Dublin'de Görülmesi Gereken Müzeler

Bir yerde yaşamaya başlamak için öncelikle o yerin kültürünü ve geleneklerini anlamamız ve bilmemiz gerekmektedir. O yüzden birazcık boş vaktiniz varsa Yağmurlu bir Dublin gününü nasıl verimli bir hale getirebileceğinizi anlatıyoruz. 

Hazırlanın Dublindeki müzeleri ziyaret ediyoruz! 


EPIC The Irish Emigration MuseumEn popüler müzeler arasında olan Epic Museum’da İrlandalı olmanın ne anlama geldiğini, bilim adamı, politikacı, şair, sanatçı ve hatta her yerde kanun kaçağı haline gelen İrlandalı göçmenlerin hikayeleri aracılığıyla İrlanda sınırlarının çok ötesine yayıldığını keşfedeceksiniz.

Açılış Saatleri 

Her gün 10.00-18.45                         


Ücretler
Yetişkin:19.50
Öğrenci: 17.00

 

National Gallery of Ireland


İrlanda Ulusal Galerisi, İrlanda ve Avrupa sanatının ulusal koleksiyonuna ev sahipliği yapar. Dublin’in merkezinde, bir girişi Leinster House’un yanındaki Merrion Meydanı’nda, diğeri ise Clare Caddesi’nde yer almaktadır. Galeri, İrlanda resimlerinden oluşan geniş, temsili bir koleksiyona sahiptir ve aynı zamanda İtalyan Barok ve Hollandalı ustaların resimleriyle de dikkat çekmektedir. Ayrıca müze sanatseverler için ücretsizdir.!


Açılış Saatleri 

Pazartesi: 11:00 – 17:30

Salı ve Çarşamba: 9.15 – 17.30 

Perşembe:  9.15 – 18.30

Cuma ve Cumartesi: 9.15 – 17.30 

Pazar: 11:00 – 17:30


Guinness Storehouse

 

Tadımlar ve teras barıyla İrlanda’nın ünlü birasının hikayesini anlatan bira fabrikasıdır. Dublin’in en yüksek seyir noktalarından biri olan Gravity Bar’dan Dublin şehrinin 360 derecelik manzarasını izleyebilir, Guinness hikayesini anlatan malzemeler, tarih ve kültür hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Açılış Saatleri 

Her gün 10.00-17.00                         

Ücretler
Yetişkin: 26.00
Öğrenci: 22.00


Dublinia 

 

Dublinia, Dublin, İrlanda’da şehrin Viking ve Orta Çağ tarihine odaklanan tarihi bir rekreasyon (veya yaşayan tarih) müzesidir. Dublinia, Vikingler ve Orta Çağ Dublinlileri rollerini oynayan aktörlerle tarihi bir canlandırma sunar ve ziyaretçileri katılmaya teşvik eder. Viking ve Orta Çağ döneminden kalma binaların yeniden canlandırmaları ve sokak sahneleri vardır. 


Açılış Saatleri 

Her gün 10.00-16.00                         

Ücretler
Yetişkin: 15.00
Öğrenci: 13.50


Irish Whiskey Museum


 

İrlanda viskisi dünyanın en hızlı büyüyen ruhudur. İrlanda Viski Müzesi’nde bu ünlü ruhun gerçek tarihine tanıklık edeceksiniz. Bu müze tüm viski imalathanelerinden bağımsızdır. Ziyaretçilerine sunulan çok çeşitli viskilerden bazılarını tatma fırsatıni da ayrica deneyimletiyor ve İrlanda viski tarihinde önemini rehberler eşliğinde size aktarıyorlar.


Açılış Saatleri 

Her gün 10.00-19.00                         

Ücretler
Yetişkin: 18.70
Öğrenci: 17.00


Kilmainham Gaol

 

Kilmainham Hapishanesi 100 yıldan fazla bir süre boyunca küçük suçlardan İrlanda tarihinin en önemli olaylarına karışmaya kadar değişen suçlardan dolayı binlerce erkek, kadın ve çocuğun tutuklandığı yerdir. Kilmainham Hapishanesi’ni ziyaret etmek sizi İrlanda tarihinde bir yolculuğa çıkaracak. İrlanda’nın bağımsızlığı için savaşanların yanı sıra burada sıradan suçlular olarak tutulan insanların hikayelerini keşfedeceksiniz. 1798 isyanından 1916 Paskalya Ayaklanması’na, İngiliz-İrlanda Savaşı’na (1919-21), İrlanda İç Savaşı’nın yıkımına (1922-23) kadar tüm bu önemli olayların Kilmainham Hapishanesi’nin hikayesinde bir bölümü vardır.

 

Açılış Saatleri 

Her gün 09.30-17.30                         

Ücretler
Yetişkin: 8.00
Öğrenci: 4.00

The Book of Kells

 

Dublin’de bulunan Trinity Üniversitesi, İrlanda’nın en eski üniversitesidir ve dünyaca ünlü 9. yüzyıl el yazması Kells Kitabına ev sahipliği yapmaktadır. Yeni Ahit’in dört müjdesinin el yazısıyla yazılmış bir kopyası olan Kells Kitabı, süslü Latince metinler ve karmaşık resimlerle doludur. Büyüleyici Uzun Oda kütüphane odasına hayranlıkla bakmadan önce, Eski Kütüphane’nin kalbindeki antik el yazmasını inceleyin. Uzun Oda’nın gizli mücevherlerinden bazıları arasında İrlanda’nın hayatta kalan en eski arpı olan Brian Boru Harp ve İrlanda tarihinde ufuk açıcı bir metin olan Bildiri’nin nadir orijinal bir kopyası yer alıyor. Ayrıca popüler kültür film serisi olan Harry Potter ve Felsefe taşının kütüphane sahnesi bu bölümde çekilmiştir.


Açılış Saatleri 

Her gün 08.30-18.30                         

Ücretler
Yetişkin: 18.50
Öğrenci: 15.00

Youtube kanalımıza da bekleriz 🙂

Menü