İrlanda’da Yüksek Lisans Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi hakkında sizlerden gelen ve ofislerimizdeki görüşmelerimizde en çok sorulan sorular hakkında bir derleme yaparak cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz. Listemizde yer almayan başka bir soruya cevap arıyorsanız, bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

1- İrlanda’da Türkiye’den mezun olmuş her lisans öğrencisi Yüksek lisans eğitimi alabilir mi?

Evet alabilir. İrlanda ana dili İngilizce olan ve eğitim kalitesi olarak dünyanın sayılı üniversitelerini bünyesinde barındıran ülkelerden biridir. Türkiye’den mezun olmuş her öğrenci İrlanda’da yüksek lisans programlarına başvurabilir.

 

2- Türkiye’den mezun olduğum bölümün devamı olan bir eğitime mi başvurmak zorundayım? İstediğim bölüme gitme şansım var mı?

Her yıl binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan İrlanda’da mezun olduğunuz bölüm farketmeksizin istediğiniz bölüme başvuru yapabilirsiniz. Türk Dili ve Edebiyatı mezunu bir öğrenci gidip İşletme master’ı yapabilir ya da Matematik mezunu Yazılım Mühendisliği master’ı yapabilir.

Bu değişkenliği belirleyici olan en temel kriterler;

a- Üniversitelerin bölüm için ayırmış olduğu kontenjanlar; Her üniversite bölümleri için belirli sayıda uluslararası öğrenci kontenjanı açmaktadır. Örneğin 10 kontenjanı olan bir bölüme o bölüm mezunlarının alınma şansı çok daha yüksek olabilmektedir.

b- Alakasız bir bölümden mezun olsanız da kabul ve başvuruda yer alan kriterleri iyi okumanız gerekmektedir. Bölüm şartı aramasa da üniversiteler mutlaka eğitim almayı planladığınız alanla alakalı çalışmalara katılmış olup kişisel gayretinizi görmek istemektedir.

3- İrlanda’da yüksek Lisans eğitim ücretinin tamamını kapsayan burslar var mı?

Evet var. Hem İrlanda hem de Türkiye Cumhuriyeti her yıl belirli sayıda öğrenciye eğitim bursu vermektedir. Burs hakkı kazanmak için artık çok alışık olduğumuz bazı liyakat şartları aranmaktadır; mezuniyet notu, dil sertifikası, referans vb. Bu şartları sağladığınızda her iki devletin de sponsorluğunda eğitim alabilirsiniz.

Aynı zamanda İrlanda’ da bulunan bir çok özel okul ülkelere özel burs planları yapmaktadır. Yılın belirli aylarında sadece Türkiye’ den başvuran adaylar için 1000 Euro’ dan 3000 Euro’ ya kadar özel burslar da verilmektedir. Eğitim İrlanda danışmanları sizler başvuru sürecine karar verdikten sonra her yeni burs ilanında sizleri bilgilendirmektedir.

 

4- İrlanda’da yüksek lisansa başvuru şartları nelerdir?

İrlanda’da yüksek lisans her üniversitenin kendi özel kriterleri vardır. Fakat dünyanın neresine giderseniz gidin değişmeyen 2 önemli nokta vardır;

a- Diploma Notu (Lisans mezuniyet notunuz)

b- Yabancı Dil Sertifikanız (IELTS, TOEFL, PTE, CAE vb.)

 

Evrak sürecinde; toplanan her evrakın birincil ve ikincil olmak üzere sınıflandırılması yapılmaktadır. Yukarıda bahsedilen iki evrak her aday için mecburi olan birincil evraklardır. İkincil evraklar ise bu iki evrakı destekleyecek olan; niyet mektubu, referans mektupları, sertifikalar.

Tüm evraklarınız toparlanarak sistematik bir biçimde değerlendirmeye alınır; 100 lük not sistemi üzerinden her üniversite evraklar için bir değer biçer ve sizin uygunluğunuza göre puanlama yapar. Kontenjan sayısı ve puanlamalar neticesinde has ve yedek liste olmak üzere adayların kabul durumları belirlenir. Puanlama sisteminde diploma notunuz yani transkriptiniz ve dil sertifikanızın değeri diğer evraklara göre çok daha yüksektir.

5- İrlanda’da yüksek lisans başvurusu yapmak istiyorum ama dil skorum yok. Mümkün müdür?

Evet mümkündür. İrlanda’ daki üniversitelerin uluslararası öğrenciler için ön değerlendirme sistemi bulunmaktadır. “Conditional Offer” dediğimiz bu ön kabul ve başvuru değerlendirme sistemine dilerseniz yabancı dil sertifikanız hariç diğer tüm evraklarınızla başvurabilirsiniz.

Peki, başvuru yaptınız ve kabul aldınız. Süreç nasıl işleyecek? Üniversitenin uluslararası ofisi size bir danışman atar ve bu danışman aracılığı ile bir süre belirler. Bu süre içerisinde yabancı dil skorunuzu okula iletmeniz talep edilir.

** Ayrıca yabancı dilinizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız, İrlanda’da dil okulu fırsatlarına göz atabilirsiniz!

6- Yabancı dil skorumu mail atmam yeterli mi, posta ile mi göndermeli miyim?

İrlanda’da üniversitelere göre prosedür değişmektedir. Hemen hemen her üniversitenin istediği ortak yabancı dil sertifikası IELTS’ dir. IELTS iki farklı seçenek sunmaktadır; “general” ve “academi”. Üniversiteler başvurular için sadece “Academic IELTS” kabul etmektedir. IELTS prosedürleri ve üniversitelerin politikaları gereği artık IELTS skorları British Council test merkezleri tarafından direk gönderilmektedir. Nasıl?

IELTS sınavı alırken tercihleriniz arasında size “ bu testi herhangi bir akademik kurumla paylaşmak ister misin?” sorusu ile karşılaşacaksınız. Bu soruya evet cevabı vererek danışmanınızın size belirtmiş olduğu koda göndermeniz gerekmektedir. Bu tercihinizle sınav sonucunuz online olarak açıklanır açıklanmaz hem size hem kuruma iletilecektir. Aynı zamanda test sonucu başarı kağıdı olarak adresinize postalanır. Kayıt için ilk aşamada kodla iletmek yeterli olsa da başarı kağıdını İrlanda’ya gittiğinizle elden de beyan etmeniz gerekmektedir.

7- İrlanda’da Yüksek Lisans için Ödememi vize başvurusundan önce yapmam gerekiyor mu?

Bu da yine üniversitelere göre değişkenlik göstermektedir. Fakat genelleme yapacak olursak bir çok kurum vizeden önce gerekli depozito ödemesini yapan öğrencilerine “visa letter” dediğimiz vizeye başvurabileceğiniz belgeleriniz iletmektedir. Bu evrakla vize başvurunuzu yapıp olumlu sonuç aldıktan sonra yine kalan ödemenizle alakalı danışmanınızla birlikte ödeme seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Ödeme seçenekleri nelerdir?

a- Kalan tutarın tamamının eğitim başlangıcı ile ödenmesi

b- Kalan tutarın sömestr bazlı taksitle ödenmesi

c- Kalan tutarın aylık taksitlere bağlanması

Türkiye’den direk giden öğrenciler için genellikle a ve b maddeleri geçerlidir. İrlanda’ da daha önce dil eğitimi almış ve hali hazırda orada yaşamakta olan öğrencilere ise c alternatifi sunulabilmektedir. Ödemelerinizi kredi kartı ya da banka havalesi ile yapabilirsiniz. İrlanda’da yüksek lisans eğitimine başlayabilmeniz için mutlaka gerekli ödeme tutarının okulun hesabına geçmiş olması gerekmektedir.

 

8- İrlanda’da nerede konaklayacağım?

İrlanda’ da konaklama, maalesef Türkiye gibi taşınma üretiminde pek iyi değil ? Öğrenciler 2 güçlü alternatifi değerlendirme durumunda kalmaktadır; “öğrenci evi” ya da “yurtlar”. Öğrenci evleri Türkiye’deki gibi üç odalı bir ev her odada bir kişinin konakladığı yerlerden ziyade genelini müstakil evlerin oluşturduğu ve çok odalı olan yapılarda her odada ortalama 2 kişinin konakladığı ve mutfak, salon gibi alanların ortak kullanıldığı yerlerdir.

Bu evlerde genellikle uluslararası öğrenciler konaklamaktadır. Size kazandıracağı şey elbette yeni arkadaşlar edinmek ve kısa sürede çevreye adapte olmaktır. Bunun yanında ev kiralama gibi pahalı opsiyonlardansa bu tarz bir girişim çok daha uygun maliyetlerde olacaktır. Aylık ortalama 4 kişilik bir odada konaklamanın ücreti 400-450 Euro civarındadır. Elbette fiyat politakası lokasyon ve diğer bazı kıstaslara göre değişmektedir.

Yurtlar ise on campus yani kampüs içerisinde ya da şehir merkezindedir. Her iki alternatifte Türkiye’den giden öğrenciler tarafından pek tercih edilmemektedir. Haftalık maliyeti ortalama 200-250 Euro civarındadır.

9- İrlanda’da yüksek lisans eğitimi boyunca çalışabilir miyim?

Evet, tabiki çalışabilirsiniz. Eğitim boyunca part-time, eğitiminizden sonrada 2 yıl boyunca full-time olarakİrlanda’da yaşama ve çalışma hakkınız bulunmaktadır.

 

10-  İrlanda’da Top up (lisans tamamlama) nedir? Türkiye’den 2 yıllık ön lisans derecesi tamamlayanlar İrlanda’da lisans tamamlama ya da direk İrlanda’da yüksek lisans programlarına başvurabilirler mi?

2 yıllık ön lisans mezunları yüksek lisans başvurusu yapamazlar. İrlanda’da yüksek lisans eğitimi sisteminde derecelendirmeler “National Qualification Framework” e göre belirlenir. Türkiye’den ön lisans mezunu olan adayların master derecesi olarak belirlenen NQF 7 ve 8 derecesinde eğitim almalarına sistem izin vermemektedir.

 

11- İrlanda’da yüksek lisansımı part-time seçeneği sunan bir okulda yapsam yıllık ücretini bir kere mi ödeyeceğim yoksa her yıl için yıllık ücret ödemem gerekir mi?

Part time yüksek lisans programları ücretlendirmeleri üniversitelere göre değişmektedir. Buradaki ilk temel kriter “üniversitenin Türkiye’den part-time yüksek lisans programına öğrenci kabul edip etmediğidir”. Eğer kabul ediyorsa genellikle ödemeler tek seferde olmak kaydıyla tüm eğitim için yapılmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir!

Menü