İrlanda’da Yüksek Lisans Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi hakkında sizlerden gelen ve ofislerimizdeki görüşmelerimizde en çok sorulan sorular hakkında bir derleme yaparak cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz. Listemizde yer almayan başka bir soruya cevap arıyorsanız, bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Soruları 5 ana başlık altında cevapladık:

 • Genel Bilgi
 • Başvuru
 • Ücretler / Burs
 • Vize
 • Yaşam

GENEL BİLGİ

İrlanda’da yüksek lisans programları genellikle bir senedir.

Türk diploması İrlanda’da geçerli. İrlanda ana dili İngilizce olan ve eğitim kalitesi olarak dünyanın sayılı üniversitelerini bünyesinde barındıran ülkelerden biridir. Türkiye’den mezun olmuş her öğrenci İrlanda’da yüksek lisans programlarına başvurabilir. Türkiye’den almış olduğunuz üniversite diplomanızın denkliği bulunmaktadır.

Evet, Eğitim İrlanda olarak dünya sıralamasında ilk 1000’de olan Trinity College Dublin, University College Dublin, University College Cork gibi devlet üniversiteleri de dahil olmak üzere tüm üniversitlerle antlaşması olan tek Türk eğitim danışmanlık firmasıyız.

Dünyada ilk 1000 deki irlanda üniversiteleri:

ÜNİVERSİTE

ŞEHİR

QS World 2024

Trinity College Dublin 

Dublin

81

University College Dublin

Dublin

171

National University of Ireland

Galway

289

University College Cork

Cork

292

University of Limerick

Dublin

426

Dublin City University

Limerick

436

Maynooth University

Maynooth

801-850

Technological University Dublin

Dublin

851-900

İrlanda’da hemen hemen her alanda yüksek lisans yapma imkanınız bulunmaktadır. İşte İrlanda’da yüksek lisans yapabileceğiniz başlıca bölümler: 

 • İşletme
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Dijital Pazarlama
 • Uluslararası İş Hukuku
 • Uluslararası Ticaret
 • Proje Yönetimi
 • Elektronik Ticaret
 • Banka ve Finans
 • Muhasebe
 • Reklamcılık
 • Gazetecilik ve Medya
 • Turizm
 • Psikoloji
 • Politika
 • Uluslararası İlişkiler
 • Veri Analitiği
 • Matematik
 • Yazılım Mühendisliği
 • Bilgisayar Bilimi
 • Bilgi Teknolojileri (IT)
 • Yenilenebilir Enerji

BAŞVURU

Her üniversitenin kendi özel kriterleri vardır. Fakat dünyanın neresine giderseniz gidin değişmeyen 2 önemli nokta vardır;

a- Diploma Notu (Lisans mezuniyet notunuz)

b- Yabancı Dil Sertifikanız (IELTS, TOEFL, PTE, CAE vb.)

Evrak sürecinde; toplanan her evrakın birincil ve ikincil olmak üzere sınıflandırılması yapılmaktadır. Yukarıda bahsedilen iki evrak her aday için mecburi olan birincil evraklardır. İkincil evraklar ise bu iki evrakı destekleyecek olan; niyet mektubu, referans mektupları, sertifikalardır.

Tüm evraklarınız toparlanarak sistematik bir biçimde değerlendirmeye alınır; 100 lük not sistemi üzerinden her üniversite evraklar için bir değer biçer ve sizin uygunluğunuza göre puanlama yapar. Kontenjan sayısı ve puanlamalar neticesinde has ve yedek liste olmak üzere adayların kabul durumları belirlenir. Puanlama sisteminde diploma notunuz yani transkriptiniz ve dil sertifikanızın değeri diğer evraklara göre çok daha yüksektir.

İngilizce için bazı üniversiteler minimum gereksinim IELTS 6.0 iken bazı programlar için bu puan 7.0 – 7.5’a kadar yükselmektedir.

Genel kabul şartlarını sağladığınız takdirde İrlanda’da yüksek lisans için bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Her yıl binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan İrlanda’da mezun olduğunuz bölüm farketmeksizin istediğiniz bölüme başvuru yapabilirsiniz. Türk Dili ve Edebiyatı mezunu bir öğrenci gidip İşletme master’ı yapabilir ya da Matematik mezunu Yazılım Mühendisliği master’ı yapabilir.

Bu değişkenliği belirleyici olan en temel kriterler;

a- Üniversitelerin bölüm için ayırmış olduğu kontenjanlar; Her üniversite bölümleri için belirli sayıda uluslararası öğrenci kontenjanı açmaktadır. Örneğin 10 kontenjanı olan bir bölüme o bölüm mezunlarının alınma şansı çok daha yüksek olabilmektedir.

b- Alakasız bir bölümden mezun olsanız da kabul ve başvuruda yer alan kriterleri iyi okumanız gerekmektedir. Bölüm şartı aramasa da üniversiteler mutlaka eğitim almayı planladığınız alanla alakalı çalışmalara katılmış olup kişisel gayretinizi görmek istemektedir.

2 yıllık ön lisans mezunları yüksek lisans başvurusu yapamazlar. İrlanda’da yüksek lisans eğitimi sisteminde derecelendirmeler “National Qualification Framework” e göre belirlenir. Türkiye’den ön lisans mezunu olan adayların master derecesi olarak belirlenen NQF 7 ve 8 derecesinde eğitim almalarına sistem izin vermemektedir

İrlanda üniversitelerindeki eğitim dili İngilizcedir. Başvuru yapan adaylarda, iyi derecede İngilizce bilgisi aranmaktadır. Adayların, başvuruları sırasında İngilizce seviyelerini kanıtlamaları gerekmektedir. Bunun için IELTS akademik skoru 6.0 ve üzerinde veya TOEFL akademik skoru 80 ve üzerinde olmalıdır.

İrlanda’da üniversitelere göre prosedür değişmektedir. Hemen hemen her üniversitenin istediği ortak yabancı dil sertifikası IELTS’ dir. IELTS iki farklı seçenek sunmaktadır; “general” ve “academi”. Üniversiteler başvurular için sadece “Academic IELTS” kabul etmektedir. IELTS prosedürleri ve üniversitelerin politikaları gereği artık IELTS skorları British Council test merkezleri tarafından direk gönderilmektedir. Nasıl?

IELTS sınavı alırken tercihleriniz arasında size “ bu testi herhangi bir akademik kurumla paylaşmak ister misin?” sorusu ile karşılaşacaksınız. Bu soruya evet cevabı vererek danışmanınızın size belirtmiş olduğu koda göndermeniz gerekmektedir. Bu tercihinizle sınav sonucunuz online olarak açıklanır açıklanmaz hem size hem kuruma iletilecektir. Aynı zamanda test sonucu başarı kağıdı olarak adresinize postalanır. Kayıt için ilk aşamada kodla iletmek yeterli olsa da başarı kağıdını İrlanda’ya gittiğinizle elden de beyan etmeniz gerekmektedir.
Evet mümkündür. İrlanda’ daki üniversitelerin uluslararası öğrenciler için ön değerlendirme sistemi bulunmaktadır. “Conditional Offer” dediğimiz bu ön kabul ve başvuru değerlendirme sistemine dilerseniz yabancı dil sertifikanız hariç diğer tüm evraklarınızla başvurabilirsiniz.

Peki, başvuru yaptınız ve kabul aldınız. Süreç nasıl işleyecek? Üniversitenin uluslararası ofisi size bir danışman atar ve bu danışman aracılığı ile bir süre belirler. Bu süre içerisinde yabancı dil skorunuzu okula iletmeniz talep edilir.

** Ayrıca yabancı dilinizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız, İrlanda’da dil okulu fırsatlarına göz atabilirsiniz!

ÜCRETLER / BURSLAR

Bu soruyla çok karşılaştığımız için burada yer vermek istedik. İrlanda’da yüksek lisans programları ücretli. Öğrenciler geldikleri ülkelere göre EU yada Non-EU olarak yüksek lisans programları için ödeme yapıyorlar. Şayet İrlanda’da ya da AB üyesi bir ülkede son 5 yıl içinde 3 sene ikamet ettiyseniz siz de EU fiyatlarından yararlanabilirsiniz.

Bunun dışında bir çok üniversitenin başarılı Non-EU öğrenciler için burs imkanı bulunmaktadır.İrlanda’da yüksek lisans fiyatları okuyacağınız programa ve okul seçiminize göre farklılık gösterecektir. Yüksek lisans programlarının bir sene olduğu İrlanda için örnek fiyat aralığı aşağıdaki gibidir. 

 • Griffith College – 11.000-14.000 Euro
 • Dublin City University – 12.000-19.000 Euro
 • Maynooth University – 13.000 – 17.000 Euro
 • Dublin Business School – 13.500 – 15.000 Euro
 • National College of Ireland – 12.000 – 15.000 Euro
 • Technological University Dublin – 11.000 – 34.500 Euro
 • University College Cork – 15.000 – 18.000 Euro

İrlanda’da yüksek lisans fiyatları yazımıza gözatabilir ya da ilgilendiğiniz bölümü listede bulamadığınız takdirde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Evet var. Hem İrlanda hem de Türkiye Cumhuriyeti her yıl belirli sayıda öğrenciye eğitim bursu vermektedir. Burs hakkı kazanmak için artık çok alışık olduğumuz bazı liyakat şartları aranmaktadır; mezuniyet notu, dil sertifikası, referans vb. Bu şartları sağladığınızda her iki devletin de sponsorluğunda eğitim alabilirsiniz.

Aynı zamanda İrlanda’ da bulunan bir çok özel okul ülkelere özel burs planları yapmaktadır. Yılın belirli aylarında sadece Türkiye’ den başvuran adaylar için 1000 Euro’ dan 3000 Euro’ ya kadar özel burslar da verilmektedir. Eğitim İrlanda danışmanları sizler başvuru sürecine karar verdikten sonra her yeni burs ilanında sizleri bilgilendirmektedir.

Bu da yine üniversitelere göre değişkenlik göstermektedir. Elçilik vize başvurunuz öncesi en az 7000 Euro’luk bir ödeme yapmanızı istemektedir. (Bazı okullar program ücretinin minimum %60’ını vize başvurusundan önce ödemenizi istemektedir. Bu ödemeyi yaptığınızda bir çok okul vize için gerekli olan kabul mektubunu vermektedir. Bu evrakla vize başvurunuzu yapıp olumlu sonuç aldıktan sonra yine kalan ödemenizle alakalı danışmanınızla birlikte ödeme seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Ödeme seçenekleri nelerdir?

a- Kalan tutarın tamamının eğitim başlangıcı ile ödenmesi

b- Kalan tutarın sömestr bazlı taksitle ödenmesi

c- Kalan tutarın aylık taksitlere bağlanması

Türkiye’den direk giden öğrenciler için genellikle a ve b maddeleri geçerlidir. İrlanda’ da daha önce dil eğitimi almış ve hali hazırda orada yaşamakta olan öğrencilere ise c alternatifi sunulabilmektedir. Ödemelerinizi kredi kartı ya da banka havalesi ile yapabilirsiniz. İrlanda’da yüksek lisans eğitimine başlayabilmeniz için mutlaka gerekli ödeme tutarının okulun hesabına geçmiş olması gerekmektedir.

VİZE

Güncel elçilik duyurusuna göre yüksek lisans vizeleri ortalama 4-6 hafta içinde sonuçlanmaktadır.

Vizenizin çıkması için başvurunuzu elçiliğin istediği şekilde özenle yapacağız. İrlanda’ya en çok öğrenci getiren firma olarak bu konuda en tecrübeli firma olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak bu konuda size kesin çıkar dersek doğru söylememiş oluruz. Bu şekilde bir garanti veren firmalardan da uzak durmanızı öneririz.

Hayır, bizim tüm eğitim danışmanlığı hizmetlerimiz ücretsizdir. Siz (varsa) okul başvuru ücretini ve okul başvurusundan kabul alırsanız okul ücretlerini ödemeniz gerekecektir.

İrlanda’da yüksek lisans için Uzun dönem eğitim vizesine (D tipi vize) başvurmanız gerekmektedir.

Maalesef hayır. Schengen ülkelerine gitmek için İrlanda’dan Schengen vizesine başvurabilirsiniz. Genelde 6 aylık vize verilmektedir. Bir çok öğrenci vize alarak Avrupa’yı da gezmektedir.

YAŞAM

İrlanda’ da konaklama için 3 farklı seçenek bulunmaktadır. 

Aileyanı konaklama:

İrlanda’ya gelen öğrenciler özellikle ilk 4-8 haftalık süreçte aileyanı konaklamayı tercih etmektedir. Bu konaklamada öğrenci İrlandalı bir ailenin yanında tek kişilik odalarda kalır. Genel olarak kahvaltıt ve akşam yemeği de fiyata dahildir. Öğrencinin isteğine ve müsaitlik durumuna göre öğrenci bir aile yanında yemeksiz de konaklayabilir. Bu durumda aile öğrencinin mutfağı kullanmasına müsade eder. Faturalar da aileye ödenecek fiyata dahildir. 

Birlikte çalıştığımız Accommodation Dublin firması Eğitim İrlanda öğrencileri için 75 Euro’luk konaklama ayarlama ücretini almamaktadır. Danışmanınıza aileyanı konaklama istediğinizi bildirirseniz müsaitlik durumuna göre sizin için gerekli ayarlamaları yapacaktır. 

İrlanda’da aileyanı konaklama fiyatlarını burada bulabilirsiniz. 

Yurt konaklama:

Yurtlar ise on campus yani kampüs içerisinde ya da şehir merkezindedir. Yurtlarda odalar genel olarak tek kişilik ve banyoludur. Yurt konaklama da yemek yoktur. Öğrenci ortak olarak kullanılan mutfakta kendi yemeğini kendi yapabilir. Aileyanı konaklamaya göre biraz daha pahalıdır. Haftalık maliyeti ortalama 230-350 Euro arasında değişmektedir. Eylül – Mayıs arası yurt odaları dönemlik olarak akademik yıl öğrencilerine kiralanmaktadır. 

Ev / Oda paylaşımı:

Daft.ie sitesi yada FB grupları üzerinden kendinize ev/oda bulabilirsiniz. Bulacağınız oda tek kişilik olacağı gibi bütçenize göre 2, 3 hatta 4 kişilik bile olabilir. Odanın fiyatı evin konumunu, odanızın büyüklüğüne ve paylaşacağınız arkadaş sayısına göre farklılık gösterecektir. Mutfak ve salon gibi alanlar ortak kullanılmaktadır.

Bu evlerde genellikle uluslararası öğrenciler konaklamaktadır. Size kazandıracağı şey elbette yeni arkadaşlar edinmek ve kısa sürede çevreye adapte olmaktır. Bunun yanında ev kiralama gibi pahalı opsiyonlardansa bu tarz bir girişim çok daha uygun maliyetlerde olacaktır. Aylık ortalama 4 kişilik bir odada konaklamanın ücreti 400-450 Euro civarındadır. Tek kişilik odalar ise 700-900 Euro civarındadır.

Evet, tabiki çalışabilirsiniz. Eğitim boyunca part-time, eğitiminizden sonrada 2 yıl boyunca full-time olarak İrlanda’da yaşama ve çalışma hakkınız bulunmaktadır. 

İrlanda’da minimum saatlik ücret nedir?

İrlanda’da saatlik asgari ücret 12.70 Euro’dur. Part time çalışarak ortalama ayda 1016 Euro kazanıp yaşam giderlerinizi karşılayabilirsiniz.

İrlanda’da yüksek lisansı tamamladığınızda iki sene tam zamanlı çalışma hakkı elde edersiniz. İrlanda Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak nitelendirildiği için bir çok büyük bilişim firmasının Avrupa merkezi İrlanda’da bulunmaktadır. 

İrlanda, % 4.7 işsizlik oranı ile yüksek lisans programlarından mezun olan öğrencilerine büyük bilişim firmalarında istihdam sağlamaktadır.

Eğitim İrlanda kurucularından Burak Bey’in İrlanda’da yüksek lisans maceram adlı yazısına göz atabilirsiniz. Kendisi Twitter’da Program Manager olarak çalışmaktadır.

İrlanda’ya yüksek lisans için geldiğinizde göçmenlik kartınızı (IRP) almaya, banka hesabı açmanıza, otobüs kartı (leap card) ve SIM kart almanıza Dublin ofisimizdeki destek danışmanınız yardımcı olacak. Dublin ofisimizde 5 danışman arkadaşımız bulunmaktadır. Bu arkadaşlarımızın görevi İrlanda maceranızın istediğiniz gibi gitmesi için devamlı olarak size destek olmaktır. 

İrlanda’ya geldiğiniz ilk hafta şehir merkezinde yer alan Dublin ofisimizde oryantasyon programına davet edilerek tüm süreçten haberdar edilmiş olacaksınız.

İlginizi Çekebilir!

Menü