İrlanda’da Üniversite Okumak

İrlanda Avrupa’ nın son yıllarda en hızlı büyüyen ekonomilerinden biridir. Aynı zamanda en çok uluslararası öğrenci alan ve dünyadaki başarılı bir çok öğrencinin de eğitim almak için tercihi olmuştur.

%4 işsizlik oranı ile özellikle lisans ve yüksek lisanstan mezun olan öğrencilerine ülke içerisinde çok uluslu şirketlerde istihdam sağlaması, bir çok dünya ülkesine göre oldukça yüksek olan yaşam standartları ve ekonomik özgürlük tercih edilme sebebi olmuştur.

Her yıl dünyanın en hatırı sayılır kurumları tarafından hazırlanan dünya üniversite sıralamalarında ilk 250 de İrlandalı 3 üniversite yer almaktadır, Türkiye’ den ise hiç bir üniversite bu sıralamaya henüz girememiştir. Türkiye ile kıyas edildiğinde akademik kalite, eğitim yatırımları, akademik kariyer, eğitim sonrası fırsatlar olarak İrlanda Türkiye’ nin çok ilerisinde yer almaktadır. 

İrlanda’ daki yüksek eğitim kurumlarını kategorilerine göre aşağıda bulabilirsiniz. Sadece akademik kurum açmak ve öğrenci istihdam etmekten ziyade her akademik kuruma bir misyon yükleyerek ülkenin kalkınması için belirlenmiş hedefleri vizyon edinmiş kurumlardır. Bu noktada özellikle başvuru yaparken ve bölüm seçerken eğitim sonrası hedefler de bölüm ve eğitim kadar ön plana çıkmaktadır. İrlanda eğitim sisteminde pratik ve uygulamalı bilimler eğitimleriyle piyasada başarılı bir çalışan ya da akademik performans geliştirmeleriyle iyi bir akademisyen olmanız hedeflenir.

Burada tercihlerinizi kurumların eğitime yaptıkları yatırım, kampüs olanakları gibi bir çok farklı etkene göre belirleyebilirsiniz. 

 

İrlanda’da Üniversite Eğitimi ile İlgili Ayrıntılı Youtube Videomuz 

İrlanda üniversiteleri hayallerinizi gerçekleştirebilmek için sizi bekleyen dünyanın en iyileri arasında yer alan eğitim kurumlarıdır.İlgi duyabileceğiniz her alanda eğitim programları sunan üniversiteler için öncelikli şart İngilizce yeterliliğidir. Ortalama olarak öğrencilerden istenilen puanlar aşağıdaki gibidir:

IELTS: 6.0 -7.5

TOEFL: 80 – 90 

Genel olarak lisans programları 3, yükseklisans programları 1 yıldır, İngilizce yeterlik sınavlarından istenilen puanı aldığınızda Hazırlık Sınıfı (Foundation) okumadan direk olarak üniversiteye başlama imkanınız vardır.

 

Okul Kayıt İçin Gereken Belgeler:

 • Lise diplomanız ve aldığınız dersleri gösteren transkript,
 • İngilizce yeterlilik belgesi,
 • Özgeçmişiniz
 • Kimlik

* Lisans programından mezun olduktan sonra 6 ay full zamanlı çalışabilirsiniz ve daha sonra çalıştığınız firma dilerse sizin çalışma izninizi uzatabilir.

 

Üniversite Ücretleri Ne Kadardır?

İrlanda’da üniversite ücretleri yıllık 7-13 bin euro arasında değişmektedir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İrlanda’da ki Teknoloji Enstitüleri

Athlone Institute of Technology (AIT)

1970 yılında kurulan enstitü, alanında lider kurumlardan biridir. 6 bini aşkın öğrencisi bulunan kurumun öğrencilerinin %63’ü uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır. Turizm, işletme, mühendislik, fen bilimleri, sosyal bilimler, sağlık ve tasarım gibi bölüm programları bulunmaktadır. Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Cork Institute of Technology (CIT)

1974 yılında kurulan enstitü, öğrencilerine sağladığı sosyal imkanlar ile dikkat çeken kurumlardan birisidir. Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Dundalk Institute of Technology (DKIT)

1971 kuruluş tarihli enstitü, gelişmiş kampüsüyle öğrencilerini ağırlamaktadır. 7,8.9 ve 10. seviye programlarıyla interaktif eğitim vermektedir. Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Galway Mayo Institute of Technology (GMIT)

1972 kuruluş tarihi olan enstitü ödüllü kampüs yapısına sahiptir. 7 bin öğrencisi bulunan kurum, muhasebe, mühendislik ve sağlık bilimleri programlarıyla eğitim hizmeti vermektedir.Okulun internet sitesine buradanulaşabilirsiniz.

Institute of Art Design and Technology (IADT)

1997’de başlayan eğitim hizmetine teknoloji ve sanat tasarımı programlarıyla devam eden enstitü, iş disiplini odaklı, yaratıcı ve teknoloji temelli eğitim sunmaktaktır. Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Institute of Technology Carlow (IT Carlow)

1970 kuruluş tarihli enstitü, yüksek eğitim, araştırma ve doktora seviyesinde programlar sunmaktadır.Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Institute of Technology Sligo (IT Sligo)

1970 kuruluş tarihli enstitü, online eğitimin liderlerinden birisidir. 6 bin öğrenci kapasiteli kurum, küçük sınıflarıyla öğrenci odaklı eğitimler sunmaktadır.Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Institute of Technology Tralee (IT Tralee)

1977 kuruluşlu enstitü, uluslararası öğrenci yapısıyla fiziksel eğitim, spor, fitness ve rekreasyon 3. seviye programlarıyla eğitim vermektedir.Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Letterkenny Institute of Technology (LYIT)

1971 kuruluş tarihli enstitü, iş ilişkili programlarla eğitim sunmaktadır.Okulun internet sitesine buradanulaşabilirsiniz.

Limerick Institute of Technology (LIT)

1975 kuruluş tarihli okul 6500’ü aşkın öğrencisi ile farklı kampüslerde eğitim vermektedir.Mezon olan öğrencilerinin %90’ı sektörde iş imkanına sahip olmaktadır.Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Waterford Institute of Technology (WIT)

1970 kuruluş tarihli enstitü canlı öğrenci toplulukları ve sanatsal faaliyetleriyle ünlüdür. Ayrıca okul,  Avrupanın telekomünikasyon yazılım ve araştırma merkezlerinden birisi olma ünündedir. Okulun internet sitesine buradanulaşabilirsiniz.

 

İrlanda’da ki Üniversiteler

Dublin City University (DCU)

1975 yılında kurulan Dublin City University, dünyanın en genç ve lider üniversiteleri arasında yer almaktadır. İrlanda’nın en hızlı gelişen ünversitesi olmakla birlikte, dünya çapınca da bir üne sahiptir. 110 farklı milletten öğrencisi olan üniversite, uluslararası bir kimliğe sahiptir. DCU mezunlarının %92’si mezun olduğu ilk 6 ay içinde iş bulmaktadır. Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz

Maynooth University

1975 yılında kurulan Maynooth Üniversitesi, Times Higher Education üniversite sıralamasına göre dünyada 49. sırada yer almaktadır.Öğrenci odaklı eğitiminin yanısıra İrlanda’nın Silikon Vadisinde blunan dev şirketler ile ilişkilidir. Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

NUI Galway

1845 yılında kurulan NUI Galway,İrlanda’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir. Mezunlarının %98’i mezun olduğu ilk 6ay içerisinde iş bulmaktadır. Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Trinity College Dublin (TCD)

1592 yılında kurulan Trinity College, İrlanda’nın en iyi, dünyanın ise en iyi 104. üniversitesidir. Dublin şehir merkezinde bulunan kampüsü öğrencilerine kültürel, sosyal ve profesyonel deneyim imkanı sağlamaktadır. Sanat, mühendislik, sosyal ve sağlık bilimleri gibi alanlardan 400’ü aşkın eğitim programı bulunmaktadır.Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Technological University Dublin

Technologial University Dublin, Dublin şehir merkezinde bulunan kampüsleri ve 30 bini aşkın öğrenci kapasitesiyle lisans/lisans üstü eğitim programları bulunmaktadır.Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

University College Cork (UCC)

1845 yılında kurulan University College Cork, İrlanda’nın lider araştırma üniversitelerinden biridir.Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

University College Dublin (UCD)

University College Dublin 1854 yılında kurulmuştur. İrlanda’nın en iyi, dünyanın en iyi 74. üniversitesidir. İrlanda’nın en geniş ve en uluslararası öğrenci kapasitesine sahip üniversitesidir. Avrapa’nın ise araştırma odaklı lider üniversitelerinden birisidir.Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

University of Limerick

1972 yılında kurulmuş olan üniversite,sanat ve sosyal bilimler, eğitim ve sağlık bilimleri, işletme, fen bilimleri ve mühendislik fakültelerinde 72 lisans, 103 yükseklisans programıyla eğitim sunmaktadır.Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.


Özel Yüksek Öğretim Kurumları

CCT College Dublin

CCT College Dublin 2055 yılında kurulmuştur. Öğrenci merkezci, arkadaş canlısı ve destek verici anlayışı ile eğitim ve sertifika programları hizmeti vermektedir. Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Dublin Business School

Dublin Business School 1975 yılında kurulmuştur. Dünya standartlarında eğitimiyle İrlanda’nın bağımsız eğitim kuruluşlarından birisidir. Kariyer ve kişisel gelişim odaklı eğitim hizmeti ve şehir merkezinde bulunan binasıyla öğrencilerine çeşitli imkanlar sunmaktadır. Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Griffith College

Griffifth College 1974 yılında kurulan, İrlanda’nın en geniş bağımsız eğitim kuruluşudur. Akademik veya profesyonel, tam zamanlı/yarı zamanlı, uzun dönem/kısa dönem ve ya uzaktan eğitim gibi çeşitli eğitim programlarına sahiptir. Öğrencilerine çeşitli imkanlar sağlamaktadır. Okulun internet sitesine buradanulaşabilirsiniz.

Dorset College

1983 yılında kurulan Dorset College, sektör odaklı eğitim sunmaktadır. Okulun internet sitesine buradanulaşabilirsiniz.

ICD Business School

2001 yılında kurulan ICD Business School, İrlanda’nın tek butik işletme okuludur. Yalnızca muhasebe, finans, işletme ve yönetim alanında eğitim vermesi anlamına gelen ICD Business School, sektör odaklı eğitim hizmeti sunmaktadır.Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Independent College Dublin

2006 yılında kurulan Independent College, İrlanda’nın nitelikli bağımsız eğitim kuruluşlarından birisidir.Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

National College of Ireland

National College of Ireland 1951 yılında kurulmuştur. Sektör bağlantılı eğitimiyle, Dublin Finansa Hizmetler Merkezi ve Silikon Vadisi arasında, dünya devi şirketlerin arasında bulunan kampüs konumu ile öğrencilerine çeşitli fırsatlar sağlamaktadır. Standford ve Berkeley Üniversiteleri gibi küresel eğitim liderleri ile partnerliği bulunmaktadır. Okulun internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen bölümler:

 • BA Business Studies
 • BA Accounting & Finance
 • BA International Hospitality Management
 • BA Computing Science
 • BA in Business & Law
 • BA in Journalism and Visual Media
 • BA in Photographic Media
 • BA in Interior Architecture
 • BA in Fashion Design
 • BA in Interior Design

Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

Menü