İRLANDA’DA AİLE YANININDA KONAKLAMA MACERAM

 

Herkese tekrardan merhaba ben Eğitim İrlanda danışmanı Hilal Ölmez. İrlanda’da dil okulu öğrencileri tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneklerinden biri olan aile yanı konaklama yani “host family” maceramdan bahsedeceğim.

 

AİLE YANINDA İLK GÜNÜM

 

Aile yanına geçeceğim gün çok heyecanlıydım. Kalacağım ev şehir merkezine otobüs ile 40 dk uzaklıktaydı, öncelikle Google Maps’den bakıp otobüse hangi duraktan binmem ve hangi durakta inmem gerektiğini buldum. Zaten İrlanda’ya gelmeden bir kaç gün önce host family’me yani Ellen’a mesaj atıp konuştuğum için otobüse bindiğimde de “Ben otobüsteyim geliyorum.” diye mesaj atmıştım. Ellen’da beni köpeği ile birlitkte sokağın başında bekleyeceğini söyledi. Aklımda acaba sevecek miyim? Başkasının evinde rahat edebilecek miyim? Anlaşabilecek miyim? Evde köpek sevmeyen biri olarak nasıl yapacağım? gibi sorular vardı.

 

Otobüsten indiğimde ise Ellen ve köpeği beni karşıladı. Ellen çok tatlı bir kadındı ve köpeği Blacky havlayıp benimle oyun oynamaya çalışınca Ellen’a köpekleri sevdiğimi ama biraz korktuğumu söyledim. Aslında onlar için köpekten korkmak çok garip bir şey çünkü İrlanda’da neredeyse her evde kedi ya da köpek bulunuyor. Buna rağmen Ellen oldukça anlayışlıydı.Yaklaşık 10 dakika yürüyüp eve geldik. Ellen yemek için bir şey yapmamıştı, bana kahve ya da çay ister misin diye sordu ve bende aslında biraz aç olduğumu söyledim. Hemen pratik bir şeyler hazırlayıp çorba ısıttı. Beraber yemek yedik ve aynı zamanda sohbet ettik, kızından torunlarından ve kendinden bahsetti. Sonra da bana kalacağım odayı gösterdi.

 

PEKİ YA ODAM NASILDI ?

 

Odam küçüktü fakat şirindi. Zaten İrlanda’ya odada oturmaya gelmedim küçük olsa da fark etmez diye düşünüp hiç dert etmedim. Odanın içinde banyo ve tuvalet de bulunmuyordu evde konaklayan diğer öğrencilerle aynı banyo ve tuvaleti kullanmam gerekiyordu. O akşam Ellen ile biraz oturup sohbet ettik daha doğrusu birbirimizi tanımaya çalıştık. Kısacası host family’deki ilk günüm oldukça iyiydi.

DAHA SONRA…

 

Daha sonra ise işler yine aynı şekilde devam etti. Bazı günler hiç konuşma fırsatı bulamıyor, sadece günaydın ve iyi geceler diyor, bazı günlerde ise o yemek hazırlarken ya da yemek yerken sohbet ediyorduk. Genelde yaptığı yemekler öyle bizim mutfağımızdaki gibi çok güzel ya da uğraş gerektirici yemekler olmuyordu. Ben işten geldiğimde yarım saat ya da 15 dakika içinde hazırlıyordu, bazen ise hazır pizza gibi şeyler yapıyordu. Mutfağı kullanıp kullanamayacağım da aklımdaki sorular arasındaydı aslında ama ben daha ilk günden mutfağı kullanabilir miyim diye sormak istemedim, biraz yaşayıp işleyişi görmek istedim ki zaten öyle de oldu. Bir kaç gün geçip samimiyetimiz ilerledikten sonra Ellen mutfağı istediğim gibi kullanabileceğimi, bir şeyler alıp kendim pişirebileceğimi, dolaptan meyve vs yiyebileceğimi söyledi.

 

BERABER NELER YAPTIK ?

 

Bazen Ellen köpeğini gezdirmeye çıktığında ben de ona eşlik ediyordum, beraber yemek yaptığımız zamanlar da olmuştu. Bir keresinde de hafta sonu Howt’a (güzel turistik bir sahil kesimi) gideceğini istersem onunla gelebileceğimi söylemişti fakat çok önceden programım olduğu için gidememiştim

 

ÇAMAŞIR YIKAMA

 

Çamaşır konusunda hiç bir sıkıntı çekmedim. Çamaşır makinesi boş zamanlar yine Ellen’a sorarak kullanabiliyordum. Zaten benim kullanmak istediğim zamanlar Ellen hep evde olduğundan oldukça kolaydı. Hatta beni beklemeyip çamaşırlarımı asıyor ya da kurutucuya atıyordu. Ben ondan böyle bir şey istememiştim ama bu şekilde benim için de rahat olmuştu.

 

Kısacası ve genel olarak İrlanda’da aile yanı konaklama deneyimim oldukça iyiydi. Ellen’la birbirimizi o kadar çok sevmiştik ki son gün beni havaalanına bile o bıraktı. İrlanda’da dil okulunda ingilizce öğrenmek için gelen herkese aile yani tecrübesini yaşamasını tavsiye ederim. Aile yanı konaklama ile alakalı detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilir.

Dil okulları ve konaklama hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ya da aklınıza takılan her hangi bir soru olursa bana +905347143141 numarasından whatsapp ve telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.

 

Hilal Ölmez

 

 

Menü