İrlanda’da Avantajlı Türk Bankaları

İrlanda’ya gelecek öğrencilerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de Türkiye’den hangi bankanın İrlanda’da daha avantajlı olduğu. Daha önce sizlere para transferinde Transferwise uygulamasının avantajlarından bahsetmiştik.(Transferwise yazımıza ulaşmak için buraya tıklayın!); bu yazımızda ise Türkiye’deki banka kartlarının İrlanda’da kullanımından ve hangi bankaların daha avantajlı olduğundan bahsedeceğiz.

1-Kart Kullanımını Yurtdışına Açmak

İrlanda’ya gelirken öncelikli olarak bankamatik kartınızın kullanımını yurtdışı kullanımına açmanız gerekmektedir çünkü; buraya geldiğinizde bu işlemi yaparken Türkiye’deki telefonunuza güvenlik kodu gideceğinden süreç biraz daha karışık olabiliyor.

                                                                   

2- Alışveriş

Kartınızın kullanımını yurtdışına açtıktan sonra, İrlanda’da Türkiye’deki bankamatik kartınızı marketlerde, mağazalarda, cafelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yaptığınız ödemeler, Türk Lirası hesabınızdan çekililiyor ve bankalar Türk Lirasını gece makasın en açık olduğu saat dilimlerinde Euro’ya çeviriyor. Yani, gün içerisinde Euro 6’ysa bankalar 6.2€ seviyesinde çeviriyor.

                                                                 

3-ATM’den Para Çekme

Para çekmek istediğinizde ise bu durum yine aynı şekilde devam etmektedir ve çektiğiniz tutar gece Türk Lirası hesabınızdan makas farkının en açıldığı zaman çekildiği gibi ayrıca bankalar 10-15€ ekstra komisyon kesmektedir.

                                                                 

4- CEPTETEB

Bizim önerimiz ise, CEPTETEB kullanmanız. CEPTETEB’i alışveriş yaparken kullandığınızda diğer bankalarda olduğu gibi Türk Lirası hesabınızdan çekmektedir ancak direkt ATM’den para çekmek istediğiniz zaman Euro hesabınızdaki parayı sadece 2.10€ komisyon ödeyerek çekebilirsiniz. Diğer bankalarda maalesef böyle bir uygulama bulunmuyor ve sadece Türk Lirası hesabınızdaki parayı çekebiliyorsunuz. Yani, örnek vermek gerekirse İş Bankası hesabındaki Euro hesabınızı kartınıza tanımladığınızda İrlanda’da kullanamıyorsunuz sadece Türk Lirası hesabınız karta tanımlı olduğunda kullanabiliyorsunuz. CEPTETEB kartınızda Türk Lirası veya Euro hesabınızın tanımlı olması fark etmemektedir; ATM’den para çekmek istediğinizde Euro hesabınızdan, alışveriş yaparken TL hesabınızdan çekmektedir.

Gün içerisinde ATM’den çekebileceğiniz paranın miktarı Türkiye’deki bankanıza ve burada paranızı çekmek istediğiniz bankanın ATM’sine göre değişkenlik göstermesine rağmen günlük çekebileceğiniz ortalama paranın sınırı 700€’dur.

                                                                   

İrlanda’ya Work & Study programıyla gelenler çalışmaya başladıklarında İrlanda’da banka hesabı açıp buradaki hesaplarını kullanabilmektedirler. “İrlanda’da banka hesabı açtırmak” ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın!

İrlanda hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz hemen bizimle iletişime geçin!!

İlginizi Çekebilir

Menü