Bu yazımızda İrlanda ve İrlanda’da eğitim ile alakalı aklınıza gelebilecek en önemli soruları yanıtlıyoruz. Umarız beğenirsiniz.

İrlanda nasıl bir ülkedir?

Hem doğası hemde insanıyla İrlanda kendine has yapıda bulunan, suç oranı düşük, huzurlu bir ülkedir. Bir ada ülkesi olan İrlanda’nın doğası dokulmamış güzelliktedir. Şehir yaşamının ve doğal güzelliklerin iç içe olduğu bu ülke, dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden birisidir. Pek çok ülke vatandaşı ingilizce eğitimi için İrlanda’yı tercih etmektedir. 

Bakınız: İrlanda Nasıl Bir Ülke?


İrlanda’nın nüfusu nedir?

İrlanda’nın nüfusu yaklaşık 4,5 milyondur, başkent Dublin’nin nufusu ise 2 milyona yakındır. Ülkede başta Polonyalı, İngiliz ve Litvanyalı olmak üzere yaklaşık 500 bin farklı milletten insan yaşamaktadır.

Bakınız: İrlanda Nüfusu


Dil eğitimi için neden İrlanda’yı seçmeliyim?

Anadili ingilizce olan İrlanda’da dil eğitimi almak, ülkenin Türkiye’ye yakın olması, dil eğitimi alan öğrencilerin çalışma iznine sahip olması, İrlanda’da yaşamın ucuz ve kolay olması sorunun başlıca yanıtlarıdır. İrlanda insanının meşhur arkadaş canlı ve yardımsever tavırları sizin yabancı bir ülkeye uyumunuzu zorlaştırmayacaktır.Ayrıca pek çok uluslararası kurumsal şirketin Avrupa ofislerinin İrlanda’da bulunması kariyer adımlarınız için de bir fırsat olmaktadır!

Daha fazlası için: Neden İrlanda’da Eğitim? , İrlanda’da Dil Eğitimi Almak için 8 Neden


Amerika’da Work and Travel mı, İrlanda’da Work and Study mi?

Yurtdışı tecrübesi düşünen çoğu gencin aklında böyle bir soru mevcut. Her yıl yaz dönemlerinde sadece üniversite öğrencilerinin katılabildiği Work and Travel programı, Work and Study programına kıyasla sınırlı imkanlara sahiptir. Work and Travel programı bir dil eğitim programı değildir, sizin çoktan belirli bir seviyede ingilizceye hakim olmanız beklenirken, Work and Study programında dil eğitimi ve kurs sonunda dil seviyenizi kanıtlayan bir belge alırsınız. Ayrıca Work and Study programında, Work and Travel programının aksine üniversite öğrencisi olmanız gerekmez, herhangi bir yaş sınırlaması yoktur, yılın istediğiniz zamanında programa katılabilir ve dilerseniz program sonunda programınızı uzatabilirsiniz. Work and Travel vs. Work and Study hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

İngilizce dil eğitimi için İrlanda mı, Kanada mı?

İrlanda’da Work and Study programları fiyatları, Kanada’dakine kıyasla daha ucuzdur. İrlanda vizesi almak nispeten daha kolay olmasının yanında ayrıca İrlanda iklimi Kanada iklimine kıyasla daha ılımandır. İrlanda’ya gelen pek çok öğrencimiz bu gibi sebeplerin yanında, İrlanda’nın Türkiye’ye daha yakın olması ve saat farkının daha az olması gibi nedenlerden dolayı İrlanda’yı tercih etmiştir. İrlanda vs. Kanada yazımızı okumak için tıklayınız!


İngilizce dil eğitimi için İrlanda mı, İngiltere mi?

Dil eğitiminde İrlanda’nın tercih edilme sebepleri arasında Türk nüfusunun az olması ilk sıralarda gelir. Ancak bu durumun İngiltere için geçerli olduğunu söylemek pek mümkün değildir, resmi verilere göre İngiltere’de Türk sayısı, İrlanda’daki Türk sayısının yaklaşık 30 katıdır! Bunun dışında Euro ile pound arasındaki kur farkı gibi çeşitli nedenler İrlanda’da dil eğitimini daha makul kılmaktadır.İrlanda vs. İngiltere yazımızı okumak için tıklayın!


İngilizce dil eğitimi için İrlanda mı, Malta mı?

Her iki ülkedede de para birimi euro olmasına karşın, İrlanda’da çalışma izninin daha kolay alındığını ve saatlik asgari ücretin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.İrlanda vs. Malta yazımızı okumak için tıklayın!


İrlanda dil okullarında kampanya mevcut mu?

Evet, İrlanda’da dil okulları fiyatlarını zaman zaman indirerek kampanyalarla kaşımıza çıkmaktadır. İrlanda’da güncel kampanyalı dil okulları için tıklayınız!


İrlanda dil okulu 2024 fiyatlarını nereden öğrenebilirim?

En iyi fiyat garantisiyle Eğitim İrlanda’ya özel 2024 yılı İrlanda dil okulu fiyatlarını öğrenmek için tıklayınız!


İrlanda’da işimi kolaylaştıracak faydalı uygulamalar nelerdir?

İrlanda’ya ilk adımızını attınız, dil problemi yaşamamanız için google translate, gideceğiniz yeri kolayca bulmanız için google maps telefonunuzda bulunması gereken temel uygulamalardır.Bunlara ek olarak Dublin’de otobüs saatlerini gösteren DublinBus, tramvay saatlerini gösteren Luas uygulamalarını da telefonunuzda bulundurmanın faydası vardır. İrlanda’ya daha kolay alışabilmek için bir sosyalleşme uygulaması olan MeetUp, ev bulma uygulaması olan Daft ve İrlanda’da oldukça popüler 2. el eşya alıp satabileceğiniz Adverts, yemek sipariş etmek için JustEat, iş bulmak için GumTree, Jobs vb. uygulamalar gereklidir. Daha fazla faydalı uygulamalar için tıklayınız!


İrlanda’ya schengen vizesi ile gidebilir miyim?

Maalesef, pasaport tipiniz ister yeşil ister bordo olsun, İrlanda’ya her ne amaçla giriş yapacak olursanız olun, İrlanda’nın kendi vizesi için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Ayrıca Bakınız: İrlanda’dan Schengen Vizesi Almak


İrlandada dil okulu başvurusuna karar verdiğim tarihten ne kadar önce başvurmak gerekir?

İrlanda’da dil okuluna gitmek istiyorsanız gitmek istediğiniz tarihten 6 ay önce dil okuluna başvurmanızı tavsiye ederiz. 2022 yılıyla birlikte vize sonuçlanma sürelerini artış yaşandı. İrlanda vizenizin gecikmesi durumunda hiç bir kaybınız olmadan okulunuzu erteleyebilirisiniz.


İrlanda’da iklim nasıldır?

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Kışlar nispeten sıcak geçer ve kar nadiren görülür. İrlanda’da sıcaklık Ocak ayında 4° ile 7° arasında değişir. Yazın sıcaklık 15° ile 20ºC arasındadır. İrlanda’da ilkbahar ve  sonbaharda ise genellikle 10ºC’dir. Ülkeye hakim olan Atlas Okyanusu’ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yıl boyunca yağış almasına neden olur. Yağışlar nedeniyle ülke oldukça ıslaktır. Aynı zamanda bu yağış adada harika bir doğal güzellik oluşturmaktadır.

 

 

İrlanda’da konaklama nasıl bulabilirim?

İrlanda’da konaklama opsiyonları aile yanı ve paylaşımlı ev olarak vardır. Aile yanı konaklama için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Paylaşımlı ev için ise Facebook gruplarından internet sitelerine kadar araştırma seçenekleri mevcuttur. İrlanda’da konaklama nasıl bulunur yazımız için tıklayınız.


Hangi konaklama seçeneğini tercih etmeliyim, aile yanı mı paylaşımlı ev mi?

İrlanda’ya dil öğrenimi için geliyorsanız aile yanı konaklama sizin dil gelişiminiz için büyük bir fırsattır. Konakladığınız ailenizle daha çok dil pratiği imkanınız vardır, kahvaltı ve akşam yemeği gibi öğünler aileniz tarafından karşılanırken, sizin İrlanda’da daha kolay adapte olmanızı da sağlamaktadır. Biz Eğitim İrlanda olarak, İrlanda’da bulunacağınız ilk zamanlarınız için aile yanı konaklamayı tavsiye etmekteyiz. Dilerseniz İrlanda’da kaldığınız tüm süre içinde aile yanı konaklamayı tercih edebilirsiniz.Paylaşımlı evler ise kendine ait bir düzen kurmak isteyen öğrencilerimiz tarafından da sık tercih edilmektedir. Aile yanı konaklamaya kıyasla nispeten daha ucuz olan paylaşımlı evlerde de farklı kültürden arkadaşlıklar edinebilirsiniz.

İrlanda’da ulaşım nasıldır ve masrafı nedir?

İrlanda’da ulaşım otobüs, tramvay ve tren ile sağlanmaktadır. Şehir içinde pek çok noktaya otobüs ve tramvayla ulaşım sağlayabildiğiniz gibi bisikletle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Hatta trafikte bisikletlilere ayrılmak ayrı bir şerit dahi vardır! İrlanda’da pek çok öğrenci ulaşımda bisiklet tercih etmenin yanında, öğrenci ulaşım kartı olan Leap Kartı da kullanmaktadır. Leap kartı ile otobüs haftalık 20€, aylık 80€’dan sonraki kullanımlarınız ücretsizdir.

İrlanda sağlık sistemi hakkında bilgi verir misiniz?

İrlanda’nın sağlık sistemi bölgesel sağlık kuruluşları tarafından işletilip merkezi olarak Sağlık Bakanlığına bağlıdır. Düşük gelirli olanlar için ücretsiz bakım, yüksek gelirliler için ise uygun hastahane hizmetleri bulunmaktadir. Genel pratisyen ziyaret maaliyeti yaklaşık €45 – 60 arasındadır. Şayet acile gitmek isterseniz ücreti 100 Eurodur. Sağlık sigortanız varsa bu ücretin geri iadesini talep edebilirsiniz. İrlanda Hastaneleri yazımızı okumak için tıklayın!

Korona virüs İrlanda’da dil eğitimini nasıl etkiledi?

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs pandemisi, birçok ülkede olduğu gibi İrlanda’da da dil okullarının bir kısmında eğitime ara verme yada online ingilizce eğitimleriyle sonuçlanmıştır. Fakat 2022 yılı itibariyle bununla ilgili özel bir durum yoktur. Ayrıca başvuru sırasında aşı kartı vs. sorulmamaktadır. Ülke girişince test yada aşı kartı zorunluluğu yoktur.

Ayrıca Bakınız: Korona Virüs Yurt Dışı Eğitimini Nasıl Etkiledi?


İrlanda’da yüksek lisans şartları nelerdir?

İrlanda’da yüksek lisans yapmanız için çok komplike şartlar aranmamaktadır.3 başlık olarak ana şartları söyleyecek olursak, 

  • Dil yeterliliği
  • Lisans olarak okuduğunuz alanın İrlanda’da yüksek lisans için başvurduğunuz alanla ilgili olması (alanınıza ne kadar ilgili olduğunuz syüksek lisans kabülünde artı sağlayacaktır.)
  • Lisans ortalamanızın 4’lük sistemde 2’nin üzerinde olması.

Ayrıca Bakınız: İrlanda’da Yüksek Lisans , İrlanda’da Yüksek Lisans Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Yükseköğretim kurumlarında okuyan öğrenciler için sağlık sigortası var mıdır?

AB Öğrencileri

AB / AEA düzenlemeleri altında, diğer üye ülkelerden gelen ve eğitim kursuna katılan öğrencilerin  E.109 formuna sahip olmalari durumunda hastahane hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakları vardır. Bu haktan yararlanabilmek için kendi ülkenizden bu hakkınızı doğrulayan belgeleri İrlanda sağlık yetkililerine ibraz etmeniz gereklidir. Bu nedenle İrlanda’ya seyahat öncesi ihtiyacınız olarak gerekli formlari ulkenizdeki sağlık otoritesinden temin etmelisiniz. 1 Haziran 2004 tarihinden itibaren E111 ve diğer ‘E’ formlari (etc. E128) Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC) ile değiştirilmistir. EHIC ülkenizden ayrılmadan önce alınmalıdır. (www.epha.org/a/1333)

AB üyesi olmayan öğrenciler

AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler, kampus dışında herhangi bir tıbbi müdahale kapsamında değildir ve bu nedenle kendi özel sigortalarını yaptırmak zorundadırlar. AB üyesi olmayan öğrencilerin, İrlanda Garda Ulusal Göçmenlik Bürosuna kayıt yaptırırken geçerli sağlık sigortasına sahip olduklarını göstermeleri gerekmektedir. İrlanda öğrenci vizesine başvururken de geçerli sağlık sigortasi istenmektedir. Öğrencilerin  hastalık durumunda hastane, doktor ve hastane yatak seçimi sağlayan özel sağlık bakım sigortası yaptırmaları önemle tavsiye edilir. Özel sağlık sigortasını VHI, Laya gibi İrlanda’daki bir çok özel sigorta firmasından yaptırmanız da mümkündür.


İrlanda’da eğitimim süresince çalışabilir miyim?

Akademik yıl öğrencileri asağıdaki şartlar altında İrlanda’da geçici olarak çalışabilirler:

• Yurtdışı Kayıt listesinde listelenen bir kursa kayıt yaptırmış olması (dil okulu, üniversite, yüksek lisans yada doktora)

• Full-time bir programa kayıtlı olmaları (haftada minimum 15 saatlik bir program)

İrlanda’da öğrenciler için çalışma izni, bir akademik dönem boyunca haftada maksimum 20 saat, tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışma (haftada 40 saate kadar) olarak tanımlanır.

İrlanda’da saatlik minimum ücret 12.70 eurodur. Böylece bir öğrenci part-time çalışarak aylık yaklaşık  1000 euro civarında para kazanabilir ve tüm yaşam masraflarını kendi karşılayabilir. İrlanda’da iş imkanları için buraya gözatabilirsiniz. 

İngiltere’de yeni çıkan kanunlar ile öğrenci olarak çalışmak yasaklanmıştır. Bu nedenle İrlanda öğrenciler için daha avantajlıdır.

İrlanda’da öğrenci olarak haftada 20 saatten fazla çalışabilir miyim?

Tatil dönemlerinde ve yaz aylarında 2 ay boyunca full time haftada 40 saat diğer dönemlerde de resmi olarak 20 saat çalışabilirsiniz. Belirtilen tatil dönemleri harici zamanlarda haftalık 20 saatten fazla çalışmak, çalışma iznine bağlı koşullarını ihlal edecektir. Bağlı koşulların ihlali durumunda İrlanda’da öğrenci olarak kalma izni göçmenlik yetkilileri tarafından geri alınabilir. İrlanda’da Çalışma İzni ile İlgili Yazımızı Okumak için Tıklayın!


Ticaret yada serbest meslek yapabilir miyim?

İrlanda’da öğrenci vizesi ile maalesef şirket kurmanız mümkün değildir.


İrlanda Teknoloji Enstitüleri hakkında bilgi verir misiniz?

HETAC tarafından verilen sertifikalar uluslararası akademik, mesleki, ticaret ve zanaat kuruluşları tarafından kabul edilmektedir. Buna ek olarak çoğu kolejlerde dersler profesyonel enstitüler tarafından yapılan sınavları kapsayan dersler içermektedir. Ayrıca İrlanda Üniversiteleri başlıklı yazımızda İrlanda teknoloji enstitüleri ve detayları mevcuttur.


İrlanda vize başvuruları için gerekli İngilizce dil yeterliliği nedir?

Aşağıdaki liste, İrlanda vize başvurusunda İngilizce olarak yerine getirilmesi gereken asgari standartları gösterir.

TOEFL   : Bilgisayar destekli sınavdan 220, Normal sınavdan 550 puan

IELTS    : 6.0 – 6.5 (Bazı bölüm ve okullar için değişiklik göstermektedir.)

**Sadece İrlanda’ya dil okulu için gelen öğrenciler için İngilizce yeterlilik aranmamaktadır!

İrlanda’ya vize almak kolay mıdır?

Eğer istenilen belgeleri tam ve çelişkisiz olarak sunarsanız vizenizin çıkmaması için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Şirketimiz İrlanda vizesi konusunda öğrencilerimize gerekli desteği her aşamada sunmaktadır.

Ankara İrlanda Konsolosluğu tarafından başlatılan yeni vize çalışması ile 24 haftaya kadar olan öğrenci vizeleri 14-20 hafta arasında sonuçlanmaktadır. 

Yüksek lisans ve lisans vizeleri 4 haftada sonuçlanmaktadır.

Jr. Program vizeleri de 4 haftada sonuçlanmaktadır.

Daha detaylı bilgi için bizlerle irtibata geçiniz.

İrlanda vizesi alabilmek için bankada ne kadar para göstermek gerekir?

İrlanda’ya dil okuluna giden öğrenciler uzun dönem olarak gidiyorlarsa ( Work and Study-25 hafta ve üzeri) sponsor olunan banka hesabında 10.000€ gösterilmelidir.

Ayrıca Bakınız: İrlanda Uzun Dönem Öğrenci Vizesi


Eğitimimi bitirdikten sonra İrlanda’da kalarak çalışabilir miyim?

Lisans ve lisans üstü bir programı bitirdiğinizde İrlanda’da Mezun Vizesi adı altında 1 sene çalışma hakkınız bulunmaktadır. Bu süre içerisinde İrlanda’da bir iş bulabilir ve full-time olarak çalışabilirsiniz. Çalıştığınız şirket sizin için çalışma vizesi almak isterse bu 1 senenin sonunda İrlanda’da kalmaya devam edebilirsiniz.

İrlanda bilişim firmalarının Avrupa merkezi konumundadır. Google, Yahoo, Facebook, Microsoft, Twitter ve bir çok bilişim firmasının Avrupa genel merkezleri Dublin’de bulunmaktadır. Bu şirketler çoğu zaman Türkçe bilen üniversite mezunları aramaktadır. Bu İrlanda’dan mezun olan öğrenciler için harika bir fırsattır.

Bakınız: İrlanda’da Nasıl İş Bulabilirim?

Türkiye’den İrlanda kaç saat sürmektedir?

Dublin İstanbul arası yaklaşık 3000 km’dir. Bu da yaklaşık 4 saat uçak yolculuğu anlamına gelmektedir.


İrlanda’ya uçak biletleri ne kadardır?

Türk Hava Yolları’ndan biletinizi erken aldığınız takdirde çok uygun fiyatlara rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Kış sezonu için 170, yaz sezonu için 300 euroya gidiş dönüş biletlerinizi alabilirsiniz. Arzu ederseniz İngiltere üzerinden transit olarak gidebilirsiniz, bunun için ayrı bir vize almanıza gerek yoktur. Ancak bu yolculuk sizin için biraz daha yorucu olacaktır.

Detaylı bilgi için Türkiye’den İrlanda’ya En Uygun Uçak Bileti yazımızı okumanızda fayda var.

İrlanda’da çok Türk var mı?

İrlanda’daki Türk sayısı oldukç azdır.Yurtdışına çıkan öğrenciler genelde büyük bir hata yaparak vakitlerinin birçoğunu gittikleri yerlerdeki Türklerle geçirmektedir. Bu da yabancı dil gelişimini olumsuz yönden etkilemektedir.


İrlanda güvenli bir ülke midir?

İrlanda suç oranlarının en düşük olduğu Avrupa ülkelerinden biridir. Dilediğiniz saatte, dilediğiniz yerde güvenle yürüyebilir, İrlanda maceranızın tadını çıkarabilirsiniz.


İrlanda’da ne gibi sosyal aktivitelere katılabilirim?

Eğitim İrlanda, İrlanda’daki aileniz olarak yıl içerisinde pek çok etkinliklerle sizlerin yanındadır. Buna ek olarak, İrlanda küçük bir ada olmasına rağmen bir çok etkinlik yapılabilecek, gezilip görülebilecek bir yerdir. Yaz ayları oldukça hareketli, konser ve festivallerin sıkça yapıldığı olan İrlanda’da aynı zamanda MeetUp uygulaması üzerinden de size uygun herhangi bir etkinliğe katılabilirsiniz.

http://www.discoverireland.ie/ bu siteden güncel İrlanda etkinliklerini takip edebilirsiniz.

İrlanda insanları nasıldır?

İrlanda insanları oldukça sıcak kanlı ve arkadaş yanlısı insanlardır. Ülkede bir çok milletten insan yaşamaktadır. Irkçılık yok denecek kadar azdır.

İrlanda ile ilgili daha fazla bilgiye nasıl ulaşabilirim?

İrlanda’da eğitim ve yaşam konulu videolarımız için buradan youtube kanalımıza ulaşabilirsiniz.İrlanda Rehberine de göz atmayı unutmayın!

Ayrıca Bakınız: Neden Eğitim İrlanda?

 

İlginizi Çekebilir

Menü