İrlanda’da Çalışmak ve Yaşam Gİderleri Hakkında En Çok Merak Edilen 6 Nokta !

 

1- İrlanda’da Çalışmak

İrlanda’da çalışma hakkı elde edebilmek için bir eğitim programına kaydolmak zorunda değilsiniz. Belirli çalışma koşullarını karşıladığınız takdirde direkt olarak İrlanda’da çalışma izni elde edebilirsiniz. 

Bir eğitim programı dışında İrlanda’da çalışabilmeniz için en mümkün olan yol, Critical Skills Employment Permit yani İrlanda’da kritik beceriler için çalışma vizesi almanız gerekmektedir. Bu çalışma vizesini AB vatandaşı olmayan kişilerin alması gereken bir vize türüdür. Kritik beceriler çalışma vizesi türü, vasıflı işçileri içeren meslek dallarına gerek duymaktadır. Yani uzman doktor ya da akademisyenler, bilişim uzmanları ya da mühendisler gibi vasıflı işleri içermektedir. Ek olarak, çalışma vizesine sahip olan kişiler İrlanda’da 2 yıl çalıştıktan sonra 5 yıllık oturum ve istediği yerde çalışma imkanı veren Stamp 4 hakkını elde edebilmektedirler ve ailelerini de yanlarında götürebilmektedirler.

2- İrlanda’da Dil Okulu İle Part Time Çalışmak (Work and Study)

İrlanda’da Work and Study programına yani 25 haftalık dil okulu programına kayıt olduğunuz takdirde, haftada 20 saat part-time çalışma izni sağlanmaktadır. İrlanda’da saatlik asgari ücret 11.30€’dur. İrlanda’da part-time çalışma izni ile yani yarı zamanlı çalışarak yaşam giderlerinizi rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Hatta para bile biriktirebilirsiniz. İrlanda’da çalışma imkanlarını incelemek için buraya tıklayınız.

** İrlanda’da 2023 yılı dil okulu fiyatları için tıklayın.

3- İrlanda’da Dil Okulu İle Full Time Çalışmak

İrlanda’da 25 hafta ve üzeri dil okuluna kayıt olan öğrenciler yaz tatili döneminde isterlerse dil okullarını dondurup full time (40 saat) çalışabilirler.

1 Ocak 2015’ten itibaren, AB-dışı uluslararası öğrenciler sadece yılın iki dönemi boyunca full-time yani tam zamanlı çalışabilecekleri zamanlar: Yaz tatili ve Sömestr tatildir.
Yaz tatili: 1 Haziran-30 Eylül (4 ay)
Christmas Dönemi: 15 Aralık-15 Ocak (1 ay)

** İrlanda’da iş bulmak hakkında yazımıza ulaşmak için buraya tıklayın! 

4- İrlanda’da Yüksek Lisans Yaparken Part Time Çalışmak

İrlanda’nın seçkin üniversitelerinde, uluslararası öğrencilerle yapabileceğiniz zengin Yurtdışı Yüksek Lisans seçenekleri sunmaktadır. İrlanda’da yüksek lisans 1 yıldır. Türkiye’de ki 2 yıllık yüksek lisansa denktir.

Yüksek lisans yaptığınız süreçte yine haftada 20 saat part time, tatil zamanlarında ise 40 saat full time çalışabilirsiniz.

İrlanda’da yüksek lisans yapmak için gerekli olan IELTS skoru üniversitesine göre 6.0 – 6.5 arasındadır. Şayet yeterli IELTS skoruna sahip değilseniz, İrlanda’da dil okuluna gelerek de İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

İrlanda’da dil eğitimi ile ilgili aytıntılı bilgi için tıklayın!

5- İrlanda’da Yüksek Lisans Mezuniyeti Sonrası Stamp1 G Çalışma İzni

Yüksek lisansını tamamlayan öğrenciler mezuniyet sonrası 2 sene çalışma izni elde ediyor. Bu şekilde İrlanda’da iş bulabilir ve Türkiye’ye dönmeden önce yabancı bir şirkette iş tecrübesi kazanabilirsiniz. İrlanda’daki iş imkanları için ilgili haberimize göz atabilirsiniz

6- Yüksek Lisans Sonrası İrlanda’da Kalmak

İrlanda’da yüksek lisanstan mezun olduktan sonra aldığınız 2 yıllık çalışma izni sürecinde bir şirkette iş bulabilirsiniz. 2 yılın sonunda çalıştığınız şirkette devam edip İrlanda’da kalmak isterseniz şirketiniz sizin için vize işlemlerinizi tamamlayıp çalışma izninizi alabilir. Bu çalışma izni ile İrlanda’da 5 yıl çalıştığınızda İrlanda vatandaşı olabilirsiniz.

7- İrlanda’da Dil Okulu Ya Da Yüksek Lisans Öğrencisiyken Aylık Cep Harçlığı

İrlanda’da yaşam masrafları kişiden kişiye değişmekle birlikte konaklama, ulaşım, telefon hattı(internet), market alışverişi ve kişisel harcamalarınız gibi çeşitlendirilebilir. Ortalama bir öğrencinin ulaşım masrafı aylık 80€, telefon/ internet masrafı 20€ ve market alışverişiniz ise 100€, toplamda kira hariç aylık masrafınız ise minimum 200€ olduğunu söyleyebiliriz.

Konaklama fiyatları yurt aile yanı ve paylaşımlı oda seçeneklerinde oldukça farklılık göstermektedir.

** İrlanda’da yaşam masrafları hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

** İrlanda’da sıkça sorulan sorulara ulaşmak için tıklayın! 

İlginizi Çekebilir!

Menü