2023 Aralık Ayına Kadar Bu Hizmeti Sunamamaktayız!

Anlayışınız için teşekkürler 🙂

İrlanda’da Staj

 

Eğitim İrlanda olarak Erasmus Staj Hareketliliği programı için kabul almış öğrencilere İrlanda’da çalıştığımız partnerler aracılığıyla staj yeri bulma konusunda yardımcı oluyoruz. Yurt dışı staj programı ile öğrenciler hem yurt dışına çıkmış, hem de  alanları ile ilgili bir bölümde staj yaparak tecrübe kazanmış oluyorlar. Ayrıca İrlanda İngilizce konuşulan bir ülke olduğu için , İngilizcenizin ilerlemesi de haliyle kaçınılmaz oluyor .

Yurt dışında İngilizce staj yapmak için yalnızca Erasmus stajı yapmanıza gerek yok ,  İngilizce seviyeniz yeterli ise gönüllü olarak da İrlanda’da staj yapabilirsiniz .

Yurt dışında staj yapmak için İrlanda oldukça iyi bir seçenektir. Çünkü Google , Facebook ve Twitter gibi bilişim sektöründe Dünya devi olan firmaların ofisleri İrlanda’da bulunuyor. Yurt dışı staj başvurusu yapmak istediğinizde sizin için en doğru adresleri araştırıyoruz. Profesyonel ekibimiz ile yurt dışında staj bulmayı biz yapıyoruz .

Eğitim İrlanda olarak öğrencilerimiz için ayarladığımız başlıca staj yerleri: Paypal, Google, TIBDA, Louise Fitzgerald Hotel, Educational Society of Ireland

İrlanda’da staj maaşları şirkete göre değişmektedir. Bazı şirketler stajyerlerine staj maaşı verirken , bir çoğu gönüllü stajyer aramaktadır.

İrlanda’da staj çalışma saatleri de yine şirkete göre değişmektedir. Bazı şirketlerde full time staj , bazı şirketlerde ise part time staj yapabilirsiniz .

Yurt Dışı Staj Hibesi

İrlanda’ya 3 aylık staj için gelen stajyer öğrencilere verilen hibe aylık 600 Euro’dur (2020).

Erasmus stajı kabulü almış aşağıdaki bölümlerdeki öğrenciler bize yurt dışı yaz stajı için başvurabilirler:

  • İşletme
  • İktisat
  • Ekonomi
  • Endüstri mühendisliği
  • Turizm ve otelcilik
  • Medya – Reklamcılık
  • İngilizce

Erasmus Staj Hareketliliği Faaliyeti Nedir?

Yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrencinin yurt dışındaki bir işletmede veya organizasyonda mesleki eğitim alma ve/veya çalışma deneyimi kazanma sürecidir. Erasmus staj hareketliliği ile öğrenci, bir Avrupa ülkesinde, öğrencisi olduğu mesleki eğitim alanında uygulamalı iş deneyimi elde eder. Ayrıca Erasmus stajı size hem çalışma deneyimi hem de İrlanda gibi İngilizce konuşulan yurt dışındaki bir ülkeyi seçerseniz İngilizcenizi ilerletmeniz için bir ortam sağlar .

Öğrencinin yurt dışı staj faaliyet süresi lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 3 ile 12 ay arasında bir süredir. Meslek yüksekokulu gibi kısa dönemli yükseköğretim programları öğrencileri için asgari süre 2 aydan başlar, 12 aya kadar sürebilir.

Yurt Dışı Stajına Nasıl Başvurabilir?

 

Öğrenciler Erasmus staj hareketliliği faaliyetinden yükseköğretim kurumları veya bu konsorsiyumlar aracılığı ile faydalanabilmektedir. Yurt dışında Erasmus  stajı yapmak isteyen öğrencilerin kendi yükseköğretim kurumlarının Erasmusla ilgili staj birimlerine başvurmaları gerekmektedir.

Erasmus stajı başvurusunda aranılan şartlar ve seçim kriterleri ilgili akademik yıl başlamadan önce yayımlanan Hayat Boyu Öğrenme Ulusal Teklif Çağrısı’nda yer alır.

Bir öğrenci Erasmus staj hareketliliği faaliyetinden bütün yükseköğrenim hayatı boyunca yalnız 1 defa faydalanabilir; öğrenim hareketliliği faaliyetinden faydalanılmış olunması staj hareketliliği faaliyetinden faydalanılmasına engel değildir.

Öğrenci Hareketliliğinde Yabancı Dil Ne Kadar Önemlidir?

Erasmus öğrencisi olarak yurt dışına gidecek öğrencinin belirli bir düzeyde yabancı dil bilmesi gerekir. Bunun gidilecek ülkenin dili olması şart olmayabilir. İngilizce dili Avrupa ülkeleri içinde büyük ölçüde birleştirici bir dil olmaktadır. Bununla birlikte, gidilen okuldaki eğitim dilinin bilinmesinin istenmesi de mümkündür.

Öğrencinin İngilizce veya gittiği ülkenin dilini Erasmus öğrenim veya staj hareketliliğinin gerekliliklerini (dersleri takip etme, sınavlarda ve çalışma ortamında kendini ifade etme vb) yerine getirebilecek düzeyde bilmesi gerekmektedir. Faaliyete başlamadan önce gidilecek kurumda hangi dil veya dillerin kabul edildiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Vize İşlemlerinde Bana Kim Yardım Edebilir?

Vize işlemleri yararlanıcıların yükümlülüğündedir. Eğitim İrlanda staj yeri ayarladığı öğrencileri vize başvurusu hakkında bilgi sağlamaktadır. İrlanda uzun dönem öğrenci vizesi ve kısa dönem öğrenci vizesi hakkında bilgi almak için yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Vize prosedürleri, Türkiye’nin aday ülke olması nedeniyle Türk öğrencileri için sıkıntı yaratabilmektedir. Başvuru sırasında, gidilecek ülkenin konsolosluğu/büyükelçiliği tarafından ilan edilen istenilen bütün evrakların tamamlanmış olmasına çok dikkat edilmelidir. Bazı ülkelerin istediği ekonomik durum garantörlüğü için üniversite rektörlüğü tarafından öğrencinin Erasmus öğrencisi olduğunu ve bu kapsamda kendisine aylık belirlenen hibe miktarı kadar destek verildiğini içeren bir yazının büyükelçiliğe iletilmesi vize alınması konusunda kolaylık sağlayabilecektir.
İrlanda’da Staj Yaparken Dil Okuluna Gidebilir miyim?
İrlanda’da staj yaparken dil okuluna gidebilmeniz tamamen çalışma saatlerinize bağlıdır. Bir çok firma için çalışma saatleri sabah 10.00, akşam 18.00 iken, bazı firmalar daha esnek olabilmektedir. Şayet dil okuluna gitme gibi bir düşünceniz varsa, çalışma saatlerinizi İrlanda’ya gelmeden önce firma ile kararlaştırınız.

İrlanda’da Staj Yaparken Dil Okuluna Gidebilir miyim?

İrlanda’da staj yaparken dil okuluna gidebilmeniz tamamen çalışma saatlerinize bağlıdır. Bir çok firma için çalışma saatleri sabah 10.00, akşam 18.00 iken, bazı firmalar daha esnek olabilmektedir. Şayet dil okuluna gitme gibi bir düşünceniz varsa, çalışma saatlerinizi İrlanda’ya gelmeden önce firma ile kararlaştırınız.

İrlanda’da Staj Yaparken Nerede Konaklayabilirim?

İrlanda’ya verilen Erasmu hibesinin 600 Euro olmasından dolayı, bazı konaklama seçenekleri stajer öğrenciler için pahalı gelebilir. İrlanda’da staj yapan öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama ev paylaşımıdır. Bu şekilde aylık 300 Euro’ya bir oda kiralayabilirsiniz. Eğitim İrlanda olarak evi ve odayı görmeden telefon yada email ile oda tutmanızı kesinlikle tavsiye ETMİYORUZ. Bir çok öğrenci bu şekilde mağduriyetler yaşamıştır.

İrlanda’da Staj Yeri Ayarlama Ücreti Nedir?

Eğitim İrlanda çalıştığı partner firma aracılığıyla Erasmus’tan kabul almış öğrencilere okumuş oldukları alanlara uygun staj yeri bulmakta ve gerekli görüşmeleri gerçekleştirmektedir. Bu hizmetin ücreti 600 Euro’dur. Vize danışmanlığı için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

İlginizi Çekebilir!

Menü