İrlanda Ankara Anlaşması

İrlanda’ya dil okuluyla gelip 1 yıl süresince aynı işyerinde çalışan Türk vatandaşları “Turkish Agreement” ya da İrlanda hükümetinin sitesinde yazan başlığıyla “Turkish Association”a başvurarak İrlanda’da çalışma izni (Stamp 1) alabilirler.

Bu anlaşmanın ismi konusunda yapılan yanlışı düzeltmekle başlamak isteriz; çoğu öğrenci bu anlaşmayı “ Ankara anlaşması” olarak adlandırsa da bu anlaşma 19 Eylül 1980 yılında iki ülke arasında imzalanmış özel bir anlaşmadır. İngiltere’de yakın zamanda sonlanacak “Ankara anlaşması” ile bu anlaşmanın hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır. Yani, İrlanda ile Türkiye arasında imzalanmış olan “Turkish Agreement”ın şu an için son bulma gibi bir durumu yoktur.

İrlanda Ankara Anlaşması Başvuru Şartları

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement)‘na başvuru için tek şart İrlanda’da yasal olarak kalma hakkınız olduğu süre içerisinde yasal olarak en az 1 yıl boyunca aynı işyerinde çalışmaktır. Bu anlaşmada herhangi bir meslek ve ya ünvan sınırlaması yoktur.

 • 8 ay bir işyerinde 4 ay farklı bir işyerinde çalışmanız durumunda başvuru hakkınız bulunmamaktadır.
 • Aynı işyerinde farklı rollerde en az 1 yıl çalışmanız da geçerli olacaktır.
 • Aynı işyerinde çalışıyor olmanıza rağmen, işyeri el değiştirmişse bunu işyerinden alacağınız antetli bir kağıda yazmaları gerekmektedir. Ayrıca, sizin de kendi mektubunuzda bu değişikliği belirtmeniz gerekmektedir.
 • İrlanda’daki oturum izniniz bittiğinde çalıştığınız işyerinde 11 ayınız dolduysa başvuru hakkınız bulunmamaktadır.

İrlanda Ankara Anlaşması Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement) başvuruları sadece posta yoluyla yapılmaktadır. Online başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir. Aşağıda belirttiğimiz dökümanlarınızı;

“An Post”tan, General Immigration, INIS, 13/14 Burgh Quay, Dublin 2” Adresine göndermeniz gerekmektedir. Zarfınızın üstüne ayrıca “Turkish Association, Stamp 1” yazmanız da gerekmektedir.

İrlanda Ankara Anlaşması Belgeleri 

1- Başvuru Formu

2- Islak imzalı başvuru dilekçeniz;

– Bu dilekçe:

 • Tarih
 • İsim ve soyisminizi
 • Çalıştığınız işyerinizin ismi
 • Neye başvurduğunuzu (DECISION No 1/80 OF THE ASSOCIATION COUNCIL OF 19 SEPTEMBER 1980 ON THE DEVELOPMENT OF THE ASSOCIATION)
 • Sunduğunuz dokümanların listesi (aşağıda yazılı olan dökümanlar)
 • Telefon numaranızı
 • Email adresinizi içermesi gerekmektedir.

3- Turkish Association anlaşmasının çıktısı
4- Payslipleriniz, (Aylık payslip alıyorsanız 12 payslip, haftalık alıyorsanız 52 payslip koymanız gerekmektedir)
5- Revenue’dan işe giriş tarihinizi gösteren ekranın çıktısı
6- İşyerinizden antetli kağıda ıslak imzalı ve kaşeli mektup,
– Bu dilekçe:

 • Tarih
 • İsim ve soyisminizi
 • Pasaport numaranızı
 • IRP/GNIB kayıt numaranızı (GNIB kartınızın arkasında yer alan 6 basamaklı numara)
 • İşyerindeki pozisyonunuzu
 • İşe başlangıç tarihinizi
 • İşyerinizin adresini
 • Yarı zamanlı çalıştığınızı içermesi gerekmektedir.

7- Pasaportunuzun tüm sayfalarının renkli fotokopisi, (boş sayfalar dahil) (pasaportunuzun orjinalini göndermenize gerek yoktur)
8- IRP / GNIB kartınızın arkalı/önlü fotokopisi, (kartınızın orjinalini göndermenize gerek yoktur)
9- 2 biyometrik fotoğraf
10- Bankanızdan alacağınız hesap dökümünüz. (bunu parantez içerisinde adres kanıtı için ilettiğinizi belirtiniz)

İrlanda Ankara Anlaşması Başvuru Zamanı

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement)‘a başvuru için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Burada tek dikkat etmeniz gereken İrlanda’da oturum izninizin ne kadar kaldığıdır. Eğer oturum izninizin bitmesine 1-2 ay kalmışsa, başvurunuzun kabul edilmeme ve evraklarınızın geri gönderilme ihtimali yüksektir. Size tüm evraklarınızı geri gönderip, oturum izninizi bir şekilde uzatmanızı ve sonrasında tekrar başvuruda bulunmanızı talep edebilirler. Bu konuda, korona döneminde biraz daha esneklik gösterilmektedir ancak aklınızda bulundurmanızda fayda var.

İrlanda Ankara Anlaşması Başvuru Süreci 

Normal şartlar altındaİrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement)‘a başvurunuzu yaptıktan 2 hafta içerisinde başvurunuzun alındığını ve başvuru numaranızı gösteren belge posta yoluyla size iletiyorlar ve süreç toplamda ortalama olarak 6 ay sürmektedir. Ancak, korona döneminde başvurunuzun alındığını gösteren belge ortalama olarak 2-3 ayda gelmektedir. Başvurunun tamamlanma süresi ise şu an değişkenlik gösteriyor olsa bile ortalama olarak 7-8 ay sürüyor diyebiliriz.

Oturum İznim Bitmeden 3 Ay Önce Başvuruda Bulundum ve Oturum İznim Bitti Ne Yapmalıyım?

Eğer başvurunuzun alındığını ve başvuru numaranızı gösteren belgeniz gelmişse artık bu belge sizin İrlanda’da oturum izniniz olacak. Ancak, bu belge ile İrlanda’ya giriş yapma hakkınız ve çalışmaya devam etme hakkınız bulunmamaktadır.

Ek Belge Talebi Oluyor Mu?

Başvurunuzun alındığını gösteren mektupta ekstra belgeler talep edilebilmektedir. Bu belgeler genellikle pasaportunuzun tüm sayfalarının renkli fotokopisi ve aynı işyerinde çalıştığınızı gösteren mektup oluyor. Talep edilen belgeleri “Turkish Agreement Section, Unit 3, INIS, Department of Justice and Equality, 13/14 Burgh Quay, Dublin 2” adresine göndermeniz gerekmektedir. Zarfın üstüne ayrıca başvuru numaranızı, isim ve soyisminizi de yazmanız gerekmektedir.

Stamp 1 Almaya Hak Kazanırsam, Süresi Ne Oluyor?

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement) ile Stamp 1 almaya hak kazandıysanız, yeni oturum izniniz başvurunuzun onaylandığı tarihten itibaren 1 yıllık olacaktır.

Stamp 1 Yenilememi Nasıl yapabilirim?

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement) ile Yenileme işlemi çok daha kolay olmaktadır. İlk Stamp 1 başvurunuzun onaylandığını gösteren belgeniz, işyerinizden hala aynı işyerinde çalışmaya devam ettiğinizi gösteren yeni ve güncel belgeniz, pasaportunuz ve güncel GNIB kartınız ile gitmeniz yeterli olacaktır.

Stamp 1 Aldıktan Sonra İş Değişikliği Yapabilir Miyim?

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement) gereği Stamp 1 aldıktan sonra da aynı işyerinde çalışmaya devam etmeniz gerekmektedir. Eğer iş değişikliği yaparsanız, 1 yıl sonunda yenilemeye gittiğinizde, Göçmenlik Bürosu memuru yenileme yapmanıza izin vermeyecektir. Ayrıca, anlaşmanın şartlarını da delmiş olacaksınız.

Stamp 1 Başvurusunda Danışmanlık Sağlıyor Musunuz?

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement) Stamp 1 başvurusunda Dublin ofisimizden ücretli danışmanlık alabilirsiniz. Hizmet bedeli €100’dur. Danışmanlık kapsamında gerekli tüm dilekçelerin hazırlanması, fotokopi ve çıktıların alınması ve postalama işlemleri ile vize başvurunuz yapılmaktadır.

*** İrlanda’da 2023 yılı dil okulu fiyatları ve ayrıntılı bilgi için bilgi istek formumuzu doldurun!

İlginizi Çekebilir

Menü