Dublin’den Cork’a Nasıl Gidilir?

İrlanda denince hepimizin aklımıza ilk olarak başkent Dublin gelse de 125,00 kişilik nüfusu ile İrlanda’nın ikinci büyük  şehri olan Cork şehrinin deniz kıyısı, kanalları ve Lee Nehri sayesinde denizcilik ve deniz turizminde İrlanda’nın önde gelen şehirlerden biri haline gelmiştir. Cork, iş ve eğitim imkanları açısından zengindir.

Cork, başkent Dublin kadar kalabalık bir nüfusa sahip olmasa da daha yerel öğeler barındıran gelişmiş bir şehirdir.

Okul fiyatlarının, yaşam ve konaklama maliyetlerinin Dublin’e göre daha düşük olması Cork’u öğrenciler tarafından çokça tercih edilen bir şehir haline getirmiştir. 

 

 

 

Dublin’den Cork’a birbirinden farklı yollarla rahatça ve kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

1) Otobüs ile Dublin’den Cork’a Gitmek

 

Cork ve Dublin arasında otobüs ile ulaşımda en çok tercih edilen ve en güvenilir firma Aircoach’tır. 

Dublin’den Cork’a gitmek için Westmoreland Street üzerinde Cork’a giden Aircoachların yolcu aldığı otobüs durağından binebilirsiniz. Cork’a vardığınızda şehir merkezine ulaşmak için Patrick’s Quay’de inebilirsiniz.

Cork’tan Dublin’e dönüşünüz sırasında ise Cork’ta Patrick’s Quay’den otobüse binerek Dublin’e vardığınızda Aston Quay’de iniyorsunuz. 

Dublin Havaalanı’ndan da Aircoach ile direkt olarak Cork’a ulaşım sağlayabilirsiniz ve aynı şekilde Cork’tan Dublin Havaalanı’na dönebilirsiniz.

 

Dublin’den Cork’a otobüs yolculuğu ortalama üç buçuk saat sürmektedir. Ancak bu iki şehir arasındaki 218 km mesafeyi en hızlı otobüs ile 2 saat civarında gidebilirsiniz.

Dublin’den Cork’a en erken 00.25 en geç 23.30’de olmak üzere ortalama günlük  47 sefer düzenleniyor.  Bu güzergahta molalı veya molasız otobüs seferleri düzenlenmektedir. 

 

Dublin – Cork arası otobüs bileti gidiş-dönüş 30 Eurodur. Genellikle seyahat tarihi yaklaştıkça bilet fiyatları artma eğilimindedir. Biletinizi erken almanızda büyük fayda var.

 

2) Tren ile Dublin’den Cork’a Gitmek

 

Dublin’den Cork’a seyahat etmek için en iyi seçeneklerden biri de tren ile seyahat etmektir. Konforlu ve en hızlı şekilde direkt olarak tren ile Dublin Heuston İstasyonundan Cork Central Kent İstasyonuna ulaşabilirsiniz. Dublin’den Cork’a tren yolculuğunu cazip kılan bir diğer husus da, tren istasyonlarının şehir merkezlerinde olması, toplu taşıma araçlarıyla kolayca erişilebilir olması ve bu sayede seyahatinizi kolaylaştırarak zaman kaybetmeden gezmeye olanak sağlıyor olması. 

Özellikle her iki istasyonun da tam şehir merkezinde yer alması, yolculara direkt olarak merkeze gitme imkanı tanıyan trenleri İrlanda’da şehir içi ve şehir dışı ulaşımda sıkça tercih edilir hale getirmiştir.

 

Sabah trenleri, 09.00 – 11.00 saatleri arasında 5 sefer yapar.

Öğle trenleri, 12.00 – 17.00 saatleri arasında 6 sefer yapar.

Akşam trenleri, 18.00 – 19.00 saatleri arasında 2 sefer yapar.

Gece treni, saat 21.00’de tek sefer yapar.

 

Dublin-Cork güzergahında hizmet veren trenler oldukça hızlıdır bu sayede Dublin ve Cork şehir merkezleri arasında sadece 2,5 saat gibi kısa bir sürede seyahat edebilirsiniz.  Yolculuk sırasında harika taşıt içi olanaklar da hizmetinizdedir.

3) Araba ile Dublin’den Cork’a Gitmek


Tren ve otobüs saati takip etmeden daha rahat şekilde seyahatinizi ve gezinizi gerçekleştirmek isterseniz Dublin’den Cork’a arabayla gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Cork, Dublin’den yaklaşık 161 mil yani 260 kilometre uzaklıktadır. Dublin-Cork arası yolculuğunuz ortalama üç ila üç buçuk saat sürecektir.

 

Yolculuğunuzda kullanabileceğiniz iki yol vardır:

M7 ve ardından M8 rotasını kullanabilir ve 30 dakikaya kadar tasarruf edebilirsiniz. Bu rota Naas , Kildare , Portlaoise , Cashel , Cahir ve Cork County’deki diğer küçük kasabalardan geçerek Cork şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 

 

İkinci bir alternatif olarak M9 ve ardından N25 rotasını da kullanabilirsiniz. Bu rota Naas, Carlow , Kilkenny , Waterford , Youghal ve County Cork’un diğer bölgelerinden geçerek Cork şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 

 

Dublin ve Cork Arasında Geçiş Ücreti Var Mı?

 

Dublin ve Cork arasında iki geçiş ücreti vardır, bu geçiş yollarının her ikisinde de kart ve nakit ödeme kabul edilir.

Fermoy kasabasının yanından geçen paralı bir yol vardır. Bu yolda geçiş ücreti otomobiller için 2€ ve motorlar için 1€ tutarındadır. Diğer ücretli köprü ise Portlaoise’dedir ve fiyatı Fermoy’daki geçiş ücretleri ile aynıdır. Otomobiller için 2€ ve motorlar için 1€ tutarındadır.

 

  

Menü