İrlanda’da Yaşam Masrafları 

Dil okulumuzu ve bir aylık konaklamamızı İrlanda’ya gelmeden ayarladık peki İrlanda’ya geldikten sonra ne gibi giderlerim olacak, market alışverişi uygun mu, genel olarak yaşam giderlerim ne olacak gibi sorularınızın cevaplarını bu başlık altında toparladık.


İrlanda’da Market Alışverişi


Öncelikle market alışverişinden başlayacak olursak; İrlanda’da en yaygın marketler Lidl, Aldi, Tesco ve Spar’dır. Spar genellikle tütün ürünleri tüketen öğrencilerin uğrak durağı diyebiliriz çünkü diğer alternatiflere göre fiyatlar biraz daha pahaldır. Tütün ürünleri demişken de; sigaranın çok pahalı olduğunu hatırlatmak isterim; paketi 13€’dur.

Lidl ve Aldi ucuzluk konusunda birbirleriyle yarışsalarda bazı ürünlerde Tesco onlara eşlik etmektedir.

Sizler için yayınladığımız İrlanda’da Lidl market alışverişi videosunda da görebileceğiniz gibi, bir öğrencinin haftalık besin gideri ortalama 20-25€ civarında değişiklik göstermektedir. Ek olarak, meyve almak isterseniz Spire’a çok yakın olan ve Henry Street ile Parnell Street’i birbirine bağlayan Moore Street’te Türkiye’deki gibi pazar tezgahları bulunuyor ve burada çok daha uygun fiyata meyve ve bazı sebze çeşitlerini bulabilirsiniz. Örneğin, 10 tane elmayı veya 10 tane muzu 1€’ya alabilirsiniz.

İrlanda’da Kıyafet Alışverişi

Market alışverişi uygun peki kıyafet alışverişinde durum nedir?

İrlanda’da kıyafet alışverişi için ise en iyi çözüm tabii ki Penneys. Birleşik Krallık ve Avrupa’da daha çok Primark olarak bilinen marka, İrlanda’da Penneys ismini seçmiştir ve ucuzluğuyla dudak uçuklatan cinstendir. Bir tişörtü 2-3€’ya, bir kazağı 5-6€’ya veya bir yağmurluğu 10€’ya çok rahatlıkla alabilirsiniz. Penneys’in dışında markalı ürünler satın almak istiyorum diyorsanız da merak etmeyin Henry Street’te bulunan Arnotts ve Grafton Street’te bulunan Brown Thomas sizi bekliyor. Guess, Tom Ford, Yves Saint Laurent, Ted Baker gibi dünyaca ünlü markaların ürünlerini bu mağazalarda bulabilirsiniz.

İrlanda’da Dışarıda Yeme-İçme

Peki market alışverişimiz, kıyafet alışverişimiz tamam; İrlanda’da arkadaşlarla dışarıda takılacağımız zaman ne kadar harcarız? Dışarıda yemek yeme konusu market alışverişine kıyasla daha pahalı diyebiliriz. Türk restranlarında kebap yemek istediğiniz zaman ortalama olarak 7-8€ civarında tutmaktadır ya da İrlanda’ya gelmişken biraz Türk yemeklerinden uzaklaşalım diyorsanız; güzel bir İtalyan makarnası 9-12€ arasında değişkenlik göstermektedir ya da Meksika restoranlarında 8€’ya burrito+kola menüsü alabilirsiniz. McDonald’s’da ise öğrenci menüsü 5.15€’dur.

Yemeğimizi yedik sıra kahvede. Kahve içmek için çok fazla mesafe kat etmenize gerek yok çünkü İrlanda’da en uzak mesafedeki Starbucks muhtemelen 5 dakika mesafenizde sizi bekliyor olacak. Latte 3.2€ ve Expresso 2.2€’dur.

İrlanda’da hangi restorantlar da yemek yenir ya da helal restorantlar hangileridir diye merak ediyorsanız, bu yazımızı okumanızda fayda var…

Ayrıca İrlanda yemek kültürü ve İrlanda’ya gidildiğinde neleri mutlaka tadmanız gerektiğinizi merak ediyorsanız tıklayın!

 

İrlanda’da Ulaşım

Bir başka gider kalemi ise ulaşım. İrlanda’da otobüsler biraz pahalı diyebiliriz. Fiyatlar, gideceğiniz yere göre değişkenlik gösterse de 13 duraktan sonrası için Dublin’de 2.6€ çekiyor. Dublin’de ulaşım kartının ismi Leap Card ve öğrenci Leap kartınızı aldıktan sonra ulaşım da biraz daha uyguna geliyor diyebiliriz. Pazartesinden itibaren 20€ harcadıktan sonra Pazar akşamına kadar para çekmemeye başlıyor. Örneğin, otobüsü hergün kullanıyorsunuz, giderken 2.60€ dönerken 2.40€ toplamda günlük 5€ kartınızdan düşüyor. Perşembe günü 20€’ye ulaştığınız için Cuma, Cumartesi, Pazar otobüse ücretsiz biniyorsunuz. 

Bir başka alternatif söylemek gerekirse; İrlanda’da bisiklet kullanımı oldukca yaygındır ancak tek dikkat etmeniz gereken şey bisikletinizin güvenliği diyebilirim. Kendinize uygun bir bisikleti 100€’ya alabilirsiniz ve istediğiniz gibi kullanabilirsiniz ya da Dublin’de bulunan belediyenin bisikletlerine yıllık 20€’ya abone olarak ilk yarım saati ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

İrlanda içerisinde diğer şehirleri gezmek istiyorsanız Bus Eireann ile çoğu şehire 20€’ya gidiş dönüş bilet alabilirsiniz. Eğer, İrlanda dışında Birleşik Krallık veya Avrupa ülkelerini gezmek istiyorsanız bu yine size çok uyguna gelecek diyebilirim. Edinburg’a 17€’ya, Londra’ya 20€’ya, Amsterdam’a 25€’ya
gidebilirsiniz. ( Küçük bir not: Avrupa’nın en ucuz havayolu taşımacılığı yapan Ryan Air, İrlanda firmasıdır.) Tabi, buralara gidebilmeniz için öncelikle 100€’ya vizenizi çok girişliye çevirmeniz ve Avrupa için schengen, Birleşik Krallık ülkelerine gitmek için de Birleşik Krallık vizesi almanız gerekmektedir.

İrlanda’da Konaklama

Son olarak konaklama konusuna değinecek olursak; İrlanda’da konaklama diğer yaşam giderlerine kıyasla pahalı olduğundan dolayı öğrencilerin en çok şikayet ettiği gider kalemi diyebiliriz. Aile yanı konaklamayanı konaklamayaz aylarında haftalık 195€, diğer aylarda ise 180€’dur.Bu fiyatlar, Eğitim İrlanda’ya özel diyebiliriz. Okulların konaklama seçenekleri ise bu fiyatlardan haftalık 20-30 daha pahalıdır.

Başka bir seçenek olarak yurt fiyatları da aşağı yukarı 180-200€ civarındadır. Ancak, aile yanı konaklama seçtiğinizde hafta içleri sabah ve akşam, hafta sonları ise 3 öğün yemek yiyebiliyorsunuz. İrlanda’ya geldikten sonra arkadaşlarınızla eve çıkmak ise sizin için en uygun seçenek olacaktır. Aylık ortalama olarak paylaşımlı odalar 400€, tek kişilik odalar ise 500€ civarındadır.

İrlanda’ya geldiğinizde harcamalarınızı TL’ye çevirmemenizi tavsiye ederiz. İrlanda’da kullanılan para birimi Euro olduğu için her şeyi Euro cinsinden düşünmeniz gerekmektedir.  Aksi halde aldığınız şeyleri mevcut kur farkıyla çarpacağınız için her şey pahalı olacaktır. Eğer bu hesaba çok takılmazsanız İrlanda’da konaklamanın uygun olduğunu göreceksiniz. 

İrlanda’da konaklama seçenekleri, artılar ve eksiler yada konaklamanın nasıl bulunacağına dair detaylı yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız…

İlginizi Çekebilir!

Menü