İrlanda'da Ayda 200€ Harcadım!

Merhaba! Benim adım Hilola. Aslen Özbekistanlıyım, 6 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Lisans eğitimimi Türkiye Üniversitelerinden birinde tamamladım ve Erasmus stajı olarak İrlanda’yı tercih ettim. İrlanda'da tercih sebebim, ingilizce konuşulan ülkede tecrübe elde etmek istemem ve İrlanda’daki insanların nazik, yardımsever, neşeli olmasıydı. Bunun yanında İrlanda hep ilgimi çeken bir adadır.

 

irlanda-da-staj-hilola-kale.jpg

 

Benim hedefim Erasmus stajını İngilizce konuşulan Avrupa ülkelerden birinde yapmaktı, karar vermemde Eğitim İrlanda sayesinde oldu. Çünkü sadece bu ülkeye odaklı çalışan, yurt dışı ofisi bulunan, gerek mail gerek mesajlara hızlı yanıt vererek ilgilenen şirketti. Dolayısıyla kayıt süresinde hiç bir sorun yaşanmadı ve kendimi güvenilir ellerde hissettim.


Eğitim İrlanda'nın ayarladığı Cork'daki bir şirketle yaptığım online mülakattan sonra 5 aylık stajıma kabul aldım. 

 

İrlanda'da Staj

İrlanda'da insanların hep güler yüzlü olması, doğası, hep yemyeşil olması çok hoşuma gitti. Staj yerimden de çok memnundum. Çalışanlar ve farklı ülkelerden gelen diğer stajerler çok cana yakın ve yardım severlerdi. Fakat bazen havanın bir anda bozulması ve genel olarak yağmurlu olmasına hiç alışamadım.

 

 irlanda-da-staj-hilola-foto.jpg

 

İrlanda'da Aile yanı konaklama

İrlanda’da aile yanı konaklamadan çok memnun kaldığımı söyleyemem. Yemek konusunda biraz daha ciddi olabilirler. Staj yerine mesafe açısından 30 dakikalık yürüme mesafesinde yakın olması iyiydi. Dil açısından bana katkısı olduğunu söyleyemem ama bir İrlanda ailesi kültürünü yakından izleme gibi şansım oldu.

 

 irlanda-da-staj-hilola-cliffs.jpg

 

Eğitim İrlanda

Genel olarak iyi bir danışmanlık şirketi diyebilirim ve diğer yurtdışı eğitim almak isteyenlere de tavsiye edebileceğim bir şirket. Sadece konaklama konusunda anlamadığım bir şey var. İrlanda'nın Dublin ve Cork şehirleri arasında fark var. Mesela dil okullarının ücreti de fark ederken, konaklama ücretinin neden aynı olduğunu ve hiç bir indirim olmadığını anlamadım. Belki bu ailelerden kaynaklanıyor ama yine de gerek Dublin gerek İrlanda’nın diğer şehirleri için konaklama konusunda öğrencilere iyi bir seçenek sunabilseler iyi olurdu. Çünkü oraya giden öğrencilerin ilk sıkıntısı konaklama oluyor. Fakat İrlanda’da pek bir konaklama seçeneği yok.

 

irlanda-da-staj-hilola-cork.jpg

 

İlk sorun konaklama diyebilirim. Staj yaptığım yere yakın yürüme mesafesinde olmasını tercih etmiştim. O ülkeye gidilmeden, kalacak yer görülmeden de karar vermek neredeyse mümkün olmadığı için, ilk işim o olmuştu ve yine Eğitim İrlanda'nın yardımı ile aile yanı konaklamaya karar verdim.
Başka bir sorun da, İrlanda'nın Cork şehrinde toplu ulaşım sistemi neredeyse çalışmıyor diyebilirim. Dolayısıyla İrlanda'nın yağmurlu havalarında ulaşım sıkıntısını görünce, yürüme mesafesinde bir konaklamayı tercih etmeme neden olmuştu.

 irlanda-da-staj-hilola-cork-foto_2.jpg

 

İrlanda’da Çalışma ve Para

İrlanda’da staj yaparken çalışma iznim olmadığı için çalışmadım. Aylık cep harçlığı olarak ortalama 100-200€ harcıyordum. Zaten aile yanında kalıyordum ve staja yürüyerek gidiyordum. O yüzden çok fazla para harcamama gerek kalmadı. Konaklamayı ayarladıktan sonra çok para harcayacağınız bir şey kalmıyor.

 irlanda-da-staj-hilola-cork-foto.jpg

 

İrlanda'ya Gelecek Öğrencilere Tavsiyeler

1. Dil okulunu iyi araştırmak
2. İngilizcelerini biraz geliştirerek gelmeleri
3. Farklı bir kültüre kendilerini hazırlayarak gelmeleri

 

Work_and_Study_1.jpg    work-and-study-fiyatları.jpg    work-and-study-kampanyalar.jpg 

 

 

egitim irlanda on kayit

ogrenci izlenimleri irlanda dil okulu

 

 

 

 

 

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 899 72 2069
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353

00 90 541 357 33 53 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:609
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.