Galway

 

 

Hakkında:

   

Galway, İrlanda’nın batısında yer alan Connacht şehrinin merkez ilçesidir. Adını Gaillimh Irmağı’ndan almış. Gaillimh “taşlık bölge” anlamına geliyor. Şehre verilen takma ad ise Kabileler Şehri’dir. Çünkü Normanların İrlanda’da hüküm sürdüğü dönemde şehir 14 tüccar aile (ya da Cromwell zamanında küçük düşürücü anlamda kullanıldığı üzere “kabile”) tarafından kurulmuştur. Bu tüccar aileler kendilerini İngiliz soylularından saydıkları için Büyük Britanya Kralı’na sadıktılar.

 

Bunun yanı sıra Connacht iline bağlı olan bu tarihi binalarıyla dikkat çeken şehir, Connacht’ın ve Galway ilçesinin merkezi olma özelliğine sahip. Tüccar ailelerin inşa ettikleri kalelerle şehir, günümüzde misafirlerine hem sokaklarında bu ailelerin isimlerine rastlayarak hem de yerleşim yerlerini görerek tarihin izlerini açık bir şekilde sunuyor. Galway’de bulunan İspanyol Kemeri’nin anıtı, İspanyolların saldırılarından korunmak için yapılmış ve şehrin sembolik ve turistik yapılarından biri.

 

Galway,  Dublin’e 233 km uzaklıktadır.  Batıda Knocknacarra ile doğuda Ballybrit bölgeleri arasında yer alıyor. Diğer şehirlerden. Galway’e gidebilmek için tren veya otobüs kullanılmakta. Galway, İrlanda’nın en büyük büyük 3. Şehri olup, 80 bin nüfusa sahiptir. Galway’de Edebiyat, yemek, midye, deniz mahsulleri, film ve at yarışı gibi çeşitli festivaller de düzenlenmektedir. Küçük bir alana sahip olan  şehirde yürüyerek veya bisikletle çoğu yeri gezebilirsiniz. Toplu taşıma için de metro, tren, otobüs ve taksi seçenekleri bulunmaktadır.

  

 

Gezilecek Yerler:

 

 

1-  Eyre Meydanı

 

 

 

 Kennedy Memorial Park olarak da anılan bu meydan İrlanda kökenli olan ABD Başkanı John Kennedy adına yaptırılmış. Şehir merkezinin popüler alışveriş merkezleri ve gıda pazarları bu meydanda kuruluyor. Meydanda bulunan eski evler ve halka açık sanat eserleri ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

 

 

 

2-Cliffs Of Moher

 

 

    

Cliffs Of Moher, İrlanda Clare Kontluğu’ndaki Burren  bölgesinin güneybatı ucunda yer alan deniz kayalıklarıdır. Yaklaşık 14 kilometre (9 mil) boyunca uzanır. Güney uçlarında, Hag’s Head’de Atlantik Okyanusu’nun 120 metre (390 ft) üzerinde yükselirler. En yakın yerleşim yerleri, 6 km (4 mil) güneyde Liscannor ve 7 km (4 mil) kuzeyde Doolin köyleridir. Kayalıklara birden fazla noktadan erişilebilir ve 18 kilometrelik (11 mil) bir Uçurum Yürüyüşü vardır.

 

3-Athenry Kalesi

 

 

Galway şehrine sadece yürüyüş mesafesinde olan orta çağ kasabası Athenry’nin hala bozulmamış orijinal duvarları, kuleleleri bulunmakta.  Simgeleşmiş kasaba 1284 yılında kurulmuş ve ülkede, surlarına kadar, sağlam kalmış tek yer. Özellikle Dominican Sarnıcı’nın heybetli kalıntılarıyla oldukça etkileyici bir yapı. 2005 yılında da restore edilen kaleyi her gün 9.30-18.00 arası ziyarete açık.

 

 

 4-The Spanish Arch (İspanyol Kemeri)

 

 

İspanyol Kemeri, 18. yüzyılın başlarında inşa edilmiş savunma amaçlı şehir duvarının kalıntısıdır. Yerliler tarafından genellikle Sparc olarak adlandırılır, İspanyol Geçit Töreninde bulunur. Bu anıt, Galway şehrinin tarihi açıdan en önemli parçalarından biridir.

 

 

5-Galway Katedrali

  

 

 

 

Galway Katedrali olarak bilinen Bizim Leydi Katedrali, Cennet ve Aziz Nicholas’a ithaf edilen İrlanda’nın Galway şehrinde bulunan bir Roma Katolik katedrali ve şehrin en büyük, en etkileyici yapılarından birisidir. Galway Katedrali 15 Ağustos 1965’te açılmıştır.

 

Katedralin mimarisi birçok etkiye dayanmaktadır. Kubbe ve sütunlar Rönesans tarzını yansıtmaktadır. Gül pencereleri ve mozaikler gibi diğer özellikler, Hıristiyan sanatının geniş geleneğini yansıtır. 44,2 metre (145 ft) yüksekliğindeki katedral kubbe, şehir silüeti üzerinde önemli bir dönüm noktasıdır.

 

 

6-Menlo Kalesi

 

   

Menlo Kalesi, 16. yüzyılın ortalarından kalma bir kule evin bulunduğu yere inşa edilmiştir ve bu evin bazı kısımlarını içermektedir. Çeşitli kaynaklar orijinal kule evinin tarihini 1569 yılına dayandırmaktadır ve 1574 yılında Thomas Colman tarafından işgal edildiği kaydedilmiştir. Daha sonra Blake ailesi tarafından işgal edilen kale, 18. yüzyılda iki bölmeli dört katlı bir bloğu içerecek şekilde genişletildi. Binanın doğu ucunda kare kuleli bir yapı bulunmaktadır.

 

Kale, 20. yüzyılın başlarında yangınla yok edilene kadar birkaç yüzyıl boyunca Blake ailesine ev sahipliği yaptı. 26 Temmuz 1910’da Sir Valentine Blake (14. baronet) ve Lady Blake Dublin’deyken kalede yangın çıktı. Engelli kızları Eleanor’un cesedi hiçbir zaman bulunamadı ve onun yangında öldüğü tahmin ediliyor.

 

Yangının ardından kale büyük ölçüde harabeye döndü ve Blake arazisi 1923’te Arazi Komisyonu tarafından bölündü.[10] Kale alanı ve çevresi, Temmuz 2000’de (beş ayrı arazi sahibinden) zorunlu bir satın alma emri kapsamında Galway Belediye Meclisi tarafından satın alındı.

 

7- St. Nicholas Kilisesi

 

 

   

Aziz Nicholas Collegiate Kilisesi, İrlanda’nın Galway kentinde bulunan bir ortaçağ kilise binasıdır. Bu bir üniversite kilisesi ve Galway Şehri’ni kapsayan İrlanda St. Nicholas Kilisesi kilisesinin bölge kilisesidir. 1320 yılında kurulmuş ve Galway’in liman statüsü nedeniyle denizcilerin koruyucu azizi olan Myra’lı Aziz Nicholas’a ithaf edilmiştir.

 

 

 

8- Thoor Ballylee

 

Thoor Ballylee Kalesi, İrlanda’nın Galway ilçesindeki Gort kasabası yakınında, Burgo septs veya Burke tarafından inşa edilmiş, 15. yüzyıldan kalma müstahkem bir Anglo-Norman kule evidir. Bir zamanlar şair William Butler Yeats’in sahibi olduğu ve burada yaşadığı için Yeats Kulesi olarak da bilinir. Nobel ödüllü Seamus Heaney tarafından ‘İrlanda’daki en önemli kamu binası’ olarak tanımlandı.

    

 Kale 15. yüzyılda inşa edilmiş ve başlangıçta de Burgo veya Burke ailesinden Clanricarde Kontlarının devasa mülklerinin bir parçasını oluşturmuştur. Yakındaki dört kemerli köprünün tarihi 1825 civarına dayanmaktadır. 1837’de Carrig ailesinin kalede yaşadığı kaydedildi

 

 

9- Lynch’s Kalesi

 

 

Shop Caddesi ile şu anda AIB bankasına ev sahipliği yapan Abbeygate Caddesi arasında yer alan Lynch Kalesi kolaylıkla gözden kaçabilir. Yine de ortaçağ müstahkem evinin çarpıcı bir örneğidir. Kale, süslenmiş oyma pencereler, çirkin heykeller ve süs pervazları ve kornişlerle dört kat yüksekliğindedir. Güçlü Lynch ailesi tarafından baskınlardan korunmak için inşa edilen kireçtaşı binanın bazı kısımları 14. yüzyıla kadar uzanıyor olabilir ancak büyük kısmı 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Anglo-Norman kökenli Lynch’ler, Galway’i yöneten güçlü 14 kabileden biriydi.

10- The Claddagh

 

Kıyı anlamında gelen Claddagh, Galway’ın güneyindeki önemli bir balıkçı köyüdür. 5.yy’dan kalan bu köyün ünü kıtaları aşmış, genelde bağlılık yüzüğüyle tanıyor. Yüzüğün tasarımı sevgi, arkadaşlık ve sadakati, elinde taçlanmış bir kalbi tutan iki elin kucaklaşmasını simgelemektedir.

 

11- Galway Şehir Müzesi

 

   Galway Şehir Müzesi 1976 yılında kuruldu. Başlangıçta sanatçı Clare Sheridan’ın evi olan Comerford House’ta bulunuyordu. Müze, Sheridan tarafından satın alınan şehirdeki ortaçağ taşlarından oluşan kalıntı bir koleksiyon olarak başladı. Küratörlüğünü Etienne Ryan, Michael Keaney, Bill Scanlan ve Jim Higgins’in üstlendiği müze, genel bir halk yaşamı, endüstriyel ve milis koleksiyonu oluşturdu.

 

 

12-Salthill

 

 

 

Salthill (İrlandaca: Bóthar na Trá), İrlanda’nın batısındaki Galway şehrinde bir sahil bölgesidir.

Barlar, restoranlar ve otellerin bulunduğu Galway Körfezi’ne bakan, yerel olarak Prom olarak bilinen 2 km uzunluğunda bir gezinti yolu bulunmaktadır.

  

 

13- Aran Adaları

 

 

 

 

Aran Adaları, İrlanda’nın Galway Körfezi açıklarında bulunan bir adalar grubudur. Inis Mór, Inis Meáin ve Inis Oírr olmak üzere üç adadan oluşmakta olup, idari olarak Galway Kontluğu’na bağlıdırlar.

 

 

 14- Coole Park

 

  

 Coole Park, İrlanda’nın Galway İlçesi’ndeki Gort’un birkaç mil batısında bulunan yaklaşık 1.000 dönümlük (4 km2) bir doğa koruma alanıdır. Sanat, Miras ve Gaeltacht Dairesi’nin bir parçası olan İrlanda Ulusal Parklar ve Yaban Hayatı Servisi tarafından yönetilmektedir. Park, neredeyse İrlanda’ya özgü olan, turlough olarak bilinen mevsimlik göllerle karakterize, alçakta bulunan karstik kireçtaşı bölgesinde yer almaktadır. Geniş ormanlık alanlara sahiptir. Tabelalarla işaretlenmiş 6 kilometrelik doğa parkurlarının yanı sıra 18. yüzyılın sonlarından kalma duvarlarla çevrili resmi bir bahçe vardır.

 

Youtube kanalımıza da bekleriz 🙂

Menü