Dublin’den Galway'e Nasıl Gidilir?

İrlanda denince aklımıza gelen ilk şehirlerden biri olan Galway, İrlanda’nın en kalabalık 3.şehridir. Bir ortaçağ şehri olan Galway(Gaillimh), Dublin’in neredeyse tam karşısında yer alır. Corrib Nehri kıyısında yer alan bu küçük metropol, ziyaretçilerine İrlanda’nın farklı güzelliklerinden keyifli deneyimler sunar. . Galway, dil okulu veya farklı eğitim faaliyetleri için de öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilir.

 

İrlanda’nın batısında, bohem ve aynı zamanda merkezinde de kozmopolit bir şehir olarak Galway, engebeli kıyı şeridi ve kendine özgü bitki örtüsü ile İrlanda’nın en zengin doğal güzelliklerine şahit olabileceğiniz şehirlerdendir. Galway , gelişen sanat ortamıyla da ünlüdür. Yıl boyunca festivaller bölgenin bohem havasına katkıda bulunur.

Sanat dolu yapısı ile insanı büyülerken orta çağ mimari yapısı, renkli binaları ve neredeyse her sokakta tiyatro veya gösterinin yer aldığı Galway, yaşayanlara hareketli bir hayat sunuyor. 

Galway adı kabileler şehri anlamına gelmektedir. 15. yüzyılda 14 aile tarafından yönetilen şehre isim bu isim verilmiştir. Bu aileler, Galway’da birçok yapı inşa etmişlerdir. Bunun için bazı sokak isimlerinde ailelerin adlarını görebilirsiniz.

 

Kıyı şehri olan Galway, deniz mahsulleri ile ünlüdür. Yemek kültürü gelişmiş olan bölgede, her sokakta yer alan restoranlarda; patates, balık, sebze, bira ve tatlılar gibi geleneksel lezzetleri tadabilirsiniz. Canlı ve renkli gece hayatına sahip Galway’de pub ve barlar, en çok tercih edilenler arasında yer alır. Bu eğlence şehrinde, sokak pazarlarından bolca hediyelik bulunabildiği gibi çok fazla festivale de ev sahipliği yapmaktadır.

 

Dublin’den Galway’e gitmek için birden fazla alternatifiniz bulunmaktadır:

 

 

1) Otobüs ile Dublin’den Galway’e Gitmek

 

Dublin’den Galway’e en ucuz ve en hızlı ulaşım yolu otobüsle gidiştir. Otobüs yolculuğunuz ortalama iki buçuk saat sürer.

Dublin’den Galway’e otobüs ile giderken tercih edebileceğiniz iki farklı firma vardır:

GoBus ve Citylink. Citylink otobüsleri, GoBus otobüslerinden biraz daha ucuzdur, ancak her iki şirket de bu rotaya her gün aynı sıklıkta hizmet vermektedir. Citylink ve GoBus otobüsleri, hafta sonları ek seferlerle günde yaklaşık 20 sefer yapmaktadır.

Biletinizi en az üç gün önceden almanızı kesinlikle öneririz.

 

Dublin’den Galway’e bir Citylink otobüsü ile yolculuk yapacaksanız, Liffey kıyısındaki Crampton Quay’den otobüsünüze binmeniz gereklidir. Terminal, Dublin’in en ikonik simgesi olan Ha’penny Köprüsü’nün yakınında yer almaktadır. Citylink tek yön bilet ücreti 13,50 €’dur.

GoBus’u kullanırsanız ise, Burgh Quay’den hareket edeceksiniz. GoBus tek yön bilet ücreti 13 €’dur.

Her iki kalkış noktası da Dublin’in tramvay ve otobüs ağı üzerinde elverişli bir konumdadır, kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Tüm otobüslerle Galway’e, iki buçuk saatlik bir yolculuktan sonra şehrin tarihi merkezi olan ve şehir içi otobüs duraklarını da bulabileceğiniz New Coach Station’a ulaşacaksınız.

 
 

2) Tren ile Dublin’den Galway’e Gitmek

 

Dublin’i Galway şehrine bağlayan tren yolu, ülkenin en güzel manzaralarından biridir. Tren ile gideceğiniz mesafe yaklaşık 206 km/128 mil’dir.

Ek olarak, İrlanda’da şehirlerarası trenler oldukça donanımlı olduğundan konforlu koltuklar, klimalı vagonlar, elektrik prizleri, yolcu bilgi ağları ve ücretsiz Wi-Fi gibi güzel olanaklar sunmaktadır.

Dublin ve Galway arasındaki tren yolculuğu yaklaşık 2,5 saat sürmektedir.

Dublin’den Heuston istasyonundan biniş yaparak Galway’de (Ceannt) istasyonuna varırsınız.

Dublin’den Galway’e giden trenler her hafta, her gün ilk sefer saat 08.00’da olmak üzere saat 20.00’ye kadar iki saatte bir kalkmaktadır.

 

Dublin-Galway rotasındaki trenlerin bilet fiyatları 21€ – 30€’dur. Biletinizi online olarak ayırtabilirsiniz.

 

3) Araba ile Dublin’den Galway’e Gitmek

 

 

Dublin’den Galway’e giderken tercih edebileceğiniz en esnek seçenek araba ile yolculuk yapmaktır. Yolculuğunuzun rotası, ünlü Midlands ve Galway’in doğal güzelliklerini de sizlere sunan, ülkenin merkezinden geçen  M4 ve M6 otoyollarından oluşur. Dublin’den ayrılıp Galway’e gelirken Wicklow Dağları’na ve yol boyunca birçok yeşil tepeye göz atabilirsiniz.

 

Youtube kanalımıza bekleriz 🙂

Menü