İrlanda Rehberi

İrlanda’da Dil Okulu

İrlanda, dil eğitimi için Türk öğrenciler tarafından oldukça tercih edilen bir ülkedir. Özellikle Türkiye’ye olan yakınlığı, İrlandalıların Türkleri çok sevmesi ve rakip ülkelere göre uygun maliyetli olmasından dolayı İrlanda son dönemlerde dil eğitimi için en çok tercih edilen ülke olmuştur. Bunun yanı sıra konuşulan ana dilin İngilizce olması dil eğitimi almak için İrlanda’yı tercih etmekteki en büyük etkendir. İngilizce ve İrlandaca ana dildir ama İrlandaca konuşan hemen hemen hiç yoktur. İrlanda’da dil okullarında 2-32 hafta uzunluğunda eğitime kayıt olabilirsiniz. İrlanda’da dil okullarının belirli bir başlama tarihi yoktur ve siz istediğiniz her pazartesi ingilizce eğitiminize başlayabilirsiniz.

Eğitim İrlanda 10 yıldır yurtdışı eğitim sektöründe hizmet veren İrlanda’da merkezi bulunan ve sadece İrlanda ile çalışan tek kurumdur. Eğitim İrlanda olarak yaklaşık 32 okulla çalışmaktayız, hepsi MEI onaylı uluslararası geçerli sertifikaları olan İrlanda konsolosluğunun gözünde prestijli okullardır. İster İrlanda başkenti Dublin’de isterseniz Cork, Bray, Galway, Limerick vb. şehirlerde eğitim alabilirsiniz. Her şehrin kendine özel güzellikleri bulunmaktadır. Şehir ve okul hakkında detaylı bilgi almak için danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

 Daha fazla bilgi için tıklayın!

 

İrlanda’da Work and Study

İrlanda’da Work and Study programları öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır. Dünyada sadece birkaç ülkenin uluslararası öğrencilere sunmuş olduğu Eğitim ve Çalışma izni programının İrlanda’daki adıdır. 25 hafta dil eğitimi aldıktan sonra ek olarak 8 hafta tatil süresi verilmektedir. İrlanda’da Work and Study programı toplamda 33 hafta (8 ay) sürer. Bu 8 ay boyunca haftada 20 saat (part-time), yaz döneminde (Haziran, Temmuz, Ağustos) ise haftada 40 saat (full-time) çalışma izniniz bulunmaktadır. İrlanda hükümetinin 2020 yılı için belirlemiş olduğu saatlik asgari ücret 10.10 Euro’dur. Dersler her pazartesi yeniden başlamaktadır. İrlanda vize kuralları gereği kurs bitiminde İngilizce seviyenizin değerlendirilmesi için mutlaka bir sınava girmeniz gerekmektedir. (IELTS, TIE, Cambridge) 

Work and Study programını toplamda 3 kere yapabilme hakkınız vardır. Böylelikle 2 yıl İrlanda’da kalabilirsiniz. Work and Study programının ardından İrlanda’da iş bularak iş yeri size sponsor olursa oturum iznine sahip olur, İrlanda’da yaşamaya ve oturuma hak kazanmış olursunuz. Ya da Work and Study programı sonrası Ielts sınavına girerek minimum 6 puanını alarak İrlanda’da yüksek lisans yapabilirsiniz.  

Daha fazla bilgi için tıklayın!

 

İrlanda’da Staj

İrlanda’da staj yapabilmenin ilk şartı minimum B1 seviyesinde İngilizcenizin olmasıdır. Sonrasında İngilizce mülakata girmeniz gerekmektedir. Mülakatınız olumlu geçerse hazırladığınız belgeleri tarafımıza yollamanız başvuru için yeterlidir.

Erasmus stajı İrlanda’da 1-6 ay arasında yapılmaktadır. İrlanda için aylık 600 Euro Erasmus hibesi verilmektedir.İsteğe bağlı staj ise İrlanda’da 1-3 ay arasında yapılmaktadır.

İrlanda’da staj yapmak, anadili ingilizce olan bir ülkede tecrübe kazanacağınız için size harika bir referans olur. Birçok önemli bilişim şirketleri (Google, Facebook, Twitter, Youtube vb) ve diğer sektörlerdeki şirketler stajyer almaktadır. İrlanda’da staj yapmanız durumda CV’niz daha da kuvvetlenecektir.

Daha fazlası için tıklayın!

İrlanda’da Yüksek Lisans

İrlanda’da yüksek lisans, genellikle İrlanda’da kalmak ve yerleşmek isteyen öğrenciler için en mantıklı seçenektir. İrlanda, Avrupa’nın son yıllarda en gözde eğitim merkezlerinden biri olmuştur. Her yıl dünyanın farklı yerlerinden İrlanda’ya yüksek lisans yapmak için uluslararası öğrenciler gelmektedir. Facebook, Google, Twitter, Booking.Com, Youtube gibi dünya devi firmaların Avrupa merkezleri İrlanda’ya taşınmış ve bölgenin yeni Silikon Vadisi olmayı başarmıştır.

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi alabilmenin ilk şartı yeterli İngilizce seviyesine sahip olmaktır. Academic IELTS sınavından 6.0/6.5 ya da eşdeğer olan TOEFL, CAE gb sınavlardan yeterli puan şartını sağlamanız gerekmektedir. İngilizce şartını sağladıktan sonra üniversite mezuniyet notunuzun 4 üzerinden minimum 2,2 olması gerekmektedir.

İrlanda’da yüksek lisans 1 yıldır. Bu 1 yıl boyunca okurken part time haftalık 20 saat çalışma izniniz bulunmaktadır. Minimum saatlik ücret 10.10 Euro’dur. İrlanda’da yüksek lisans yaptıktan sonra 2 yıl full time haftada 40 saat çalışma ve ülkede serbest dolaşım izniniz bulunmaktadır. Bu izin ile büyük şirketlere iş başvurusu yapabilir, çalışacağınız şirket size sponsor olursa oturum iznine sahip olabilirsiniz. Böylelikle eğitim için yapmış olduğunuz masrafları çalışarak geri kazanabilirsiniz.

İrlanda’da yüksek lisans hakkında ayrıntılı bilgi için!

 

İrlanda’da Burs İmkanları

İrlanda’da yüksek lisans ve üniversite için burs imkanları kısıtlı ve özeldir fakat İrlanda’da doktora eğitiminiz için burs imkanları farklı çeşitlerde bulunmaktadır ve üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. İrlanda’da burs başvuruları okul başvuru dönemleri ile aynı zamanda başlamaktadır. Burs alma koşullarında diploma notunuz, yabancı dil puanınız, iş deneyimleriniz ve alanınızla ilgili yaptığınız çalışmalar değerlendirilmektedir. Bazı okullardaki burs miktarı 500 Euro ile 2500 Euro arasında değişmektedir.

Eğer belirli bir araştırma projesi üzerine başvuru yapıyorsanız o projenin kendine ait bursu olabilir. Bu bilgiye başvuru yaptığınız bölümün internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Eğer bir proje üzerine başvurmuyor kendi araştırma önerinizi sunuyor iseniz okulların “Postgraduate Ussher Fellowships” ve “Postgraduate Research Studentships” isimli 2 tane bursu bulunmaktadır. Bu burslara başvuruyu kendi doktora başvurunuzla birlikte yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca Irish Research Council web sitesinde yer alan “Funding Opportunities/ Burs İmkanları” kısmından da burs bulabilirsiniz.

Dublin’de Dil Okulu

İrlanda’da dil okuluna gelmek isteyen öğrencilerin şehir tercihlerinde ilk sırada genellikle Dublin’de bir dil okulu gelmektedir. Dublin’de dil eğitimi almak öğrencileri sosyal anlamda cezbetmektedir. İrlanda’da dil okuluna giderken bütün sosyal imkanlardan yararlanabilir, tüm iş olanaklarını değerlendirebilirsiniz. Her gün Twitter, Facebook, Youtube gibi önemli bilişim şirketlerinden çıkan insanlarla iç içe olmak ve İrlanda’nın şehir ruhunu hissetmek istiyorsanız burası tam size göre. Dublin’de dil okulu sizin için en doğru seçimdir. Dil eğitimi almanın yanı sıra mükemmel doğa harikası yerleri gezmek ruhunuzu okşayacaktır. İş imkanları Dublin de diğer şehirlere göre daha fazladır.

İrlanda’da Dil Okuluna Gitmek İçin 10 Neden!

İrlanda’da Konaklama

İrlanda’da bulunduğunuz sürece eğitimin yanı sıra konaklamanızın da olması gerekmektedir Bizler Eğitim İrlanda olarak öğrencilerimizin yeni bir ülkeye alışma sürecinde sizlere konaklama konusunda en uygun ve en iyi seçenekleri sunmaktayız. En uygun fiyatı sunma sebebimiz Dublin de ofisimiz olduğundan İrlanda’da konaklama ile alakalı partner olduğumuz bir firma bulunmaktadır. Partner firmamız tarafından size uygun ücretli aile yanı konaklama seçeneği sunulmaktadır. Aile yanını yanı sıra yurt konaklama seçeneğimiz de bulunmaktadır.

Aile yanı konaklaması İrlandalı ailelerin sunmuş olduğu bir hizmettir. İrlanda’da evler genellikle 2 katlıdır ve aile bir odasını size vermektedir. Aile yanında kaldığınız sürece hafta içi sabah kahvaltısı ve akşam yemeği olmak üzere 2 öğün, hafta sonları ise öğle yemeği de dahil olmak üzere 3 öğün yemek verilmektedir. İrlanda’ya alışmak, İrlanda kültürüne ve iklimine ayak uydurmak, okula, ortama ve yeni insanlara adapte olmak için başlangıç olarak en doğru tercih aile yanında konaklama olacaktır diyebiliriz.
Yurt konaklamalarında ise tek kişilik ya da çift kişilik odalarda konaklanmaktadır. Yurtların ortak kullanımlı mutfaklarını kullanarak yemek ihtiyacınızı karşılamaktasınız. Yurtların doluluk oranları çok sık değişebildiği için müsaitlik durumunu öğrenmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bunların dışında Booking.com vb sitelerden konaklamanızı ayarlayabilirsiniz. İrlanda’ya geldikten sonra arkadaşlarınızla paylaşımlı ev tutabilirsiniz. Burada tavsiyemiz dikkatli olmanızdır. Evi görüp o şekilde anlaşmanızı tavsiye etmekteyiz. 

İrlanda’da konaklama ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın!

İrlanda’da Yaşam

İrlanda’da yaşam şartları diğer rakip ülkelere göre daha uygundur. Öğrenciler cep harçlığı olarak aylık yaklaşık 250-400 Euro civarında harcama yapmaktadırlar. İrlanda’da yaşam aynı zamanda oldukça aktiftir. İrlanda’nın ve Dublin’in dört bir yanında her gün yapılan yüzlerce aktiviteye katılabilirsiniz. Part time çalışarak konaklama giderlerinizi rahatlıkla çıkartabilirsiniz. Fazla çalışıp fazla kazanç elde ettiğiniz taktirde birikim yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

 

 

İrlanda’da Ulaşım

İrlanda’da ulaşım çok rahat ve ulaşım araçları çok konforludur. Otobüsler 2 katlıdır ve hepsinde ücretsiz internet bulunmaktadır. Öğrenciler için özel ulaşım kartları ve aylık sınırsız tarifeler bulunmaktadır. Aynı imkanlar metro için de geçerlidir. Aynı zamanda İrlanda aktif bisiklet kullanılan ve her yerde bisiklet yolları bulunan bir ülkedir. Bisiklet severler İrlanda’ya geldiklerinde ikinci el sitelerden bisiklet alabilir ve İrlanda’da ulaşımını bisiklet ile karşılayabilir.

Ayrıca İrlanda’da ulaşım ile ilgili youtube videomuz:

İrlanda’da Çalışma

İrlanda’da çalışma izni öğrenciler için en büyük avantajlardan biridir. İrlanda’da öğrenci iken part time haftada 20 saat çalışma iznine sahip olursunuz. İrlanda’da saatlik asgari ücret 10.10 Euro’dur. Full time çalışanlar haftada 40 saat çalışmaktadır. Ülkede yaşayan birçok insan IT sektöründe (Google, Facebook, Twitter, Youtube vb) önemli bilişim firmalarında çalışmaktadır. Diğer sektörlerde de çalışma imkanları tabikide vardır.
Jobs.ie sitesinde Turkish kelimesi ile arama yaparak Türk adaylar için İrlanda’da var olan iş fırsatlarını inceleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için tıklayın!

 

İrlanda Dil Okulu fiyatları

İrlanda’da dil okulu fiyatları hafta bazında ve okullar arasında bakıldığında oldukça değişkenlik göstermektedir. Work and Study programları yaklaşık 1900-4500€ arasındadır. Fiyatlar ders saatine, okulun bulunduğu şehre, okulun kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca Eğitim İrlanda’ya özel dönem dönem kampanyalar yapılmaktadır. Dil okulu fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak ya da size özel tekliflerden yararlanmak istiyorsanız. Buradan iletişim formunu doldurabilirsiniz.

İrlanda Dil Okulları 2020 Fiyatları İçin Tıklayın!

İrlanda’da İş Bulmak

İrlanda’da uzun dönem Work and Study ya da Yüksek Lisans eğitimi alarak çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Öğrencilerin çalıştığı işler genellikle hizmet sektöründe olmaktadır. Part time haftada 20 saat çalışma izni bulunmaktadır. Saatlik asgari ücret minimum 10.10 Euro’dur. Ayrıca yaz dönemi ve Christmas dönemi full time haftada 40 saat çalışma izniniz bulunmaktadır. İş bulmak sizin girişkenliğinize, şansınıza, ingilizce seviyenize ve tecrübelerinize bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

İlginizi Çekebilir!

 

Menü