İrlanda’da Yüksek Lisans Maceram

Herkese merhabalar ben Burak,

Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri mühendisliğinden mezun olduktan sonra dil okulu için İngiltere’ye geldim ve 1 sene orada kaldım. Türkiye’ye geri dönmeden önce bir de yüksek lisans yapsam fena olmaz diye düşündüm. Aileden de izni alınca, araştırmalara başladım. Hem UK’de bir üniversiteden, hem de İrlanda’dan kabul aldım. Siz de nerede yüksek lisans yapacağınıza karar vermediyseniz ya da İngilizceniz yeterli değilse Yurtdışında İngilizce öğrenebilirsiniz ve bunun için İrlanda’da dil okuluna gelip aynı zamanda ‘da yüksek lisans için araştırma yapabilirsiniz.

İrlanda’da mı, İngiltere’de mi Yüksek lisans?

İrlanda’nın şartlarının daha uygun olması nedeniyle seçimimi İrlanda’dan yana kullandım. İrlanda’da Yüksek lisansımı Uluslararası İşletme Yönetimi (MSc in International Business) üzerine yaptım. İrlanda’da master programlarının 1 sene olması ve daha sonra 2 sene çalışma izni sunması İrlanda’nın en büyük artılarıydı. Ayrıca İrlanda’da mezuniyet sonrası öğrencilere sunulan çalışma izniyle birlikte, 5 sene onra vatandaş olma hakkı da öğrenciler için çok büyük bir avantaj.

İrlanda’da Yüksek Lisans Fiyatları

İrlanda da master fiyatları 9-16 bin Euro arasında değişiyor. Devlet üniversiteleri özel üniversitelere göre uluslararası öğrenciler için biraz daha pahalı. Ben yüksek lisansım için 11 bin Euro ödedim. Direk Türk lirasına çevireyim derseniz, kalbinizin birden daraldığını hissedebilirsiniz 🙂 Ama kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez demiş atalarımız… Ne demek istediğimi yazının ilerleyen kısımlarında anlayacaksınız.

İrlanda’da Yüksek Lisans Başvuruları

Yurtdışı yüksek lisans başvurularında genel olarak istenilen dökümanlar; üniversite diploması, transkript, İngilizce yeterlilik belgesi (IELTS, TOEFL or Cambridge), güncel CV ve pasaportun resimli sayfası. Benim üniversite diplomamdaki not ortalamam 2,4’tü ve kabul almama yeterli oldu. Okuldan kabul alıp almadığınız ortalama 2-4 hafta içerisinde belli oluyor. Ben geç kaldığım için İrlanda’daki devlet üniversitelerine başvuruyu kaçırmıştım. Bölümlerin belirli bir başvuru tarihi olabiliyor. İrlanda’da yüksek lisansa başvuracak arkadaşlar bunu dikkate almalı.

İrlanda’da Yüksek Lisans Yaparken çalışmak

Tabi olay sadece kabul almakla bitmiyor. Diğer mesele İrlanda’da master için parayı denkleştirmek. 6 ay öncesine gidelim. Ben endüstri mühendisiyim, İrlanda’da garson bulaşıkçı olarak çalışamam demeden iş aramaya başladım ve takeawaylerde kebabçılık kariyerime başladım 🙂 İrlanda’da İş bulmak tabiki birazcık nasip kısmet. Sonrasında McAfee antivirüs şirketinde yaz için 3 aylık full-time bir iş buldum. Rahmetli babaannem de biraz destek olunca, okulun ilk iki taksidini çıkartmayı başardım.

İrlanda’da yüksek lisans yaparken de yine part-time işlerde çalışıp, aylık yaşam giderlerimi çıkartmayı başardım. Sadece 1 sayfalık basit bir CV hazırlayarak, 100’ün üzerinde CV dağıtmışımdır. Geri kalan taksitler için de, biriktirebildiğim kadarını biriktirdim, gerisini de borç aldım. 

Çalışma şartları tabiki kolay değildi. Kebabçılarda gece 3’e kadar çalışıp, sarhoşlarla muhatap olmak zorunda kalıyordum. Ama en nihayetinde işti sonuçta ve para kazanıyordum.

İrlanda’da minimum saatlik ücret 10.50 Euro. Bunun anlamı İrlanda’da part-time (haftada 20 saat) çalışarak yaklaşık 800 Euro’da fazla kazanabilirsiniz. Bu miktar İrlanda’da rahatlıkla bir öğrencinin aylık yaşam giderlerini (konaklama, yeme içme, ulaşım ve diğer giderler) karşılamasına yetecektir.

İrlanda master bursları

İrlanda’da yüksek lisans bursu yok mudur diye düşünenleriniz mutlaka vardır. Ben bulamadım 🙂 Ama Avrupa birliğinden burs alıp İrlanda’ya gelen Türk arkadaşları biliyorum. Burs araştıran arkadaşlara yardımcı olabileceğini düşündüğüm linkler:

İrlanda’da yüksek lisans tecrübelerim

Yüksek lisans 3 dönemden oluşuyor. İlk 2 dönem ders alıyorsunuz, 3. dönem yani yaz döneminde ise tez yazıyorsunuz. Dönemlik ortalama 5-6 ders aldım. Her bir ders için de 1-2 assignment (bazıları bireysel, bazıları grup) ve 1 final vardı.

İrlanda’da yüksek lisans yaparken beni en çok zorlayan İngilizce oldu. Her ne kadar belirli bir seviyeye gelmiş de olsanız, sizden devamlı yazmanızı bekledikleri assignmentlar sizi adeta sözlükle karı koca yapıyor 🙂 Eeee tabi Türk olarak 2-3 bin kelimelik assignmentları son geceye de bırakınca yeme de yanında yat. Her ne kadar kendime hep söz versem de erken başlayıp erken bitirmek bana kısmet olmadı. Ama şuan yüksek lisans yapan arkadaşlar varsa, assignmentlara erken başlamalarını şiddetle tavsiye ederim.

Yüksek lisans yaparken çok farklı milletten insanlarla arkadaşlı kurup, farklı kültürleri tanıma imkanı buldum. Okul ben ve bir arkadaşımı cumhurbaşkanlığı konağında yapılacak bir program için seçmişti. İrlanda cumhurbaşkanı ile tanışmak bile nasip oldu yüksek lisans yaparken.

Presidential Lectures – RTE TV sunucusu Joe Duffy ile birlikte. (Griffith College’i temsilen Cumhurbaşkanlığı konutundaki etkinliğe katılmış ve dönemin cumhurbaşkanı Mary McAleese ile tanışmıştım.)

Sonuç olarak 3.7 ortalama ile mezun oldum. (Türkiye’de üniversiteden 2.4 ile mezun olduğumu dikkate alınca, aslında İrlanda’da master yapmanın o kadar da zor olmadığını düşünebilirsiniz.)

Okurken gezmeyi de ihmal etmedim tabi. İmkanım olduğunca İrlanda’nın farklı yerlerini ziyaret ettim.

İrlanda’da çalışma izni

İrlanda’da yüksek lisansı bitirdikten 1 hafta sonra bilgisayar oyunları üreten bir firmada Türkiye pazarı için çalışmaya başladım. Tabi öğrenci olarak sefil bir hayat yaşamaya alışan ben, 1700 Euro aylık maaş (yıllık 24k) alınca baya afalladı 🙂 (Yıl 2010, kiralar şimdiki gibi uçuk değil)

Daha sonra aynı firma benden memnun kaldığı için çalışma iznimi aldı… İrlanda’da 5 yıl çalışma izni ile bulunduğunuzda vatandaşlığa başvurabiliyorsunuz. Ve aradan yıllar geçti, Burak artık Turkish & Irish…

İrlanda’nın IT firmalarının Avrupa merkezi konumunda olması, buradan mezun olacak öğrenciler için HARİKA bir avantaj. Türk nüfusunun çok fazla olmadığı ülkede, yeni mezun olarak bu firmalarda iş bulma şansınız hiç de az değil.

Ben 2014 yılından beri Twitter’da çalışıyorum.

Kebabçılar, call centerlar, uzun assignmentler, ev/oda paylaşımı, makarna, yumurta ve daha fazlası… Bunlara gerçekten değdi mi diye sorarsanız, cevabım EVET. İyi ki o sıkıntılara katlanarak yüksek lisans hayalimi gerçekleştirmişim diyorum.

Not 1: Şimdi üzerine para verseler doktora yapmam 😀

Not 2: Eğitim İrlanda, yüksek lisans yaparken business plan dersi için hazırladığım bir proje ödeviydi. Allah nasip etti, burada benim gibi bizzat eğitim almış arkadaşlarımla bu firmayı kurduk.


Eğitim İrlanda co-founders (Burak Görbil & Ata Durdiyyev)

Şuan Türkiye ve Avrupa’nın bir çok ülkesinden gelen öğrencilere elimizden geldiğince yardımcı olmaya, tecrübelerimizi onlarla paylaşmaya çalışıyoruz.

Türkiye’deki bir çok yurtdışı danışmanlık firmasının İrlanda’da olduğunu iddia ettiği hayali temsilciliklerinin aksine bizim gerçekten Dublin’de de ofisimiz (23 Marlborough Street, Dublin 1) bulunmaktadır 🙂 Türkiye’den İrlandaya çekim için gelen birçok TV programı bizimle röportaj yapmıştır. 

Not 3: Diğer firmalardan farklı olarak, bizlerle İrlanda’ya gelen öğrencilere iş bulma konusunda da elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Burada eğri oturup doğru konuşmak lazım. Bu bizle gelirseniz işiniz %100 garanti demek değil tabiki. İşten kabul almak tecrübenize, İngilizce seviyenize ve kısmetinize bağlı 🙂

Not 4: Bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Not 5: İrlanda’da yüksek lisans için kabul alabileceğiniz 3 okul hakkındaki yazımız

Umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur. İrlanda’ya gelmek isteyen tüm öğrencilere bol şanslar!

Burak Görbil

İrlanda’da Yüksek Lisans için ÜCRETSİZ Online Webinar: 2 – 4 Aralık 2023
HEMEN ŞİMDİ KAYDOL

İlginizi Çekebilir

Menü