İrlanda Kültürünü Anlatan Aileniz ile İzleyebileceğiniz 6 Film !

Michael Collins, İrlandalı lider Michael Collins’in hayatını konu alan 1996 yapımı bir Amerikan filmidir. Neil Jordan’ın yazıp yönettiği filmde Liam Neeson, İrlanda İç Savaşı’nda hayatını kaybeden İrlandalı vatansever ve devrimci Michael Collins’i canlandırıyor.

The Commitments, Roddy Doyle’un 1987 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan, 1991 yapımı bir müzikal-komedi filmidir. Film, Doyle, Dick Clement ve Ian La Frenais’in yazdığı senaryodan Alan Parker tarafından yönetildi. Dublin’in Kuzey Yakası’nda geçen film, bir grup işçi sınıfından  genci bir araya getirerek “The Commitments” adlı bir grup oluşturan genç müzik tutkunu Jimmy Rabbitte’in (Robert Arkins) hikayesini anlatıyor.

Rhe Wind That Shakes The Barley, Ken Loach’un yönettiği 2006 yapımı bir savaş filmidir. Bu savaşlar İrlanda Bağımsızlık Savaşı (1919-1921) ve İrlanda İç Savaşı (1922-1923)dır 

 

 Film, adını “The Wind That Shakes the Barley” şarkısından almıştır.

 My Left  Foot (Sol Ayağım), beyin felci ile doğan ve yalnızca sol ayağını kullanabilen İrlandalı yazar Christy Brown’un aynı adlı kitabından uyarlanan 1989 yapımı gerçek hayat filmidir.

Once, bir sokak müzisyeni ile Çek bir göçmenin, benzersiz aşk hikayelerini anlatan şarkılar yazarak, prova yaparak ve kaydederek geçirdikleri hareketli bir haftanın hikayesini anlatıyor.

Babasının elektrik süpürgesi tamirhanesinde yarı zamanlı  çalışan bir adamın asıl hayali kendi şarkılarını çalıp bir albüm çıkarmaktır. Duygusal açıdan kırık bir adam, Londra’ya yeni taşınan kız arkadaşı tarafından terk edilir. Bir gün Dublin’deki Grafton Caddesi’nde yürürken, bu adam  yeni bir hayata başlama umuduyla Dublin’e taşındı ve orada Doğu Avrupalı bir kızla tanıştı. Lüks bir malikanede hizmetçi olarak çalışan bu genç kız, istediği piyanoyu almak için para biriktirmeye çalışırken hayatı için önemli kararlar vermek zorunda kalır. İrlanda ekonomisinin yükselişinden bu yana son derece materyalist hale gelen Dublin’de, kendini dışlanmış hisseden bu iki kişi, müzik aracılığıyla güçlü bir bağ kurdu.

Sean Thornton, yeni bir hayata başlamak için doğup büyüdüğü İrlanda’ya geri döner. Kısa bir süre sonra Mary Kate Danaher ile tanışır ve evlenmeye karar verirler. Ancak buna itiraz edenler de olmuştur; Will Danaher, Mary’nin kardeşi. Sean, hem Will Danaher’la hem de geride bırakmak istediği anılarla boğuşuyor. 

The Quiet Man, 7 kategoride Oscar’a aday gösterilen ve John Ford’a en iyi yönetmen dalında Oscar ödülünü kazandıran ilgi çekici bir dramadır.

İlginizi Çekebilir !

Menü