İrlanda’dan Schengen Vizesi Almak

İrlanda’dayken herhangi bir Schengen bölgesi ülkesini ziyaret etmek isterseniz, Schengen vizesine başvurmanız gerekmektedir. İrlanda’dan schengen vizesi nasıl alınır? Başvuru aşamaları nelerdir? Merak edilen tüm soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

İrlanda’dan Schengen (şengen) vizesine başvurmak için öncelikle gideceğiniz ülkenin elçiliği ile irtibata geçip randevu almalısınız. Randevu sistemi her şengen ülkesi için farklılık gösterip bazı şengen ülkeleri için haftalar öncesinden randevu almak gerekmektedir.

                                                               

Schengen Vizesine Ne Zaman Başvurmak Gerekir?

Şengen vizesine en erken 3 ay öncesinden en geç 15 gün öncesinden başvurabilirsiniz.

Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır? 

Genellikle vizeniz 15 ila 30 gün içinde sonuçlanacaktır. Bazı ekstra durumlarda 60 güne kadar uzayabilmektedir, fakat pek karşılaşılan bir durum değildir. 

Schengen Bölgesi Ülkeleri:

Gitmek istediğiniz ülkenin üzerine tıklayarak, o ülkenin elçiliğinin web sitesine ulaşabilirsiniz. 

İrlanda’dan Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

A) Şengen (Schengen) vizesi icin gerekli dökümanlar aşağıdaki gibidir. Her biri aslı ve birer fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Her başvuran birey için ayrı döküman hazırlanmalıdır.

1) Tamamı doldurulmuş Schengen Vize başvuru formu

2) Vizeye başvurmadan önce en az 3 ay geçerli süresi bulunan İrlanda çoklu giriş vizesi (Irish re entry visa).

3) Schengen bölgesine girip çıktıktan sonra en az 3 ay geçerli süresi GNIB kartı (yeni ismiyle IRP card). İlgili rehbere buradan ulaşabilirsiniz. 

4) İrlanda’da yaşadığınızı gösteren adres kanıtı (faturalar, kontrat vs.)

5) Biyometrik fotoğraf 

6) En az iki boş sayfası bulunan ve Schengen bölgesine girip çıktıktan sonra en az 3 ay geçerlilik süresi bulunan pasaportunuz

7) İrlanda’daki mesleğinizi kanıtlayan resmi döküman

a) Öğrenciler için okuldan devamlılığınızı gösteren mektup, eğer part time çalışıyorsanız iş yerinizden mektup ve son 3 ayın maas bordrosu (payslip)

b) Eğer tam zamanlı çalışıyorsanız; çalışma izniniz (work permit) ve son 3 ayın maaş bordrosu (payslip)

8) Geziniz süresince masraflarınızı karşılamak için yeterli maddi imkana sahip olduğunuzu kanıtlayan İrlanda banka hesabınızdan son 3 aylık hesap dökümünüzü gösteren hesap dökümanınız gereklidir. Hesap dökümünüz üzerinde başvuran ismi ve adresi net olarak görünmelidir.

a) Eğer maddi olarak eşinize bağımlı iseniz evlilik cüzdanı ve eşinizin banka hesap dökümünü de başvurunuzda sunmalısınız.

b) Eğer geziniz sponsor tarafından karşılanacak ise, sponsor tarafından sponsonluk beyanı (declaration of sponsorship) imzalanmalıdır.

9) Gidiş-dönüş bilet rezervasyonu

10) Seyahat sağlık sigortası (Sigorta tüm Şengen ülkelerinde kaldığınız süre boyunca geçerli olan ve kişi başı en az 30.000 Euro kapsaması gerekmektedir.)

11) 18 yaşından küçükler için anne veya babadan en az biri başvuru aşamasında bulunmalıdır. Aşağıdaki dökümanlar gereklidir;

a) Doğum belgesi (Birth Certificate)

b) Anne babanın pasaportu ve İrlanda oturum belgesi (GINB)

B) Seyahatin nedenine göre aşağıdaki ilave dökümanlar gerekmektedir. Her biri aslı ve birer fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Her başvuran birey için ayrı döküman hazırlanmalıdır.

1) Turism: Konaklama kanıtı; seyahatiniz boyunca kalacağınız konaklama rezervasyonunuzu üzerinde başvuran kişinin veya kişilerin isimleri gözükecek şekilde ibraz etmelisiniz.

2) Akraba veya arkadaş ziyareti; arkadaşınız veya akrabanız tarafından imzalanmış davet mektubu, konaklama mektubu, pasaport ve oturum izninin fotokopisi ve yakınlık derecesinin kanıtı veya bunların hepsi yerine imzalı sponsorluk beyanı (declaration of sponsorship) ibraz edilmelidir.

3) İş; İrlanda’daki iş yerinizin detaylarını içeren ve seyahat masraflarınızı belirten resmi davet mektubu. İş gezisini düzenleyen kişi veya firmaların isim ve iletişim bilgileri mektupta belirtilmelidir;

Başvuranın şirketteki pozisyonunu, Şengen bölgesinde kalacağı süreyi ve masrafların işyeri tarafından karşılanacağını belirten resmi iş yeri mektubu;

Fuar ve kongrelere kayıt veya giriş bileti;

Şirketin iş aktivitelerini belirten dokümanlar;

Konaklama kanıtı; seyahatiniz boyunca kalacağınız konaklama rezervasyonunuzu üzerinde başvuran kişinin veya kişilerin isimleri gözükecek şekilde ibraz etmelisiniz.

4) Transit; varılacak olan destinasyona vize

NOT: Vize başvurulan elçiliğe göre dökümanlar farklılık gösterebilir. Başvurunuzu yapacağınız elçiliğin internet sitesinden gerekli dökümanları muhakkak kontrol etmelisiniz.

Schengen Vizesi Türleri Nelerdir?

Şengen vizesine tek (single), iki (double) ve çoklu (multiple) giriş olmak üzere 3 farklı şekilde başvurabilirsiniz. Ancak ilk kez Şengen vizesine başvuruyor iseniz ve sadece bir şengen ülkesine gitme planınız var ise tek girişli (single entry) vize verilmektedir. Birden fazla Şengen ülkesi için çoklu girişli vize almak istiyorsanız planınızı önceden yapıp tüm uçak ve konaklama rezervasyonlarınızı başvurunuz ile birlikte ibraz etmelisiniz.

İrlanda’dan Schengen Vizesi Alma Ücreti Nedir?

Şengen vizesine başvurduğunuzda zorunlu başvuru ücreti vardır. Vize başvuru türünüze göre bu ücret değişiklik göstermektedir. Vize başvuru ücreti başvuru yapılan elçilikten nakit (cash) veya kart ile ödenebilmektedir. Yanlız bazı elçilikler kart ile ödemeyi kabul etmemektedir. Bundan dolayı başvurunuzu yapmadan önce başvuru yapacağınız elçiliğin internet sitesinden kabul ettikleri ödeme metodunu önceden kontrol etmelisiniz. Vizenizin reddedilmesi durumunda para iadesi söz konusu değildir.

Vize ücretleri asağıdaki gibidir:

  • Havalanı transit: 60.00 Euro
  • Kısa süreli vize (90 gunden az) 60.00 Euro
  • Uzun süreli vize (90 gunden fazla) 90.00 Euro
  • 6-12 yas arasi cocuklar ve Kosova, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan ve Ermenistan uyruklu kişiler için vize ücreti 35 Euro’dur.

Vize ücretinden mauf olanlar;

  • 6 yaşından küçük çocuklar
  • Avrupa birliği vatantaşı ile evli olan kişiler
  • 21 yaşından küçük olup Avrupa Birlişi vatandaşı anne babası olanlar
  • Okul gezisi veya eğitimlere katılacak olan öğrenciler
  • Bilimsel amaçlı seyahat eden araştırma ögrencileri
  • Kar amacı gütmeyen hergangi bir organizasyonda temsilci olup seminer, konferans ve kültürel aktivitelere katılacak olan 25 yaş veya altı kişiler. 

Eğitim İrlanda olarak arzu eden öğrencilere vize alımı için danışmanlık hizmeti sunulmaktadır. Hizmet bedeli 100€’dur. 

İlginizi Çekebilir

Menü