Dublin’den Limerick'e Nasıl Gidilir?

Vikingler tarafından kurulduğuna inanılan Limerick şehri aslında İrlanda adasının tam ortasında yer almaktadır. Shannon ve Abbey nehirleri arasında yer alan Limerick İrlanda’nın en büyük 4. şehridir. Şehir, nehirler üzerine kurulu olduğu için şehre köprülerden 3 farklı giriş bulunmaktadır.

Limerick’te yaşam koşulları ve masrafları Dublin ve Galway’e göre oldukça uygundur. Bu sebepler öğrencilerin öncelikli seçimlerinden biri olmaktadır. Şehirde öğrenci nüfusunun fazla olmasından dolayı da oldukça fazla konaklama seçenekleri bulunmaktadır.

Limerick’in iklimi genel olarak sıcak ve ılıman bir iklime sahiptir ancak her mevsim belirgin yağışlar görülmektedir. Özellikle yaz aylarında en sıcak günlerde bile yağış ihtimali bulunmaktadır.

 

Doğa ile iç içe havası, geniş parkları, büyüleyici katedralleri ve müzeleriyle Limerick ziyaretçilerine; Aziz Mary Katedrali, Limerick Sanat Galerisi ve King John’s Castle ziyareti gibi keyifli birçok deneyim sunar. Bu nedenle Limerick hem öğrenciler tarafından hem de turistler tarafından sıklıkla tercih edilir.

 

 

Dublin’den Limerick’e gitmek için tercih edebileceğiniz üç farklı seçeneğiniz bulunmaktadır: Otobüsle, trenle ya da araba ile yolculuk.

 

1) Otobüs ile Dublin’den Limercik’e Gitmek

 

 

Dublin ve Limerick arasında seyahat eden birkaç otobüs operatörü bulunmaktadır

 

BusEirann

 

BusEirann firmasının Limerick’e giden otobüsleri Busaras İstasyonu, Dublin Havaalanı ve Dublin’deki Heuston İstasyonu’ndan kalkar ve Limerick City’de Limerick Bus Stop ve University of Limerick olmak üzere iki yerde durur. 

 

Eireann otobüsü, Dublin ve Limerick arasında günde beş sefere sahiptir . 

Otobüs Dublin Havalimanı’ndan 08:00, 12:00, 14:00, 16:00 ve 18:00’de hareket eder. Otobüs, Busaras İstasyonu’ndan 08:30, 12:30, 14:30, 16:30 ve 18:30’da hareket eder.

Ve Heuston’dan, 08:40, 12:40, 14:40, 16:40 ve 18:40.

 

Seyahat süresi 2 saat ile 55 dakika arasında olup, otobüs ücreti tek yön 7-12 € arasındadır. 

 
 
 

Dublin Coach


Diğer bir seçenek ise 06:00-23:45 saatleri arasında her saat başı hareket eden Dublin Coach Otobüsüdür.

 

Dublin Coach firmasının Limerick’e giden otobüsleri üç yerden kalkmaktadır: şehir merkezindeki Burgh Quay, Dublin Havaalanı ve Dublin Red Cow LUAS.

Ve Limerick’e varınca Annacotty, Arthur’s Quay ve University of Limerick olmak üzere üç noktada durmaktadır. 

Otobüs ücreti tek yön 12 € veya gidiş-dönüş 20 €’dur. Otobüs yolculuğu yaklaşık 2,5 saat sürüyor.

 

2) Tren ile Dublin’den Limerick’e Gitmek

 

Dublin’in merkezinden Limerick’e gitmenin bir başka yolu da Irish Rail’e binmek.

Tren 2 saat 55 dakika biraz daha uzun sürüyor. Bağlantılar arasında ne kadar beklemeniz gerekeceğine bağlı olarak daha fazla olabilir. 

Heuston İstasyonu’ndan Cork / Mallow hattına binip Limerick Junction 1’de inmeniz ve ardından Limerick Junction 2’ye aktarma yapmanız ve Limerick 1 İstasyonu’na giden trene binmeniz gerekiyor. 

İlk tren ile yolculuk yaklaşık 1,5 saat, ikinci tren ile yapacağınız yolculuk ise 30 dakika sürüyor..

Koltuk sınıfına bağlı olarak tek yön bilet ücreti 15-21 €’dur. 

Tren, her gün 07:00 – 21:00 saatleri arasında her 2 saatte bir kalkıyor ve Dublin’deki Heuston İstasyonu’ndan kalkıyor. 

3) Araba ile Dublin’den Limerick’e Gitmek

 

 

Dublin’den Limerick’e gitmek için bir başka seçenek ise araba ile seyahat etmektir. Daha pratik ve esnek bir yolculuk için araba ile seyahat iyi bir tercih olacaktır. Limerick, Dublin’den yaklaşık 196 km / yaklaşık 121 mil uzaklıktadır ve arabayla seyahat etmek yaklaşık iki buçuk saat sürebilir. 

Yolculuk için seçim yapabileceğiniz iki yol vardır. M7 otoyolu ile doğrudan Limerick’e gidebilir ve diğer seçeneklere göre 40 dakikaya kadar tasarruf edebilirsiniz. Bu rota Naas, Kildare, Portlaoise, Dunkerrin, Southill ve Limerick County’deki diğer küçük kasabalardan geçecek. 

 

 

Alternatif olarak M4’ü kullanıp ardından M7 yolunu da kullanabilirsiniz. Bu rota Lucan, Kinnegad, Miltown Geçidi, Tullamore, Kinnity, Moneygall ve County Limerick’in diğer bölgelerinden geçerek sizi Limerick’e ulaştıracaktır.

Youtube kanalımıza bekleriz 🙂

Menü