İrlanda’dan Schengen Vizesi Almak

İrlanda’ dayken herhangi bir Schengen bölgesi ülkesini ziyaret etmek isterseniz, Schengen vizesine başvurmanız gerekmektedir. İrlanda’ dan schengen vizesi nasıl alınır? Başvuru aşamaları nelerdir? Merak edilen tüm soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

İrlanda’ dan Schengen (şengen) vizesine başvurmak için öncelikle gideceğiniz ülkenin elçiliği ile irtibata geçip randevu almalısınız. Randevu sistemi her şengen ülkesi için farklılık gösterip bazı şengen ülkeleri için haftalar öncesinden randevu almak gerekmektedir. Ayrıca bazı ülkeler TLS, VFS gibi vize başvuru danışmanlık şirketleriyle çalışmaktadır. Başvurmadan önce anlaşmalı oldukları danışmanlık şirketinden randevu almanız gerekmektedir.

                                                               

Schengen Vizesine Ne Zaman Başvurmak Gerekir?

Bu durum ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir fakat genel olarak schengen vizesine en erken, 3 ay öncesinden en geç 15 gün öncesinden başvurabilirsiniz.

Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır? 

Genellikle vizeniz 7 ile 30 gün içinde sonuçlanacaktır. Bazı ekstra durumlarda 60 güne kadar uzamaktadır; fakat pek karşılaşılan bir durum değildir. 

Schengen Bölgesi Ülkeleri:

Gitmek istediğiniz ülkenin üzerine tıklayarak, o ülkenin elçiliğinin web sitesine ulaşabilirsiniz. 

İrlanda’ dan Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

A) Şengen (Schengen) vizesi icin gerekli dökümanlar aşağıdaki gibidir. Her biri aslı ve birer fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Her başvuran birey için ayrı dokümanı hazırlanmalıdır.

1) Tamamı doldurulmuş Schengen Vize başvuru formu

2) Vizeye başvurmadan önce en az 3 ay geçerli süresi bulunan İrlanda çoklu giriş vizesi  (Irish re entry visa).

3) Schengen bölgesine girip çıktıktan sonra en az 3 ay geçerli süresi GNIB kartı (yeni ismiyle IRP card). İlgili rehbere buradan ulaşabilirsiniz. 

4) İrlanda’ da yaşadığınızı gösteren adres kanıtı (faturalar, kontrat vs.)

5) Biyometrik fotoğraf 

6) En az iki boş sayfası bulunan ve Schengen bölgesine girip çıktıktan sonra en az 3 ay geçerlilik süresi bulunan pasaportunuz

7) İrlanda’daki mesleğinizi kanıtlayan resmi döküman

a) Öğrenciler için okuldan devamlılığını gösteren mektup, eğer part time çalışıyorsanız işyerinizden mektup ve son 3 ayın maaş bordrosu (payslip)

b) Eğer tam zamanlı çalışıyorsanız; çalışma izniniz (work permit) ve son 3 ayın maaş bordrosu (payslip)

8) Geziniz süresince masraflarını karşılamak için yeterli maddi imkana sahip olduğunuzu kanıtlayan İrlanda banka hesabınızdan son 3 aylık hesap dökümünü gösteren hesap dökümanınız gereklidir. Hesap dökümünüz üzerinde başvuran ismi ve adresi net olarak görünmelidir.

a) Eğer maddi olarak eşinize bağımlı iseniz evlilik cüzdanı ve eşinizin banka hesap dökümünü de başvurunuzda sunmalısınız.

b) Eğer geziniz sponsor tarafından karşılanacak ise, sponsor tarafından sponsorluk beyanı (declaration of sponsorship) imzalanmalıdır.

9) Gidiş-dönüş bilet rezervasyonu

10) Seyahat sağlık sigortası (Sigorta tüm Schengen ülkelerinde kaldığınız süre boyunca geçerli olan ve kişi başı en az 30.000 Euro kapsaması gerekmektedir.)

11) 18 yaşından küçükler için anne veya babadan en az biri başvuru aşamasında bulunmalıdır. Aşağıdaki dökümanlar gereklidir;

a) Doğum belgesi (Birth Certificate)

b) Anne babanın pasaportu ve İrlanda oturum belgesi (GINB)

B) Seyahatin nedenine göre aşağıdaki ilave dökümanlar gerekmektedir. Her biri aslı ve birer fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Her başvuran birey için ayrı dokümanı hazırlanmalıdır.

1) Turizm: Konaklama kanıtı; seyahatiniz boyunca kalacağınız konaklama rezervasyonunuzu üzerinde başvuran kişinin veya kişilerin isimleri gözükecek şekilde ibraz etmelisiniz.

2) Akraba veya arkadaş ziyareti; arkadaşınız veya akrabanız tarafından imzalanmış davet mektubu, konaklama mektubu, pasaport ve oturum izninin fotokopisi ve yakınlık derecesinin kanıtı veya bunların hepsi yerine imzalı sponsorluk beyanı (declaration of sponsorship) ibraz edilmelidir.

3) İş; İrlanda’daki iş yerinizin detaylarını içeren ve seyahat masraflarını belirten resmi davet mektubu. İş gezisini düzenleyen kişi veya firmaların isim ve iletişim bilgileri mektupta belirtilmelidir;

Başvuranın şirketteki pozisyonunu, schengen bölgesinde kalacağı süreyi ve masrafların işyeri tarafından karşılanacağını belirten resmi işyeri mektubu;

Fuar ve kongrelere kayıt veya giriş bileti;

Şirketin iş aktivitelerini belirten dokümanlar;

Konaklama kanıtı; seyahatiniz boyunca kalacağınız konaklama rezervasyonunuzu üzerinde başvuran kişinin veya kişilerin isimleri gözükecek şekilde ibraz etmelisiniz.

4) Transit; varılacak olan destinasyona vize

NOT: Vize başvurulan elçiliğe göre dökümanlar farklılık gösterebilir. Başvurunuzu yapacağınız elçiliğin internet sitesinden gerekli dökümanları muhakkak kontrol etmelisiniz.

Schengen Vizesi Türleri Nelerdir?

Schengen vizesine tek (single) veya çoklu (multiple) giriş olmak üzere 2 farklı şekilde başvurabilirsiniz. Ancak ilk kez schengen vizesine başvuruyor iseniz ve sadece bir schengen ülkesine gitme planınız var ise tek girişli (single entry) vize verilmektedir. Birden fazla Schengen ülkesi için çoklu girişli vize almak istiyorsanız planınızı önceden yapıp tüm uçak ve konaklama rezervasyonlarınızı başvurunuz ile birlikte ibraz etmelisiniz.

İrlanda’ dan Schengen Vizesi Alma Ücreti Nedir?

Schengen vizesine başvurduğunuz zaman zorunlu başvuru ücreti vardır. Vize başvuru türüne göre bu ücret değişiklik göstermektedir. Vize başvuru ücreti başvuru yapılan elçilikten nakit  veya kart ile ödenebilmektedir. Yalnız bazı elçilikler kart ile ödemeyi kabul etmemektedir. Bundan dolayı başvurunuzu yapmadan önce başvuru yapacağınız elçiliğin internet sitesinden kabul ettikleri ödeme metodunu önceden kontrol etmelisiniz. Ayrıca VFS, TLS gibi vize başvuru danışmanlık şirketleriyle anlaşmalı olan ülkeler için vize başvurusu randevusu oluştururken de randevu ücreti ödüyorsunuz. Vizenin reddedilmesi durumunda para iadesi söz konusu değildir.

Vize ücretleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir fakat; ortalama ücretler aşağıdaki gibidir:

  • Havaalanı transit: 60.00 Euro

  • Kısa süreli vize (90 gunden az) 60.00 Euro

  • Uzun süreli vize (90 gunden fazla) 90.00 Euro

  • 6-12 yas arasi cocuklar ve Kosova, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan ve Ermenistan uyruklu kişiler için vize ücreti 35 Euro’dur.

Vize ücretinden muaf olanlar;

  • 6 yaşından küçük çocuklar

  • Avrupa birliği vatandaşı ile evli olan kişiler

  • 21 yaşından küçük olup Avrupa Birliği vatandaşı anne babası olanlar

  • Okul gezisi veya eğitimlere katılacak olan öğrenciler

  • Bilimsel amaçlı seyahat eden araştırma öğrencileri

  • Kar amacı gütmeyen herhangi bir organizasyonda temsilci olup seminer, konferans ve kültürel aktivitelere katılacak olan 25 yaş veya altı kişiler. 

Eğitim İrlanda olarak arzu eden öğrencilere vize alımı için danışmanlık hizmeti sunulmaktadır. Hizmet bedeli 100€’dur. 


İlginizi Çekebilir

Menü