İrlanda'da Tam Zamanlı ve Sponsorlu İş Bulan Psikolog Öğrencimizin Hikayesi

Herkese merhabalar bugün sizlerle İrlanda’ya gelip sponsorlu olarak iş bulan öğrencimiz Rozi’nin İrlanda tecrübesini size aktaracağız. 

‘’ İrlanda’ya geldiğimde ben de herkes gibi nereden başlayacağımı bilmiyordum. Türkiye’de çocuklarla çalışan bir psikologtum. İrlanda’da öncelikle bir mağazada satış danışmanlığı yaptım. Daha sonra bunun bana yetmeyeceğini anlayıp Linkedin’den ve İndeed’ten iş ilanlarına bakmaya başladım. Burada iş ilanı ararken her mesleğin çok farklı çalışma alanları olduğunu görüyorum bu konuda Türkiye’den çok farklı imkanlara sahibiz.

 

İş ilanlarını incelerken ‘Okul Asistanlığı’ diye bir iş ilanı gördüm ve ilana detaylıca baktım. Aradıkları kriterleri karşıladığımı görünce başvurdum. Bu ilana başvurduktan sonra benzer ilanlar karşıma çıktı ve o ilanlara da başvuruda bulundum, CV mi gönderdim. 

 

Birkaç gün sonra geri dönüş yapmaya başladılar. Çok iyi bir ingilizcem yok sizin de İngilizce konuşup, görüşmek konusunda endişelenmenize gerek yok. Görüşeceğiniz kişiler her şeyi açıkça anlaşılabilir şekilde anlatıyorlar. Fazlaca iş görüşmelerine gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim, sonucu ne olursa olsun hem bir tecrübe hem de sizler için pratik imkanı oluyor.

 

Bu görüşmeler sonucunda İrlanda’nın en büyük ve kurumsal anaokulu şirketlerinden biri beni görüşmeye çağırdı. CV’mi şirkete göndermiştim ve iş görüşmesine gittiğimde beni biliyorlardı. Bu yüzden CV’nizi güzel ve kapsamlı hazırlamanız çok önemli.

 

Benimle görüşen yetkili kişi CV’mi çok beğendiğini söyledi. Ekipçe çok beğendik neden bu işi istiyorsun diye bir soru aldım. Ve şuan satış danışmanlığı yaptığımı ve aslında bunun benim işim olmadığını o yüzden bu işi artık yapmak istemediğimi söyledim.

Onlar da çocuklar için neler yapabileceğimi sordular. Ben de aklımdakileri aktardım ve görüşme bu şekilde tamamlandı. 

Görüşme sonunda o an ekibe hoşgeldiniz dediler ve direkt çalışacağım yeri vs. gösterdiler. Ve çalışmaya başladım. Burada 2 ay çalıştım ve sonra buradan ayrıldım. Aslında çok keyifli bir süreçti ama biraz daha kendi alanıma yönelmek istedim. Burada salt olarak anaokulu öğretmenliği yapıyordum ancak daha üretken olabileceğim ve kendi alanıma yönelebileceğim bir yerde olmak istiyordum.

Bu yüzden İndeed üzerinden bir ilana başvuru gönderdim. Ve 10-15 dakika sonra iş görüşmesi yapmak istediklerini belirten bir dönüş yaptılar. Görüşmeyi online şekilde gerçekleştirdik. 3 yetkili kişi ile görüşmeyi gerçekleştirdik. Hemen başlamak ister misin sorusunu aldığım için şu an çalıştığım anaokulundaki işimden çıktım ve bu yeni okulda çalışmaya başladım. Şunu da belirtebilirim; eğer İrlanda’da 3 aylık bir personel iseniz işten rahatlıkla istediğiniz zaman ayrılabiliyorsunuz.

 

Hayatımda genellikle risk alan bir insanım bu yüzden ilk işimdeki 2 ayımı yakmayı göze aldım ve benim için daha iyi olacağının bildiğim için yeni işime başladım. Burası bir otizm merkezi ve montessori okulu. Ve burada çalışanların çoğu da psikolog. Ben orada çalışırken patronum bana full-time çalışmak ister misin istersen biz sana sponsor olalım sen bizimle full-time çalış diye bir teklifte bulundu, bunu daha önce yaptıklarını ve benim için de yapabileceklerini söyledi.

 

Eğer potansiyeli olduğunu düşündüğünüz bir yerde part-time çalışmaya başlıyorsanız açıkça; ben şuan part-time çalışıyorum ama full-time çalışmak istiyorum bu noktada bana vizem konusunda destek olabilir misiniz diye kesinlikle sorun. Bundan çekinmeyin çünkü oradaki eğitim direktörleri veya menajerler Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde olmadığını bilemeyebiliyorlar. 

 

Bazen de şirketler sponsorluğa yanaşmayabiliyorlar. Çünkü evrakları vs. hazırlama kısmıyla şirketler uğraşmak istemeyebiliyorlar. Bu noktada belgeler, evraklar gibi hazırlık kısmını üstleneceğinizi belirterek sadece sponsorluk için bu şekilde de şansınızı deneyebilirsiniz. 

 

Siz İrlanda’da çalışmaya başladığınızda artık vizeniz de bitse yasal olarak orada varlığınız devam ediyor. İş yerim bana bu konuda da destek oldu ve 4 aylık uzatma vizesi aldım ve work permit’im de ilginç bir şekilde aynı anda geldi. İletişime geçip bu durumu aktardığımda work permit’imi göndereceklerini söylediler. Ve bu şekilde çalışma iznimi almış oldum. 

 

Bu arada, burada mail sistemi çok iyi çalışıyor. Burada göçmen olduğumuzu tabii ki unutmuyoruz ama hakkımız olan şeyleri istemeyi de unutmayalım sonuçta orada İrlanda Cumhuriyeti’ne vergi veriyoruz. Haklarınızı öğrenmek ve istemek için mail yolu sizin için en kullanışlı yol olur.

 

Bu süreçte işyerlerim de okulum da İngilizcem konusunda endişelenmemem için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Konuştuklarını anlamasam da anlayacağım şekilde tekrar tekrar anlattılar. 

 

 

Son olarak söylemek istediklerim, kimsenin sizi kötü düşünceleriyle aşağı çekmesine izin vermeyin. Motivasyonunuzu sağlam tutmaya çalışın. Emeklerinizin karşılığını alacaksınızdır. Tabii ki her şey çok kolay değil ama çabaladığınız sürece her şey mümkün. Tavsiye edeceğim şey buraya geldiğinizde hızlı şekilde kendi alanınıza yönelebileceğiniz işler bulmaya çalışın. Burası Türkiye’ye mücadele etme gereksinimi açısından pek benzemiyor. Bazı durumlarda biraz daha çabalamanız gerekebilir ancak karşılığını da aynı şekilde alacaksınızdır. 

Her zaman iyi düşünün ve iyi olsun.’

İlginizi Çekebilir !

Menü