İrlanda Ankara Anlaşması

İrlanda’ya dil okuluyla gelip 1 yıl süresince aynı işyerinde çalışan Türk vatandaşları “Turkish Agreement” ya da İrlanda hükümetinin sitesinde yazan başlığıyla “Turkish Association Agreement”a başvurarak İrlanda’da çalışma izni (Stamp 1) alabilirler.

Bu anlaşmanın ismi konusunda yapılan yanlışı düzeltmekle başlamak isteriz; çoğu öğrenci bu anlaşmayı “Ankara Anlaşması” olarak adlandırsa da bu anlaşma 19 Eylül 1980 yılında iki ülke arasında imzalanmış özel bir anlaşmadır. İngiltere’de yakın zamanda sonlanacak “Ankara Anlaşması” ile bu anlaşmanın hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır. Yani, İrlanda ile Türkiye arasında imzalanmış olan “Turkish Association Agreement”ın şu an için son bulma gibi bir durumu yoktur.

 

İrlanda Ankara Anlaşması Başvuru Şartları

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Association Agreement)‘na başvuru için tek şart İrlanda’da yasal olarak kalma hakkınız olduğu süre içerisinde yasal olarak en az 1 yıl boyunca aynı işyerinde çalışmaktır. Bu anlaşmada herhangi bir meslek veya ünvan sınırlaması yoktur.

  • 8 ay bir işyerinde 4 ay farklı bir işyerinde çalışmanız durumunda başvuru hakkınız bulunmamaktadır.

  • Aynı işyerinde farklı rollerde en az 1 yıl çalışmanız da geçerli olacaktır.

  • Aynı işyerinde çalışıyor olmanıza rağmen, işyeri el değiştirmişse bunu işyerinden alacağınız antetli bir kağıda yazmaları gerekmektedir. Ayrıca, sizin de kendi mektubunuzda bu değişikliği belirtmeniz gerekmektedir fakat bu durumun kabul edileceğine dair de kesin bir durum söz konusu değildir.

  • İrlanda’daki oturum izniniz bittiğinde çalıştığınız işyerinde 11 ayınız dolduysa başvuru hakkınız bulunmamaktadır.

İrlanda Ankara Anlaşması Belgeleri 

1-    Pasaportunuzun biyometrik ID sayfası

2-    GNIB kartınızın kopyası

3-     Revenue’den alacağınız “Employment Detail Summary”

4-     İş yerinizden alacağınız antetli kâğıda ıslak imzalı ve kaşeli mektup

a.     Bu dilekçe:

   i.     Tarih

   ii.     İsim ve soyisim

   iii.     Pasaport Numarası

   iv.     IRP/GNIB kayıt numarası (GNIB kartınızın arkasında yer alan 6 ya da 7 haneli numara)

    v.     İş yerindeki pozisyon

    vi.     İşe başlangıç tarihi

    vii.     İş yeri adresi 

    viii.     İş yeri VAT numarasını içermelidir.

İrlanda Ankara Anlaşması Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Association Agreement) başvuruları 14 Mayıs 2024 tarihinden itibaren INIS Online portal yoluyla yapılabilmektedir. E-posta veya mail ile yapılan başvurular artık kabul edilmeyecektir. 

INIS Online portal üzerinden hali hazırda hesabınız olması gerekmektedir. 

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfada ‘’Applications for Permission to Remain in the State’’ seçeneğini seçmelisiniz.

Açılan sayfada ‘’Turkish Association Agreement’’ seçeneğinde ‘’Begin Application’’ ile başvurunuza başlıyorsunuz.

Sayfanın sol alt kısmındaki onaylamaları seçmeniz gerekiyor.

Bir sonraki sayfada da karşınıza bir onay kutucuğu çıkacak bunu da onaylamanız gerekiyor.

Onaylamalardan sonra karşınıza gelecek olan ilk bölüm kişisel bilgilerinizi dolduracağınız kısımdır. Yukarıdaki görselde açıkladığımız gibi boşlukları doldurmanız gerekmektedir.

Sayfanın devamında Residential details kısmında adres bilgilerinizi, Passport or travel document details of the applicant kısmında ise Pasaport bilgilerinizi doldurmanız gerekmektedir.

Başvuru evraklarınızı yüklemeden önceki son bölüm olan Immigration and Employment details kısmında istenilen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Yukarıda görsel belirtildiği gibi tamamlamanız gerekmektedir. Stamp bölümünde geçmişten günümüze bütün GNIB’lerinizi belirtmelisiniz.

Bir sonraki sayfa ile artık evraklarınızı yüklemeye başlayabilirsiniz.

Toplam 4 evrak yükleyeceksiniz ‘’Add Another’’ diyerek diğer evraklarınızı da yüklemeniz gerektiğini lütfen unutmayınız. 

Bütün evraklarınızı yükledikten sonra bütün bölümlerin yukarıdaki gibi gözükmelidir. 

‘’Submit Form’’ dediğiniz zaman başvurunuz iletilmiş olacak, şimdiden BOL ŞANSLAR 🙂

İrlanda Ankara Anlaşması Başvuru Zamanı

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement)‘a başvuru için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Burada tek dikkat etmeniz gereken İrlanda’da oturum izninizin ne kadar kaldığıdır. Eğer oturum izninizin bitmesine 1-2 ay kalmışsa, başvurunuzun kabul edilmeme  ihtimali yüksektir. Size oturum izninizi bir şekilde uzatmanızı ve sonrasında tekrar başvuruda bulunmanızı talep edebilirler.

İrlanda Ankara Anlaşması Başvuru Süreci 

Normal şartlar altında İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement)‘a başvurunuzu yaptıktan sonra başvurunuzun alındığını ve başvuru numaranızı gösteren bir email iletiyorlar ve süreç toplamda ortalama olarak 2 ay sürmektedir. Ancak, yoğunluk durumuna göre bu süre uzayabilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1) Oturum İznim Bitmeden 3 Ay Önce Başvuruda Bulundum ve Oturum İznim Bitti Ne Yapmalıyım?

Şuan için bir problem teşkil etmeyebilir fakat vatandaşlık başvurunuzda bu durum karşınıza çıkabilir. Bununla ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2) Ek Belge Talebi Oluyor Mu?

Başvurunuz incelendiğinde eksik bir belge veya destekleyici bir evrak sizden talep edilebilir. Bu durumda portal üzerinden istenen belgeyi sisteme yüklemeniz gerekebilir.

3) Stamp 1 Almaya Hak Kazanırsam, Süresi Ne Oluyor?

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement) ile Stamp 1 almaya hak kazandıysanız, yeni oturum izniniz başvurunuzun onaylandığı tarihten itibaren 1 yıllık olacaktır.

4) Stamp 1 Yenilememi Nasıl yapabilirim?

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement) ile Yenileme işlemi çok daha kolay olmaktadır. İlk Stamp 1 başvurunuzun onaylandığını gösteren belgeniz, sağlık sigortanız, işyerinizden hala aynı işyerinde çalışmaya devam ettiğinizi gösteren yeni ve güncel belgeniz, pasaportunuz ve güncel GNIB kartınız ile online olarak GNIB yenilemenizi yapabilirsiniz.

5) Stamp 1 Aldıktan Sonra İş Değişikliği Yapabilir Miyim?

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement) gereği Stamp 1 aldıktan sonra da aynı işyerinde çalışmaya devam etmeniz gerekmektedir. Eğer iş değişikliği yaparsanız, 1 yıl sonunda yenileme başvurunuz onaylanmayacaktır, Göçmenlik Bürosu memuru anlamanın şartlarını yerine getirmediğiniz için yenileme yapmanıza izin vermeyecektir.

*** İrlanda’da 2024 yılı dil okulu fiyatları ve ayrıntılı bilgi için bilgi istek formumuzu doldurun!

İlginizi Çekebilir!

Menü