Kira Vergi İadesi

Herkesin merak ettiği Kira vergi İadesi yazımızı sonunda sizinle adım adım paylaşıyoruz! Öncelikle şunu bilmemizde fayda var. Her ev sahibi kendi evini RTB denilen Kiracılar odası diye adlandırabileceğimiz birime kayıt etmek zorunda değildir. O yüzden önce ev sahibiniz veya emlak şirketinize oturduğunuz evin RTB’ye kayıtlı olup olmadığını sorun. Eğer RTB’ye kayıtlı bir evde kalıyorsanız RTB numaranızı emlak şirketinizden veya ev sahibinden istemeniz gerekmektedir. Şimdi gelelim kira vergi iademiz için başvuru yapmaya.


Öncelikle Revenue hesabınıza giriş yapıyorsunuz ve buradan Manage your tax 2023’u seçiyorsunuz.


Açılan sekmede Add new credits’i seçiyoruz.

Add new credits

You and your family sekmesine tıklıyoruz.

 

 Bu sekmeden sonra ekranda gözüken Rent tax credit’i seçiyoruz.

Rent tax credit

Daha sonra Self seçeneğine tıklıyoruz.


Ekran resminde görünen seçenekleri No ve Yes şeklinde belirtiyoruz ve Next diyoruz.

Açılan diğer sayfadaki ilk boşluğa PPS numaramızı giriyoruz, daha sonra Yes seçeneğine tıklayıp RTB numarasını giriyoruz.(RTB numarasını ev sahibiniz veya emlak şirketinizden isteyebilirsiniz.)

Sonraki seçenekte No sekmesine tıklıyoruz.

Yine devamında gözüken sayfadaki ilk secenegimizi Yes olarak seçiyoruz ve kira sözleşmesinin hangi tarihte başladığını yazıyoruz. Kira sözleşmeleri 1 yıllık olduğu için Estimated End Date of Tenancy kısmına 1 sene sonrayı yazabilirsiniz.

Bu sayfada ise evinizin adres bilgilerini girmek zorundasınız. LPT property ID kismini boş bırakabilirsiniz.

Daha sonra ev sahibinizin veya emlak şirketinizin adres bilgilerini girmek durumundasınız. Geri kalan sekmeleri boş bırakabilirsiniz.

Görselde gözüken ilk kutucuğa ev sahibinizin adını veya emlak şirketinizin adını yazın. İkinci kutucuğa ise yıllık ne kadar kira ödeyeceğinizi belirtin. Son kalan iki kutucuk sistem tarafından hesaplanacaktır. İşlem bittikten sonra next dediğinizde ise başvurunuz tamamlanmış olacak.

Current tax credits sayfasında talebinizin işleme alındıgına dair pending yazısını göreceksiniz. İşlem onaylandıktan sonra ödeme hesabınıza direkt yatırılacaktır.


Umarız sorunsuz bir şekilde ödemenizi alırsınız.

Youtube kanalımıza da bekleriz 🙂

Menü