İrlanda İklimi

İrlanda ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Atlas Okyanusu’ndan gelen nemli rüzgarlardan dolayı İrlanda yıl boyunca yağış almaktadır. Yazları genel anlamda serin geçmektedir. Karadeniz Bölgesi iklimi ile İrlanda iklimi nispeten benzerdir.  Ancak tabiki bunu yalnızca aklınızda canlandırmanız için söyleyebiliriz. İrlanda yılın her mevsiminde sürekli yağış alır ve soğuktur. Hava sıcaklıkları kış ve yaz aylarında çok farklı değildir. İrlanda’da yaz aylarını Türkiye’deki ilk bahar başlangıcı ya da sonbahar havasına benzetebiliriz.Temmuz ayında İrlanda hava sıcaklığı güneyde 16° ile kuzeyde 14° arasında değişir. İrlanda’da kış mevsimi ise nispeten sıcaktır. Ocak ayında sıcaklık değerleri  4° ile 7° arasındadır. İrlanda yılın her döneminde yağış aldığı için ülkenin tamamı yeşilliktir. İrlanda’ya geldiğinizde kendinizi adeta kartpostalların içinde gibi hissedebilirsiniz.  İrlanda’nın her yeri yeşillikler, nehirler ve denizlerle kaplıdır. Avrupa’daki bir çok ülkeye nispeten İrlanda doğal güzelliğini kaybetmemiştir.  İrlanda’nın yaklaşık yüzde sekseninde yılda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yağış görülür. İrlanda’da çoğu günler sis tabakasıyla kaplı geçer.Ancak yaz dönemlerinde İrlanda’ya gelirseniz bir kaç gün üst üste havayı güneşli yakalayabilirsiniz.

İrlanda’da yağışlar bazı günlerde yoğun, bazı günlerde ise çiseleyerek yağmaktadır. Çiseleyen yağışlarda neredeyse ıslandığınızı hissetmezsiniz. Güneş açtığında ise adeta hiç yağmur yağmamış gibi günü geçirebilirsiniz. Rüzgarların etkisiyle anlık yağışlar oluşabilmektedir. İrlanda’da dışarıya çıkarken yanınıza hem şemsiye hem de güneş gözlüğünüzü almanızda fayda var.

İrlanda Hava Durumu İçin Tavsiyeler

İrlanda oldukça farklı bir iklime sahip. Hava sabah çok güzel iken aniden yağmur yağabiliyor. Bu yüzden İrlanda’ya gelmeden önce bavulunuza kaliteli bir yağmurluk ve çanta boy dayanıklı bir şemsiye eklemeyi unutmayın. Yağan yağmurlar anlık yağıp daha sonra yerini güneşe bıraktığından çantanızda bu 2 önemli eşyayı taşımanızda yarar var. Ayrıca, yanınızda getireceğiniz sırt çantası suya dayanıklı bir dokuya sahip olursa, eşyalarınızın ve kitaplarınızın ıslanma olasılığını da ortadan kaldırmış olursunuz.

 

*** İrlanda’da work and study hakkında bilgi almak için lütfen buraya tıklayın!

*** İrlanda’da eğitim, yaşam ve öğrenci izlenimleri hakkındaki youtube videolarımıza ulaşmak için buraya tıklayarak Youtube kanalımıza ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir!

Menü