İrlanda’da Ulaşım

İrlanda’da ulaşım için bir çok farklı seçenek vardır. Otobüs, bisiklet, tren, tramway, şehirler arası hava yolu, şehirler arası otobüs, taksi ve bisiklet kullanabilirisiniz.

 

İrlanda’da Ulaşım Kartı

İrlanda’da ulaşım için tabi ki de önce ulaşım kartına ihtiyacınız olacaktır. İrlanda’da öğrenci ve yetişkinler için ulaşım kartı yani leap card almak oldukça kolaydır. Bir kaç saat içinde ulaşım kartına sahip olabilirsiniz. Ayrıca bazı ulaşım araçlarında nakit para ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Uzun süreli öğrenci olarak İrlanda’ya gelirseniz Student Leap Card almanızı tavsiye ederiz. İrlanda’da ulaşım kartı nasıl alınır ve tüm bilgiler için tıklayın!

İrlanda’da Otobüs

İrlanda’da iki katlı otobüsler kullanılmaktadır. Türkiye’de her şehir için nasıl aylık otobüs kartı varsa İrlanda’da Leap Card adı verilen bir kart bulunmaktadır. Bu kart hem normal çalışanlar için, hem öğrenciler için, hem turistler için, hem de çocuklar için ayrı ayrıdır. İrlanda’ya turist olarak gitmek isteseniz bile Leap Card almanızı tavsiye ederiz. Çünkü İrlanda’da en ucuz ulaşım yollarından biri Leap Card’tır. İrlanda’da neredeyse her yere otobüs seferi olmaktadır ve otobüsler tam zamanında durakta olmaktadır. Otobüslerin varış zamanını öğrenmek için “Dublin Bus” uygulamasını indirebilirsiniz. Ayrıca İrlanda’da otobüslerde Wi-Fi bulunmaktadır. Otobüste seyahat ederken internete bağlanabilirsiniz. Otobüsler iki katlı olduğu için üst kata bindiğinizde yolculuğunuz oldukça güzel geçmektedir, üst katlarda güzel Dublin manzarasını izleyerek seyahat edebilirsiniz. Ayrıca otobüs dolu olduğunda üst kata ayakta yolcu alınmamaktadır bu sayede daha rahat ve konforlu bir ulaşım sağlanır.

İrlanda’da otobüslerin olumsuz yanı sıra akşam 23.00’dan sonra oldukça azalmasıdır fakat gece seferleri zamanla oldukça fazlalaşmaya başlamıştır. B

İrlanda’da havaalanına gitmek isterseniz şehir merkezinden hem özel hem de belediye otobüsleri gitmektedir. Dublin havaalanına ulaşım için bineceğiniz özel servisler 6 Euro civarındadır. Yine belediye otobüslerinden Leap Card’ınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ulaşımda Google Maps Kullanımı

İrlanda’da bir yerden bir yere giderken kesinlikle Google Haritalar uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederiz. İrlanda’da ulaşımda Google haritalara tamamen güvenebilirsiniz. Haritalarda gitmek istediğiniz yerleri işaretledikten sonra,kullanabileceğiniz ulaşım araçlarını, binmeniz gereken otobüs,metro ya da tramway numarasını, saatini, kullanmanız gereken vesait sayısını, durakları, yolculuk süresini kontrol edebilirsiniz. Yine aynı şekilde Google Mapsten taksi çağırabilir, taksinin ne kadar tutacağını görebilirsiniz. Bisiklet kullanıyorsanız bisiklet yollarını ve yolculuk süresini de kontrol edebilirsiniz.

İrlanda’da Tren

İrlanda’da tren yolcukları oldukça aktif olarak kullanılmaktadır. Dublin’de kıyı boyunca ve ülkenin diğer şehirlerini kapsayan tren hattı vardır.  Bu trenler hem Dublin’de şehir içi ulaşımda hem de İrlanda’da şehirler arası yolculuklarda kullanılmaktadır. Ancak şehirler arası seyahat edecekseniz İrlanda’da şehirler arası otobüs fiyatları trene göre daha uygundur. Ancak tren yolculuğu otobüs yolculuğuna göre daha uygundur.

Şehir içi trenlerde Leap Card geçerlidir. Şehirler arası trenler için ise trene binmeden hemen önce biletinizi temin edebilirsiniz.

 

İrlanda’da Tramway

İrlanda’da tramwaya Luas adı verilmektedir . Luas hatları Green Line ve Red Line olmak üzere iki adettir. Luas genellikle şehir merkezine yakın yerlerden geçtiği için gezmek için yürümeyi tercih edebilirsiniz. Luas’larda yine Leap Card geçerlidir. Ancak İrlanda’da Luas’a binerken turnike yoktur. Binmeden önce kaç durak gideceğinizi seçmeniz ve fişinizi atmamanız gerekmektedir. Luas’da bazı zamanlarda bilet kontrolü olduğu için biletsiz yakalandığınızda 100 Euro gibi cezası vardır. Bu yüzden dikkatli olmanızı öneririz.

İrlanda’da Taksi

İrlanda’da da taksi fiyatları tabi ki diğer ulaşım yöntemlerine göre pahalıdır.  Ancak gece otobüs seferleri olmadığı için , kalacak yeriniz uzaktaysa genelde taksi tercih edilmektedir. Türkiye’deki gibi açılış ücreti vardır. Ancak İrlanda’da taksiye 1 kişiden fazla biniyorsanız diğer kişiler için ekstra 1-2 Euro gibi ücret alınmaktadır. 

İrlanda’da havaalanından şehir merkezine taksi ile gelmek isterseniz ortalama 30 Euro gibi bir ücret ödersiniz . Taksi şoförleri oldukça naziktir. Bavulunuza indirip sizi gideceğiniz yerin kapısına kadar bırakmaktadırlar.

Ulaşım Hakkında Faydalı Bilgiler

  • İrlanda’da trafik soldan aktığı için ilk süreçte zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden ilk geldiğinizde hem sağınıza hem de solunuza bakmayı unutmayın.
  • İrlanda’da en ucuz ulaşım yolu bisiklet kullanımıdır. Bu yüzden bisiklet kiralayabilir ya da satın alabilirsiniz.
  • Otobüs doluysa şoför sizi almayabilir.
  • İrlanda’da otobüse binmeden önce ineceğiniz durağın ismini öğrenin. Zira şoför sizi anlayana kadar diğer yolcular bekleyecektir.
  • Otobüse binerken nakit para verdiyseniz aldığınız fişi atmayın. Bazen denetimler olduğunda yetkililer fişinizi görmek isteyecektir.
  • İrlanda’da toplu taşıma araçlarına binerken sırayı beklemeniz gerekiyor. İrlanda halkı bu konuda çok saygılıdır.

Dublin Ulaşım Haritası

Dublin bizde olduğu gibi ilçe ilçe değil;  Dublin 1 , Dublin 2 gibi isimlendirilmiştir. Bölge dağılım haritasına bakmak da sizin için faydalı olacaktır.

 

İlginizi Çekebilir

Menü