İrlanda Ankara Anlaşması

İrlanda’ya dil okuluyla gelip 1 yıl süresince aynı işyerinde çalışan Türk vatandaşları “Turkish Agreement” ya da İrlanda hükümetinin sitesinde yazan başlığıyla “Turkish Association”a başvurarak İrlanda’da çalışma izni (Stamp 1) alabilirler.

Bu anlaşmanın ismi konusunda yapılan yanlışı düzeltmekle başlamak isteriz; çoğu öğrenci bu anlaşmayı “Ankara Anlaşması” olarak adlandırsa da bu anlaşma 19 Eylül 1980 yılında iki ülke arasında imzalanmış özel bir anlaşmadır. İngiltere’de yakın zamanda sonlanacak “Ankara Anlaşması” ile bu anlaşmanın hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır. Yani, İrlanda ile Türkiye arasında imzalanmış olan “Turkish Agreement”ın şu an için son bulma gibi bir durumu yoktur.

İrlanda Ankara Anlaşması Başvuru Şartları

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement)‘na başvuru için tek şart İrlanda’da yasal olarak kalma hakkınız olduğu süre içerisinde yasal olarak en az 1 yıl boyunca aynı işyerinde çalışmaktır. Bu anlaşmada herhangi bir meslek ve ya ünvan sınırlaması yoktur.

  • 8 ay bir işyerinde 4 ay farklı bir işyerinde çalışmanız durumunda başvuru hakkınız bulunmamaktadır.
  • Aynı işyerinde farklı rollerde en az 1 yıl çalışmanız da geçerli olacaktır.
  • Aynı işyerinde çalışıyor olmanıza rağmen, işyeri el değiştirmişse bunu işyerinden alacağınız antetli bir kağıda yazmaları gerekmektedir. Ayrıca, sizin de kendi mektubunuzda bu değişikliği belirtmeniz gerekmektedir.
  • İrlanda’daki oturum izniniz bittiğinde çalıştığınız işyerinde 11 ayınız dolduysa başvuru hakkınız bulunmamaktadır.

İrlanda Ankara Anlaşması Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement) başvuruları posta yoluyla ve 22 Mayıs 2023 tarihinden itibaren e-mail yoluyla yapılabilmektedir. Online başvurular daha hızlı sonuçlandırılmaktadır.


Başvurunuzu posta yoluyla yapacaksanız;
“An Post”tan, Turkish Association – Unit B, Domestic Residence and Permissions Division Immigration Service Delivery Department of Justice 13-14 Burgh Quay Dublin 2 D02 XK70 Ireland” Adresine göndermeniz gerekmektedir. Zarfınızın üstüne ayrıca “Turkish Association, Stamp 1” yazmanız da gerekmektedir.

Basvurunuzu e-mail yoluyla yapacaksanız;
Başvuru evraklarınızı, “TURKISH ASSOCIATION AGREEMENT STAMP 1” konu başlığı ile DRPCustomerservice@justice.ie mail adresine mail göndermeniz gerekmektedir.

İrlanda Ankara Anlaşması Belgeleri 

1-     Başvuru Formu

2-     Pasaportunuzun biyometrik ID sayfası

3-     Revenue’den alacağınız “Employment Detail Summary”

4-     İş yerinizden alacağınız antetli kâğıda ıslak imzalı ve kaşeli mektup

a.     Bu dilekçe:

   i.     Tarih

   ii.     İsim ve soyisim

   iii.     Pasaport Numarası

   iv.     IRP/GNIB kayıt numarası (GNIB kartınızın arkasında yer alan 6 ya da 7 haneli numara)

    v.     İş yerindeki pozisyon

    vi.     İşe başlangıç tarihi

    vii.     İş yeri adresi 

    viii.     İş yeri VAT numarasını içermelidir.

İrlanda Ankara Anlaşması Başvuru Zamanı

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement)‘a başvuru için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Burada tek dikkat etmeniz gereken İrlanda’da oturum izninizin ne kadar kaldığıdır. Eğer oturum izninizin bitmesine 1-2 ay kalmışsa, başvurunuzun kabul edilmeme ve evraklarınızın geri gönderilme ihtimali yüksektir. Size tüm evraklarınızı geri gönderip, oturum izninizi bir şekilde uzatmanızı ve sonrasında tekrar başvuruda bulunmanızı talep edebilirler. Bu konuda, korona döneminde biraz daha esneklik gösterilmektedir ancak aklınızda bulundurmanızda fayda var.

İrlanda Ankara Anlaşması Başvuru Süreci 


Normal şartlar altında İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement)‘a başvurunuzu yaptıktan 2 hafta içerisinde başvurunuzun alındığını ve başvuru numaranızı gösteren belge posta yoluyla size iletiyorlar ve süreç toplamda ortalama olarak 2 ay sürmektedir. Ancak, yoğunluk durumuna göre bu süre uzayabilmektedir. E-mail ile başvuru yaptıysanız ilk olarak mailinizin ulaştığına dair mail gönderiliyor ve posta yoluyla başvuru süresinden daha kısa sürede onay belgeniz posta yoluyla size iletiliyor.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1) Oturum İznim Bitmeden 3 Ay Önce Başvuruda Bulundum ve Oturum İznim Bitti Ne Yapmalıyım?

Eğer başvurunuzun alındığını ve başvuru numaranızı gösteren belgeniz gelmişse artık bu belge sizin İrlanda’da oturum izniniz olacak. Ancak, bu belge ile İrlanda’ya giriş yapma hakkınız ve çalışmaya devam etme hakkınız bulunmamaktadır.

2) Ek Belge Talebi Oluyor Mu?

Başvurunuzun alındığını gösteren mektupta ekstra belgeler talep edilebilmektedir. Bu belgeler genellikle pasaportunuzun tüm sayfalarının renkli fotokopisi ve aynı işyerinde çalıştığınızı gösteren mektup oluyor. Talep edilen belgeleri “Turkish Association – Unit B, Domestic Residence and Permissions Division Immigration Service Delivery Department of Justice 13-14 Burgh Quay Dublin 2 D02 XK70 Ireland” adresine göndermeniz gerekmektedir. Zarfın üstüne ayrıca başvuru numaranızı, isim ve soyisminizi de yazmanız gerekmektedir.

3) Stamp 1 Almaya Hak Kazanırsam, Süresi Ne Oluyor?

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement) ile Stamp 1 almaya hak kazandıysanız, yeni oturum izniniz başvurunuzun onaylandığı tarihten itibaren 1 yıllık olacaktır.

4) Stamp 1 Yenilememi Nasıl yapabilirim?

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement) ile Yenileme işlemi çok daha kolay olmaktadır. İlk Stamp 1 başvurunuzun onaylandığını gösteren belgeniz, sağlık sigortanız, işyerinizden hala aynı işyerinde çalışmaya devam ettiğinizi gösteren yeni ve güncel belgeniz, pasaportunuz ve güncel GNIB kartınız ile online olarak GNIB yenilemenizi yapabilirsiniz.

5) Stamp 1 Aldıktan Sonra İş Değişikliği Yapabilir Miyim?

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement) gereği Stamp 1 aldıktan sonra da aynı işyerinde çalışmaya devam etmeniz gerekmektedir. Eğer iş değişikliği yaparsanız, 1 yıl sonunda yenileme başvurunuz onaylanmayacaktır, Göçmenlik Bürosu memuru anlamanın şartlarını yerine getirmediğiniz için yenileme yapmanıza izin vermeyecektir.

*** İrlanda’da 2023 yılı dil okulu fiyatları ve ayrıntılı bilgi için bilgi istek formumuzu doldurun!

İlginizi Çekebilir!

Menü