İRLANDA’DA AİLE YANI KONAKLAMA

Yurt dışında dil öğrenirken yeni bir aileye sahip olmak ister misiniz?

Yurt dışında  dil eğitimi almak isteyen  öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında şüphesiz ki konaklama geliyor. Bunun için aile yanı konaklama tamda aradığınız konaklama çeşididir.

İrlanda’da dil eğitimi alan öğrencilerin konaklama seçeneklerinden biri de aile yanı konaklama – host family – dır. Aile yanı konaklama , dil eğitimi sırasında öğrencilere düzenli bir yaşam, güvenli bir konaklama, İrlanda kültürünü tanıma ve İngilizce pratik yapma gibi  imkanlar sunmaktadır. Biz de Eğitim İrlanda olarak , İrlanda menşeili olan  ” Accommodation Dublin ” konaklama irması  ile çalışıyoruz. Öğrencilerimize ayarlanacak olan tüm aileler öncesinde firma tarafından ziyaret edilmektedir.

İrlanda da Aile yanı Konaklama bize ne gibi imkanlar sunuyor?

1-Düzenli Bir yaşam:

Kalacağınız ailenin hayatı ile uyum içerisinde yaşayacağınız için size düzenli bir yaşam imkanı sunmaktadır. Kendi ev hayatımızda olduğu gibi her ev ve ailenin de ev kuralları olacaktır. Örneğin ; çamaşır yıkama günleri, yemek saatleri vb.

2-İngilizce Pratik imkanı :

Aile yanı konaklama  öğrencilere “Merhaba, nasılsınız?”, “Gününüz nasıl geçti?“ gibi basit günlük cümlelerle bile kendinizi geliştirebileceğiniz bir aile ortamı sunuyor. Öğrencilerimiz akşam eve geldiklerinde okulda öğrendikleri yeni bir kelimeyi sadece bir cümle içinde bile kullandıklarında onlar için çok verimli olduğunu söylüyorlar. Tabi ki  ailelerimizin kendi yaşamı olduğunu da unutmamak gerekir , kendi ailemizle bile her gün uzun uzun konuşma fırsatı bulamayabiliyoruz.  Bu yüzden 7-24 hiç kimseden bizimle İngilizce konuşmasını bekleyemeyiz. Aile yanında konaklarken ailenin kendi toplanma zamanlarına (yemek vs gibi) dikkat edersek konuşacak oldukça fazla zaman bulabiliriz, bunun yanı sıra her gün ufak bir diyalog konusu oluşturup sohbet etmeye çalışabilirsiniz. Bu durum aileye, sizin samimiyetinize ve kuracağınız iletişime göre farklılık gösterecektir.

3-Yemek İmkanı :

Aile yanı konaklama seçeneğinin en büyük avantajlarından bir tanesi de yemek imkanıdır. Hafta içi ; sabah kahvaltısı ve akşam yemeği olmak üzere 2 öğün, hafta sonu ise 3 öğün yemek verilmektedir. Aile ile aranızda kurduğunuz samimiyet ve onların yaşam tarzına göre bazı aileler mutfak kullanımına da izin verebiliyor. Fakat hepsi için geçerli olmadığını da unutmamalıyız. 

Eğer kendiniz yemek yapmayı seviyorsanız veya çok yemek seçiyorsanız yemeksiz olarak da tercihte bulunabilirsiniz. Kendi mutfak alışverişinizi yapıp, mutfağı düzenli ve temiz kullanarak yemeklerinizi pişirebilirsiniz.

Yemek konusunda ekstra hassasiyetleriniz varsa (vejeteryan, helal et vs) bunu mutlaka  önceden bildirmeniz gerekmektedir.

4-Tek veya Çift kişilik odalar :

Aile yanı konaklamada tek ve çift kişilik odalar tercih edilebiliyor. Çift kişilik oda tercihlerinde kendi arkadaşınızla iki kişi olarak başvuru yapmanız gerekmektedir.  

Diğer imkanlar

Her ailenin belli bir çamaşır yıkama günü olup öğrenciler buna uymak zorundadır. Bazı aileler ütü konusunda da öğrencilere yardımcı olmaktadır ama bu tüm aileler için geçerli değildir.

Okulların ayarladığı aileler:

Eğitim İrlanda olarak yoğunluktan dolayı bazı dönemlerde tüm talepleri karşılayabilmek için anlaşmalı olduğumuz okullardan da aile yanı konaklama talep edebiliriz. Okulların konaklama ayarlama ücreti bulunduğunu ve haftalık konaklama fiyatlarının fark edebileceğini aklınızda bulundurmalısınız.

 

Sıkça Sorulan Sorular

1-Konaklama okula ne kadar uzak olacak?

İrlandalı aileler şehir merkezinde yaşamayıp konaklamanız dil okulunuza otobüs, tren veya tramvaydan herhangi biri ile tek vasıta ulaşacağınız şekilde ayarlanmaktadır. Sabah trafiğinde okulunuza ulaşım 45 dk ile 60 dk arasında değişiklik gösterecektir. Yürüme mesafesinde konaklama mevcut değildir.

2-Kendime ait anahtarım olacak mı?

Şayet 18 yaşından büyükseniz, ev sahibiniz eve vardığınızda size evin anahtarını verecektir. Muhtemelen odanız için anahtarınız olmayacaktır.

3- Evde internet var mı?

Ailelerin evinde genelde internet bulunmaktadır. Wifi şifresini ailenizden temin edebilirsiniz. Lütfen yasadışı içerikleri veya filmleri asla indirmeyin ve internetin sınırsız olduğunu düşünmeyin.

4- Odada neler olacak?

Eğer tek kişilik oda rezervasyonu yaptıysanız, konaklayacağınız odada tek kişilik bir yatak, çekmeceli komidin veya gardrop olacaktır. Odanızda çalışma masası olması garanti olmayıp, çalışma masası olmaması durumunda aileniz size salon veya mutfakta çalışabileceğiniz uygun bir ortam sağlayacaktır.

5- Eve arkadaşımı davet edebilir miyim?

Odanız sadece sizin için tutulmuştur. Öğrencinin evde bir arkadaşını ağırlaması mümkün değildir. Eğer arkadaşınızın sizi evde ziyaret etmesini istiyorsanız, ilk olarak ailenize sorup onlardan izin alınız. Lütfen buna saygı gösteriniz ve misafirinizi / arkadaşlarınızı ev sahibinin izni olmadan odanıza getirmeyiniz.

6- Kaldığım ev sıcak olacak mı?

İrlandalı aileler genelde 2 katlı bahçeli ve müstakil evlerde yaşamaktadır. O yüzden merkezi ısınma sistemi mevcut değildir. İrlanda’da aileler 7/24 ısıtıcı sistemini çalıştırmamaktadır. Aileler genelde sabah ve akşam olmak üzere sadece belirli saatlerde ısıtıcı sistemini çalıştırmaktadır. Aileler gece ısıtıcı sistemini çalıştırmamaktadır. Bu sebeple özellikle yaz ayları dışında kalan zamanlar için yanınıza kalın kıyafetler almanızı tavsiye ederiz. Üşürseniz ailenizden ekstra yorgan veya battaniye talep edebilirsiniz.

7-Eve giriş çıkış saatleri var mı?

Eve herhangi bir giriş saati bulunmamakla birlikte bazı aileler kapılarını kilitleyip gece alarmını kurdukları için gece en geç 12 de eve varmış olmanızı isteyebilir. Eğer eve geç dönüyorsanız ailenizi önceden bilgilendirin ve olabildiğince sessiz olun.

8- Konaklama hangi öğünleri kapsar?

Eğer yemekli konaklama tercih ettiyseniz, aile size kahvaltı (kahvaltılık gevrek, meyve suyu, kızarmış ekmek, çay / kahve) ve akşam yemeği (tavuk, patates, haşlanmış sebzeler, et, makarna, balık gibi) sunacaktır. Aileler genelde çalıştığı için kahvaltınızı kendiniz hazırlamanız gerekebilir. Akşam yemekleri genellikle diğer aile üyeleri ile birlikte yenmektedir. İrlanda yemek kültürünün kendi yemek kültürünüzden çok farklı olduğunu aklınızda bulundurun.

9-Mutfakta kendim yemek pişirebilir miyim?

Bazı aileler öğrencilerin mutfak kullanımına kesinlikle izin vermemekte, bazıları ise daha esnek davranmaktadır. Mutfağı kullanmadan önce muhakkak ailenizden izin isteyiniz. Aile izin verdiği müddetçe çay, kahve, kızarmış ekmek, sandviç gibi hafif atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Mutfağı her kullanımınızdan sonra temizlemelisiniz.

10-Evde başka öğrenci olacak mı?

Ailenin müsait başka bir odası varsa bu odayı da başka bir öğrenciye kiraya verebilir. 

11- Ev sahibinin adresini GNIB ve PPS almak için ve banka hesabı açmak için kullanabilir miyim?

Öğrenciler vize, banka hesabı veya PPS numarası almak amacıyla, EV SAHİBİNİN ADRESİNİ AİLENİN İZNİ OLMADAN KULLANAMAZ. Adres kullanımına izin vermeyen ailede kalan öğrenciler alternatif adres için Accommodation Dublin Ofisi ile irtibata geçebilir. Eğer kaldığınız evin adresini resmi işlemler için kullandıysanız, evden çıktıktan sonra muhakkak adresinizi değiştirmelisiniz.

12- Hergün çamaşır yıkayabilir miyim?

Haftada 1 defa çamaşır yıkama hakkınız vardır. Daha fazla kullanmak isterseniz ekstra ücrete tabi olacaktır.

13- Konaklamadan memnun kalırsam aynı ailede kalmaya devam edebilir miyim?

Aile yanı konaklamalarda ödeme yapılan hafta kadar rezervasyon yapıldığı için aynı ailede devamlı kalma (uzatma yapma) garantisi verilmez. Konaklamanızın 2. haftasında Accommodation Dublin uzatma ile ilgili mail olarak size ulaşmakta ve süreci takip etmektedir. 

14- Vizem çıkmaz ise paramı iade alabilir miyim?

Vize reddi durumundaki iptallerde uygulanacak kesinti ücreti: 100€’dur.
Vize başvurusu olumsuz olarak sonuçlanmış öğrenci, banka bilgileri ve elçilikten gelen red mektubu ile danışmana iade talebinde bulunur. İade, ortalama 6-12 hafta içinde gerçekleşir.

15- Aile yanı konaklama başvurumu iptal edip paramı geri iade alabilir miyim?

15 gün önceden bildiren iptallerde uygulanacak kesinti ücreti 100 Euro + 1 haftalık konaklama bedelidir.

1 hafta önce yapılan konaklama iptallerinde ise uygulanacak kesinti ücreti 100 Euro + 2 haftalık konaklama bedelidir.

16- Depozitomu ne zaman geri alabilirim?

Depozitonuz, konakladığınız aileden ayrıldıktan 10 iş günü sonra nakit olarak iade edilir.

 
Menü