Dil Okulu Öğrencimizden İrlanda Gezi Günlükleri

Merhabalar ben Tolga Salih Solak. İrlanda’da dil okulu öğrencisiyim, İrlanda’ya Eğitim İrlanda aracılığıyla geldim. Eğitim İrlanda’nın düzenlediği Belfast Gezisi hakkında nacizane notlarımı sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle, Bu gezinin planlanmasında başta Eğitim İrlanda ailesine ve organizasyonun gerçekleştirilip bizlerle gezi boyunca ilgilenen Sn. Hilal Hanım ve Sn. Uğur Bey’e teşekkürlerimi birkez daha dile getirmek istiyorum. 

Gezi planlandığını ve benimde katılımım için arandığımda açıkcası heycanlandım. Kuzey İrlanda (Northern Ireland)’ya İrlanda’dan geçisin serbest oluşu, pasaport bile gerekmeden günlük gezilere verilen izin insanın heycanlanması için yetiyordu. Tabi ki de bu geziye katılacağımı belirttim. Belfast ile ilgili gerekli araştırmalarımı kendi nezdimde yaparak yarın ki tur için hazırdım. 

Yolcuğumuz Sn. Hilal Hanım ve Sn. Uğur Bey’in beni City Center’dan alması ile başladı. Benim gibi dil okulu için gelmiş diğer arkadaşlarımızında alınmasıyla rotamızı Kuzey İrlanda’ya çevirdik. İrlanda – Kuzey İrlanda sorunu hakkında, Protestan halkın Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık’ın bir parçası olarak kalmasını isterken, öte yandan Katolik halkın Birleşik Krallık’tan ayrılıp İrlanda’ya katılmasını istemeleri yıllardır süre gelen sorun olduğunu öğrendim. Yaklaşık 1.30 – 2 saatlik bir yol sonunda Kuzey İrlanda da ilk durağımız Batı ve Doğu Belfast’ın çatışma yaşanan Katolik ve Protestan mahallerini birbirinden ayıran “Barış Duvarı” (Peace Wall) ‘nı gördüğümde inanılmaz derecede etkilendim. Resmen şehir belirli bir saatten sonra kapılarını kapatıp, diğer bölge ile iletişimini kesiyor. “Peace Wall” sokak boyu km’lerce uzanan, o dönemin sıkıntılı günlerini anlatan resimler ve izler taşıyor.

Sonraki durağımız Belfast Şehir merkezinde bulunan müthiş mimarisi veihtişamıyla “Belfast City Hall”. 1906’da açılan bina dönemin mimarisini görmek açısında müthiş bir deneyim oldu. Yapıtın önünde ki Kraliçe Victori’nın heykeli ve yapının muazzam görüntüsü ile bir sürü fotoğraf çekilerek burayı ölümsüzleştirdik.  

Belfast şehir merkezinin dolaşılması ve diğer güzelliklerlerinin keşfedilmesi için birkaç saatlik serbest zaman bizler için akmaya başlamıştı. Şehir merkezinin Dublin’e kıyasla daha çok İngiltere vari olduğunu anlık internet araştırmalarım destekledi. Gezerken önemli detaylardan biri olan Londra’da bulunan “BigBen” saat kulesinin benzeri “Albert Abidesi” saat kulesi bizleri yakınlarda karşıladı. Kule hafif sağa yatmış olması dikkatimizi daha çok çekti.

Yolcuğumuzun devamında Dünya’da ki önemli üniversiteler arasında olan ve 1810’lu yıllara dayanan geçmişiyle “Queen’s University Belfast” müthiş görselliğiyle bizleri karşıladı. Üniversite bahçesinde dolaşıp arkadaşlarımızla fotoğraflar çekilmemiz mutluluğumuzu destekler oldu.

Güzel ve eğlenceli geçen saatlerin son durağı “Titanic Belfast ” oldu. 2012 ‘de “Titanik” faciasının100’üncü yılı anısına açılan müze için zaman hızlı bir şekilde akıyordu. Belfast’ta inşa edilen büyük gemiyle ilgili bütün detaylar sergilenmiş müzede. Yapımında çalışan işçilerden tutunda, içerisinde bulunan insanlar hakkında detaylı bilgi verilmiş. Gezdiğim müzeler arasında interaktiflik açısında şuanda birinci sırada diyebilirim. Fotoğraflar ile ölümsüzleştirdiğimiz bu güzel gezi benim için hep ayrı bir yerde kalacaktır.

Herkese çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Salih Tolga SOLAK

İlginizi Çekebilir

Menü