Öğrencimizin Belfast Gezisi anıları

Dil Okulu Öğrencimizden İrlanda Gezi Günlükleri

 

Merhabalar ben Tolga Salih Solak. İrlanda'da dil okulu öğrencisiyim, İrlanda'ya Eğitim İrlanda aracılığıyla geldim. Eğitim İrlanda'nın düzenlediği Belfast Gezisi hakkında nacizane notlarımı sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle, Bu gezinin planlanmasında başta Eğitim İrlanda ailesine ve organizasyonun gerçekleştirilip bizlerle gezi boyunca ilgilenen Sn. Hilal Hanım ve Sn. Uğur Bey'e teşekkürlerimi birkez daha dile getirmek istiyorum. 

 

irlanda'da dil okulu öğrencileri yollarda

 

Gezi planlandığını ve benimde katılımım için arandığımda açıkcası heycanlandım. Kuzey İrlanda (Northern Ireland)'ya İrlanda'dan geçisin serbest oluşu, pasaport bile gerekmeden günlük gezilere verilen izin insanın heycanlanması için yetiyordu. Tabi ki de bu geziye katılacağımı belirttim. Belfast ile ilgili gerekli araştırmalarımı kendi nezdimde yaparak yarın ki tur için hazırdım. 

 

İrlanda'da dil okulu öğrencileri peace wall'da

 

Yolcuğumuz Sn. Hilal Hanım ve Sn. Uğur Bey'in beni City Center'dan alması ile başladı. Benim gibi dil okulu için gelmiş diğer arkadaşlarımızında alınmasıyla rotamızı Kuzey İrlanda'ya çevirdik. İrlanda - Kuzey İrlanda sorunu hakkında, Protestan halkın Kuzey İrlanda'nın Birleşik Krallık'ın bir parçası olarak kalmasını isterken, öte yandan Katolik halkın Birleşik Krallık'tan ayrılıp İrlanda'ya katılmasını istemeleri yıllardır süre gelen sorun olduğunu öğrendim. Yaklaşık 1.30 - 2 saatlik bir yol sonunda Kuzey İrlanda da ilk durağımız Batı ve Doğu Belfast'ın çatışma yaşanan Katolik ve Protestan mahallerini birbirinden ayıran "Barış Duvarı" (Peace Wall) 'nı gördüğümde inanılmaz derecede etkilendim. Resmen şehir belirli bir saatten sonra kapılarını kapatıp, diğer bölge ile iletişimini kesiyor. "Peace Wall" sokak boyu km'lerce uzanan, o dönemin sıkıntılı günlerini anlatan resimler ve izler taşıyor.

 

Eğitim irlanda dil okulu öğrencileri gezisi

 

Sonraki durağımız Belfast Şehir merkezinde bulunan müthiş mimarisi veihtişamıyla "Belfast City Hall". 1906'da açılan bina dönemin mimarisini görmek açısında müthiş bir deneyim oldu. Yapıtın önünde ki Kraliçe Victori'nın heykeli ve yapının muazzam görüntüsü ile bir sürü fotoğraf çekilerek burayı ölümsüzleştirdik.  

 

İrlanda'da dil okulu öğrencileri belfast gezisi

 

Belfast şehir merkezinin dolaşılması ve diğer güzelliklerlerinin keşfedilmesi için birkaç saatlik serbest zaman bizler için akmaya başlamıştı. Şehir merkezinin Dublin'e kıyasla daha çok İngiltere vari olduğunu anlık internet araştırmalarım destekledi. Gezerken önemli detaylardan biri olan Londra'da bulunan "BigBen" saat kulesinin benzeri "Albert Abidesi" saat kulesi bizleri yakınlarda karşıladı. Kule hafif sağa yatmış olması dikkatimizi daha çok çekti.

 

İrlanda dil okulu öğrencimizden belfast gezisi

 

Yolcuğumuzun devamında Dünya'da ki önemli üniversiteler arasında olan ve 1810'lu yıllara dayanan geçmişiyle "Queen's University Belfast" müthiş görselliğiyle bizleri karşıladı. Üniversite bahçesinde dolaşıp arkadaşlarımızla fotoğraflar çekilmemiz mutluluğumuzu destekler oldu.

 

İrlanda dil okulu öğrencileri belfast gezisi

 

Güzel ve eğlenceli geçen saatlerin son durağı "Titanic Belfast " oldu. 2012 'de "Titanik" faciasının100'üncü yılı anısına açılan müze için zaman hızlı bir şekilde akıyordu. Belfast'ta inşa edilen büyük gemiyle ilgili bütün detaylar sergilenmiş müzede. Yapımında çalışan işçilerden tutunda, içerisinde bulunan insanlar hakkında detaylı bilgi verilmiş. Gezdiğim müzeler arasında interaktiflik açısında şuanda birinci sırada diyebilirim. Fotoğraflar ile ölümsüzleştirdiğimiz bu güzel gezi benim için hep ayrı bir yerde kalacaktır.

 

Herkese çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Salih Tolga SOLAK

İLETİŞİM

 
Dublin Ofisi (Merkez)
Adres: 23 Marlborough St,
Dublin 1, Ireland
bilgi@egitimirlanda.com
00 353 892 23 6605
00 353 899 72 2069
00 353 863 11 3004

 


İstanbul Ofisi
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Ahmet Sokak
Mecidiyeköy İş Merkezi K:8/96 Şişli
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 541 789 13 53 (Whatsapp)

00 90 541 357 33 53 (Whatsapp)

 


İzmir Ofisi
Adres: Konak Pier Karşısı, Cumhuriyet Bulvarı
Cumhuriyet İş Merkezi, Kat:6, No:309
Konak/ İzmir
bilgi@egitimirlanda.com
0 850 532 9 353
00 90 531 338 6984 (Whatsapp)

Eğitim İrlanda, 2010 ylından bu yana İrlanda'da hizmet veren İrlanda'da ofisi bulunan TEK TÜRK DANIŞMANLIK ŞİRKETİDİR.  Tüm kadromuz bizzat İrlanda'da eğitim görmüş ve SADECE İrlanda üzerine profesyonelleşmiş tecrübeli danışmanlardan oluşmaktadır.