortak sorunu ise konaklama ve konaklama masrafları. Konaklama genellikle aile yanı veya öğrenci yurdu şeklinde olsa da zaman zaman öğrenciler paylaşımlı evleri de tercih edebiliyorlar. Konu ile detaylı bilgiye İrlanda’da Konaklama yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İrlanda'da Yemek Kültürü

Ada ülkesi olmasından kaynaklı İrlanda mutfağı, deniz ürünlerinin fazla yer aldığı bir mutfak yapısına sahiptir.

Ancak deniz ürünlerinin yanında sebzelerle zenginleştirilmiş et yemeklerine de bolca yer verirler. İrlanda mutfağının en önemli sebzesi olarak patates örnek verilebilir. Neredeyse her yemeğin içinde veya yanında patates görmek mümkün.

Ancak özellikle Dublin’de şehrin kozmopolit yapısından dolayı olsa gerek Avrupa ve Türk mutfağına sahip restoran ve kafeler bulmak da mümkündür. İrlanda’daki Türk restoranları hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İrlanda’da Eğlence ve Kültürel Faaliyetler

İrlandalı insanlar eğlenceye ve keyiflerine oldukça düşkün insanlardır, yani eğlenmeyi biliyorlar! İrlandalılar neşeli olma özelliklerini eğlence kültürlerine de yansıtmışlardır. Onların eğlence kültürünün önemli bir kısmı pub kültürü ile doğru orantılıdır. İçki kültürü oldukça gelişmiş olan ülkede insanlar publarda bir arada sevdikleriyle vakit geçirmeyi, şarkı söyleyip dans etmeyi çok seviyorlar.

Ancak söz konusu İrlandalılar ise; publar yetersiz kalır. Onlar sadece publarda değil İrlanda sokaklarında da diledikleri gibi dans edebilir sokak müziği yapabilirler. Siz de bu mutlu ve eğlenceli insanlara katılarak mutluluklarına eşlik edebilirsiniz!

İrlanda’da eğlence olarak ayrıca tiyatro, konser, opera ve spor faaliyetleri de çok yaygındır. Özellikle hafta sonları tiyatro oyunları halk tarafından oldukça rağbet görmektedir. Gaelic futbolu denilen milli sporları ise futbol maçlarından daha fazla ilgi görmektedir. 

Bununla birlikte İrlanda’nın muhteşem doğasıyla ev sahipliği yaptığı birçok film ve dizi de bulunmaktadır. “Game of Thrones”, “Merlin”, “Braveheart”, “Vikings” ve “Normal People” gibi ünlü pek çok dizi ve film örnek verilebilir.

İrlanda’da festival kültürü de çok yaygındır, ülkenin en çok sevilen festivali “Cat Laughs Comedy Festival“, her yıl Ekim ayının sonlarında İrlanda’nın güneyindeki muhteşem manzaralara sahip olan Cork’ta düzenlenen jazz festivali “Guiness Cork Jazz Festival”, Dublin Writes Week, İrlanda Müzik Festivali, Galway Races diğer popüler festivallerdir. Ayrıca Saint Patrick günü ise her yıl 17 Mart tarihinde tüm İrlanda’nın coşkuyla kutladığı en özel günlerindendir.

Neden İrlanda? (Video Röportaj)

Eğer hala neden İrlanda?” diyorsanız. İrlanda’da dil eğitimi almaya karar veren öğrencimizden İrlanda’da dil eğitimi ve İrlanda’da yaşam konulu videomuzu izleyebilirsiniz!

Menü