İrlanda Vizesi Reddi Almamak İçin Başvurudan Önce Bu Yazıyı Okumalısınız !

 

Vize reddi almamak için dikkat etmeniz gereken hususlarla ilgili soruları uzman vize danışmanlarımıza yönelttik ve sizler için tüm cevapları bir araya getirdik. Vizeye başvuracağım ama ya red alırsam diyorsanız kesinlikle bu yazı sizin için 🙂 Dikkat etmeniz gerekenlere hep beraber bakalım.

 

1- Geri Dönüş Yazısı Nedir, Neden Önemlidir ?

Geri dönüş yazısı, İrlanda’dan döndüğünüzde eğitim veya kariyer hayatınızda ne yapacağınızın taahhütüdür.

 

5 önemli geri dönüş yazısı türü vardır:

 

1- Ücretsiz İzin Yazısı: Şu anda çalışmakta olduğunuz şirketlerden İrlanda’daki dil eğitiminizden sonra tekrar aralarına katılacağınıza dair bir yazı alabilirsiniz.

 

2- Yeni İşe Giriş Yazısı: Kariyerlerinin ikinci veya üçüncü senesinde olan öğrencilerimize önerdiğimiz geri dönüş yazısıdır. Kendi mesleğiniz ile  bağlantılı bir meslek grubuna mensup farklı bir şirketten alacağınız yazıdır.

 

3- Şartlı Yeni İşe Giriş Yazısı: Ancak ingilizce bilmeniz halinde o şekilde kabul edileceğinize dair yazıdır.

 

4- Üniversite Öğrencileri İçin: Üniversitedeki öğrenim süreciniz hala devam ediyorsa geri dönüş yazısı almanıza gerek yoktur.

 

5- Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri İçin: Alacağınız dil eğitiminden sonra İrlanda’da yüksek lisans veya doktora da yapacaksanız gideceğiniz okulda yazıldığınız bölümdeki öğretim görevlisinden referans mektubu niteliğinde bir dilekçe almanız gerekmektedir. Bu dilekçe de geri dönüş yazısı niteliğindedir.

 

2- İrlanda Vize Başvurusunda Mülakat Yapılıyor Mu ?

 Hayır İrlanda vizesine başvururken herhangi bir mülakat yapılmıyor. 

VFS Global başvuru merkezine gittiğinizde tek yapacağınız şey vize danışmanınızla hazırlamış olduğunuz son kontrolleri sağlanmış evraklarınızı teslim etmek ve 110 EUR nakit ödemenizi yapmaktır. 

 

3- Hangi Şehirlerden İrlanda Vizesine Başvurulabilir ?

VFS global başvuru merkezleri: İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantepten yapılmaktadır. Randevunuz alınmadan önce vize danışmanınızla hangi merkezin size en uygun olduğunu görüşmelisiniz. Randevu merkezinin adresi vize danışmanınız tarafından sağlanan randevu mektubunda görülebilmektedir. 

 VFS Global, başvurularınızı konsolosluğa ileten aracı bir kurumdur. Burada evraklarınız teslim alınıp taranmaktadır. 110 Euroluk ücreti nakit olarak yanınızda bulundurmayı unutmayınız.

 

4- Elçiliğin Göndermiş Olduğu Online Form (Avats), Dilekçe, Resmi Belgeler veya 13 Sayfalık Anket Arasında (Questionnaire) Uyum Nasıl Olmalıdır ?

 Online form, başvuru formunuzdur ve Eğitim İrlanda ailesinin vize danışmanları olarak bizler bu konuda sizlere yardımcı oluyor ve formunuzu biz dolduruyoruz. Dilekçe yazımında da danışanlarımıza destek vermekteyiz. Keza siz anketi doldurduktan sonra da bizler kontrolünü sağlıyoruz. 

 Bu 3 belgenin ortak noktası eğitim ve kariyer hayatınızdan bahsetmenizdir ve vereceğiniz bilgiler üç belge için de istikrarlı olmalıdır. 

Belgelerdeki istikrar neye göre, ne üzerinden sağlanmalıdır ?

 

Bu noktada SGK Hzimet ve Tescil Dökümünün baz alınması gerekmektedir.

E-devletten alacağınız SGK hizmet ve tescil belgesinde yazan meslek ve iş yeri adının birebir olarak bu belgelere yazılması gerekir. Bunların yanında iş ve eğitim hayatınızda boşluklar varsa üniversiteye geç başlamak, askere gitmek, işsiz olmak gibi, bu boşlukların sebeplerini açıklamalısınız. Bu açıklamaların da bu üç belgede birebir aynı olması gerekir. 

 

5- Uygun Vize Profili Nedir ? Hangi profiller vizeye uygun değildir ?

Uygun vize profili, İrlanda konsolosluğuna vize başvurusunda bulunduğunuzda vizeye uygunluğunuzu belli eden şartların sağlanmasıyla oluşur.

 

İrlanda konsolosluğunun red ve onaylarını inceleyerek hangi profillerin uygun olmadığını çıkarabiliyoruz. Örneğin bir kuaför, berber, kasap gibi mesleğinin ilerlemesi için ingilizceye gerek duymadığı anlaşılan meslek gruplarına sahip kişiler vize başvurularında uygun bir profil değildir. Mesleğinde ingilizce gerekliliği olan kişiler bunu belgelerinde kanıtlamak zorundadır. Bu koşulun sağlanması ile uygun vize profili oluşuyor diyebiliriz. 

Belirtmek gerekir ki bu durum yüzde yüz red alacağınız anlamına gelmez. Ancak red alınma ihtimalinin yüksek olduğu profiller belirttiğimiz gibidir.

 

6- Geri Dönüş Yazısının Zayıf veya Alakalı Olmaması Durumu Nedir ? 

Bir süredir içerisinde bulunduğunuz sektör dışında bir sektördeki firmalardan, iş yerlerinden alacağınız geri dönüş yazıları tutarlı olmayacaktır. Bu durum konsolosluk açısından şüphe uyandırıcı olmasıyla red almanıza sebep olabilir. 

 

7- 10 Bin Euro Maaş ile Biriktirilmiş Gibi Gösterilir Ama Resmi Gelir Bu Duruma Uyumlu Olmaz İse Bu Durum Ne Gibi Problemler Yaratabilir?

Dil okuluna gitmek isteyen öğrencilerimizden 10 bin euro teminat göstermeleri isteniyor. Bu 10 bin euro İrlanda’da eğitim aldığınız sürece yaşam giderlerinizi karşılayacağınıza dair bir teminattır. 

 

Bu teminat, sizin ya da sponsorunuzun banka hesabında 6 ay boyunca sabit olarak bulunmuş olmalıdır. 

Bazı durumlarda bu teminat biriktirilmiş gibi gösterilebiliyor. Ancak resmi gelir bu birikim ile örtüşmüyorsa kötü bir sonuca sebebiyet verebilir. Maaşınız ile biriktirdiğiniz 10 bin euroluk teminatın uyuşması gerekir. 

 

8- 10 Bin Euro Teminat Gösterilmesinin Sebebi ve Kaynakları Nelerdir ? 

10 bin euroluk teminatın gösterilmesi İrlanda’da uzun dönem kalacaklar için zorunludur. Bunun sebebi orada eğitim gördüğünüz sürece İrlanda’daki yaşam giderlerini karşılayabileceğinizi kanıtlamaktır. Kaynak olarak İrlanda elçiliği, sizin ya da sponsorunuzun banka hesabında 6 aydan uzun süredir birikmiş bir para olması gerektiğini belirtmektedir . Döviz cinsinden veya türk lirası olarak bulundurabilirsiniz. Kaynak olarak gösterilebilmesi için paranın bir banka hesabında bulunuyor olması önemlidir. 

 

9- Şirket Hesabı Sponsorluğunda Başvuru Esnasında Şirket Bakiyesinin Düşük Olmasının Sonuçları Ne Olabilir ?

Maksimum 3 adet sponsorunuz olabilir. Bu sponsorlar birinci derece akrabalarınız, uzun süredir çalıştığınız şirket veya aile şirketiniz olabilir. Şirket hesabından sizin şahsi hesabınıza 10 bin euronun karşılığı olan tutar aktarıldıktan sonra şirketin hesap dökümünde mutlaka şirketin giderlerini karşılayacak miktarda paranın olması gerekiyor. Çok düşük bir miktar varsa şirketin giderlerini karşılayamayacağı düşünülüyor ve elçiliğin bu koşullarda red verme ihtimali artabiliyor.

 

10- Geçmişte İngilizce Öğrenilmeye Çalışıldığının Kanıtlanması İçin Hangi Belgeler Sunulabilir ?

Elçilik kişilerin ingilizceye yatkınlığının önemli olduğunu düşünüyor. Daha önceden eğitim alıp bunun yetersiz olduğunu belirten belgeleri eklemek veya bu durumu iletmek sizi çabanızdan dolayı bir adım öne geçirecektir.

 

Eğer bir kurs veya program aracılığıyla böyle bir çabanız olmadıysa ancak üniversitede hazırlık eğitimi aldıysanız bunu sunmanız da size artı sağlayacaktır.

Kurs veya hazırlık eğitimi almadıysanız da kapsamlı bir dil sınavına girerek bunun düşük sonucunu başvurunuza ekleyebilirsiniz.

 

11- Dönüş Yazısının Alındığı Şirketin Elçilik Tarafından Arandığında Yazılan Yazıyı Kabul Etmemesi veya Onaylamaması Durumunda Sonuçlar Ne Olabilir ?

 

Geri dönüş yazınızda yazıyı aldığınız yerin iletişim bilgileri de bulunmaktadır ve elçilik bazen yazıyı aldığınız şirketleri alıp teyit etmek isteyebilir. 

Bu durumda şirket sorumlusu aldığınız belge ile çelişkili bir konuşma yapar, onaylamazsa vizeniz red olacaktır. Bu sebeple yazıyı aldığınız şirketteki sorumlu kişileri bu konuda güzelce bilgilendirmelisiniz. 

 

12- Kamu Çalışanlarının Vize Alımı Hakkında Bilgi Verebilir Misiniz ?

Kamu çalışanlarının vize alma süreci özel sektör çalışanlarına göre daha kolay veya daha zor diyemeyiz. 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 92. maddesine göre istifa eden kamu personelleri ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla aynı işe veya aynı maaşa sahip benzer bir sınıftaki işe tekrar atanabilirler. 

 

13- Çiftlerin Eşleriyle Birlikte Gelmesi Durumu Nasıl Karşılanıyor ?

Çiftlerin eşleriyle beraber İrlanda vizesine başvurması risklidir ve çok önermiyoruz. Maalesef kesin kabul olur diyemiyoruz ancak çiftin Türkiye’den asla vazgeçmeyeceklerini gösteren sebepler var ise ve bunları sunabiliyorsak bu riski biraz azaltabiliriz. Örneğin; çiftin maaşları yüksekse, malvarlıkları varsa, uzun süredir çalışıyorlarsa yani düzenlerinin kesinlikle Türkiye’de olduğu ve olması gerektiği belli oluyorsa kabul alınma şartı bir nebze artabilir ancak yine de tavsiye ettiğimiz bir vize türü değildir. 

 

14- Kronik veya Bulaşıcı Hastalıkları Olan Kişiler Sağlık Raporu Sunmak Zorunda Mıdır ? 

 Hayır, zorunlu değil. Fakat İrlanda’daki sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanılamaz. 

 

15- Birinci Derece Akraba Olmayan Sponsorlar Varsa Bu Nasıl Kanıtlanabilir ?

Sponsorlar için ilk tercihimiz birinci dereceden akrabalarımızdır ancak amca, dayı gibi ikinci-üçüncü dereceden akrabalar da sponsorunuz olabilir. Bu durumda o kişinin geçmişte de size destek olduğunu birkaç transfer, dekont gibi belgeyle kanıtlayabilirsiniz. 

Kan bağınız bulunmayan üçüncü bir kişi de size sponsor olabilir. Örneğin; bir kişi bir öğrenciye bankadan transferler ile yıllardır destek oluyordur, hesap dökümlerinde bu durum görülebilir ve İrlanda’da dil eğitimi için de desteğini devam edeceğini belirtirse bu da geçerli olacaktır.

 

Youtube kanalımıza da bekleriz 🙂

Menü