İrlanda’da Yaşam Masrafları 

Lidl ve Aldi ucuzluk konusunda birbirleriyle yarışsalarda bazı ürünlerde Tesco onlara eşlik etmektedir.

 

Sizler için incelediğimiz İrlanda’da market karsilastirma videosunda da görebileceğiniz gibi, bir öğrencinin haftalık besin gideri ortalama 30-35€ civarında değişiklik göstermektedir. Ek olarak, meyve almak isterseniz Spire’a çok yakın olan ve Henry Street ile Parnell Street’i birbirine bağlayan Moore Street’te Türkiye’deki gibi pazar tezgahları bulunuyor ve burada çok daha uygun fiyata meyve ve bazı sebze çeşitlerini bulabilirsiniz. Örneğin, 10 tane elmayı veya 10 tane muzu 1€’ya alabilirsiniz.

 

İrlanda’da Kıyafet Alışverişi

Market alışverişi uygun peki kıyafet alışverişinde durum nedir?

 

İrlanda’da kıyafet alışverişi için ise en iyi çözüm tabii ki Penneys. Birleşik Krallık ve Avrupa’da daha çok Primark olarak bilinen marka, İrlanda’da Penneys ismini seçmiştir. Bir tişörtü 2-3€’ya, bir kazağı 6-7€’ya veya bir yağmurluğu 10-15€’ya çok rahatlıkla alabilirsiniz. Penneys’in dışında markalı ürünler satın almak istiyorum diyorsanız da merak etmeyin Henry Street’te bulunan Arnotts ve Grafton Street’te bulunan Brown Thomas sizi bekliyor. Guess, Tom Ford, Yves Saint Laurent, Ted Baker gibi dünyaca ünlü markaların ürünlerini bu mağazalarda bulabilirsiniz.

 

 


İrlanda’da Dışarıda Yeme-İçme

Peki market alışverişimiz, kıyafet alışverişimiz tamam; İrlanda’da arkadaşlarla dışarıda takılacağımız zaman ne kadar harcarız? Dışarıda yemek yeme konusu market alışverişine kıyasla daha pahalı diyebiliriz. Türk restranlarında kebap yemek istediğiniz zaman ortalama olarak 10-11€ civarında tutmaktadır ya da İrlanda’ya gelmişken biraz Türk yemeklerinden uzaklaşalım diyorsanız; güzel bir İtalyan makarnası 9-12€ arasında değişkenlik göstermektedir ya da Meksika restoranlarında 9€’ya burrito+kola menüsü alabilirsiniz. McDonald’s’da ise öğrenci menüsü 5.40€’dur.

Yemeğimizi yedik sıra kahvede. Kahve içmek için çok fazla mesafe kat etmenize gerek yok çünkü İrlanda’da en uzak mesafedeki Starbucks muhtemelen 5 dakika mesafenizde sizi bekliyor olacak. Latte 4.5€ ve Expresso 2.4€’dur.

İrlanda’da hangi restorantlar da yemek yenir ya da helal restorantlar hangileridir diye merak ediyorsanız, bu yazımızı okumanızda fayda var

Ayrıca İrlanda yemek kültürü ve İrlanda’ya gidildiğinde neleri mutlaka tadmanız gerektiğinizi merak ediyorsanız tıklayın!

İrlanda’da Ulaşım

 

Bir başka gider kalemi ise ulaşım. Fiyatlar, gideceğiniz yere göre değişkenlik gösterse de normal leap cardlar icin 13 duraktan sonrası Dublin’de 2.6€ çekiyor. Dublin’de ulaşım kartının ismi Leap Card ve öğrenci Leap kartınızı aldıktan sonra ulaşım da daha uyguna geliyor diyebiliriz. Otobus, Luas ve Dart icin kullanim ucreti 1’er €’dur. Eger Luas’ta kisa mesafe giderseniz de kartinizi indiginiz durakta okuttuktan sonra 0.35 cent geri almis olursunuz.

 

Bir başka alternatif söylemek gerekirse; İrlanda’da bisiklet kullanımı oldukca yaygındır ancak tek dikkat etmeniz gereken şey bisikletinizin güvenliği diyebilirim. Kendinize uygun bir bisikleti 130€’ya alabilirsiniz ve istediğiniz gibi kullanabilirsiniz ya da Dublin’de bulunan belediyenin bisikletlerine yıllık 20€’ya abone olarak ilk yarım saati ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

 

İrlanda içerisinde diğer şehirleri gezmek istiyorsanız Bus Eireann ile çoğu şehire 20€’ya gidiş dönüş bilet alabilirsiniz. Eğer, İrlanda dışında Birleşik Krallık veya Avrupa ülkelerini gezmek istiyorsanız bu yine size çok uyguna gelecek diyebilirim. Edinburg’a 17€’ya, Londra’ya 20€’ya, Amsterdam’a 25€’ye gidebilirsiniz.( Küçük bir not: Avrupa’nın en ucuz havayolu taşımacılığı yapan Ryan Air, İrlanda firmasıdır.) Tabi, buralara gidebilmeniz için öncelikle Avrupa için schengen, Birleşik Krallık ülkelerine gitmek için de Birleşik Krallık vizesi almanız gerekmektedir.

 

İrlanda’da Konaklama

Son olarak konaklama konusuna değinecek olursak; İrlanda’da konaklama diğer yaşam giderlerine kıyasla pahalı olduğundan dolayı öğrencilerin en çok şikayet ettiği gider kalemi diyebiliriz. Aile yanı konaklamayanı konaklamayaz aylarında haftalık 250€, diğer aylarda ise 230€’dur.Bu fiyatlar, Eğitim İrlanda’ya özel diyebiliriz. Okulların konaklama seçenekleri ise bu fiyatlardan haftalık 30-40 daha pahalıdır.

Başka bir seçenek olarak yurt fiyatları da aşağı yukarı 250-300€ civarındadır. Ancak, aile yanı konaklama seçtiğinizde her gün 2 öğün yemek yiyebiliyorsunuz. İrlanda’ya geldikten sonra arkadaşlarınızla eve çıkmak isterseniz de aylık ortalama paylaşımlı odalar icin 600€, tek kişilik odalar icin ise 800€ civarındadır.

İrlanda’ya geldiğinizde harcamalarınızı TL’ye çevirmemenizi tavsiye ederiz. İrlanda’da kullanılan para birimi Euro olduğu için her şeyi Euro cinsinden düşünmeniz gerekmektedir.  Aksi halde aldığınız şeyleri mevcut kur farkıyla çarpacağınız için her şey pahalı olacaktır. Eğer bu hesaba çok takılmazsanız İrlanda’da konaklamanın uygun olduğunu göreceksiniz.

 

İrlanda’da konaklama seçenekleri, artılar ve eksiler yada konaklamanın nasıl bulunacağına dair detaylı yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız…

 

İlginizi Çekebilir!

 

Menü