İrlanda Vergi İadesi

İrlanda’da çalışanlardan bir çok farklı sebeplerden dolayı yıl içerisinde vergi kesintisi yapılabiliyor ve dil okulu öğrencileri bunun bir kısmını yeni yıla geçildiğinde geri alabiliyorlar. Bu yazımızda İrlanda’da çalıştığınız işinizden kesilen vergilerin iadesinin nasıl yapılacağını anlatıyor olacağız.

Bunun için iki farklı yöntem vardır birincisi telefonla revenueyu aramak ikincisi ise revenue sayfasından online olarak yapılması. Bu yazımızda online olarak nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Öncelikle, PPS numarası, doğum tarihi ve şifrenizle birlikte revenue hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.

Sonrasında ise aşağıdaki görselleri takip ederek yapabilirsiniz:

1- Revenue’nun ana sayfasında “Review Your Tax 2020-2021” kısmına tıklamanız gerekmektedir,

*** Karşınıza çıkacak olan sayfalarda 2020-2021 yazılı tarihler olacaktır. Görseller eskidir ancak sistem aynıdır bu sebeple buradaki görsellerde yazan eski tarihlere aldırış etmeyiniz.

2- Gelen sayfada üst tarafta “2021” yılı seçili olarak geliyor ve “Action” kısmından “Request” etmeniz gerekmektedir.

3- Gelen sayfada herhangi bir şey yapmadan en altta “Start” butonuna basmanız gerekmektedir.

4- Artık talep formunu doldurmaya başladınız. Buradaki bilgilerin doğruluğundan emin olunuz. “Residency” ile ilgili kısımda ise 1. soru için 3 yıldan uzun bir süredir İrlanda’da vergi ödemiyorsanız “No”, 2.soru için de “No” demeniz gerekmektedir.

5- Bu sayfada herhangi bir değişiklik yapmıyoruz, “Next” diyerek bir sonraki sayfaya geçiyoruz.

6- “Non-PAYE Income” sayfasında ise payslip almadan kazandığınız gelirlerinizi yazmanız gerekmektedir.

7- “Tax Credits & reliefs” sayfasında ise alt tarafta çıkan kısımları tıklayarak onaylamanız gerekmektedir. Aksi takdirde sayfayı geçemiyor olacaksınız.

8- Son olarak başvurunuzu tamamlamak için bilgilerin doğruluğunu onaylamak amacıyla en alttaki kutucuğa tıkladıktan sonra “next” tuşuna basabilirsiniz.

9- Gelen sayfada tekrar şifrenizi girip onaylıyorsunuz ve son olarak referans numarasının olduğu sayfa geliyor, burada da “ok” tuşuna basarak iade işleminizi başlatmış oluyorsunuz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra vermiş olduğunuz mail adresine başvurunuzun alındığına dair bir mail de gelmiş olacak.

Alakalı Sayfalar:

İlginizi Çekebilir

Menü