Ankara Antlaşması İle Stamp 4 Alma

 İrlanda’ya dil okuluyla gelip 1 yıl süresince aynı işyerinde çalışan Türk vatandaşları “Turkish Agreement” ya da İrlanda hükümetinin sitesinde yazan başlığıyla “Turkish Association”a başvurarak İrlanda’da çalışma izni (Stamp 1) alabileceklerini bir önceki yazımızda belirtmiştik. Şimdi bu anlaşmanın devamı olan Stamp 4 konu başlığını ele alacağız. 

 

Stamp 4 İçin Başvuru Şartları

Öncelikle Stamp 1 aldığınız iş yerinizde toplamda 3 yıl çalışmak zorundasınız. (Stamp 2 ile 1 yıl + Stamp 1 ile 2 yıl) 

 Eğer iş yeriniz kapanmış ve başka bir ise geçme durumunda kalmışsanız iş yerinizin kapandığına dair eski işvereninizden işyerininizin kapandığına dair bir yazı almak durumundasınız.

 Aynı işyerinde çalışıyor olmanıza rağmen, işyeri el değiştirmişse bunu işyerinden alacağınız antetli bir kağıda yazmaları gerekmektedir. Ayrıca, sizin de kendi mektubunuzda bu değişikliği belirtmeniz gerekmektedir.

 

Stamp 4 Başvurusu Nasıl Yapılır ?

 İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement)’na bağlı Stamp 4 başvuruları sadece posta yoluyla yapılmaktadır. Online başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir. Aşağıda belirttiğimiz dokümanlarınızı;

 

 “An Post”tan, General Immigration, İNİŞ, 13/14 Burgh Quay, Dublin 2” Adresine göndermeniz gerekmektedir.

 

Stamp 4 Başvuru Belgeleri

 1- Başvuru Formu

 2- Islak imzalı başvuru dilekçeniz;

 – Bu dilekçe:

 Tarih

 İsim ve soyisminizi

 Çalıştığınız işyerinin ismi

 Neye başvurduğunuzu (DECISION No 1/80 OF THE ASSOCIATION COUNCIL OF 19 SEPTEMBER 1980 ON THE DEVELOPMENT OF THE ASSOCIATION)

 Sunduğunuz dokümanların listesi (aşağıda yazılı olan dokümanlar)

 Email adresinizi içermesi gerekmektedir.

 3- Turkish Association anlaşmasının çıktısı

 4- Payslipleriniz (3 yıllık tüm payslipleriniz)

 5- Revenue’dan işe giriş tarihinizi gösteren ekranın çıktısı

 6- İşyerinizden antetli kağıda ıslak imzalı ve kaşeli mektup,

 – Bu dilekçe:

 Tarih

 İsim ve soyisminizi

 Pasaport numaranızı

 IRP/GNIB kayıt numaranızı (GNIB kartınızın arkasında yer alan 6 basamaklı numara)

 İşyerindeki pozisyonunuzu

 İşe başlangıç tarihinizi

 İşyerinizin adresini

 Yarı zamanlı çalıştığınızı içermesi gerekmektedir.

 7- Pasaportunuzun tüm sayfalarının renkli fotokopisi, (boş sayfalar dahil) (pasaportunuzun orjinalini göndermenize gerek yoktur)

 8- IRP / GNIB kartınızın arkalı/onlu fotokopisi, (kartınızın orjinalini göndermenize gerek yoktur)

 9- 2 biyometrik fotoğraf

 

 10- Bankanızdan alacağınız 1 yıllık hesap dökümünüz. (bunu parantez içerisinde adres kanıtı için ilettiğinizi belirtiniz)

Stamp 4 Başvuru Zamanı

 

 İrlanda Ankara Anlaşması adı altında Stamp 4 başvurusu için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Burada tek dikkat etmeniz gereken İrlanda’da oturum izninizin ne kadar kaldığıdır. Eğer oturum izninizin bitmesine 1-2 ay kalmışsa, başvurunuzun kabul edilmeme ve evraklarınızın geri gönderilme ihtimali yüksektir. Size tüm evraklarınızı geri gönderip, oturum izninizi bir şekilde uzatmanızı ve sonrasında tekrar başvuruda bulunmanızı talep edebilirler.  

Stamp 4 Başvuru Süreci

 

 Normal şartlar altında Stamp 4 başvurunuzu yaptıktan 2 hafta içerisinde başvurunuzun alındığını ve başvuru numaranızı gösteren belge posta yoluyla size iletiyorlar ve süreç toplamda ortalama olarak 2 ay sürmektedir. (Bu durum Christmas ve tatil dönemlerinde uzayıp kisalmaktadir.)

Oturum İznim Bitmeden 3 Ay Önce Başvuruda Bulundum ve Oturum İznim Bitti Ne Yapmalıyım?

 

Eğer başvurunuzun alındığını ve başvuru numaranızı gösteren belgeniz gelmişse artık bu belge sizin İrlanda’da oturum izniniz olacak. Ancak, bu belge ile İrlanda’ya giriş yapma hakkınız ve çalışmaya devam etme hakkınız bulunmamaktadır.

 

Ek Belge Talebi Oluyor Mu ?

 

Başvurunuzun alındığını gösteren mektupta ekstra belgeler talep edilebilmektedir. Bu belgeler genellikle pasaportunuzun tüm sayfalarının renkli fotokopisi ve aynı işyerinde çalıştığınızı gösteren mektup oluyor. Talep edilen belgeleri “Turkish Agreement Section, Unit 3, İNİŞ, Department of Justice and Equality, 13/14 Burgh Quay, Dublin 2” adresine göndermeniz gerekmektedir. Zarfın üstüne ayrıca başvuru numaranızı, isim ve soyisminizi de yazmanız gerekmektedir.

Stamp 4 Almaya Hak Kazanırsam, Süresi Ne Oluyor ?

 

 İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement) ile Stamp 4 almaya hak kazandıysanız, yeni oturum izniniz başvurunuzun onaylandığı tarihten itibaren 1 yıllık olacaktır.

Stamp 4 Yenilememi Nasıl Yapabilirim ?

 

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement) ile yenileme işlemi çok daha kolay olmaktadır. İlk Stamp 4 başvurunuzun onaylandığını gösteren belgeniz, pasaportunuz ve güncel GNIB kartınız ile buradaki linkten online bir şekilde yenilemeniz yeterli olacaktır.

Stamp 4 Aldıktan Sonra İş Değişikliği Yapbilir Miyim ? 

 

 

İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement) gereği Stamp 4 aldıktan sonra gelen onay belgesinde su ibare var ise “ Turkish worker shall enjoy free access in that Member State to any employment of his/her choice.” istediğiniz gibi iş değiştirme hakkına sahipsiniz.

Stamp 4 Başvurusunda Danışmanlık Sağlıyor Musunuz ?

 

 İrlanda Ankara Anlaşması (Turkish Agreement) Stamp 4 başvurusunda Dublin ofisimizden ücretli danışmanlık alabilirsiniz. Hizmet bedeli €100’dur. Danışmanlık kapsamında gerekli tüm dilekçelerin hazırlanması, fotokopi ve çıktıların alınması ve postalama işlemleri ile vize başvurunuz yapılmaktadır.

Youtube kanalımıza da bekleriz 🙂

Menü