İRLANDA’DA AİLE YANI KONAKLAMA

Yurt dışında dil öğrenirken yeni bir aileye mensup olmak ister misiniz?

Yurt dışına dil eğitimi almaya gelirken öğrencilerin en çok merak ettiği şeylerin başında şüphesiz ki konaklama geliyor. Bunun için aile yanı konaklama adeta biçilmiş kaftan!

İrlanda’da ve yurt dışında dil eğitimi alan öğrencilerin konaklama seçeneklerinden bir tanesi de aile yanı yani ”host family”dir. Aile yanı konaklama dil eğitimi sırasında öğrencilere düzenli bir yaşam, güvenli bir konaklama, İrlanda kültürünü tanıma ve İngilizce pratik yapma imkanı sunmaktadır. Biz de Eğitim İrlanda olarak ” Accommodation Dublin” isimli firma ile çalısıyoruz. Öğrencilerimize ayarlanmış olan tüm İrlandalı aileler öncesinde ziyaret edilmektedir.

İrlanda’da Aile Yanı Konaklama Fiyatları (Haftalık)

Aile yanı konaklama fiyatları okuldan okula göre değişebilmektedir. Danışmanınızdan aldığınız teklifle birlikte sizlere gönderilecektir.

İrlanda da Aile yanı Konaklama bize ne gibi imkanlar sunuyor?

1-Düzenli Bir yaşam:

Kalacağınız evde yaşayan ailenin hayatı ile uyum içerisinde yaşayacağınız için size düzenli bir yaşam imkanı sunmaktadır. Bunun anlamı evin ve ailenin kendine özgü ev kuralları olabilir. (Örneğin gece belli bir saatten önce evde olma gibi.)

2-İngilizce Pratik imkanı :

Aile yanı öğrencilere yurda gidip odaya çekilmektense sadece bir “Merhaba, nasılsınız?”, “Gününüz nasıl geçti?“ gibi basit günlük cümlelerle bile kendinizi geliştirebileceğiniz bir ortam sunuyor. Öğrencilerimiz akşam eve geldiklerinde okulda öğrendikleri yeni bir kelimeyi sadece bir cümle içinde bile kullandıklarında onlar için çok verimli olduğunu söylüyorlar. Tabi ki bu ailelerimizin kendi yaşamı ve yaşam tarzı olduğunu da unutmamak gerekmektedir, kendi ailemizle bile her gün uzun uzun konuşma fırsatı bulamıyoruz bu yüzden 7-24 hiç kimseden bizimle ingilizce konuşmasını bekleyemeyiz. Aile yanında konaklarken ailenin kendi toplanma zamanlarına (yemek vs gibi) dikkat edersek konuşacak oldukça fazla zaman bulabiliriz, bunun yanı sıra her gün ufak bir diyalog konusu oluşturup sohbet etmeye çalışabiliriz. Bu tamamen aileye, sizin samimiyetinize ve kuracağınız uyuma göre farklılık gösterebilir.

3-Yemek İmkanı :

Aile yanı konaklama seçeneğinin en büyük avantajlarından bir tanesi de yemek imkanıdır. Yurtta kalan öğrenciler kendi yemeğini kendi yapmak zorunda kalırken sizin yemek ve alışveriş gibi bir derdiniz olmaması çok büyük bir rahatlık sağlıyor. Hafta içi sabah kahvaltısı ve akşam yemeği olmak üzere 2 öğün, hafta sonu ise 3 öğün yemek verilmektedir. Aile ile aranızda kurduğunuz samimiyet ve onların yaşam tarzına göre bazı aileler mutfak kullanımına da izin verebiliyor. Fakat hepsi için geçerli olmadığını da unutmamalıyız. Eğer kendiniz yemek yapmayı seviyorsanız ve ya çok yemek seçiyorsanız yurt seçeneğini de değerlendirmeniz de fayda var.

Yemek konusunda hassasiyeleriniz varsa (vejeteryan, helal et vs) bunu mutlaka danışmanınıza önceden bildirmeniz gerekmektedir.

4-Tek veya Çift kişilik odalar :

Aile yanı konaklamada tek ve çift kişilik odalar tercih edilebiliyor olsa da çift kişilik oda seçeneğinin çok düşük miktarda olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer imkanlar

Çamaşır yıkama: Her ailenin belli bir çamaşır yıkama günü olabilmekte ve öğrenciler buna uymak zorundadır. Bazı aileler ütü konusunda da öğrencilere yardımcı olmaktadır ama bu tüm aileler için geçerli değildir.

Okulların ayarladığı aileler:

Eğitim İrlanda olarak yoğunluktan dolayı bazı dönemlerde istediğimiz formatta aile bulmakta zorluk çekebiliyoruz. Şayet size istediğiniz formatta bir aile bulamazsak, bu isteği kayıt olduğunuz okuldan talep edebiliriz. Okulların konaklama ayarlama ücreti bulunduğunu ve haftalık konaklama fiyatlarının fark edebileceğini aklınızda bulundurmalısınız.

Sıkca Sorulan Sorular

1-Konaklama okula ne kadar uzak olacak?

İrlandalı aileler şehir merkezinde yaşamayıp konaklamanız dil okulunuza otobüs, tren veya tramvaydan herhangi biri ile tek vasıta ulaşacağınız şekilde ayarlanmaktadır. Sabah trafiğinde okulunuza ulaşım 45 dk ile 60 dk arasında değişiklik gösterecektir. Yürüme mesafesinde konaklama mevcut değildir.

2-Kendime ait anahtarım olacak mı?

Şayet 18 yaşından büyükseniz, ev sahibiniz eve

vardığınızda size evin anahtarını verecektir. Muhtemelen odanız için anahtarınız olmayacaktır.

3- Evde internet var mı?

Ailelerin evinde genelde internet bulunmaktadır. Wifi şifresini ailenizden temin edebilirsiniz. Lütfen yasadışı içerikleri veya filmleri asla indirmeyin ve internetin sınırsız olduğunu düşünmeyin.

4- Odada neler olacak?

Eğer tek kişilik oda rezervasyonu yaptıysanız, konaklayacağınız odada tek kişilik bir yatak, çekmeceli komidin veya gardrop olacaktır. Odanızda çalışma masası olması garanti olmayıp, çalışma masası olmaması durumunda aileniz size salon veya mutfakta çalışabileceğiniz uygun bir ortam sağlayacaktır.

5- Eve arkadaşımı davet edebilir miyim?

Odanız sadece sizin için tutulmuştur. Öğrencinin evde bir arkadaşını ağırlaması mümkün değildir. Eğer arkadaşınızın sizi evde ziyaret etmesini istiyorsanız, ilk olarak ailenize sorup onlardan izin alınız. Lütfen buna saygı gösteriniz ve misafirinizi / arkadaşlarınızı ev sahibinin izni olmadan odanıza getirmeyiniz.

6- Kaldığım ev sıcak olacak mı?

İrlandalı aileler genelde 2 katlı bahçeli ve müstakil evlerde yaşamaktadır. O yüzden merkezi ısınma sistemi mevcut değildir. İrlanda’da aileler 7/24 ısıtıcı sistemini çalıştırmamaktadır. Aileler genelde sabah ve akşam olmak üzere sadece belirli saatlerde ısıtıcı sistemini çalıştırmaktadır. Aileler gece ısıtıcı sistemini çalıştırmamaktadır. Bu sebeple özellikle yaz ayları dışında kalan zamanlar için yanınıza kalın kıyafetler almanızı tavsiye ederiz. Üşürseniz ailenizden ekstra yorgan veya battaniye talep edebilirsiniz.

7-Eve giriş çıkış saatleri var mı?

Eve herhangi bir giriş saati bulunmamakla birlikte bazı aileler kapılarını kilitleyip gece alarmını kurdukları için gece en geç 12 de eve varmış olmanızı isteyebilir. Eğer eve geç dönüyorsanız ailenizi önceden bilgilendirin ve olabildiğince sessiz olun.

8- Konaklamam hangi öğünleri kapsar?

Eğer yarım pansiyon konaklama rezervasyonu yaptıysanız ev sahibi aile size kahvaltı (kahvaltılık gevrek, meyve suyu, kızarmış ekmek, çay / kahve) ve akşam yemeği (tavuk, patates, haşlanmış sebzeler, et, makarna, balık gibi) sunacaktır. Aileler genelde çalıştığı için kahvaltınızı kendiniz hazırlamanız gerekebilir. Akşam yemekleri genellikle diğer aile üyeleri ile birlikte yenmektedir.İrlanda yemek kültürünün kendi yemek kültürünüzden çok farklı olduğunu aklınızda bulundurun.

9-Mutfakta kendim yemek pişirebilir miyim?

Bazı aileler öğrencilerin mutfak kullanımına kesinlikle izin vermemekte, bazıları ise daha esnek davranmaktadır. Mutfağı kullanmadan önce muhakkak ailenizden izin isteyiniz. Aile izin verdiği müddetçe çay, kahve, kızarmış ekmek, sandviç gibi hafif atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Mutfağı her kullanımınızdan sonra temizlemelisiniz.

10-Evde başka öğrenci olacak mı?

Ailenin müsait başka bir odası varsa bu odayı da başka bir öğrenciye kiraya verebilir. 

11- Ev sahibinin adresini GNIB ve PPS almak için ve banka hesabı açmak için kullanabilir miyim?

Öğrenciler vize, banka hesabı veya PPS numarası almak amacıyla, EV SAHİBİNİN ADRESİNİ AİLENİN İZNİ OLMADAN KULLANAMAZ. Adres kullanımına izin vermeyen ailede kalan öğrenciler alternatif adres için Eğitim İrlanda Dublin Ofisi ile irtibata geçebilir. Eğer kaldığınız evin adresini resmi işlemler için kullandıysanız, evden çıktıktan sonra muhakkak adresinizi değiştirmelisiniz.

12- Hergün çamaşır yıkayabilir miyim?

Haftada 1 defa çamaşır yıkama hakkınız vardır. Daha fazla kullanmak isterseniz ekstra ücrete tabi olacaktır.

13- Konaklamadan memnun kalırsam aynı ailede kalmaya devam edebilir miyim?

Aile yanı konaklamalarda ödeme yapılan hafta kadar rezervasyon yapıldığı için aynı ailede devamlı kalma (uzatma yapma) garantisi verilmez. Ailesinden memnun olup uzatma yapmak isteyen öğrencilerin, giriş yaptıkları ilk haftanın sonunda Eğitim İrlanda Dublin ofise bu taleplerini bildirmeleri gerekir.

14- Vizem çıkmaz ise paramı iade alabilir miyim?

Vize reddi durumundaki iptallerde uygulanacak kesinti ücreti: 75€’dur.
Vize başvurusu olumsuz olarak sonuçlanmış öğrenci, banka bilgileri ve elçilikten gelen red mektubu ile danışmana iade talebinde bulunur. İade, ortalama 8 hafta içinde gerçekleşir.

15- Aile yanı konaklama başvurumu iptal edip paramı geri iade alabilir miyim?

15 gün önceden bildiren iptallerde uygulanacak kesinti ücreti 75 Euro + 1 haftalık konaklama bedelidir.

1 hafta önce yapılan konaklama iptallerinde ise uygulanacak kesinti ücreti 75 Euro + 2 haftalık konaklama bedelidir.

16- Depozitomu ne zaman geri alabilirim?

Depozitonuz eğer açtırdıysanız banka hesabınıza havale veya nakit olarak okulunuz tarafından tarafından konakladığınız aileden ayrıldıktan sonra iade edilir.

Menü