Dublin’den Belfast'a Nasıl Gidilir?

İrlanda’dan Birleşik Krallığa karayoluyla gidebileceğinizi biliyor muydunuz? İrlanda Adası 2 ülkeyi birlikte barındırıyor. Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti. Kuzey İrlanda İngiltere’ye bağlı bir ülkedir. Zaten Belfast’a gidince de bu farkı çok rahatlıkla hissedebiliyorsunuz.

Ülkeler arasında bir sınır ya da kontrol noktası yok tek bir ülke içindeymiş gibi rahatça gidip gelebiliyorsunuz. Ama İngiltere vizesi olmadan Kuzey İrlanda’ya gitmenin bireysel olarak yasal olmadığını söyleyenler var. Biz bununla alakalı resmi bir açıklama bulamadık. Belfast tur firmalarına sorduğumuzda da sakıncası olmadığını belirtiyorlar.

 

Dublin’den Belfast’a gitmek için tercih edebileceğiniz birden fazla yol bulunmaktadır: 

 

1) Otobüs ile Dublin’den Belfast’a Gitmek

 

 

 

Dublin’den Belfast’a otobüs ile gidebilirsiniz. Aircoach firmasinin her gün bir kaç kez Dublin’den Belfast’a seferi oluyor. Bu https://www.aircoach.ie/ siteden kontrol edebilirsiniz.

Dublin’den Belfast’a kisi başı otobüs bileti 16 Eurodur. Dublin’den Belfast’a otobüsle yolculuk süresi ise yaklaşık 1 saat 50 dakikadır.

 

2) Tren ile Dublin’den Belfast’a Gitmek

 

Dublin’den Belfast’a seyahat etmek için en iyi seçeneklerden biri de tren ile yolculuk yapmaktır. Konforlu bi şekilde Dublin Connolly istasyonundan Belfast Lanyon Place istasyonuna 2 saat 10 dakikada ulasabilirsiniz.

 

Biletler 1 kişi için ortalama 25-30 euro civarindadir. Özellikle her iki istasyonun da tam şehir merkezinde yer alması, yolculara direkt olarak merkeze gitme imkanı tanıyan trenleri İrlanda’da şehir içi ve şehir dışı ulaşımda sıkça tercih edilir hale getirmiştir.

 

3) Araba ile Dublin’den Belfast’a Gitmek

 

Dublin’den Belfast’a arayla gitmeyi tercih ederseniz çok rahat otoyollardan seyahat edebilirsiniz. Yol üzerinde Boulevard Outlete uğramayı da unutmayın.

Arabayla yapacağınız yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir.  

Dublin ve Belfast Arasında Geçiş Ücreti Var Mı?

 

Dublin ve Belfast arasında bir geçis ücreti bulunmaktadır. Bu yolda geçiş ücreti otomobiller için yaklaşık 2€ ve motorlar için 1€ tutarındadır. 

 

Youtube kanalımıza da bekleriz 🙂

Menü