İrlanda ve Kuzey İrlanda Arasındaki Farklar

İki ayrı ülkeye sahip küçük bir ada mı? Evet, ama bu çok daha derin bir konu.Bu nedenle bugün, İrlanda ile Kuzey İrlanda arasındaki temel farklardan bazılarını, biraz tarihle birlikte ele alacağız!

 

  1. İki Ülke

İrlanda ve Kuzey İrlanda’nın adada bulunan ancak tamamen ayrı iki ülke olma durumu, bilmeniz gereken temel farktır.

Bu nasıl gerçekleştiğiyle ilgili daha ayrıntılı bilgileri biraz sonra vereceğiz, ancak temelde, resmi olarak bir asırdan fazla bir süre boyunca Britanya tarafından yönetilen İrlanda, 1922’de Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazandı.

Dini, kültürel ve ticaret bağları nedeniyle Kuzey İrlanda Birleşik Krallık’a geri katıldı ve 26 kontlu özgür bir devlet olan İrlanda Cumhuriyeti’ni ortaya çıkardı. Bu durum günümüzde de kadar devam etmektedir.  1. Yönetim: Cumhurbaşkanı ve Kral

İrlanda ve Kuzey İrlanda arasındaki diğer önemli farklardan biri de iki farklı devlet başkanına sahip olmalarıdır. Her ikisi de bazı yetkilere sahip olsa da, esasen her ikisi de semboliktir. İrlanda’nın devlet başkanı İrlanda Cumhuriyeti Cumhurbaşkanıdır (şu anda Michael D. Higgins), Kuzey İrlanda’nın devlet başkanı ise Charles III’tür. Ancak her iki ülkenin günlük yönetimi, kendi başbakanları tarafından (İrlanda’da Taoiseach olarak bilinir) yapılmaktadır.

 

  1. Para Birimleri: Euro ve Pound

İrlanda, Euro (EUR) kullanmaktadır ve 20. yüzyılın büyük bir kısmını İrlanda Pound’u kullanarak geçirdikten sonra, Ocak 1999’dan beri Euro’yu kullanmaktadır.

Diğer Birleşik Krallık ülkeleri gibi, Kuzey İrlanda Pound Sterling (GBP) kullanmaktadır.

Günümüzde birçok işlemin nakitsiz yapıldığı bir dönemde, seyahat ederken her zaman yanınızda bir miktar nakit bulundurmak faydalı olabilir.

 

  1. Farklı Başkentler: Dublin ve Belfast

Kuzey İrlanda ile İrlanda arasındaki başka dikkate değer bir fark, her ikisinin de resmi başkent şehirlerine sahip olmasıdır.

1.173.179 nüfusuyla Dublin, İrlanda’nın başkenti ve İrlanda’daki birçok şehir arasında en büyüğüdür. Dublin aynı zamanda İrlanda’nın ulusal parlamentosunun (Oireachtas) Leinster House’da bulunduğu yerdir.

Kuzey İrlanda’nın en büyük şehri Belfast’tır ve adanın ikinci büyük şehridir, 483.418 nüfusu vardır. Belfast aynı zamanda Kuzey İrlanda’nın yerel hükümetine ve güç paylaşımı meclisine (Stormont) ev sahipliği yapmaktadır.

 

  1. Diller: İrlandaca ve İngilizce

İngilizce, hem İrlanda hem de Kuzey İrlanda’da genellikle kullanılan dildir. Ancak, İrlanda Cumhuriyeti’nin iki resmi dili vardır: İrlandaca ve İngilizce. 2022’ye kadar Kuzey İrlanda’da tek resmi dil İngilizceydi. Ancak ‘Kimlik ve Dil Yasası’ kabul edildi.Bu yasa, İrlandaca’ya Kuzey İrlanda’da resmi statü verdi. Artık İrlandaca, mahkemelerde kullanılabilir ve bir İrlandaca komiser atanmıştır.  1. Trafik Levhaları

Kuzey İrlanda ile İrlanda arasındaki bir başka fark da trafik levhalarıdır. İrlanda sınırını geçtiğinizde manzara ilk bakışta çok değişmeyebilir, ancak trafik levhaları değişir.

İrlanda’daki tüm trafik levhalarının iki dilli olduğunu, İrlandaca ve İngilizce’nin her ikisinin de temsil edildiğini fark edeceksiniz.

İngilizce yer adları tümüyle büyük harflerle yazılmıştır, İrlandaca karşılıkları ise karakteristik eğik bir varyantta (italik gibi görünen) yazılmıştır.

Tüm trafik levhaları, Büyük Britanya anakarasında gördüğünüz formatta yazılmış olup tamamen İngilizce’dir. Ayrıca, hız sınırlarının İrlanda’da km/saat, Kuzey İrlanda’da ise mph cinsinden ölçüldüğünü göreceksiniz.
  1. Kontluklar

Son olarak, Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki farklardan biri de kontluklardır. İrlanda’da toplamda 32 kont var ve bunların 6’sı Kuzey İrlanda kontlarıdır (Antrim, Armagh, Tyrone, Fermanagh, Down ve Derry).

26 tanesi (Donegal, Galway, Kerry, Cork, Clare, Wicklow, Mayo, Sligo, Waterford, Dublin, Meath, Louth, Wexford, Limerick, Kilkenny, Westmeath, Leitrim, Cavan, Tipperary, Kildare, Longford, Laois, Monaghan, Offaly, Roscommon ve Carlow) ise İrlanda Cumhuriyeti sınırları içindedir.

 

Youtube kanalımıza da bekleriz 🙂

Menü